Doberman – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Doberman to rasa psów, która zyskała popularność dzięki swojej eleganckiej sylwetce i wszechstronności. Psy tej rasy są bardzo inteligentne i łatwo uczą się nowych umiejętności. Są to także psy o silnej osobowości, które wymagają od właścicieli konsekwentnego i odpowiedzialnego podejścia. W tym artykule omówimy zarówno wygląd i charakterystykę psów rasy doberman, jak i kwestie związane z ich pielęgnacją, zdrowiem i ceną. Dowiesz się również, jak należy wychować i szkolić psa tej rasy oraz dla kogo może być odpowiedni.

Doberman – opis i wygląd rasy

Psy rasy doberman to średniej wielkości psy o muskularnej sylwetce. Mężczyźni osiągają zazwyczaj od 68 do 72 cm wzrostu w kłębie, a samice od 63 do 68 cm. Waga psów doberman waha się od 32 do 45 kg. Psy tej rasy mają krótką, lśniącą sierść, która jest zazwyczaj czarna z rdzawymi lub brązowymi oznaczeniami. Istnieją również psy rasy doberman o sierści szarej, błękitnej lub czekoladowej. Charakterystyczną cechą tej rasy są ostre, trójkątne uszy, które są często przycięte.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy doberman

Charakter psa rasy doberman to mieszanka cech takich jak lojalność, odwaga, inteligencja oraz wrażliwość na potrzeby swojego właściciela. Dobermany są bardzo przywiązane do swojego właściciela i chętnie wykonują dla niego polecenia. Są również bardzo inteligentne, co sprawia, że łatwo jest je szkolić i uczyć nowych rzeczy. Jednocześnie, ze względu na swoją odwagę i niezależność, dobermany wymagają konsekwentnego wychowania i treningu. Właściciele psów tej rasy powinni pamiętać, że doberman to pies pracujący i potrzebuje odpowiedniej aktywności fizycznej i umysłowej, aby być szczęśliwym i zadowolonym.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Doberman to rasa psów, która słynie z wielu umiejętności. Są to przede wszystkim psy stróżujące, które z powodzeniem sprawdzą się w roli psa policyjnego czy ochroniarza. Psy tej rasy są bardzo inteligentne i szybko uczą się nowych umiejętności, dzięki czemu doskonale radzą sobie z różnymi zadaniami.

Jaką ma osobowość?

Psy rasy doberman to psy o silnej osobowości, które wymagają od właścicieli konsekwentnego i odpowiedzialnego podejścia. Są to psy bardzo oddane swoim właścicielom, ale wymagające jednocześnie szacunku i uznania ich miejsca w hierarchii domowej. Doberman to rasa psów, która potrzebuje dużo ruchu i aktywności, dlatego odpowiednia ilość codziennej aktywności fizycznej jest niezbędna, aby zaspokoić ich potrzeby.

Doberman – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie i szkolenie psa rasy doberman wymaga konsekwentnego i stanowczego podejścia. Psy tej rasy potrzebują określonych zasad i granic, które będą dla nich jasne i zrozumiałe. Ważne jest, aby zacząć szkolenie już w młodym wieku, aby zapewnić psu odpowiednie zachowania w przyszłości. Doberman to rasa psów, która doskonale radzi sobie z różnymi formami szkolenia, w tym z psim sportem, posłuszeństwem czy agilitą.

Dla kogo nadaje się doberman?

Psy rasy doberman nadają się dla osób, które są gotowe poświęcić odpowiednio dużo czasu na ich pielęgnację i szkolenie. Ze względu na swoją silną osobowość, doberman nie jest odpowiedni dla początkujących właścicieli psów. Potrzebuje on odpowiedzialnego i doświadczonego właściciela, który będzie w stanie sprostać jego wymaganiom.

Doberman – cena

Cena psa rasy doberman zależy od wielu czynników, w tym od linii hodowlanej, wieku psa czy jego pochodzenia. Średnia cena szczeniaka rasy doberman w Polsce wynosi od 2000 do 6000 złotych.

Wady i zalety psy rasy doberman

Wady

Doberman to rasa psów, która może mieć pewne wady. Jedną z największych wad tej rasy jest skłonność do agresji, szczególnie w stosunku do innych psów. Dlatego też, właściciele psów rasy doberman powinni uważać, aby nie pozostawiać swojego pupila bez nadzoru w pobliżu innych psów.

Zalety

Doberman to rasa psów, która ma wiele zalet. Są to przede wszystkim psy bardzo inteligentne i posłuszne, które doskonale radzą sobie z różnymi formami szkolenia. Są to także psy bardzo odważne i lojalne, które stanowią doskonałych towarzyszy dla swoich właścicieli.

Doberman – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Psy rasy doberman potrzebują odpowiedniej diety, która zapewni im niezbędne składniki odżywcze. Powinno to być żywność o wysokiej jakości, która zawiera odpowiednią ilość białka, tłuszczu i węglowodanów. Warto pamiętać, że psy tej rasy mają skłonność do nadwagi, dlatego należy uważać na ilość podawanej żywności.

Pielęgnacja

Pielęgnacja psa rasy doberman jest stosunkowo prosta. Wystarczy regularnie czesać psa, aby usunąć martwy włos i zapobiec tworzeniu się kołtunów. Ważne jest również regularne wizyty u weterynarza, szczególnie w celu wykonania profilaktycznych szczepień.

Choroby

Psy rasy doberman są podatne na pewne choroby, w tym na dysplazję stawów, choroby serca czy choroby oczu. Dlatego też, regularne badania u weterynarza są niezbędne , aby zapobiec lub wcześnie wykryć ewentualne choroby.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Aby odpowiednio przygotować się na posiadanie psa rasy doberman, należy zadbać o odpowiednie wyposażenie. Przede wszystkim potrzebne będą smycze, obroże i kagańce, które zapewnią odpowiednie zabezpieczenie psa podczas spacerów. Ważne jest także, aby mieć wygodne legowisko oraz miseczki na jedzenie i wodę.

Historia rasy doberman

Początki

Doberman to rasa psów, która pochodzi z Niemiec. Rasa ta została wyhodowana w XIX wieku przez niemieckiego hodowcę Karla Friedricha Louisa Dobermanna. Doberman zdecydował się wyhodować tę rasę psów w celu uzyskania psa idealnego do pracy jako pies stróżujący.

Rozwój rasy

W początkowych latach rozwoju rasy doberman, psy te były wykorzystywane głównie do stróżowania i obrony, a także do pracy w policji. Z biegiem czasu, doberman stał się coraz bardziej popularny jako pies towarzyszący.

Obecnie

Obecnie, psy rasy doberman są popularne na całym świecie jako psy towarzyszące i stróżujące. Są to psy bardzo inteligentne i posłuszne, które doskonale radzą sobie z różnymi formami szkolenia.

Wzorzec psa rasy doberman

Wzorzec psa rasy doberman to szczegółowy opis wyglądu, budowy oraz cech charakterystycznych, które powinny być spełnione przez każdego psa tej rasy, aby mógł uzyskać tytuł championa. Wzorzec ten jest ustalony przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) i jest podstawą oceny psów podczas wystaw.

Doberman to pies o harmonijnej i proporcjonalnej budowie. Ma szlachetną, elegancką sylwetkę, która w połączeniu z jego szybkością i zwinnością, czyni go nie tylko wspaniałym psem towarzyszącym, ale także świetnym psem sportowym i stróżującym.

Wysokość w kłębie psów rasy doberman powinna wynosić od 68 do 72 cm, a suk od 63 do 68 cm. Waga psów powinna wynosić od 40 do 45 kg, a suk od 32 do 35 kg. Dobermany mają krótką, gęstą sierść, która jest twarda w dotyku i przylega do ciała. Kolor sierści może być jednolity czarny, brązowy lub niebieski z oznakowaniami rudymi.

Głowa dobermana powinna być długa i sucha, z wyraźnym stopem i szeroką czaszką. Oczy psa powinny być średniej wielkości, o kształcie migdałów, z ciemnymi, żywymi i uważnymi spojrzeniami. Uszy powinny być przycięte, stojące i osadzone wysoko na głowie. Szyja powinna być długa, muskularna i elegancka, a tułów powinien być krótki i silny, z głęboką klatką piersiową.

Doberman – ciekawostki o rasie

  • Doberman to rasa psów nazwana imieniem swojego twórcy, Karla Friedricha Louisa Dobermanna.
  • W czasie I wojny światowej, psy rasy doberman były wykorzystywane przez armię niemiecką do pracy w szpitalach polowych.
  • W filmie „Obcy – ósmy pasażer Nostromo” z 1979 roku, bohaterem był doberman o imieniu Jones, który ocalał z załogą statku kosmicznego.
  • Doberman jest uważany za jedną z najbardziej inteligentnych ras psów, co sprawia, że dobrze radzą sobie w różnych dziedzinach psiego sportu.

Podsumowanie

Doberman to rasa psów o silnej osobowości, która wymaga odpowiedniego szkolenia i wychowania. Są to psy bardzo inteligentne i lojalne, które stanowią doskonałych towarzyszy dla doświadczonych właścicieli psów. Doberman to także rasa , która może być wykorzystywana do pracy w policji lub jako pies stróżujący. Jednak, aby dobrze radzić sobie z tą rasą psów, należy zadbać o odpowiednie warunki życia, zapewnić psu aktywność fizyczną oraz odpowiednie jedzenie i opiekę weterynaryjną. Rasa ta z pewnością nie jest dla każdego, ale jeśli ktoś jest gotowy na przyjęcie takiego psa do swojego domu i zapewni mu odpowiednią opiekę, to z pewnością zostanie nagrodzony lojalnością i przywiązaniem ze strony swojego pupila.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *