Jaka karma dla yorka?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Żywienie yorka szczeniaka może wydawać się ogromnym wyzwaniem. Dobra karma, zarówno, gdy jest to karma sucha, jak i mokra, musi dostarczać niezbędnych wartości odżywczych i pokrywać dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, zwłaszcza w wieku szczenięcym. Jaka jest najlepsza karma dla psów małych ras takich, jak yorkshire terrier? Jakie składniki zawiera najlepsza karma? Czy karmy suche są lepsze od mokrych?

Sucha karma vs. mokra karma- co jest lepsze?

Właściciele psów często zastanawiają się, jaka karma jest lepszym wyborem- mokra czy może sucha? Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Wiele zależy od wymagań konkretnego psa, jego preferencji smakowych, jak i naszej wygody. Sucha karma jest bardzo łatwa do przechowywania. Długo zachowuje swoją świeżość, jest syta, a do tego może przyczyniać się do ścierania się kamienia nazębnego. Karma mokra natomiast musi być przechowywana w odpowiedni sposób i przez określony czas. Nierzadko mokra karma wydaje się bardziej syta, ale ma to związek przede wszystkim z dużą zawartością wilgoci. Spożywając mokrą karmę, pies dostarcza organizmowi jednocześnie wodę. Mniej kaloryczne niewątpliwie są karmy mokre, co wcale nie oznacza, że zawierają w sobie mniej składników odżywczych.

Zarówno w przypadku karmy suchej, jak i mokrej, podstawą jest dobry skład. Producenci mają obowiązek na pierwszym miejscu w składzie umieszczać ten składnik, którego zawartość jest największa. Jeśli więc skład rozpoczyna się od mięsa, możemy mieć pewność, że to właśnie ten składnik jest podstawą karmy dla psów. Warto unikać karm, które mają w składzie zboża czy kukurydzę. Są to składniki wypełniające, które nie mają wartości odżywczej dla diety czworonoga. Warto wybierać karmy pełne cennych składników mineralnych i witamin, które zadbają o układ nerwowy, wzrok i ogólny stan zdrowia czworonoga rasy yorkshire terrier. Pozwolą one także na uniknięcie wielu problemów zdrowotnych. 

Czego nie powinien jeść pies?

W przypadku psa, bez względu na to, czy jest to yorkshire terrier czy każda inna rasa, podstawą żywienia powinno być mięso. Reszta to jedynie dodatki i uzupełnienie codziennej diety. Istnieje szereg produktów, których psiak nie powinien spożywać. Należą do nich np. warzywa strączkowe, które są bardzo mocno wzdymające i obciążające układ trawienny. W przypadku yorków, których żołądki są wyjątkowo wrażliwe, unikanie takich produktów ma ogromne znaczenie. Produktem na liście produktów zakazanych jest także cebula i czosnek. Są to warzywa, które mogą okazać się nawet trujące dl naszych czworonogów. Podobnie awokado, do którego uprawy stosuje się środek grzybobójczy o nazwie persin. Jest on nieszkodliwy dla człowieka i śmiertelnie niebezpieczny dla psa. Warto także wiedzieć, że produktem nieodpowiednim wbrew pozorom nawet dla szczeniąt jest mleko krowie i produkty jego pochodzenia. Bardzo wiele psów nie toleruje laktozy, a część z nich nawet, jeśli ją tolerowała, z wiekiem przestaje. Zjedzenie twarożku czy jogurtu może więc skutkować bólem brzucha i biegunką. 

Żywienie yorka- o czym należy pamiętać?

Yorki to niewielkie pieski o sporych wymaganiach. Dobrze dobrana karma to podstawa jego zdrowia. Warto pamiętać także o tym, że niewielkie rozmiary to także mała pojemność żołądka. W przypadku yorków zdecydowanie lepiej jest podawać mniejsze porcje karmy z większą częstotliwością. Postępujemy tak zarówno z mokrą karmą, jak i suchą. Pod uwagę bierzemy przede wszystkim potrzeby żywieniowe psa związane z jego wiekiem i etapem rozwoju. Składniki odżywcze mają wpływ nie tylko na jego zdrowie i kondycję sierści, ale też na samopoczucie i energię nie tylko psów małych ras, ale wszystkich innych także. 

Jaka karma dla yorka szczeniaka i dorosłego sprawdzi się najlepiej?

Yorki to niewielkie psy o dużej potrzebie zabawy, węszenia i ruchu. Idealna dla nich będzie karma o wysokiej zawartości białka, wapnia i tłuszczów. Niezbędne są także węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, gdyż dostarczają one energii na długi czas. Warto pamiętać, że jakość karmy będzie miała wpływ nie tylko na zdrowie psa, ale też na wygląd jego sierści. Yorki mają bardzo wrażliwe żołądki, miewają także skłonności do nadwagi, dlatego w przypadku tej rasy konieczne jest dokładne odmierzanie odpowiedniej porcji dostosowanej do wieku psa. Inne zapotrzebowanie kaloryczne będzie miał szczeniak, a zupełnie inne dorosły osobnik, dlatego wybór karmy i odpowiednie jej dawkowanie warto skonsultować z weterynarzem. Wiele yorków cierpi na alergie pokarmowe. Zazwyczaj alergenami są zboża i produkty pochodne. Jeśli psiak przejawia objawy alergii, karmę suchą czy mokrą należy dostosować do jego potrzeb. Na rynku dostępne są karmy hipoalergiczne, które eliminują ryzyko wystąpienia objawów alergii. Sucha karma dla psów dorosłych będzie miała większą granulację niż karma dla szczeniaka. Szczenię, potrzebuje mniejszych granulek, które będą dla niego bezpieczne. Najlepsza karma jest pozbawiona sztucznych barwników, nie zawiera sztucznych konserwantów i spełnia specyficzne potrzeby żywieniowe każdego czworonoga.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *