Chihuahua – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Rasa Chihuahua to jedna z najmniejszych ras psów na świecie, ale jednocześnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych. Z powodu swojego niewielkiego rozmiaru i charakterystycznego wyglądu, Chihuahua cieszą się dużą popularnością jako towarzysze. Jednak przed podjęciem decyzji o posiadaniu psa tej rasy, warto poznać zarówno jej zalety, jak i wady, a także wymagania dotyczące opieki i szkolenia. W tym artykule zaprezentujemy pełny przegląd rasy Chihuahua, opisując zarówno jej wygląd, charakterystykę, jak i historię i wzorzec. Przekażemy także wskazówki dotyczące pielęgnacji i zdrowia, aby pomóc Ci w podjęciu świadomej decyzji o posiadaniu psa rasy Chihuahua.

Chihuahua – opis i wygląd rasy

Chihuahua to rasa psów bardzo popularna na całym świecie, a ich niewielki rozmiar i charakterystyczny wygląd sprawiają, że wyróżniają się na tle innych ras psów. Psy tej rasy są bardzo małe, zwykle ważą od 1 do 3 kg, a ich wzrost wynosi zaledwie 15-23 cm. Wyróżniają się także swoją charakterystyczną głową w kształcie jabłka, dużymi uszami, krótką szyją i zwarte ciałko. Rasa Chihuahua występuje w dwóch odmianach: długowłosej i krótkowłosej. Oba typy mają jednak podobne cechy wyglądu, z wyjątkiem oczywiście długości ich sierści.

Chihuahua to rasa psów bardzo zróżnicowana pod względem koloru sierści. Mogą mieć jednolitą sierść w różnych kolorach, w tym: biały, czarny, czekoladowy, beżowy, kremowy, rudy, złoty, szary, srebrny, a także mieszankę kolorów i odcieni. Wielu właścicieli chihuahua wybiera psy o ciekawych i oryginalnych kolorach, takich jak np. biało-rudy, czarno-biały lub czarno-brązowy.

Chihuahua to także rasa psów o dużych oczach, które są charakterystyczne dla tej rasy. Ich oczy są zwykle ciemne i błyszczące, co dodaje uroku i urody psom tej rasy. Chihuahua mają także charakterystyczne, spiczaste uszy, które często sterczą do góry i nadają psom tej rasy oryginalny wygląd.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy chihuahua

Chihuahua to psy bardzo aktywne, żywiołowe i inteligentne, ale jednocześnie często bywają uparte i trudne do wychowania. Są także bardzo przywiązane do swoich właścicieli i potrafią wykazywać dużą czujność wobec obcych. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, są często uważane za psy towarzyszące i często są bardzo przyjacielskie dla dzieci. Warto jednak pamiętać, że Chihuahua są również bardzo wrażliwe emocjonalnie i wymagają odpowiedniego podejścia ze strony właścicieli.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Chihuahua to rasa psów, która jest bardzo skrupulatna i czujna. Są one niezwykle inteligentne i mają wspaniałe zdolności do uczenia się, co oznacza, że ​​są w stanie wykonywać wiele różnych zadań. Chihuahua są również bardzo energiczne i potrzebują dużo ruchu i aktywności, aby pozostać zdrowe i szczęśliwe.

Jaką ma osobowość?

Chihuahua są zazwyczaj bardzo łatwe do zauważenia w tłumie ze względu na ich mały rozmiar i charakterystyczną sylwetkę. Te psy są bardzo lojalne i przywiązane do swoich właścicieli, często przesadnie ochraniają swoją rodzinę. Chihuahua to bardzo odważne psy, które często zachowują się, jakby były dużo większe niż są w rzeczywistości. Są również bardzo czujne i ostrzegają swojego właściciela, gdy coś jest nie w porządku.

Chihuahua – jak wyszkolić i wychować?

Chihuahua to psy, które wymagają konsekwentnego i dobrze zdefiniowanego treningu, aby w pełni wykorzystać swoje możliwości. Właściciele powinni rozpocząć trening i socjalizację od najmłodszych lat, aby zapobiec problemom z zachowaniem i ułatwić życie psu i jego rodzinie. Chihuahua potrzebują również dużo uwagi i czasu spędzonego z właścicielem, aby utrzymać ich zdrowie i szczęście.

Dla kogo nadaje się chihuahua?

Chihuahua to idealne psy dla osób, które lubią mieć małego przyjaciela na kolanach, który będzie towarzyszyć im w codziennym życiu. Te psy są również idealne dla osób, które mieszkają w małych mieszkaniach lub nie mają dużo czasu na codzienne długie spacery. Chihuahua to rasa psów, która najlepiej nadaje się dla osób, które mają doświadczenie w opiece nad psami i są gotowe na poświęcenie czasu i uwagi.

Chihuahua – cena

Chihuahua to rasa psów, która zazwyczaj należy do tych droższych. Cena za szczeniaka Chihuahua może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od wielu czynników, takich jak pochodzenie, linia hodowlana, wiek, płeć oraz cechy fizyczne i osobowościowe psa. Warto jednak pamiętać, że cena szczeniaka nie powinna być jedynym czynnikiem, który decyduje o wyborze psa. Przy zakupie psa rasy Chihuahua warto zwrócić uwagę przede wszystkim na renomowanego hodowcę, zdrowie i stan psychiczny szczeniaka, a także na warunki jego wychowywania i socjalizacji.

Wady i zalety psy rasy chihuahua

Wady

Jak każda rasa, Chihuahua ma swoje wady. Jedną z wad Chihuahua może być ich delikatne zdrowie i skłonność do pewnych chorób. Należą do nich między innymi schorzenia oczu, choroby zębów, choroby układu oddechowego, a także dysplazja stawów. W związku z tym, należy pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza oraz odpowiedniej pielęgnacji Chihuahua, aby minimalizować ryzyko wystąpienia tych chorób. Inną wadą, którą często wymieniają właściciele Chihuahua, jest fakt, że te psy często są bardzo uparte i trudne do wychowania. Ich inteligencja i osobowość bywają wyzwaniem dla początkujących właścicieli psów, co wymaga od nich dużej cierpliwości i wytrwałości w procesie szkolenia.

Zalety

Chihuahua ma jednak również wiele zalet, które sprawiają, że są one idealnymi psami towarzyszącymi. Są one bardzo lojalne, przyjazne i oddane swoim właścicielom. Chihuahua są też bardzo inteligentne i łatwo się uczą, co sprawia, że są one łatwe do szkolenia. Są one także idealnymi psami dla osób starszych i dla rodzin z dziećmi, ze względu na ich mały rozmiar i łagodny charakter.

Chihuahua – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Chihuahua potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety, która zapewni mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Ważne jest, aby nie karmić psa nadmiernie i dbać o jego wagę, ponieważ nadwaga może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak problemy z kręgosłupem.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Chihuahua jest stosunkowo łatwa i nie wymaga specjalnych zabiegów. Ich gęsta i miękka sierść wymaga regularnego szczotkowania, aby uniknąć tworzenia się kołtunów i zapobiec wypadaniu włosów. Warto również zadbać o higienę uszu i oczy, regularnie sprawdzając i czyścić je w razie potrzeby. Ze względu na ich mały rozmiar, Chihuahua wymagają niewielkiej ilości ruchu i ćwiczeń, ale warto zadbać o regularne spacery oraz zabawy, aby utrzymać ich w dobrej formie fizycznej i psychicznej. Należy również pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza, szczepieniach i profilaktyce chorób pasożytniczych, takich jak pchły i kleszcze.

Choroby

Chihuahua są podatne na wiele chorób i problemów zdrowotnych, takich jak problemy z kręgosłupem, problemy z oczami, problemy z zębami i choroby serca. Ważne jest, aby regularnie przeprowadzać badania i wizyty u weterynarza, aby zapobiec lub wcześniej wykryć choroby.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się na posiadanie psa rasy Chihuahua wymaga zakupu kilku akcesoriów. Wymagają one specjalistycznej pielęgnacji ze względu na swój mały rozmiar, delikatność i skłonność do chorób.

Do najważniejszych akcesoriów, które należy kupić przed przyjęciem psa do domu, należą:

 • Miska na wodę i karmę,
 • Kagańce i obroża,
 • Pasek na smycz,
 • Szampon i odżywka do sierści,
 • Szczotka i grzebień,
 • Koc,
 • Poduszka,
 • Zabawki,
 • Pieluszki (w przypadku szczeniąt).

Należy pamiętać, że wszystkie akcesoria powinny być dopasowane do rozmiaru psa, by zapewnić mu wygodę i bezpieczeństwo.

Historia rasy Chihuahua

Początki

Rasa Chihuahua pochodzi z Meksyku i jest jedną z najstarszych ras psów w Ameryce Środkowej. Nazwa pochodzi od stanu Chihuahua, gdzie te psy zostały po raz pierwszy zauważone przez Europejczyków.

Rozwój rasy

Początkowo Chihuahua były hodowane przez Azteków jako psy rytualne i były uważane za szczególnie święte. W XIX wieku pojawili się pierwsi hodowcy rasy, którzy selekcjonowali psy ze względu na ich cechy fizyczne i temperament. W 1904 roku rasa została oficjalnie uznana przez American Kennel Club.

Obecnie

Obecnie Chihuahua są popularnymi psami towarzyszącymi na całym świecie. Są one szczególnie cenione ze względu na swój mały rozmiar i łagodny charakter.

Wzorzec psa rasy chihuahua

Wzorzec psa rasy Chihuahua to zestaw cech, które według organizacji kynologicznych powinien posiadać pies tej rasy. Wzorzec ten określa wygląd, budowę ciała, charakterystyczne cechy fizyczne i psychiczne, a także wymagania co do wielkości, koloru i umaszczenia.

Według wzorca, Chihuahua to pies o wyraźnym i pewnym kroju, z mocnymi kośćmi i dobrze umięśnionym ciałem. Ich charakterystyczną cechą są duże, stojące uszy, które stanowią charakterystyczny element wyglądu psa. Ich oczy są duże, okrągłe i żywe, a ich spojrzenie jest czujne i pełne życia.

Wzorzec określa również, że Chihuahua powinien być bardzo małym psem, o wadze nie przekraczającej 2,7 kg. Wymiary nie są określone, ale pies powinien być proporcjonalny, z dobrze zarysowanymi mięśniami i harmonijnie zbudowanym ciałem.

Co do umaszczenia i koloru, wzorzec dopuszcza różne warianty. Chihuahua mogą mieć jednolite umaszczenie lub wzory, takie jak pręgi czy plamy. Mogą być również różnego koloru, od białego, przez kremowy, czekoladowy, aż po czarny.

Charakterystyczne dla rasy Chihuahua jest również ich temperament. Są to psy żywe, energiczne, ale jednocześnie bardzo czujne i inteligentne. Wzorzec określa, że powinny być one pełne uroku i odwagi, ale także bardzo przywiązane do swojego właściciela i łatwo związujące się z innymi psami i ludźmi.

Chihuahua – ciekawostki o rasie

 • Chihuahua to najmniejsza rasa psów na świecie,
 • Psy rasy Chihuahua są uważane za jedne z najstarszych ras psów w Ameryce Środkowej,
 • Chihuahua były pierwotnie hodowane przez Azteków jako psy rytualne,
 • Rasa została nazwana od stanu Chihuahua, gdzie po raz pierwszy została zauważona przez Europejczyków,
 • Chihuahua są również jednymi z najdłużej żyjących psów – mogą żyć nawet do 20 lat,
 • Psy rasy Chihuahua są bardzo inteligentne i łatwo się uczą,
 • Chihuahua często mają skłonność do szczekania, co może być uciążliwe dla ich właścicieli i sąsiadów,
 • Rasa ta ma skłonność do zębów przysadzistych, co może prowadzić do problemów z zębami i przyzębiem,
 • Psy rasy Chihuahua mogą cierpieć na wiele chorób, w tym choroby serca, cukrzycę, choroby oczu, problemy z układem oddechowym i wiele innych,
 • Chihuahua są bardzo lojalne wobec swoich właścicieli i mogą stanowić wspaniałego towarzysza dla osób starszych i osób mieszkających w małych mieszkaniach.

Podsumowanie

Rasa Chihuahua to niewątpliwie interesująca i unikalna rasa psów. Choć nie są to psy dla każdego, są one doskonałymi towarzyszami dla osób, które szukają małego, lojalnego psa towarzyszącego. Należy jednak pamiętać, że posiadanie psa rasy Chihuahua wymaga specjalistycznej pielęgnacji i uwagi ze względu na swój mały rozmiar i skłonność do chorób. Jeśli jesteś zainteresowany posiadaniem psa rasy Chihuahua, zapoznaj się dokładnie z wymaganiami dotyczącymi opieki nad tą rasą i przemyśl swoją decyzję.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *