Wilczarz irlandzki – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Jeśli myślisz o posiadaniu psa, który jest zarówno imponujący jak i pełen uroku, Wilczarz irlandzki może być doskonałym wyborem. Ten artykuł dostarczy Ci pełnej informacji o tej rasie, od jej historii, cech charakterystycznych, przez wady i zalety, aż do zdrowia i pielęgnacji. Przygotuj się na fascynującą podróż do świata najwyższych psów na świecie.

Wilczarz irlandzki – opis i wygląd rasy

Wilczarz irlandzki, nazywany także „długonogim Gentlemanem”, jest jednym z najwyższych psów na świecie. Charakteryzuje się długą, smukłą sylwetką, a jego wysokość w kłębie często przekracza 80 cm. Sierść tego psa jest twarda i raczej krótka, zwykle w odcieniach szarości, choć mogą występować także inne kolory.

Charakter psa rasy Wilczarz irlandzki

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Pomimo swojego imponującego wyglądu, Wilczarz irlandzki jest z natury łagodny i spokojny. Posiada naturalne zdolności myśliwskie, ale jest także doskonałym psem rodzinnym, szczególnie jeżeli od wczesnego wieku będzie odpowiednio socjalizowany.

Jaką ma osobowość?

Wilczarz irlandzki to prawdziwy dżentelmen w świecie psów – spokojny, łagodny i bardzo przyjacielski. Ten pies jest inteligentny, cierpliwy i rzadko wykazuje agresję, co czyni go doskonałym towarzyszem dla dzieci.

Wilczarz irlandzki – jak wyszkolić i wychować?

Jak każdy pies, Wilczarz irlandzki wymaga odpowiedniego treningu i socjalizacji od najmłodszych lat. Są one inteligentne, więc nauka podstawowych komend nie powinna sprawić większych problemów.

Dla kogo nadaje się Wilczarz irlandzki?

Wilczarz irlandzki jest psem rodzinnym, który najlepiej sprawdzi się w domu z ogrodem, gdzie będzie miał dużo miejsca do biegania. Idealnie nadaje się dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia i chcą psa, który będzie im towarzyszyć.

Wilczarz irlandzki – cena

Cena Wilczarza irlandzkiego zależy od wielu czynników, takich jak renoma hodowli, jakość rodowodu, a także popyt na tę rasę. Średnio, można oczekiwać ceny w okolicach 4000-8000 zł za szczeniaka.

Wady i zalety

Wady

Kiedy zastanawiasz się nad posiadaniem Wilczarza irlandzkiego, warto znać potencjalne wyzwania, które mogą się pojawić.

 1. Duża potrzeba przestrzeni: Ze względu na swoje rozmiary, Wilczarz irlandzki potrzebuje dużo miejsca do biegania i ćwiczeń. Mieszkanie w bloku może nie być dla niego odpowiednie.
 2. Zdrowie: Ta rasa jest narażona na różne problemy zdrowotne, zwłaszcza te związane z ich dużą budową, takie jak dysplazja stawu biodrowego czy skręt żołądka.
 3. Krótki okres życia: Niestety, jak wiele dużych ras psów, Wilczarz irlandzki ma stosunkowo krótki okres życia, często między 6 a 10 lat.
 4. Koszty utrzymania: Ze względu na swoją wielkość, Wilczarze irlandzkie mogą generować wyższe koszty utrzymania – od jedzenia, przez opiekę zdrowotną, aż po większe legowisko i zabawki.

Zalety

Mimo potencjalnych wyzwań, zalety posiadania Wilczarza irlandzkiego są liczne.

 1. Przyjazna natura: Wilczarze irlandzkie są ogólnie łagodne, przyjacielskie i towarzyskie. Są doskonałymi psami rodzinnymi i dobrze dogadują się z dziećmi.
 2. Inteligencja: Są to psy bardzo inteligentne, które szybko uczą się nowych komend i sztuczek. Ich inteligencja czyni je również doskonałymi psami do różnych form aktywności, takich jak agility czy poszukiwanie.
 3. Wygląd: Wilczarz irlandzki jest niezwykle imponującym psem. Jego elegancki wygląd przyciąga uwagę i zawsze zapada w pamięć.
 4. Wierność: Są to psy bardzo lojalne, które tworzą silne więzi z właścicielami. Ich delikatne, ale chroniące natury czynią je doskonałymi psami stróżującymi.

Wilczarz irlandzki – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Podobnie jak wszystkie psy, Wilczarz irlandzki potrzebuje zrównoważonej diety, aby utrzymać zdrowie i kondycję. Ze względu na swoją wielkość, te psy często wymagają większej ilości pokarmu niż mniejsze rasy. Wielu właścicieli decyduje się na karmę wysokiej jakości specjalnie przeznaczoną dla dużych ras, która jest bogata w białko i zawiera odpowiednią ilość tłuszczów i węglowodanów. Pamiętaj jednak, aby zawsze monitorować wagę swojego psa, aby uniknąć otyłości, która może prowadzić do dodatkowych problemów zdrowotnych.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Wilczarza irlandzkiego jest stosunkowo prosta, ale wymaga regularności. Ich krótka, szorstka sierść powinna być szczotkowana co najmniej raz w tygodniu, aby usunąć luźne włosy i zapobiegać matowieniu. Regularne szczotkowanie pomoże również utrzymać skórę psa zdrową poprzez stymulację produkcji naturalnych olejków. Mimo że Wilczarze irlandzkie nie są rasą o intensywnym linieniu, okresowo zdarza się im zrzucać więcej sierści, szczególnie w okresie przemiany sierści między sezonami. Warto wtedy poświęcić więcej czasu na szczotkowanie.

Ponadto, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu uszu, szczególnie jeśli Twój pies spędza dużo czasu na zewnątrz, a także o utrzymaniu zdrowia zębów przez codzienne szczotkowanie lub specjalne przysmaki do żucia.

Choroby

Wilczarze irlandzkie, jak wiele dużych ras, są narażone na pewne problemy zdrowotne. Dysplazja stawu biodrowego i łokciowego to choroby, na które często cierpią duże psy, a które mogą powodować ból i problemy z poruszaniem się. Inną poważną chorobą, na którą mogą cierpieć, jest dylatacja żołądka, czyli gwałtowne rozszerzenie żołądka, które może prowadzić do zagrażającego życiu stanu znanego jako skręt żołądka.

Ze względu na potencjalne problemy zdrowotne, regularne kontrole weterynaryjne są kluczowe dla utrzymania zdrowia Twojego Wilczarza irlandzkiego. Ważne jest również, aby Twój weterynarz regularnie monitorował wagę i dietę Twojego psa, aby zapewnić, że utrzymuje zdrową masę ciała. Otyłość może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym do zwiększonego ryzyka chorób stawów i serca, więc utrzymanie prawidłowej wagi jest kluczowe dla zdrowia Twojego psa.

Wilczarz irlandzki może również cierpieć na choroby serca, takie jak kardiomiopatia rozstrzeniowa, która jest powszechna u dużych ras psów. Regularne kontrole serca mogą pomóc w wykryciu tego stanu na wczesnym etapie i zapobiec jego rozwojowi.

Chociaż lista potencjalnych problemów zdrowotnych może wydawać się przytłaczająca, ważne jest, aby pamiętać, że każdy pies jest inny i nie wszystkie Wilczarze irlandzkie doświadczą tych problemów. Najlepszym sposobem na zapewnienie zdrowia Twojemu psu jest regularna opieka weterynaryjna, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Ze względu na wielkość i aktywność tej rasy, konieczne są mocne smycze i obroże, a także duże, wygodne legowisko. Wilczarz irlandzki wymaga również zabawek, które pomogą mu spalić energię.

Historia psa rasy Wilczarz irlandzki

Początki

Historia Wilczarza irlandzkiego sięga czasów przedhistorycznych. Ta rasa jest jedną z najstarszych ras psów na świecie, a jej obecność na terenie Irlandii datowana jest na około 7000 lat temu. Ilustracje przedstawiające psy podobne do dzisiejszych Wilczarzy irlandzkich pojawiają się już na starożytnych celtyckich monetach, co sugeruje, że rasa ta była szanowana i ceniona w tamtych czasach.

W czasach starożytnych i średniowiecznych, Wilczarze irlandzkie były psami bojowymi i łowieckimi, używanymi do polowań na wilki i olbrzymie jelenie irlandzkie. Ich siła i odwaga, jak również imponująca wielkość, czyniły je idealnymi psami do tego typu zadań.

Rozwój rasy

W XVII i XVIII wieku, kiedy wilki stały się w Irlandii gatunkiem wymarłym, Wilczarze irlandzkie przestały pełnić swoją pierwotną rolę. Zaczęły być hodowane głównie jako psy towarzyszące, stając się popularnymi u szlachty irlandzkiej i europejskiej.

Jednak w XIX wieku rasa ta była bliska wyginięcia, głównie z powodu braku zainteresowania i hodowli. Dzięki kapitanowi George’owi Augustusowi Grahamowi, który w 1862 roku rozpoczął program odbudowy rasy, Wilczarze irlandzkie zostały uratowane. Graham skrzyżował kilka istniejących Wilczarzy irlandzkich z psami rasy Deerhound oraz, prawdopodobnie, z Borzojami i Dogami niemieckimi, aby przywrócić rasę do jej dawnej wielkości i siły.

Obecnie

Dziś Wilczarze irlandzkie są cenione za swoją łagodność, inteligencję i imponujący wygląd. Są popularnymi psami wystawowymi, ale przede wszystkim są towarzyskimi i kochającymi członkami rodziny.

Wilczarz irlandzki jest teraz uznawany na całym świecie i jest doceniany nie tylko za swoją wielkość, ale przede wszystkim za swój charakter. To psy pełne godności, spokojne, ale jednocześnie wesołe i pełne energii. Choć daleko im do swoich łowieckich przodków, nadal zachowały swoją wspaniałą budowę i elegancję.

Wzorzec psa rasy Wilczarz irlandzki

Wilczarz irlandzki to niewątpliwie jedna z najbardziej majestatycznych ras psów. Ich wygląd i postawa sprawiają, że są niezwykle imponujące i nie da się ich pominąć.

Rozmiar i masa ciała

Jako jedna z największych ras, Wilczarz irlandzki to prawdziwy olbrzym. Samce tej rasy osiągają przeciętnie 81 do 86 cm w kłębie, a ich waga może wynosić od 54 do 70 kg. Samice są nieco mniejsze, osiągając od 76 do 81 cm w kłębie i ważąc między 40 a 55 kg.

Budowa ciała

Wilczarz irlandzki ma mocne, dobrze zbudowane ciało. Mimo swojej wielkości, te psy są proporcjonalne i harmonijne. Ich głowa jest długa, ale dobrze proporcjonalna do reszty ciała, z ostrym stopem i lekko wyraźnymi łukami brwiowymi.

Oczy tych psów są ciemne, o mądrze i łagodnie spoglądającym wyrazie. Uszy są średniej wielkości i noszone do tyłu, choć kiedy pies jest czujny, mogą być uniesione do góry.

Sierść i umaszczenie

Sierść Wilczarza irlandzkiego jest szorstka, zapewniając pewną ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Umaszczenie może przybierać różne odcienie szarości, od jasnej srebrzystej do ciemnej stalowej, a także brązu i czerni.

Charakterystyczne cechy

Ruchy Wilczarza irlandzkiego są płynne i eleganckie, co tylko dodaje do ich majestatycznego wyglądu. Mimo swojej wielkości, są niesamowicie zrównoważone i sprawne, co oznacza, że są w stanie poruszać się z niezwykłą łatwością i gracją.

Wilczarz irlandzki – ciekawostki o rasie

 1. Najwyższy pies na świecie: Wilczarz irlandzki jest uważany za najwyższą rasę psów na świecie. Rekordzista, pies o imieniu Zeus, mierzył aż 111,8 cm w kłębie!
 2. Historia w literaturze: Wilczarz irlandzki nie jest obcy w literaturze. Rasa ta pojawia się w wielu dziełach, od eposu „Pieśń o Rolandzie” do powieści „Harry Potter i Więzień Azkabanu” J.K. Rowling.
 3. Rola bojowa: Wilczarze irlandzkie były używane w bitwach, aby przerażać wrogie oddziały. Ich imponująca wielkość i siła były często wykorzystywane w celach zastraszających.
 4. Królewskie zwierzę: Wilczarze irlandzkie były popularne wśród arystokracji i królów. Przykładowo, król Henryk VIII miał w swojej kolekcji te psy, które były darowane mu przez różnych dostojników.
 5. „Chłopiec na giganta”: Pomimo swojej wielkości, Wilczarz irlandzki jest znany jako „największy chłopiec w świecie psów”. Są to psy niezwykle delikatne i kochające, które mimo swojej imponującej wielkości są prawdziwymi łagodnymi gigantami.
 6. Hodowla rasy: Wilczarz irlandzki jest rasą, która prawie wymarła, ale została ocalona dzięki staraniom kapitana George’a Augustusa Grahama w XIX wieku.
 7. Słynne Wilczarze irlandzkie: Jednym z najbardziej znanych Wilczarzy irlandzkich był Wolfhound o imieniu Gelert, którego walijski książę Llywelyn Wielki rzekomo zabił, myśląc, że zabił swojego syna. Gdy odkrył, że Gelert bronił dziecka przed wilkiem, Llywelyn był tak zrozpaczony, że nigdy więcej nie mówił słowa.

Podsumowanie

Wilczarz irlandzki to niezwykła rasa, która zachwyca zarówno swoim wyglądem, jak i charakterem. Choć wymaga odpowiedniego podejścia i troski, dla wielu osób jest to najlepszy przyjaciel i towarzysz. Pamiętaj jednak, że decyzja o zaadoptowaniu Wilczarza irlandzkiego powinna być dobrze przemyślana – to rasa, która zasługuje na właściwe warunki, troskę i miłość.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *