Akita amerykańska – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Akita amerykańska to piękna, silna i imponująca rasa psa, która wywodzi się z Japonii. Znana jest z niezwykłego temperamentu i odwagi, co czyni ją idealnym towarzyszem dla właścicieli, którzy potrzebują czujnego i niezależnego psa.

Akita amerykańska – opis i wygląd rasy

Akita amerykańska to średniej wielkości pies, który może osiągnąć wagę od 34 do 59 kg, w zależności od płci. Charakteryzuje się mocną budową, dobrze rozwiniętymi mięśniami i pięknym, gęstym futrem. Istnieją dwa rodzaje futra: krótkie i długie. Krótkie futro jest miękkie i gładkie, podczas gdy długie futro jest bardziej szorstkie i twarde w dotyku.

Akita amerykańska ma silną i szeroką głowę, z dobrze zaznaczonym stopem i szerokim nosem. Oczy są małe i trójkątne, a uszy są małe i trójkątne. Ogon jest duży i zakrzywiony w kształt litery „S”. Ogólnie rzecz biorąc, Akita amerykańska ma solidną i mocną budowę, która pomaga jej w wykonywaniu różnych zadań.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy Akita amerykańska

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Akita amerykańska to pies z dużym potencjałem i wiele umiejętności. Są to psy bardzo niezależne i silne, które potrafią poradzić sobie w różnych sytuacjach. Właściciel powinien jednak pamiętać, że Akita amerykańska wymaga dobrej i konsekwentnej socjalizacji od szczenięcia, aby nauczyć ją zachowania w społeczeństwie.

Jaką ma osobowość?

Akita amerykańska to pies o silnej osobowości, co sprawia, że nie jest to rasa dla każdego. Są to psy bardzo lojalne i oddane swojemu właścicielowi, ale jednocześnie niezależne i niechętne do podporządkowywania się komendom. Są również bardzo czujne i ostrożne, co sprawia, że są dobrymi stróżami. Jednakże, należy pamiętać, że ze względu na swoją niezależność i silny charakter, Akita wymaga dobrej socjalizacji oraz konsekwentnego treningu.

Akita amerykańska – jak wyszkolić i wychować?

Trening i wychowanie Akity amerykańskiej wymaga czasu, cierpliwości i konsekwencji. Właściciel powinien zacząć socjalizację szczenięcia od najmłodszych lat, aby nauczyć psa odpowiedniego zachowania w towarzystwie innych psów i ludzi. Należy również pamiętać, że Akita amerykańska to rasa, która potrzebuje konsekwentnego treningu, ale nie toleruje surowych metod szkoleniowych. Właściciel powinien zastosować pozytywne wzmocnienie, nagradzając psa za dobre zachowanie.

Dla kogo nadaje się Akita amerykańska?

Akita amerykańska to pies, który nie jest dla każdego. Ze względu na swoją silną osobowość, wymaga doświadczonego i konsekwentnego właściciela, który będzie w stanie zapanować nad psem. Ze względu na swoją czujność i wrodzoną ochronność, Akita amerykańska sprawdzi się jako pies stróżujący, ale również jako towarzysz dla aktywnych i doświadczonych właścicieli.

Akita amerykańska – cena

Cena szczeniąt akity amerykańskiej w Polsce wynosi od 2500 do 8000 złotych, w zależności od hodowli i pochodzenia psa. Należy jednak pamiętać, że cena psa nie powinna być jedynym kryterium wyboru rasy, a właściciel powinien być przygotowany na ponoszenie kosztów związanych z pielęgnacją, żywieniem i opieką weterynaryjną.

Wady i zalety

Wady

Jedną z największych wad Akity amerykańskiej jest jej silny charakter, który może być trudny do opanowania przez początkującego właściciela. Ponadto, Akita amerykańska jest podatna na wiele chorób dziedzicznych, takich jak dysplazja stawów, alergie skórne i choroby serca.

Zalety

Jedną z największych zalet Akity amerykańskiej jest jej silna i niezależna osobowość, która czyni ją wspaniałym towarzyszem dla doświadczonych właścicieli. Są to również bardzo lojalne i oddane psy, które będą gotowe bronić swojego właściciela w każdej sytuacji.

Akita amerykańska – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Akita amerykańska to rasa, która wymaga dobrej jakości karmy, która zapewni jej odpowiednie odżywienie. Właściciel powinien wybierać karmy o wysokiej zawartości mięsa i niskiej zawartości zbóż oraz sztucznych dodatków. Należy pamiętać, że Akita amerykańska może mieć skłonności do nadwagi, dlatego należy kontrolować ilość podawanej karmy oraz zapewnić odpowiednią ilość ruchu.

Pielęgnacja

Akita amerykańska to rasa, która wymaga regularnej pielęgnacji sierści. Należy ją szczotkować co najmniej raz w tygodniu, a w okresie linienia częściej, aby usunąć martwe włosy. Właściciel powinien również regularnie przycinać pazury psa oraz czyścić uszy i zęby.

Choroby

Akita amerykańska to rasa podatna na wiele chorób dziedzicznych, takich jak dysplazja stawów, alergie skórne, choroby serca i cukrzyca. Właściciel powinien regularnie odwiedzać weterynarza, aby kontrolować zdrowie psa i zapobiegać chorobom.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się na przyjście Akity amerykańskiej do domu wymaga odpowiedniego wyposażenia. Należy zaopatrzyć się w duże legowisko dla psa, które zapewni mu wygodne miejsce do spania i odpoczynku. Ważne są również miski do karmienia oraz smycze i obroże.

Ważnym elementem wyposażenia jest również zestaw do pielęgnacji sierści, w skład którego powinna wchodzić szczotka, grzebień i nożyczki do przycinania sierści. Należy również pamiętać o zabawkach dla psa, które zapewnią mu odpowiednią ilość ruchu oraz stymulację umysłową.

Historia psa rasy Akita amerykańska

Początki historii rasy Akita amerykańska sięgają Japonii, gdzie była hodowana od setek lat. Akita to rasa pierwotnie używana do polowań na dziki zwierzynę, ale także do ochrony mienia i towarzystwa. W Japonii Akitę wykorzystywano również jako psy bojowe, a niektóre hodowle były specjalizowane w hodowli psów bojowych.

Pod koniec XIX wieku rasa Akita była niemal na skraju wymarcia, a rząd japoński wprowadził program ochrony rasy, który miał na celu odtworzenie populacji akit. W ramach programu zaczęto krzyżować akitę z innymi rasami, co doprowadziło do powstania trzech odmian: Matagi Akitas, Akita Inu i Akita amerykańskiej.

W 1931 roku Akita Inu została uznana za rasę narodową w Japonii, a w 1934 roku ustanowiono standard rasy. W 1937 roku rasa została uznana za „Pamiątkę Narodową”, co oznaczało, że hodowla akit była chroniona przez państwo.

Podczas II wojny światowej rasa Akita niemalże wymarła, ponieważ hodowcy byli zmuszeni zabić swoje psy, aby uniknąć ich zagłady. Po wojnie hodowcy zaczęli odtwarzać populację akit, ale w tym czasie w Japonii pojawił się nowy trend – krzyżowanie akit z innymi rasami, takimi jak owczarek niemiecki czy labrador retriever, co prowadziło do zmian w wyglądzie i charakterze rasy. W 1955 roku Akita amerykańska została oficjalnie uznana przez American Kennel Club (AKC) jako odrębna rasa. W tym samym czasie na terenie Stanów Zjednoczonych powstał klub hodowców Akit, który zajmował się hodowlą i promocją rasy.

Od tamtego czasu rasa zyskała na popularności, a w latach 70. i 80. XX wieku Akita amerykańska stała się jedną z najpopularniejszych ras psów w Stanach Zjednoczonych. W Japonii rasa ta została uznana dopiero w 2006 roku, a do dziś pozostaje bardziej popularna w Stanach Zjednoczonych niż w kraju pochodzenia.

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci rasa była intensywnie hodowana, co doprowadziło do powstania dwóch odmian Akity amerykańskiej: typu japońskiego i amerykańskiego. Typ japoński ma bardziej tradycyjny wygląd, podczas gdy typ amerykański jest większy i bardziej masywny.

Współcześnie Akita amerykańska jest hodowana i trzymana jako pies towarzyszący, ale także nadal używana do polowań oraz do pracy w służbach ratowniczych. Rasa jest również popularna w sportach kynologicznych, takich jak agility czy obedience.

Wzorzec psa rasy Akita amerykańska

Wzorzec rasy Akita amerykańska opisuje jej wygląd, wielkość i proporcje, a także charakterystyczne cechy fizyczne.

Akita amerykańska to pies o silnej i masywnej budowie, o harmonijnej i proporcjonalnej sylwetce. Według standardów rasy, samce osiągają wysokość w kłębie od 66 do 71 cm, a samice od 61 do 66 cm. Masa ciała powinna być proporcjonalna do wielkości psa i mieścić się w przedziale od 34 do 54 kg.

Głowa Akitki amerykańskiej powinna być szeroka, ale nie ciężka, z wyraźnym stopem między czołem a nosem. Nos powinien być czarny u psów o umaszczeniu czarnym lub czarno-białym, a u psów o umaszczeniu płowym, białym lub płowo-białym może być ciemnobrązowy lub szary. Oczy powinny być średniej wielkości, brązowe i ustawione szeroko.

Szyja Akitki amerykańskiej powinna być krótka i mocna, przechodząca w dobrze umięśnione i proste przednie kończyny. Klatka piersiowa powinna być głęboka, a grzbiet prosty i mocny. Ogon powinien być puszysty i noszony krępo na grzbiecie.

Umaszczenie Akity amerykańskiej jest różnorodne i może mieć różne kombinacje kolorów, w tym czarne, płowe, białe, sable oraz umaszczenie płowe lub sable z białymi znaczeniami. Umaszczenie białe powinno mieć jednolitą, białą barwę bez żółtych lub płowych plam.

Wzorzec rasy Akita amerykańska opisuje także charakterystyczne cechy, takie jak mocna i niezależna osobowość, dumne i godne zachowanie, lojalność i oddanie swojemu właścicielowi oraz potencjalne agresywne zachowanie wobec innych psów.

Warto jednak pamiętać, że każdy pies jest indywidualny i nie zawsze musi odpowiadać wzorcowi rasy. Hodowcy starają się jednak, aby ich psy jak najlepiej odpowiadały wzorcowi i posiadały odpowiednie cechy fizyczne oraz charakterystyczne cechy rasy.

Akita amerykańska – ciekawostki o rasie

Akita amerykańska to rasa psa, która fascynuje wielu miłośników czworonogów na całym świecie. Oto kilka ciekawostek na temat tej rasy:

  • Podczas II wojny światowej, amerykańscy żołnierze przywieźli z Japonii kilka Akita Inu, które zostały później skrzyżowane z innymi rasami psów, tworząc Akita amerykańską.
  • W Japonii Akita była tradycyjnie uważana za symbol zdrowia, szczęścia i długiego życia, a jej wygląd był wzorem dla rzeźb i obrazów przedstawiających psa stróżującego przy świątyniach i pałacach.
  • W 1931 roku Hachiko, Akita z Japonii, stał się znany na całym świecie po tym, jak stał na dworcu kolejowym w Tokio przez 10 lat czekając na swojego właściciela, który zmarł nagle w pracy. Hachiko jest uważany za symbol wierności i jest często przedstawiany w kulturze japońskiej.
  • Akita amerykańska jest jedną z niewielu ras psów, które posiadają kolory sierści określane jako „pinto”, co oznacza nieregularny, plamisty wzór na białym tle.
  • W 2013 roku, Akita amerykańska o imieniu Mica ustanowiła rekord świata w agility dla psów rasy Akita, pokonując tor przeszkód w czasie 33,15 sekundy.
  • Akita amerykańska jest często mylona z inną rasą psa, czyli Husky syberyjskim. Chociaż obie rasy są podobne pod względem wyglądu, Akita ma bardziej masywną budowę ciała, a Husky ma bardziej zwartą i smukłą sylwetkę.
  • Akita amerykańska jest znana z tego, że jest bardzo lojalna wobec swojej rodziny i jest gotowa bronić jej w przypadku zagrożenia. Jednocześnie, może być trochę nieufna wobec obcych i innych zwierząt, więc ważne jest, aby ją odpowiednio socjalizować już od szczenięctwa.
  • Z powodu swojego imponującego wyglądu i mocnej osobowości, Akita amerykańska często pojawia się w filmach i serialach. Przykładem może być film „Hachi: A Dog’s Tale” z 2009 roku, opowiadający historię Hachiko, Akity z Japonii, który stał się symbolem wierności i przyjaźni na całym świecie.

Podsumowanie

Akita amerykańska to rasa psa o imponującym wyglądzie i silnej osobowości, wymagająca od swojego właściciela odpowiedzialnego podejścia i doświadczenia w wychowywaniu psów. Jest to pies inteligentny, lojalny, ale także niezależny i czasem uparty. Ze względu na swoją niezwykłą historię, akity są bardzo cenione w kulturze japońskiej i cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Jeśli chcesz zaadoptować akitę amerykańską, pamiętaj, że jest to duży i wymagający pies, ale jednocześnie wspaniały towarzysz i oddany przyjaciel.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *