Owczarek pirenejski – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Jeżeli szukasz psa o silnym charakterze, niezależnego ducha i niezwykłych umiejętnościach, być może powinieneś zastanowić się nad rasą Owczarek pirenejski. Ta unikalna rasa ma jak wiele do zaoferowania i jest doskonałym wyborem dla wielu różnych rodzajów rodzin i stylów życia. Poznajmy bliżej tę rzadko spotykaną rasę.

Owczarek pirenejski – opis i wygląd rasy

Wielki, majestatyczny, a jednocześnie niezwykle elegancki – tak można w skrócie opisać Owczarka pirenejskiego. Charakteryzuje się długą, gęstą, białą sierścią o różnej długości, która doskonale chroni przed zimnem. Oczy są ciemnobrązowe, a uszy trójkątne, zawsze wysoko osadzone. Łapy są mocne, a ogon długi, zakończony charakterystycznym pępkiem.

Charakter psa rasy Owczarek pirenejski

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Ważne jest zrozumienie, że Owczarek pirenejski to pies pracujący, bredowany do pilnowania stad owiec. Jest inteligentny, a jej niezależność, połączona z naturalną nieufnością wobec obcych, czyni z niego doskonałego stróża. Jest skłonny do samodzielnego podejmowania decyzji, co może go czynić trudnym do szkolenia dla niektórych właścicieli.

Jaką ma osobowość?

Te psy są lojalne, miłujące i doskonałe z dziećmi. Mimo swojej niezależnej natury, uwielbiają być w centrum uwagi i cieszyć się towarzystwem swojej rodziny. Są umiarkowanie aktywne i uwielbiają spacery, ale także cenią domowe zacisze.

Owczarek pirenejski – jak wyszkolić i wychować?

Ta rasa potrafi błyskawicznie uczyć się, o ile szkolenie jest prowadzone konsekwentnie i z odpowiednią siłą. Psy te mają naturalną dominującą naturę, a zatem wymagają pewnej ręki. Potrzebują również regularnej socjalizacji już od młodego wieku, aby nauczyć się akceptacji innych ludzi i zwierząt.

Dla kogo nadaje się Owczarek pirenejski?

Owczarek pirenejski jest doskonałą rasą dla właściciela, który jest w stanie zaoferować mu dużo czasu i uwagi. Kerunki nadaje się dla dużych rodzin z dziećmi, jak i dla osób samotnych. Biorąc pod uwagę jego wielkość i potrzebę ruchu, nie jest to rasa dla osób mieszkających w małych apartamentach.

Owczarek pirenejski – cena

Koszt zakupu Owczarka pirenejskiego od renomowanego hodowcy to zwykle około 4000-5000 zł. Warto pamiętać, że są to tylko koszty początkowe. Należy również wziąć pod uwagę koszty żywienia, pielęgnacji, leczenia oraz niezbędnych akcesoriów.

Wady i zalety

Wady

Owczarek pirenejski jest niezwykle niezależny, co może być trudne do opanowania dla nowych właścicieli psów. Wymaga regularnej pielęgnacji i może mieć problem z przegrzewaniem się w ciepłych klimatach. Ze względu na jej wielkość, może mieć skłonność do różnych problemów zdrowotnych, w tym dysplazji stawu biodrowego.

Zalety

Ta rasa jest ekstremalnie lojalna, inteligentna i łatwo przystosowuje się do różnych warunków. Jej ulubiony hiszpański temperament daje dużo radości. Owczarek pirenejski jest doskonałym stróżem i psem rodzinny.

Owczarek pirenejski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Ta rasa potrzebuje zróżnicowanej, zdrowiej diety, złożonej z wysokiej jakości białka, tłuszczów i węglowodanów. Ważne jest regularne badanie i dostosowywanie ilości i składu pokarmu do wieku, kondycji i aktywności psa.

Pielęgnacja

Sierść Owczarka pirenejskiego wymaga regularnej pielęgnacji, w tym szczotkowania co najmniej raz w tygodniu, a w okresie linienia nawet codziennie. Regularne kontrole uszu, oczu i pazurów są równie ważne.

Choroby

Chociaż Owczarek pirenejski jest generalnie zdrową rasą, jest podatny na niektóre specyficzne choroby rasy, takie jak dysplazja stawu biodrowego, problemy z sercem czy skórne. Właściwa opieka weterynaryjna i regularne badania mogą pomóc w wykryciu i zapobieganiu problemom zdrowotnym.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na Owczarka pirenejskiego, warto zaopatrzyć się w duże, wygodne legowisko, odpowiedniej wielkości smycz i obrożę, a także miski na jedzenie i wodę. Ze względu na dużą aktywność i temperament psa, warto również zaopatrzyć się w różne zabawki do gryzienia i zabaw interaktywnych.

Historia psa rasy Owczarek pirenejski

Początki

Owczarek pirenejski to jedna z najstarszych ras psów pasterskich, pochodząca z gór Pirenejów pomiędzy Francją a Hiszpanią. Został wyhodowany do ochrony stad owiec przed wilkami i niedźwiedziami. Większość tych psów była biała, dzięki czemu mogły się zlewać ze stadami owiec i zaskakiwać drapieżników.

Rozwój rasy

W XIX wieku Owczarek pirenejski zyskał na popularności jako pies do towarzystwa. Wielu ludzi doceniło jego urok, inteligencję i niezależność. Rasa została oficjalnie uznana przez American Kennel Club w 1933 roku.

Obecnie

Obecnie Owczarek pirenejski jest popularny zarówno jako pies rodzinny, jak i pracujący pies pasterski. Chociaż nie jest to jedna z najpopularniejszych ras, ta piękna i unikalna rasa ma wiele wiernych zwolenników na całym świecie.

Wzorzec psa rasy Owczarek pirenejski

Według standardów FCI Owczarek pirenejski powinien być psem o silnej i mocnej budowie, przy czym nie może być ani toporny, ani zbyt delikatny. Wysokość w kłębie wynosi około 70-82 cm dla samców i 65-74 cm dla samic. Cechuje go wytrzymałość i odporność na trudne warunki atmosferyczne. Ma krępe ciało, głęboką klatkę piersiową, mocne łapy i długi ogon.

Owczarek pirenejski – ciekawostki o rasie

  • Owczarek pirenejski jest jednym z nielicznych psów o naturalnie zadartym ogonie, który zawsze nosi w pęku na końcu.
  • Istnieje legenda, według której Owczarek pirenejski miał chronić młodego Jezusa przed drapieżnikami.
  • Choć Owczarek pirenejski jest doskonałym psem pasterskim, w przeszłości bywał również używany jako pies ratowniczy w trudnym, górskim terenie.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *