Żywienie psów i kotów – jak powinna wyglądać ich dieta w pierwszych miesiącach życia?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Odpowiednie żywienie szczeniaka jest bardzo ważne dla jego prawidłowego rozwoju i zdrowia. W pierwszych miesiącach życia rośnie on niezwykle szybko i potrzebuje odpowiedniej ilości energii, białka, witamin i minerałów, aby móc prawidłowo się rozwijać. W tym artykule dowiesz się, jakie są zalecenia dotyczące żywienia szczeniąt, jakie składniki odżywcze są niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju i jakich błędów należy unikać podczas karmienia zarówno młodych psów, jak i kotów.

Żywienie psów i kotów – co powinno być podstawą diety?

Zdrowie szczeniąt zależy od tego, jak je karmimy, dlatego ważne jest, aby poświęcić odpowiednią ilość czasu i uwagi na zapewnienie im odpowiedniej diety. Co powinno być jej podstawą? Odpowiednie proporcje białka, tłuszczu, węglowodanów oraz witamin i minerałów. Zwłaszcza białko jest niezbędne w trakcie rozwoju szczeniąt, ponieważ stanowi główny budulec organizmu, niezbędny do tworzenia się tkanek i wytwarzania enzymów oraz hormonów. Tłuszcze natomiast są źródłem energii i pomagają w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała. Zawarte w pożywieniu węglowodany odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego. Natomiast witaminy i minerały są niezbędne dla prawidłowego rozwoju szczeniąt – ich brak może powodować niewłaściwy rozwój kości, tym samym prowadząc do wad rozwojowych i problemów ortopedycznych.

Żywienie psów dorosłych i szczeniaków – czym się różni?

Dieta dla psów i kotów powinna być zbilansowana i dostosowana do ich wieku, wielkości, rasy, poziomu aktywności i innych indywidualnych potrzeb. Czym żywić szczeniaka? Przeznaczona dla niego karma różni się od tej dedykowanej psom dorosłym. Przede wszystkim zawiera więcej składników odżywczych – między innymi dlatego, że ilość pokarmu spożywanego przez szczeniaki jest niewielka w porównaniu do dużych psów. Małe psy i koty mają też większe zapotrzebowanie na energie, co wiąże się z nabywaniem przez nich masy – wraz z kolejnymi miesiącami i latami wymogi te się obniżają. 

Żywienie szczeniaka – samodzielnie przygotowany pokarm czy gotowe karmy?

Planując odpowiednią dietę dla swojego pupila, masz do wyboru dwie opcje – żywienie szczeniaka gotową karmą albo samodzielne przygotowywanie mu posiłków. To drugie rozwiązanie jest nieco trudniejsze, ponieważ skomponowanie pełnowartościowego posiłku obejmuje dostarczenie wielu rodzajów aminokwasów pochodzących z wysokojakościowego mięsa i podrobów. Żywienie szczeniaków nie może ograniczać się tylko do jednego czy dwóch produktów. Na rynku istnieje wiele karm, które mają idealną konsystencję dla mlecznych ząbków małych kotów oraz psów i dodatkowo wyróżniają się idealnymi proporcjami. Warto pamiętać, że szczeniaki przez pierwsze dni i tygodnie otrzymują około 35% białka w mleku matki i ilości te powinny być zachowane również w kolejnych miesiącach. Tłuszcze natomiast powinny obejmować około 8,5% ich diety. Do najważniejszych pierwiastków należy wapń i fosfor, odpowiedzialne za twardnienie kości – jednak zarówno ich niedobór, jak i nadmiar jest groźny. Decydując się na zakup wysokiej jakości karm gotowych, nie musisz martwić się tymi proporcjami, wystarczy, że stosujesz się do wskazówek umieszczonych na etykiecie.

Żywienie małego kota – co jest najważniejsze?

Odpowiednie żywienie małego kota również jest niezwykle ważne, ponieważ przekłada się na całe jego przyszłe życie – nie tylko zdrowie, ale też samopoczucie, relacje z opiekunami i zachowanie. Koty to typowi mięsożercy, dlatego podawany im pokarm musi zawierać przynajmniej 70% mięsa. W składzie nie powinny znajdować się zboża ani cukry – co jest zupełnie normalne w karmach przeznaczonych dla szczeniąt. Oprócz dobrze przyswajalnego białka i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, karma powinna zawierać taurynę. To aminokwas, który naturalnie znajduje się w tkankach myszy oraz ptaków i odgrywa bardzo ważną rolę w wielu procesach zachodzących w kocim organizmie. Między innymi wspiera przyswajanie tłuszczów z pożywienia, poprawia pracę mózgu, wzmacnia serce, dba o wzrok i jest neuroprzekaźnikiem. Jej brak negatywnie wpływa na cały proces rozwoju i wzrostu zwierzęcia. Zapotrzebowanie na taurynę u kociąt jest większe niż u dorosłych kotów, dlatego zawsze należy podawać im karmy dostosowane do ich wieku.

Czego potrzebuje szczeniak? Nie tylko zbilansowana dieta

Aby szczeniak prawidłowo się rozwijał i nabywał masy należy zadbać nie tylko o jego zróżnicowaną dietę, ale też regularne przeglądy weterynaryjne oraz niezbędne badania i szczepienia. Specjalistę warto odwiedzić już w drugim miesiącu życia pupila, ponieważ mogą wtedy zostać zaaplikowane mu pierwsze szczepionki – przeciw nosówce i parwowirozie. Warto w tym celu wybrać zaufaną klinikę taką jak Medvet.com.pl – Weterynarz Wrocław. Pamiętaj, że zarówno u szczeniaków, jak i kociaków odporność organizmu dopiero się rozwija, dlatego są one podatne na choroby, które nie stanowią żadnego zagrożenia dla dorosłych osobników – opieka weterynarza jest więc kluczowa. 

Jak widać, odpowiednie żywienie oraz regularne odwiedzanie weterynarza to dwa najważniejsze filary odpowiadające za zdrowy rozwój domowych pupili oraz ich dobre samopoczucie!

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *