Rottweiler – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Rottweiler to jedna z najbardziej znanych i popularnych ras psów na świecie. Ta imponująca rasa, pochodząca z Niemiec, jest ceniona za swoje niezwykłe umiejętności w pilnowaniu i ochronie, a także za swoją inteligencję i lojalność. Jednakże, ze względu na swój silny charakter i mocne szczęki, rottweiler wymaga odpowiedniego wychowania i szkolenia. W tym artykule przedstawimy szczegółowo opis i wygląd rasy, charakterystykę osobowości, umiejętności i wymagania dotyczące wychowania i szkolenia, wady i zalety rasy, jej zdrowie i pielęgnację, historię oraz ciekawostki dotyczące rasy. Dzięki temu artykułowi dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o tej imponującej rasie psa.

Rottweiler – opis i wygląd rasy

Rottweiler to jedna z najbardziej znanych ras psów na świecie. Pochodzi z Niemiec, a jego nazwa pochodzi od miasta Rottweil. Jest to pies o silnej budowie i muskularnej sylwetce. Samce osiągają wysokość w kłębie od 61 do 69 cm, a samice od 56 do 63 cm. Waga rottweilera wynosi od 50 do 60 kg dla samców i od 35 do 48 kg dla samic.

Głowa psa jest masywna, ale proporcjonalna do reszty ciała. Ucho rottweilera jest małe, trójkątne i leży przylegająco do głowy. Jego oczy są średniej wielkości, ciemne i okrągłe. Sierść rottweilera jest krótka, twarda i gęsta. Charakterystyczna jest czarna sierść z rudymi znaczeniami na nogach, brzuchu i klatce piersiowej.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy rottweiler

Charakter psa rasy rottweiler jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych aspektów tej rasy. Rottweiler jest psem bardzo pewnym siebie i zdecydowanym, co sprawia, że jest doskonałym psem stróżującym i ochronnym. Rottweiler jest bardzo inteligentny, co pozwala mu na szybkie przyswajanie nowych umiejętności i poleceń, jednakże wymaga on odpowiedniego wychowania i szkolenia. Rottweiler jest również bardzo lojalnym i przyjacielskim psem, co sprawia, że jest doskonałym towarzyszem dla swojej rodziny. Jednakże, ze względu na swoją moc i potencjalną agresywność, rottweiler wymaga właścicieli, którzy będą w stanie kontrolować jego zachowanie i odpowiednio go wychować.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Rottweiler to pies, który od zawsze był hodowany do pracy. W przeszłości pracował jako pies do pilnowania bydła, pociągowy, pies policyjny i obronny. Obecnie rottweilery nadal są wykorzystywane w tych rolach, ale także jako psy rodzinne, psy towarzyszące i psy do sportów psich.

Jaką ma osobowość?

Rottweiler to pies o silnym charakterze i pewności siebie. Jest bardzo wierny swojemu właścicielowi i lojalny wobec swojej rodziny. Jednakże, rottweilery potrzebują odpowiedniego szkolenia i wychowania, ponieważ ich silny charakter może stać się problematyczny w przypadku braku konsystencji w szkoleniu.

Rottweiler – jak wyszkolić i wychować?

Wyszkolenie i wychowanie rottweilera wymaga konsekwencji, cierpliwości i umiejętności. Szkolenie powinno zaczynać się od szczenięcia, aby zapewnić dobry fundament dla późniejszej pracy. Właściciel powinien być stanowczy, ale jednocześnie wykazywać delikatność wobec psa.

Dla kogo nadaje się rottweiler?

Rottweiler to pies, który nadaje się dla osób, które są gotowe na zaangażowanie i poświęcenie czasu na jego szkolenie i wychowanie. Rottweiler to pies o silnym charakterze, który potrzebuje właściciela, który jest pewny siebie i wie, jak być liderem dla psa. Rottweiler nie jest odpowiedni dla osób, które nie są w stanie zapewnić mu odpowiedniego szkolenia i wychowania.

Rottweiler – cena

Cena rottweilera może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wiek, pochodzenie, linia hodowlana, a także od tego, czy pies ma rodowód. Ceny za szczenięta rottweilera zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP) wahają się od 2000 do nawet 10 000 złotych. W przypadku zakupu rottweilera z zagranicy, cena może być wyższa.

Wady i zalety rottweilera

Wady

Rottweilery mają silny charakter, co może stanowić problem dla osób nieznających się na psach. Niewłaściwe wychowanie lub szkolenie rottweilera może prowadzić do problemów behawioralnych, takich jak agresja lub dominacja. Rottweiler może również cierpieć na problemy zdrowotne, takie jak dysplazja stawów, problemy z sercem czy skłonność do nadwagi.

Zalety

Rottweiler to pies o silnym charakterze, ale jednocześnie wierny i oddany swojemu właścicielowi. Jest to pies inteligentny, łatwo się uczy i dobrze się adaptuje. Rottweiler to również doskonały pies do pracy, ponieważ posiada silną siłę i determinację, aby wykonywać różne zadania.

Rottweiler – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Rottweiler to pies o dużej sile i wagi, co oznacza, że ​​potrzebuje odpowiedniej diety. Właściciel powinien zapewnić mu dobrze zbilansowaną dietę, która odpowiada jego potrzebom energetycznym i odżywczym. Rottweiler powinien mieć stały dostęp do świeżej wody.

Pielęgnacja

Sierść rottweilera jest krótka i łatwa w pielęgnacji. Wystarczy regularnie szczotkować psa, aby usunąć martwe włosy i zapobiec tworzeniu się skóry. Właściciel powinien również regularnie sprawdzać uszy i zęby psa, aby zapobiec infekcjom i chorobom.

Choroby

Rottweilery są podatne na różne choroby, takie jak dysplazja stawów, problemy z sercem i choroby skóry. Właściciel powinien regularnie kontrolować stan zdrowia psa i zapewnić mu odpowiednią opiekę weterynaryjną.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Rottweiler to pies o dużej sile i wadze, co oznacza, że ​​potrzebuje odpowiedniego wyposażenia, takiego jak smycz, obroża i kaganiec. Właściciel powinien również zapewnić psu odpowiednie zabawki i łóżko, aby zapewnić mu wygodę i rozrywkę.

Historia rasy rottweiler

Początki

Historia rasy rottweiler sięga starożytności, kiedy to psy tej rasy były używane jako psy pasterskie, psy bojowe i psy stróżujące. W średniowieczu, rottweilery były używane jako psy ciągnące wozy z mięsem do rzeźni. W latach 30. XIX wieku, kiedy miasto Rottweil stało się ważnym centrum handlu mięsem, psy rottweiler zaczęły być wykorzystywane do pilnowania i ochrony tych transportów. Dzięki swojej sile, zdecydowaniu i nieustraszonej postawie, rottweilery stały się bardzo popularnymi psami stróżującymi i ochronnymi.

Rozwój rasy

W latach 70. XIX wieku, rottweilery zaczęły być krzyżowane z innymi rasami psów, takimi jak bernardyny, dogi niemieckie i owczarki niemieckie. Krzyżowanie miało na celu poprawienie niektórych cech rottweilera, takich jak jego moc i wytrzymałość. W ciągu kilku dziesięcioleci rasa ta stała się bardziej ujednolicona, a rottweilery stały się coraz bardziej popularne wśród hodowców.

W 1910 roku powstał pierwszy klub hodowców rottweilerów w Niemczech, który zajmował się rejestracją i hodowlą tej rasy. W 1931 roku rottweilery zostały uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) jako odrębna rasa. Od tego czasu, rottweilery stały się jednymi z najbardziej popularnych ras psów na świecie.

Obecnie

Obecnie, rottweilery są wykorzystywane do różnych celów, od pilnowania i ochrony po aktywności sportowe, takie jak IPO, agility i obedience. Jednakże, ze względu na swój silny charakter i potencjalną agresywność, rottweiler wymaga właścicieli, którzy będą w stanie odpowiednio go wychować i kontrolować jego zachowanie.

Wzorzec psa rasy rottweiler

Wzorzec psa rasy rottweiler opisuje idealny wygląd oraz cechy charakterystyczne tej rasy. Rottweilery są psami o dużych rozmiarach, silnym budowie i muskularnym ciele. Samce osiągają zazwyczaj od 61 do 69 cm wzrostu w kłębie, a samice od 56 do 63 cm. Waga psów tej rasy wynosi od 43 do 50 kg dla samców i od 35 do 48 kg dla samic. Rottweilery posiadają krótką, lśniącą sierść o głębokiej barwie czarnej z czerwonymi lub brązowymi znaczeniami na łapach, klatce piersiowej i pysku.

Głowa rottweilera jest szeroka i krótka z krótkim i szerokim nosem. Uszy są zaokrąglone i leżące płasko na głowie. Oczy są średniej wielkości i mają ciemny kolor. Rottweilery posiadają mocne szczęki i duże zęby.

Wzorzec psa rasy rottweiler opisuje również charakterystyczne cechy zachowania i temperamentu. Rottweilery to psy pewne siebie, lojalne, o silnym charakterze i wysokiej inteligencji. Są one bardzo wrażliwe na potrzeby swojego właściciela i dobrze reagują na pochwałę i nagrody. Rottweilery są znane z ich naturalnego instynktu stróżującego i bardzo dobrze nadają się do roli psów ochronnych.

Wzorzec psa rasy rottweiler wymaga, aby psy tej rasy były dobrze wychowane i odpowiednio szkoleni. Rottweilery są bardzo inteligentnymi psami, co oznacza, że potrzebują odpowiedniej ilości ruchu i aktywności fizycznej, aby zachować swoje zdrowie i kondycję. Właściciele rottweilerów powinni również zapewnić im regularne wizyty u weterynarza i dbać o ich zdrowie i pielęgnację.

Wzorzec psa rasy rottweiler jest ściśle regulowany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) oraz organizacje krajowe, które nadzorują hodowlę psów tej rasy. Właściciele, którzy planują hodowlę rottweilerów, powinni dokładnie zapoznać się z wymaganiami wzorca i poszukiwać psów z linii hodowlanych, które spełniają te wymagania.

Rottweiler – ciekawostki o rasie

Rottweilery to rasa psów, która cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Wiele osób wybiera właśnie te psy ze względu na ich imponujący wygląd, inteligencję oraz oddanie swojemu właścicielowi. Niemniej jednak, rasa ta kryje w sobie wiele ciekawych faktów i nietypowych cech.

  • Pierwszą ciekawostką o rottweilerach jest to, że często wykorzystuje się je w różnego rodzaju filmach i produkcjach telewizyjnych. Są one bardzo chętnie widziane na planie ze względu na swój potężny wygląd oraz łatwość w szkoleniu. Wiele osób kojarzy te psy z rolą psów stróżujących, ale w rzeczywistości rottweilery mogą mieć wiele innych zastosowań, np. jako psy ratownicze czy terapeutyczne.
  • Kolejną ciekawostką jest fakt, że rasa ta pochodzi z Niemiec, ale zyskała ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych. Tam właśnie znajduje się najwięcej hodowców rottweilerów, którzy z sukcesem rozwijają tę rasę. Wiele z tych psów bierze udział w różnego rodzaju konkursach psów obronnych czy agility.
  • Ostatnią ciekawostką o rottweilerach jest to, że są one jedną z ras psów, które często są nieprawidłowo nazywane pitbullami. Wielu ludzi myśli, że pitbullem jest każdy potężny pies z mocną szczęką, ale w rzeczywistości pitbullem jest inna rasa psów. Rottweilery są często mylone z pitbullami ze względu na swój imponujący wygląd i siłę, ale faktycznie to zupełnie odmienne rasy.

Podsumowanie

Rottweiler to pies o silnym charakterze i muskularnym ciele, który wymaga odpowiedniego wychowania i szkolenia. Jednocześnie rottweiler to pies lojalny, oddany swojemu właścicielowi i doskonały do pracy. Właściciel rottweilera powinien zapewnić mu odpowiednią opiekę weterynaryjną, dobrze zbilansowaną dietę oraz odpowiednie wyposażenie i akcesoria.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *