Jakie ryby do oczka wodnego – oczko wodne, co warto wiedzieć?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Oczko wodne to bardzo atrakcyjny element aranżacji, który cieszy się dużą popularnością. Nic dziwnego! Szum wody uspokaja i odpręża, stwarzając przyjemny klimat w ogrodzie. Oczko wodne może jednak być nie tylko piękną ozdobą, ale też miejscem, które tętni życiem – wystarczy, że zamieszkają w nim ryby. Jakie ryby do oczka wodnego warto wybrać? Co należy wiedzieć o ich hodowli?

Jakie ryby do oczka wodnego?

Obserwowanie oraz karmienie ryb w zaciszu swojego ogrodu może być źródłem ogromnej radości. W dodatku wybór gatunków, które mogą być hodowane w przydomowym oczku wodnym jest dość spory. Jakie ryby do oczek wodnych okażą się najlepszym wyborem?

  • Karaś ozdobny – to długowieczna i wytrzymała ryba, która wyróżnia się atrakcyjnym wyglądem. Najczęściej charakteryzuje się pomarańczowym, intensywnym umaszczeniem. Jest mało wymagająca i może być hodowana w zbiornikach o różnej wielkości. Osiąga do 30 cm długości. Karasie ozdobne żyją w stadach, dlatego warto zdecydować się na kilka sztuk rybek, które jeszcze bardziej wzbogacą nasze oczko wodne.
  • Słonecznica – to ładnie ubarwiona i bardzo żywa ryba, która osiąga długość 8-10 cm. Swoją nazwę zawdzięcza unikalnemu odcieniowi łusek, które odbijają promienie słoneczne. Najczęściej porusza się blisko linii brzegowej, w górnych warstwach wody. Chętnie żywi się glonami, larwami i owadami. Doskonale czuje się w ławicy, warto więc pomyśleć o zakupie kilku rybek tego gatunku.
  • Karp Koi – występuje w wielu wersjach kolorystycznych, najczęściej spotykane są ryby w odcieniach bieli, czerni i czerwieni. Jest to gatunek, który osiąga pokaźne rozmiary – nawet do 80 cm, warto więc zdecydować się na niego, jeżeli jesteśmy właścicielami większego oczka. Karpie koi są długowieczne, potrzebują czystej wody, piaszczystego podłoża i pokarmu bogatego w białko. Chociaż to ryby nieco bardziej wymagające, ich piękny wygląd i unikalne umaszczenie wynagradza wszelki wysiłek. 
  • Złota orfa – to większa ryba o jaskrawym umaszczeniu. Osiąga wielkość ponad 50 cm, polecana jest więc do większych zbiorników. Lubi pływać blisko powierzchni wody i szybko oswaja się z karmieniem, z łatwością więc można ją obserwować. Złota orfa jest rybą stadną i chętnie żywi się owadami.

Ryby do oczka wodnego – o czym warto pamiętać?

Zanim kupimy konkretne gatunki ryb do oczka wodnego, warto pamiętać, aby wpuścić je do zbiornika już po obsadzeniu go roślinnością. Najlepiej odczekać około 3 tygodni od napełnienia oczka wodą. Idealnym czasem na to jest wiosna, gdyż wtedy najłatwiej rozpoznać płeć rybek. 

Jaki powinien być rozmiar zbiornika? Optymalne oczka wodne do hodowli ryb mają około 15-20 metrów kwadratowych. Warto założyć, że średnio na 10 cm ryby przypada 100 wody. Pamiętając przy tym, jak duże będzie ryba danego gatunku jak dorośnie. Aby ryby szybko zaaklimatyzowały się w naszym zbiorniku, dobrze jeżeli są młode i mają niewielkie rozmiary. Bezpośrednio po ich zakupie nie powinno się jednak wpuszczać ich do oczka wodnego, ponieważ mogłoby to spowodować szok termiczny. Dużo lepszym rozwiązaniem jest położenie na powierzchni wody zamkniętego worka, w którym były transportowane ryby, aż zrówna się on z temperaturą wody – czyli około 15-20 minut. 

Czym karmić ryby w oczku?

Aby ryby w oczku wodnym były zdrowe i zachwycały atrakcyjnym wyglądem, należy zadbać o ich dobrze zbilansowany sposób żywienia. Wymagania i preferencje pokarmowe różnią się w zależności od gatunku. Ryby do oczka wodnego nie powinny jednak być karmione zbyt często, ponieważ mogłoby to doprowadzić do zanieczyszczenia wody w zbiorniku. Zazwyczaj wystarczy to robić co drugi dzień, lub nawet raz na kilka dni. Nieco więcej pokarmu można podawać przed zimą – na przykład wykorzystując specjalne karmy o podwyższonej kaloryczności. Co warto wiedzieć o karmieniu konkretnych gatunków?

  • Ryby wszystkożerne – między innymi karasie ozdobne – są mało wymagające, jeśli chodzi o żywienie. Zadowolą się suchym pokarmem w formie płatków, granulek lub pałeczek. Młode okazy można karmić takim samym pokarmem jak rybki akwariowe
  • Pokarm dla ryb w oczku, które osiągają większe rozmiary ( na przykład karpie koi) powinien być bogaty w białko. Warto stawiać na karmy w formie granulek, które zawierają spirulinę. Większym okazom, które są oswojone można podawać specjalne przygotowane przysmaki bezpośrednio z ręki. 
  • Pokarm dla rybek w oczku wodnym, które posiadają złociste umaszczenie – na przykład karasie ozdobne – powinien być bogaty w karotenoidy. Wiele gatunków ryb z chęcią będzie też spożywać pływające pałeczki, nazywane sticksami.

W sklepach możemy nabyć też karmę dla ryb mięsożernych, która bogata jest w tłuszcze i składniki zwierzęce. Niektóre roślinożerne gatunki ryb (między innymi amury) chętnie odżywiają się roślinami znajdującymi się w oczku wodnym. Mogą być wykorzystywane do oczyszczana silnie zarośniętych zbiorników. Jeżeli jednak zależy nam na utrzymaniu dużej ilości roślin w oczku wodnym warto zrezygnować z tych gatunków.

Chociaż oczko wodne może istnieć bez ryb, potrafią one być źródłem ogromnej radości. Aby cieszyć się zdrowymi rybkami, które czują się dobrze w naszym zbiorniku, warto dowiedzieć się, jakie są ich wymagania, a następnie zapewnić im jak najlepsze warunki.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *