Jamnik – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Jamnik, inaczej zwany także dachshundem, to rasa psa, która w Polsce cieszy się ogromną popularnością. Zdobył uznanie dzięki swojemu ciekawemu wyglądowi i sympatycznemu charakterowi. Jednakże, aby zdecydować się na adoptowanie jamnika, warto znać jego cechy, zarówno te dobre, jak i te nieco mniej pożądane. W niniejszym artykule zaprezentujemy informacje na temat wyglądu, charakteru, umiejętności, wychowania, ceny, wad i zalet, zdrowia, chorób i pielęgnacji, historii oraz wzorca psa rasy jamnik.

Jamnik – opis i wygląd rasy:

Jamnik jest niskim, ale długim psem. Wysokość w kłębie wynosi od 15 do 25 cm, a waga zwykle oscyluje w granicach 5-10 kg. Istnieją trzy odmiany jamnika – krótkowłosy, szorstkowłosy i długowłosy. Charakterystyczne dla jamnika są również jego długie uszy i wydłużony tułów.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy jamnik:

Jest to pies inteligentny, ale może być trudny do wyszkolenia z powodu upartości i niezależności. Jamnik jest lojalnym i przyjacielskim towarzyszem dla swojego właściciela, ale może być podejrzliwy wobec obcych. Jamnik to także pies tropiący, który ma bardzo dobry słuch. Właściciel powinien poświęcać mu dużo uwagi i czasu, aby zapewnić mu odpowiednie warunki do rozwoju.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Jamnik to pies myśliwski, który został wyhodowany do polowania na małe zwierzęta, takie jak np. borsuki czy lisy. Z powodu swojej specjalizacji, jamnik posiada bardzo dobry węch i jest świetnym tropicielem. Ponadto, ze względu na swój niski wzrost, jest w stanie bez trudu prześlizgnąć się przez wąskie otwory, co również jest niezwykle przydatne w czasie polowania.

Jaką ma osobowość?

Jamnik to pies pełen energii i entuzjazmu. Jest bardzo towarzyski i przyjacielski, ale czasami bywa nieco uparty. W porównaniu do innych ras psów, jamnik może wydawać się nieco niezależny, ale w rzeczywistości bardzo tęskni za bliskością z człowiekiem. Z powodu swojej inteligencji i łatwości w uczeniu się, jamnik jest w stanie nauczyć się wielu ciekawych sztuczek, co sprawia, że jest doskonałym towarzyszem dla ludzi w każdym wieku.

Jamnik – jak wyszkolić i wychować?

Jest to rasa, która potrzebuje konsekwentnego, ale jednocześnie pozytywnego podejścia do szkolenia. Ze względu na swoją inteligencję i łatwość w uczeniu się, jamnik szybko przyswaja nowe komendy i chętnie wykonuje polecenia swojego właściciela. Ważne jest również, aby jamnik otrzymał odpowiednie szkolenie społeczne, takie jak nauczanie chodzenia na smyczy bez szarpania i reagowanie na polecenia dotyczące zachowania się wobec innych psów i ludzi.

Podczas wychowywania jamnika ważne jest, aby zapewnić mu regularne ćwiczenia fizyczne i mentalne, ponieważ jest to rasa, która potrzebuje dużej ilości ruchu i aktywności. Ponadto, jamnik jest psem, który lubi być w towarzystwie człowieka i cierpi, gdy zostaje sam na dłuższy czas, dlatego ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednią opiekę i uwagę.

Dla kogo nadaje się jamnik?

Jamnik to rasa, która może być idealnym towarzyszem dla wielu osób, w tym dla rodzin z dziećmi, starszych osób oraz singli. Ze względu na swoją kompaktową budowę i niski wzrost, jamnik świetnie sprawdza się w małych mieszkaniach, ale równie dobrze czuje się w domach z ogrodem. Jamnik to także pies, który lubi towarzystwo innych zwierząt, dlatego może być dobrym wyborem dla rodzin posiadających już innego zwierzaka.

Jamnik – cena:

Cena jamnika zależy od wielu czynników, takich jak pochodzenie, wiek, kolor sierści oraz odmiana. W Polsce cena jamnika zwykle oscyluje w granicach 1000-4000 złotych.

Wady i zalety jamnika:

Wady:

Jamnik to rasa, która ma tendencję do nadwagi, dlatego ważne jest, aby kontrolować jego dietę i regularnie zapewniać mu aktywność fizyczną. Ponadto, ze względu na swoje długie ciało, jamnik jest podatny na problemy z kręgosłupem, w tym na dyskopatię. Jest to choroba, która może prowadzić do paraliżu kończyn tylnych i wymagać leczenia chirurgicznego.

Zalety:

Jamnik to rasa, która jest bardzo przyjacielska i towarzyska. Jest doskonałym towarzyszem dla ludzi w każdym wieku i potrafi dostosować swoje zachowanie do potrzeb swojego właściciela. Ponadto, jamnik jest bardzo inteligentnym psem i łatwo przyswaja nowe umiejętności, co sprawia, że jest doskonałym kandydatem do różnego rodzaju szkoleń i zawodów.

Jamnik – Zdrowie, choroby i pielęgnacja:

Żywienie:

Jest to pies, który ma tendencję do nadwagi, dlatego ważne jest, aby kontrolować jego dietę i zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu. W diecie jamnika powinny znaleźć się produkty bogate w białko, a także węglowodany złożone i tłuszcze nienasycone.

Pielęgnacja:

Jamnik to rasa, która wymaga regularnej pielęgnacji, ponieważ jego długa sierść może się plątać i tworzyć kołtuny. Jamnik powinien być regularnie czyszczony z resztek jedzenia i innych zanieczyszczeń, a także regularnie kąpany. Zaleca się również regularne wizyty u groomera, który pomoże utrzymać sierść jamnika w dobrej kondycji.

Choroby:

Jamnik, jak każda rasa, jest podatny na pewne choroby. Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, z jakimi boryka się jamnik, jest dyskopatia. Choroba ta wynika z wrodzonej słabości kręgosłupa jamnika i może prowadzić do paraliżu kończyn tylnych. Innymi chorobami, które mogą dotknąć jamnika, są choroby skórne, cukrzyca, choroby oczu, choroby serca i choroby związane z układem oddechowym.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Podczas przygotowania do posiadania jamnika, ważne jest, aby zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria i wyposażenie. Jamnik, ze względu na swoją długą sierść, potrzebuje specjalnego grzebienia, który pomoże utrzymać jego sierść w dobrej kondycji. Ponadto, ważne jest, aby zaopatrzyć się w odpowiednie karmniki i miski, a także w koce i łóżka dla psa.

Historia rasy jamnik:

Początki

Historia rasy jamnik sięga co najmniej XVII wieku. Początkowo psy te były hodowane w Niemczech, gdzie były używane do polowania na nornice i króliki, ponieważ dzięki swojej niskiej budowie i długiej sierści, jamniki mogły swobodnie poruszać się po norach i innym terenie.

Rozwój rasy

W 1879 roku w Lipsku odbyła się pierwsza wystawa psów rasy jamnik, co przyczyniło się do zwiększenia popularności tej rasy. Wkrótce potem został opracowany standard rasy jamnik, który określał wygląd, charakter i umiejętności psa.

Podczas I wojny światowej jamniki były wykorzystywane jako psy ratownicze i sanitarne, a także jako psy łącznikowe na froncie. Po wojnie rasa ta stała się bardziej popularna w Europie i Ameryce Północnej.

Podczas II wojny światowej rasa ta była zagrożona wyginięciem, ponieważ wielu hodowców opuściło swoje domy i gospodarstwa. Po wojnie jamnik stał się popularnym psem domowym i towarzyskim, a także był nadal hodowany jako pies myśliwski.

Obecnie

Obecnie jamnik jest jednym z najpopularniejszych psów domowych na świecie i jest hodowany w wielu krajach. Ze względu na swoją inteligencję i łatwość w nauce, jamnik jest także często używany jako pies ratowniczy i tropiący.

Wzorzec psa rasy jamnik:

Wzorzec rasy jamnik jest szczegółowo określony przez organizacje zajmujące się hodowlą psów, takie jak Fédération Cynologique Internationale (FCI) czy American Kennel Club (AKC).

Wysokość jamnika powinna wynosić od 13 do 23 cm, a waga od 4 do 9 kg, w zależności od odmiany (krótkowłosy, szorstkowłosy lub długowłosy). Głowa jamnika jest proporcjonalna do reszty ciała, z dobrze zaznaczonym łukiem brwiowym, nosem czarnym lub brązowym, a oczy ciemne i jasne, o żywym spojrzeniu. Uszy są długie, zwisające i okrągłe u nasady.

Sylwetka jamnika jest wydłużona, ale musi zachować proporcje między tułowiem a kończynami. Kręgosłup jamnika jest jednym z jego najważniejszych cech, musi być mocny i elastyczny, bez jakichkolwiek deformacji. Jamnik powinien być dobrze umięśniony, z widocznymi mięśniami barków, ud i podbrzusza.

Jamnik to pies o mocnej osobowości i niezależnym charakterze, dlatego właściwie wychowany jamnik jest zwykle samodzielny i pewny siebie. Jednak wzorzec rasy wymaga, aby jamnik był łagodny, zrównoważony i spokojny, a także przyjacielski wobec ludzi i innych zwierząt.

Każda odmiana jamnika ma swoje specyficzne cechy, w tym długość i fakturę sierści, które muszą być odpowiednie do danego wzorca rasy. Na przykład, krótkowłosy jamnik powinien mieć błyszczącą, gładką sierść, podczas gdy długowłosy jamnik powinien mieć gęstą, aksamitną sierść. Szorstkowłosy jamnik ma twardą, drucianą sierść z wełnistą podszerstwem.

Jamnik – ciekawostki o rasie:

Jamnik to rasa psów, która ma wiele ciekawych cech i faktów związanych z jej historią, wyglądem i zachowaniem. Poniżej przedstawione są niektóre z nich:

  • Jamniki były pierwotnie hodowane w Niemczech jako psy myśliwskie do polowań na norniki, kuny, lisy i dziki. Ich niskie sylwetki i długie ciała pozwalały na penetrowanie w gęstej roślinności oraz prowadzenie zwierzyny z nory.
  • W czasie I wojny światowej jamniki były wykorzystywane jako psy ratownicze i sanitarne, dostarczając zaopatrzenie i przekazując meldunki między okopami.
  • Jamnik może mieć trzy rodzaje sierści: krótkowłosą, szorstkowłosą i długowłosą. Wszystkie te odmiany wymagają regularnej pielęgnacji, szczególnie długowłose potrzebują częstego czesania.
  • Długowłosy jamnik może mieć sierść o długości do 10 cm, a ich sierść może być gładka lub falowana.
  • Jamniki należą do ras psów o największej długości życia. Ich przeciętna długość życia wynosi około 12-14 lat.
  • Jamnik jest jednym z najbardziej inteligentnych psów, potrafi uczyć się szybko i wykazywać dużą chęć do nauki. Są to również bardzo odważne psy, które nie boją się podejmować wyzwań.
  • W Polsce jamnik cieszy się dużą popularnością i jest jedną z najczęściej hodowanych ras psów. W 2020 roku jamniki zajęły drugie miejsce w rankingu najpopularniejszych ras psów w Polsce, ustępując tylko labradorowi.
  • Jamnik może być wykorzystywany jako pies do towarzystwa, a także do wykonywania różnych prac, takich jak polowanie, ratownictwo czy agility.

Podsumowanie:

Jamnik to rasa psa o charakterystycznym wyglądzie i inteligentnej osobowości. Choć może być trudny do wyszkolenia, to jest wiernym i lojalnym towarzyszem dla swojego właściciela. Jamnik jest również podatny na pewne choroby, w tym dyskopatię, co wymaga specjalnej uwagi ze strony właściciela. Jednak odpowiednia pielęgnacja i dieta, a także regularne wizyty u weterynarza, pomogą zapewnić jamnikowi zdrowe i szczęśliwe życie.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *