Żółw Stepowy – wszystko o hodowli i karmieniu

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Żółw stepowy to bardzo interesujące i sympatyczne zwierzę. Coraz częściej można go obserwować nie tylko w środowisku naturalnym, ale również w domowym zaciszu. Jest to jednak gatunek dosyć delikatny i wymagający. Co zrobić, aby żółw stepowy czuł się u nas niczym u siebie w domu?

Żółw stepowy długość życia i podstawowe informacje 

Żółwie stepowe są zwierzętami lądowymi, które naturalnie mieszkają na terenie Azji Środkowej – między innymi w Uzbekistanie i Kazachstanie. Osiedlają głównie stepy, czyli suche i odkryte obszary, porośnięte trawą. W przeciwieństwie do innych gatunków, żółw stepowy jest dosyć wytrzymały i odporny, dlatego jest dobrym wyborem nawet dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z hodowlą gadów. 

Żółw stepowy ile żyje? W środowisku naturalnym około 50 lat, natomiast w dobrze prowadzonej hodowli żółwie stepowe dożywają nawet 80 lat. Około 20 roku życia osiągają wielkość 30-35 cm. Są to zwierzęta o dziennym trybie życia, aktywne głównie rano oraz po południu. Zapadają w sen zimowy. 

Żółw stepowy żywienie pupila

Żółwie stepowe, tak jak inne gatunki żółwi są roślinożercami. Nie wskazane jest jednak podawanie im wielu warzyw i owoców. 

Co je żółw stepowy? Podstawą jego diety powinny być trawy i rośliny zielone. Największymi przysmakami są babka lancetowata, koniczyna, stokrotki, mniszek lekarski oraz rzeżucha. Można podawać zwierzęciu warzywa takie jak cykoria, kapusta pekińska, rukola czy kiełki. Jesienią wskazane jest uzupełnienie diety o rośliny suszone, które mogą stanowić nawet 1/3 każdej porcji. 

W sklepach zoologicznych dostaniemy też specjalne granulaty przeznaczone dla żółwi. Wysokiej jakości produkty mogą stanowić dobry dodatek do diety, jednak nie powinny być podstawą żywienia. Niezwykle ważne jest też podawanie preparatów witaminowych i wapniowych, które dedykowane są gadom roślinożernym. 

Czego nie podawać żółwiowi? Zdecydowanie nie powinien być karmiony warzywami, które zawierają szczawiany. Należy unikać więc sałaty, szpinaku lub kapusty. Owoce mogą być podawane okazjonalnie, jako smakołyki. Żółwie chętnie jedzą niektóre pokarmy spożywane przez ludzi – na przykład słodycze, pieczywo lub nabiał. Jednak nie powinno się ich podawać, gdyż są bardzo szkodliwe, a nawet mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia. 

Jak często karmić żółwia stepowego? Żółwie powinno się karmić codziennie, jednak dużo zależy od konkretnego osobnika. Nierzadko zwierzę je jedynie 3-4 razy w tygodniu, a w okresie zimowym odmawia spożywania posiłków przez dłuższy czas.

Warto pamiętać, aby nie przekarmiać podopiecznego, co jest kluczowe dla jego prawidłowego wzrostu i zdrowia. Podawanie zbyt dużych ilości pokarmu może nawet podprowadzić do deformacji skorupy i obciążenia organów wewnętrznych. Wskazane jest regularnie ważenie żółwia, ponieważ przez skorupę nie widać u niego ani nadwagi, ani niedożywienia. 

Terrarium dla żółwia stepowego i optymalne warunki życia

Zapewnienie optymalnych warunków życia jest jedną z ważniejszych kwestii, o którą powinien zadbać początkujący hodowca.

Jakie powinno być terrarium? Żółwie są aktywne i lubią spacery, dlatego ich terrarium powinno mieć dużą powierzchnię, chociaż nie musi być wysokie. W okresie wiosny i wczesnej jesieni można zabierać pupila na dwór, pamiętając o odpowiednim zabezpieczeniu wybiegu. Uważa się, że wystarczająca jest wielkość pojemnika 5 x 3 długości ciała dorosłego osobnika. 

Jakie będzie najodpowiedniejsze podłoże do terrarium dla żółwia stepowego? Może to być kruszona kora z dodatkiem piasku, żwiru lub ziemi. Poleca się też wyłożenie pojemnika darnią z korzeniami, która będzie przypominać mu naturalne, stepowe środowisko. Żółwie stepowe uwielbiają zakopywać się, więc powinno ono być grube na co najmniej 10 cm. Dodatkowo warto wyposażyć terrarium w dobrej jakości siano, w którym pupil będzie mógł się schować, a nawet je podjadać. Nie powinno stać w miejscu narażonym na przeciągi – wykluczone jest więc hodowanie pupila na parapecie. 

Niemałe znaczenie odgrywa także zapewnienie żółwiowi optymalnej temperatury. W naturalnym środowisku przebywają one na nasłonecznionych i odkrytych obszarach. Należy wiec zadbać, aby zwierzak w dzień miał około 30 stopni C w swoim terrarium, natomiast nocą, temperatura powinna być nieco niższa – w granicach 22-24 stopni C. Wilgoć powietrza nie powinna przekraczać 50%, gdyż żółwie stepowe to gatunki sucholubne. Doskonałe terrarium posiada staranne dobrane strefy ciepła, oraz nieco chłodniejsze miejsca. 

Akcesoria terrarystyczne, o których należy pamiętać to basenik z wodą, w której zwierzak może zażywać kąpieli oraz lampy grzewcze i UVB, które zapewnią odpowiednie oświetlenie terrarium i pożądaną temperaturę. Istotne jest zadbanie o kryjówki, których pupil będzie używał jako miejsca do spania oraz chowania się. Natomiast termometr do terrarium i higrometr pozwolą na bieżącą kontrolę wilgotność i temperatury. 

Żółw stepowy to wdzięczne zwierzę, które może być hodowane nawet przez osoby niedoświadczone. Obserwowanie pupila w domowym zaciszu stanie się źródłem ogromnej radości dla wszystkich domowników. Aby zwierzę cieszyło się długim życiem i dobrym zdrowiem, warto zadbać o jego odpowiednią dietę i optymalne warunki. 

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *