Kuvasz – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 4 minuty

Kuvasz to rasa psa pochodząca z Węgier, znana z powodu swojej odwagi, lojalności i inteligencji. To wytrzymałe psy, które były pierwotnie wykorzystywane do strzeżenia bydła i innych hodowanych zwierząt. Ta rasa jest zdecydowanie warta poznania. Wprowadzimy Cię w złożoną historię, cechy charakteru, zdrowie i wiele aspektów dotyczących tego wspaniałego psa rasy Kuvasz.

Kuvasz – opis i wygląd rasy

Kuvasze są psami dużymi, a nawet olbrzymimi – samce mogą osiągać do 70 cm w kłębie, a samice są nieco mniejsze. Piękno Kuvasza podkreśla jego gęsta, falista siersć, która może być biała lub kremowa, jednak najbardziej ceniona jest czysto biała. Głowa rasy Kuvasz jest duża, a nasada uszu umieszczona jest na wysokości oczu. Wyraz twarzy jest inteligentny, a oczy mają kształt migdałów i są koloru ciemnobrązowego.

Charakter psa rasy Kuvasz

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Kuvasz to doskonały stróż. Z natury jest podejrzliwy wobec obcych i potrafi decydująco zareagować na niebezpieczeństwo, chroniąc swoje terytorium i rodzinę. Ma też dobrze rozwinięte instynkty pasterskie. To szczególnie inteligentne psy, które szybko się uczą i dobrze reagują na trening oparty na nagrodach.

Jaką ma osobowość?

Osobowość Kuvasza jest jednocześnie niezależna i lojalna. Są to psy ostrożne, ale nieagresywne, a ich cierpliwość i spokój czynią je doskonałymi towarzyszami dla dzieci. Nie są to psy dla każdego – ich niezależność wymaga właściciela, który potrafi być konsekwentny i cierpliwy.

Kuvasz – jak wyszkolić i wychować?

Kuvasz to psy inteligentne i skłonne do nauki, ale ich niezależny charakter może stanowić wyzwanie w procesie szkolenia. Kluczem jest konsekwencja, pozytywne wzmocnienie i cierpliwość. Ważne jest zrozumienie, że Kuvasz jest z natury stróżem i dlatego nie zawsze nadaje się do mieszkania w mieście.

Dla kogo nadaje się Kuvasz?

Z powodu swojej potrzeby przestrzeni i aktywności, Kuvasz jest najlepszy dla właścicieli z dużym, ogrodzonym podwórkiem. Mają intensywne zapotrzebowanie na ruch, dlatego nie są zalecane dla osób starszych ani dla rodzin z małymi dziećmi. Są to psy, które potrzebują stałego kontaktu z człowiekiem.

Kuvasz – cena

Cena szczeniaka rasy Kuvasz zależy od wielu czynników, takich jak reputacja hodowli, linie genetyczne rodziców, dostępność szczeniąt czy miejsce zakupu. Przybliżone ceny mogą wynosić od 1500 do 3000 zł, aczkolwiek warto sprawdzić aktualne ceny u lokalnych hodowców.

Wady i zalety

Wady

Największą wadą Kuvaszów jest ich niezależność, która może stawiać wyzwania w treningu. Są również psy dużymi, które potrzebują dużo miejsca do ćwiczeń. Ponadto, ich instynkt stróżujący może czynić ich nieco nieufnymi wobec obcych, co może prowadzić do problemów, jeśli nie są prawidłowo socjalizowane.

Zalety

Mimo wyzwań, Kuvasz to lojalny, miły i inteligentny pies. Dobrze nadaje się do roli psa stróżującego, a jego odwaga i inteligencja są niezwykle cenne. Są również znane z tego, że są bardzo zdrową rasą, z niewielką liczbą znanych problemów zdrowotnych.

Kuvasz – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Tak jak wszystkie psy, Kuvasze mają konkretne potrzeby dietetyczne. Są działające aktywne i z tego powodu wymagają diety bogatej w białko i tłuszcze nienasycone. Asia powinny być ubogie w cukry i sztuczne dodatki.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Kuvasza nie jest skomplikowana, ale wymaga regularności. Ich siersć jest gęsta i może kłączyć się, dlatego regularne szczotkowanie jest niezbędne. Naturalnie, wymagają też kąpieli, ale tylko wtedy, gdy są wyraźnie brudne.

Choroby

Kuvasze są wyjątkowo zdrową rasą, ale jak wszystkie psy, mogą cierpieć na pewne schorzenia. To obejmuje choroby stawów, takie jak dysplazja biodra, a także niektóre problemy z oczami. Wszystkie psy tej rasy powinny być regularnie kontrolowane przez weterynarza, aby zapewnić ich zdrowie.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Z powodu swojej aktywności, Kuvasz będzie potrzebować solidnej smyczy i obroży. Ze względu na gęstą siersć, warto zaopatrzyć się w dobrą szczotkę. Duże psy potrzebują też dużych misek na jedzenie i wodę, a także dużej legowiska. Ponadto, warto zaopatrzyć się w zabawki, które pomogą im zaspokoić ich potrzebę ruchu i stymulacji umysłowej.

Historia psa rasy Kuvasz

Początki

Kuvasz jest starą węgierską rasą psa, której korzenie sięgają co najmniej XIII wieku. Pierwotnie były to psy pasterzy, które strzegły stad owiec przed drapieżnikami i złodziejami. Węgierscy królowie hodowali również te psy jako strażników dworów.

Rozwój rasy

W XIX wieku Kuvasz stał się bardzo popularny wśród europejskich arystokratów. Chociaż II wojna światowa niemalże doprowadziła do wymarcia rasy, dzięki staraniom hodowców udało się ją ocalić. Kuvasz to dzisiaj wdzięczny towarzysz, choć nie stracił swoich instynktów stróżujących.

Obecnie

Obecnie Kuvasz jest powszechnie rozpoznawany jako węgierska rasa narodowa. Ma wielu miłośników na całym świecie, choć w Polsce jest jeszcze rzadko spotykany. Zyskuje coraz większe uznanie jako doskonały stróż i towarzysz życia rodzinnego.

Wzorzec psa rasy Kuvasz

Pies rasy Kuvasz powinien mieć silną, ale niezbyt masywną budowę. Jego tułów powinien być lekko wydłużony, a grzbiet prosty i szeroki. Głowa powinna być w proporcji do reszty ciała, z dobrze rozwiniętym (ale niezbyt ciężkim) pyskiem. Oczy powinny być duże i ciemne, a uszy wysoko osadzone i zwisające. Ogon jest mocno owłosiony i zwykle noszony na linii grzbietu. Sierść, gęsta, miękka i falująca, jest jednym z najbardziej charakterystycznych cech rasy.

Kuvasz – ciekawostki o rasie

Wiedząc o rasie Kuvasz, warto zauważyć, że:

  • Rasa ta jest bardzo stara i ma długą i burzliwą historię, w tym bliskie wymarcie po II wojnie światowej.
  • Kuvasz cieszył się popularnością wśród europejskiej szlachty, dla której był symbolem statusu społecznego.
  • Mimo swojego potężnego wyglądu, Kuvasze są bardzo czułe i opiekuńcze w stosunku do swojej rodziny, a ich cierpliwość i spokój czynią je doskonałymi towarzyszami dla dzieci.
  • Kuvasz to nadal dość rzadka rasa, szczególnie poza Węgrami, ale cieszy się rosnącym uznaniem na całym świecie.
  • Mimo że są to psy niezależne, Kuvasze są również bardzo inteligentne i zdolne do uczenia się, co czyni je efektywnymi stróżami i towarzyszami.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *