Bichon frise – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Bichon frise to niewielki pies o wyjątkowo uroczym wyglądzie, który cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. Jest to rasa, która charakteryzuje się nie tylko pięknym, białym futrem, ale również przyjaznym i łagodnym charakterem, co sprawia, że doskonale nadaje się jako towarzysz dla ludzi w każdym wieku. W artykule omówimy szczegółowo cechy i umiejętności Bichon frise, a także dowiemy się, jak należy go szkolić i wychowywać. Przedstawimy również wady i zalety tej rasy, a także zagadnienia związane z zdrowiem, chorobami i pielęgnacją. Odkryjemy także historię tej uroczej rasy psów oraz ciekawostki z nią związane. Jeśli zastanawiasz się, czy Bichon frise to pies dla Ciebie, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Bichon frise – opis i wygląd rasy

Bichon frise to mały pies, który zyskał dużą popularność na całym świecie. Jest to pies, który charakteryzuje się bardzo puszystą sierścią, która pokrywa jego całe ciało. Wysokość psa wynosi około 25-30 cm, a waga zwykle oscyluje w granicach 3-5 kg. Rasa ta ma także bardzo charakterystyczny kształt głowy – jest ona zaokrąglona, a oczy mają kształt migdałów. Bichon frise ma także krótkie, okrągłe uszy, które lekko sterczą do góry.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy Bichon frise

Bichon frise to pies, który charakteryzuje się bardzo przyjacielskim i wesołym usposobieniem. Towarzyski charakter tej rasy sprawia, że bardzo łatwo nawiązuje on kontakt z ludźmi oraz innymi zwierzętami. Bichon frise jest także bardzo inteligentny, co umożliwia mu szybkie przyswajanie nowych umiejętności oraz polepszanie relacji z człowiekiem.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Bichon frise to pies, który świetnie sprawdzi się w roli psa towarzyszącego. Jest to pies, który uwielbia przebywać z ludźmi i bawić się. Bichon frise jest także bardzo przyjazny dla dzieci, co czyni go idealnym psem rodzinnym. Rasa ta ma również wiele umiejętności, dzięki którym może pomóc osobom starszym lub niepełnosprawnym.

Jaką ma osobowość?

Bichon frise to pies, który charakteryzuje się bardzo przyjacielską i wesołą osobowością. Towarzyski charakter tej rasy sprawia, że Bichon frise uwielbia przebywać w towarzystwie ludzi oraz innych zwierząt. Jest to pies, który bardzo łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi oraz innymi zwierzętami. Jest także bardzo inteligentny i ciekawski, co sprawia, że lubi poznawać nowe rzeczy i ćwiczyć swoje umiejętności.

Bichon frise – jak wyszkolić i wychować?

Bichon frise to pies, który jest bardzo inteligentny i ciekawski, co sprawia, że łatwo jest go szkolić. Warto jednak pamiętać, że rasa ta ma także charakterystyczne cechy, takie jak upartość, co może utrudnić trening. Najlepiej zacząć szkolenie już w młodym wieku, aby ułatwić mu przyswajanie nowych umiejętności. Ważne jest także, aby podczas szkolenia stosować metodę pozytywną, która opiera się na nagradzaniu psa za jego dobre zachowanie.

Dla kogo nadaje się Bichon frise?

Bichon frise to pies, który idealnie sprawdzi się w roli psa towarzyszącego dla osób samotnych, ale także dla rodzin z dziećmi. Rasa ta jest bardzo przyjacielska i tolerancyjna, co czyni ją idealnym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi. Bichon frise jest także idealnym psem dla osób starszych lub niepełnosprawnych, którzy potrzebują towarzystwa i pomocy w codziennych czynnościach.

Bichon frise – cena

Cena Bichon frise zależy od wielu czynników, takich jak wiek psa, rodowód, pochodzenie oraz miejsce, w którym go kupujemy. Średnia cena za szczeniaka tej rasy wynosi od 2000 do 5000 zł, a za dorosłego psa od 1000 do 3000 zł. Warto pamiętać, że cena psa nie powinna być jedynym kryterium przy wyborze rasy, a decyzja o zakupie powinna być przemyślana i dobrze przemyślana.

Wady i zalety

Wady:

 • Bichon frise wymaga dużej ilości czasu i uwagi ze strony właściciela;
 • Rasa ta jest podatna na choroby skóry, takie jak atopowe zapalenie skóry;
 • Bichon frise może mieć problemy z zębami i dziąsłami, co wymaga regularnego czyszczenia zębów i wizyt u weterynarza.

Zalety:

 • Bichon frise to pies bardzo przyjacielski i łagodny, co sprawia, że idealnie nadaje się do rodziny z dziećmi;
 • Rasa ta jest bardzo inteligentna i łatwo się uczy, co ułatwia szkolenie;
 • Bichon frise jest bardzo aktywny i lubi się bawić, co pozwala na zachowanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej psa.

Bichon frise – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Bichon frise powinien otrzymywać zbilansowaną dietę, która zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Rasa ta jest podatna na alergie pokarmowe, dlatego warto zwrócić uwagę na skład karmy oraz wybierać jedynie wysokiej jakości produkty. W diecie powinny znajdować się białka pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, ryby czy jaja, oraz węglowodany w postaci zboża, warzyw i owoców.

Pielęgnacja

Bichon frise to pies, który wymaga regularnej pielęgnacji, szczególnie jeśli chodzi o ich puszystą sierść. Sierść bichon’a wymaga regularnego czesania, kąpieli oraz przycinania, aby uniknąć plątania i skręcania się włosów. Pamiętajmy jednak, że nie należy przycinać sierści zbyt krótko, ponieważ może to prowadzić do podrażnień skóry i problemy z włosami.

Choroby

Bichon frise to rasa psów, która jest podatna na pewne choroby genetyczne, takie jak choroby oczu, choroby skóry i problemy z zębami. Dlatego też warto regularnie przeprowadzać badania zdrowia u weterynarza oraz zapewnić psu odpowiednią opiekę i dietę.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się na przyjście bichon frise do domu wymaga odpowiedniego wyposażenia i zakupu niezbędnych akcesoriów. Do podstawowego wyposażenia należą między innymi:

 • Miska na wodę i karmę;
 • Piesze zabawki i gryzaki;
 • Szampon i odżywka do sierści;
 • Kojce i transporter;
 • Szczotka i grzebień do pielęgnacji sierści;
 • Smakołyki i przysmaki do szkolenia.

Historia psa rasy Bichon frise

Początki

Bichon frise to pies, który pochodzi z zachodniej części śródziemnomorskiego obszaru. Jego historia jest dość długa i interesująca. Początki rasy sięgają XIII wieku, kiedy to przybyła na Wyspy Kanaryjskie z francuskim królem Alfonsem X Mądrym. Prawdopodobnie pies ten wywodzi się z okolic Madery lub z Teneryfy, gdzie był hodowany w celu polowań na szczury.

Od momentu swojego pojawienia się na Wyspach Kanaryjskich, Bichon frise stał się bardzo popularnym psem towarzyszącym. Szybko zdobył sobie wielu zwolenników wśród arystokracji i zamożnych kupców, którzy zaczęli sprowadzać psy do Francji, gdzie stały się popularnymi psami na dworach królewskich.

Rozwój rasy

W XV wieku Bichon frise zaczął być hodowany także w Hiszpanii, gdzie trafił do rąk małżeństwa królewskiego. Był tam bardzo popularny, a jego hodowla stała się bardzo rozpowszechniona.

Podczas rewolucji francuskiej wiele psów rasy Bichon frise zostało zabitych lub porzuconych. Wiele hodowli zostało zniszczonych, a rasa stała się rzadka. W końcu XIX wieku rasa Bichon frise odzyskała swoją popularność, ale hodowla była bardzo kontrolowana i tylko nieliczne osobniki zostały zachowane.

W XX wieku rasa Bichon frise zaczęła zdobywać na popularności na całym świecie. W 1933 roku została założona Francuska Federacja Kynologiczna, która zarejestrowała rasę. Od tamtego momentu hodowcy na całym świecie zaczęli pracować nad poprawą rasy i jej ulepszaniem.

Obecnie

Dzisiaj Bichon frise to rasa psa, która cieszy się dużą popularnością wśród miłośników psów. Rasa ta jest bardzo przyjazna i łatwo się do niej przywiązuje. Bichon frise jest również idealnym psem dla osób, które cierpią na alergie, ponieważ jest on niealergenny.

Wzorzec psa rasy Bichon frise

Wzorzec rasy Bichon frise został ustanowiony przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną) i opisuje idealny wygląd i cechy charakterystyczne dla tej rasy. Bichon frise to niewielki pies, który osiąga wagę od 3 do 5 kg, a jego wysokość w kłębie wynosi od 23 do 30 cm.

Głowa Bichona frise powinna być proporcjonalna do reszty ciała, zaokrąglona, o szerokim czole, a oczy są duże i ciemne, wydają się być okrągłe ze względu na okalające je włosy. Uszy są długie, opadające, pokryte długim włosem i wiszące wzdłuż policzków.

Sierść Bichona frise składa się z gęstego, miękkiego, kędzierzawego futra, które powinno mieć około 7-10 cm długości. Włosy nie wypadają, a co więcej, rasa ta jest praktycznie niealergenna, co czyni ją idealnym psem dla alergików. Kolor sierści może być biały, biały z kremowymi lub beżowymi plamami, ale nie dopuszcza się innych kolorów.

Bichon frise ma mocne kończyny, które są proste i w pełni porośnięte sierścią. Ogonek jest długi, zwinięty w charakterystyczny kółko i mocno pokryty gęstą sierścią.

Bichon frise to pies o przyjaznym i wesołym charakterze. Powinien być łagodny, energiczny, pełen entuzjazmu i zawsze gotowy do zabawy. Charakterystyczne dla rasy jest jego inteligencja i łatwość w szkoleniu. Bichon frise uwielbia ludzi i świetnie sprawdza się jako pies towarzyszący, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla osób starszych.

Bichon frise – ciekawostki o rasie

Bichon frise to rasa psa, która ma wiele interesujących faktów związanych z jej historią, wyglądem, charakterem oraz zastosowaniami.

 1. Początkowo Bichon frise był psem towarzyszącym włoskich arystokratów. W XVI wieku trafił do Francji, gdzie stał się popularnym psem salonowym. W XVIII wieku Bichon frise trafił do Hiszpanii, gdzie również szybko zyskał na popularności.
 2. Bichon frise to rasa, która jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest uważana za jedną z najlepszych ras psów do towarzystwa.
 3. Bichon frise jest uważany za jednego z najlepszych psów dla alergików, ponieważ nie ma tendencji do linienia.
 4. Charakterystyczne dla rasy Bichon frise są ich zęby, które mają specjalną strukturę, zwłaszcza w przypadku szczeniąt. Ich zęby są tak ułożone, że tworzą kieszonki powietrzne, które zapobiegają zapadaniu się jamy ustnej podczas nurkowania.
 5. Bichon frise jest rasy, która jest bardzo przyjacielska i zawsze gotowa do zabawy. Są to psy, które uwielbiają towarzystwo ludzi i innych zwierząt.
 6. Bichon frise są zwykle bardzo zdrowymi psami i rzadko cierpią na choroby dziedziczne. Mogą jednak mieć problemy z alergiami skórnymi.
 7. Bichon frise są rasy, której włosy wymagają specjalnej pielęgnacji. Ich kręcone włosy powinny być szczotkowane codziennie, a regularne kąpiele są niezbędne, aby utrzymać ich futro w dobrym stanie.
 8. Bichon frise to rasa, która dobrze radzi sobie w agility, czyli w sportach związanych z poruszaniem się przez przeszkody. Są to psy szybkie i zwinne, które uwielbiają wyzwania.
 9. Bichon frise to rasa, która jest bardzo popularna wśród celebrytów. Wśród właścicieli tych psów można wymienić m.in. Madonnę, Barbrę Streisand, czy Jennifer Love Hewitt.
 10. Bichon frise to również rasa, która często występuje w filmach i reklamach. Można je zobaczyć m.in. w filmie „Legally Blonde” czy w reklamach szamponów dla psów.

Podsumowanie

Podsumowując, Bichon frise to rasa psa, która charakteryzuje się nie tylko uroczym wyglądem, ale również ciekawym charakterem. Są to psy towarzyskie, przyjazne, łatwo się uczące i bardzo lubiące kontakt z człowiekiem. Dzięki temu, że są małymi psami, doskonale nadają się do mieszkań i nie potrzebują dużej przestrzeni do życia.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *