Żywienie psów i kotów – jak powinna wyglądać ich dieta w pierwszych miesiącach życia?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Odpowiednie żywienie szczeniaka jest bardzo ważne dla jego prawidłowego rozwoju i zdrowia. W pierwszych miesiącach życia rośnie on niezwykle szybko i potrzebuje odpowiedniej ilości energii, białka, witamin i minerałów, aby móc prawidłowo się rozwijać. W tym artykule dowiesz się, jakie są zalecenia dotyczące żywienia szczeniąt, jakie składniki odżywcze są niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju i jakich błędów należy unikać podczas karmienia zarówno młodych psów, jak i kotów.

Żywienie psów i kotów – co powinno być podstawą diety?

Zdrowie szczeniąt zależy od tego, jak je karmimy, dlatego ważne jest, aby poświęcić odpowiednią ilość czasu i uwagi na zapewnienie im odpowiedniej diety. Co powinno być jej podstawą? Odpowiednie proporcje białka, tłuszczu, węglowodanów oraz witamin i minerałów. Zwłaszcza białko jest niezbędne w trakcie rozwoju szczeniąt, ponieważ stanowi główny budulec organizmu, niezbędny do tworzenia się tkanek i wytwarzania enzymów oraz hormonów. Tłuszcze natomiast są źródłem energii i pomagają w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała. Zawarte w pożywieniu węglowodany odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego. Natomiast witaminy i minerały są niezbędne dla prawidłowego rozwoju szczeniąt – ich brak może powodować niewłaściwy rozwój kości, tym samym prowadząc do wad rozwojowych i problemów ortopedycznych.

Żywienie psów dorosłych i szczeniaków – czym się różni?

Dieta dla psów i kotów powinna być zbilansowana i dostosowana do ich wieku, wielkości, rasy, poziomu aktywności i innych indywidualnych potrzeb. Czym żywić szczeniaka? Przeznaczona dla niego karma różni się od tej dedykowanej psom dorosłym. Przede wszystkim zawiera więcej składników odżywczych – między innymi dlatego, że ilość pokarmu spożywanego przez szczeniaki jest niewielka w porównaniu do dużych psów. Małe psy i koty mają też większe zapotrzebowanie na energie, co wiąże się z nabywaniem przez nich masy – wraz z kolejnymi miesiącami i latami wymogi te się obniżają. 

Żywienie szczeniaka – samodzielnie przygotowany pokarm czy gotowe karmy?

Planując odpowiednią dietę dla swojego pupila, masz do wyboru dwie opcje – żywienie szczeniaka gotową karmą albo samodzielne przygotowywanie mu posiłków. To drugie rozwiązanie jest nieco trudniejsze, ponieważ skomponowanie pełnowartościowego posiłku obejmuje dostarczenie wielu rodzajów aminokwasów pochodzących z wysokojakościowego mięsa i podrobów. Żywienie szczeniaków nie może ograniczać się tylko do jednego czy dwóch produktów. Na rynku istnieje wiele karm, które mają idealną konsystencję dla mlecznych ząbków małych kotów oraz psów i dodatkowo wyróżniają się idealnymi proporcjami. Warto pamiętać, że szczeniaki przez pierwsze dni i tygodnie otrzymują około 35% białka w mleku matki i ilości te powinny być zachowane również w kolejnych miesiącach. Tłuszcze natomiast powinny obejmować około 8,5% ich diety. Do najważniejszych pierwiastków należy wapń i fosfor, odpowiedzialne za twardnienie kości – jednak zarówno ich niedobór, jak i nadmiar jest groźny. Decydując się na zakup wysokiej jakości karm gotowych, nie musisz martwić się tymi proporcjami, wystarczy, że stosujesz się do wskazówek umieszczonych na etykiecie.

Żywienie małego kota – co jest najważniejsze?

Odpowiednie żywienie małego kota również jest niezwykle ważne, ponieważ przekłada się na całe jego przyszłe życie – nie tylko zdrowie, ale też samopoczucie, relacje z opiekunami i zachowanie. Koty to typowi mięsożercy, dlatego podawany im pokarm musi zawierać przynajmniej 70% mięsa. W składzie nie powinny znajdować się zboża ani cukry – co jest zupełnie normalne w karmach przeznaczonych dla szczeniąt. Oprócz dobrze przyswajalnego białka i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, karma powinna zawierać taurynę. To aminokwas, który naturalnie znajduje się w tkankach myszy oraz ptaków i odgrywa bardzo ważną rolę w wielu procesach zachodzących w kocim organizmie. Między innymi wspiera przyswajanie tłuszczów z pożywienia, poprawia pracę mózgu, wzmacnia serce, dba o wzrok i jest neuroprzekaźnikiem. Jej brak negatywnie wpływa na cały proces rozwoju i wzrostu zwierzęcia. Zapotrzebowanie na taurynę u kociąt jest większe niż u dorosłych kotów, dlatego zawsze należy podawać im karmy dostosowane do ich wieku.

Czego potrzebuje szczeniak? Nie tylko zbilansowana dieta

Aby szczeniak prawidłowo się rozwijał i nabywał masy należy zadbać nie tylko o jego zróżnicowaną dietę, ale też regularne przeglądy weterynaryjne oraz niezbędne badania i szczepienia. Specjalistę warto odwiedzić już w drugim miesiącu życia pupila, ponieważ mogą wtedy zostać zaaplikowane mu pierwsze szczepionki – przeciw nosówce i parwowirozie. Warto w tym celu wybrać zaufaną klinikę taką jak Medvet.com.pl – Weterynarz Wrocław. Pamiętaj, że zarówno u szczeniaków, jak i kociaków odporność organizmu dopiero się rozwija, dlatego są one podatne na choroby, które nie stanowią żadnego zagrożenia dla dorosłych osobników – opieka weterynarza jest więc kluczowa. 

Jak widać, odpowiednie żywienie oraz regularne odwiedzanie weterynarza to dwa najważniejsze filary odpowiadające za zdrowy rozwój domowych pupili oraz ich dobre samopoczucie!

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *