Boston terrier – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Boston terrier to niewielki pies o charakterystycznym wyglądzie, który jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych. Ta rasa psa cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na swoje przyjacielskie usposobienie oraz łatwość w nauce. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące Boston terriera, w tym opis i wygląd rasy, charakter psa, umiejętności, sposób wychowania, cena, wady i zalety, zdrowie i choroby oraz historię rasy.

Boston terrier – opis i wygląd rasy

Boston terrier to pies, który jest uważany za jedną z najmniejszych ras terierów. Osiąga przeciętnie 38 cm wzrostu i waży od 4 do 11 kg. Posiada krótkie, gładkie futro, które może mieć różne kolory, takie jak czarny, brązowy lub płowy. Na jego głowie znajduje się charakterystyczna, biała plama, która przypomina krawat, co jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych cech tej rasy.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy Boston terrier

Boston terrier to pies o łagodnym i przyjacielskim usposobieniu, który uwielbia towarzystwo ludzi i innych zwierząt. Bardzo szybko nawiązuje kontakt z właścicielem i chętnie wykonuje polecenia. To pies, który jest bardzo inteligentny i łatwo uczy się nowych rzeczy. Dzięki swojej wyjątkowej osobowości, jest idealnym psem dla rodzin z dziećmi oraz dla osób starszych.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Boston terrier to pies, który posiada wiele umiejętności, które mogą być wykorzystane w różnych sytuacjach. Jest to pies, który bardzo dobrze radzi sobie z nauką podstawowych komend i jest w stanie zrozumieć intencje swojego właściciela. Ponadto, Boston terrier to doskonały pies towarzyszący i bardzo dobrze radzi sobie w kontaktach z innymi zwierzętami.

Jaką ma osobowość?

Boston terrier to pies o bardzo ciekawej osobowości. Jest to pies, który uwielbia towarzystwo ludzi i jest bardzo łatwy w nauce. Bardzo szybko przyswaja nowe komendy i lubi wykonywać polecenia. To pies, który jest bardzo ciekawy świata i chętnie poznaje nowych ludzi oraz zwierzęta. Zawsze chętnie bierze udział w zabawie i jest bardzo aktywny.

Boston terrier – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie Boston terriera wymaga konsekwencji oraz cierpliwości. To pies, który bardzo szybko się nudzi i nie toleruje monotonii. Dlatego warto wprowadzać różnorodne aktywności i zabawy, które pozwolą na zachowanie jego zainteresowania i motywacji do nauki. Ważne jest również zapewnienie mu odpowiedniego treningu socjalizacyjnego, czyli wprowadzenie go w kontakt z innymi psami i ludźmi, aby zminimalizować ryzyko niepożądanego zachowania.

W trakcie treningu warto korzystać z pozytywnej motywacji, czyli nagradzania psa za dobre zachowanie. To sprawia, że pies chętniej się uczy i pozytywnie reaguje na szkolenie. Ważne jest również zachowanie spokoju i konsekwencji w trakcie nauki, ponieważ Boston terrier jest bardzo czuły na emocje swojego właściciela.

Dla kogo nadaje się Boston terrier?

Boston terrier to pies, który nadaje się dla osób w każdym wieku. Jest idealnym psem dla rodzin z dziećmi, ponieważ jest bardzo łagodny i przyjacielski. Ponadto, ze względu na swoją niewielką budowę, jest to również doskonały wybór dla osób, które mieszkają w małych mieszkaniach. Warto jednak pamiętać, że ta rasa psa wymaga aktywności fizycznej i psychicznej, dlatego nie jest to idealny wybór dla osób, które nie mają czasu ani chęci na zajmowanie się psem.

Boston terrier – cena

Cena Boston terriera zależy od wielu czynników, takich jak miejsce pochodzenia, wiek, pochodzenie oraz płeć psa. Średnio cena za szczeniaka wynosi od 2000 do 4000 złotych. Warto jednak pamiętać, że posiadanie psa wiąże się z kosztami związanymi z jego utrzymaniem, takimi jak żywność, akcesoria, opieka weterynaryjna czy ubezpieczenie.

Wady i zalety

Wady

Jedną z wad rasy Boston terrier jest skłonność do otyłości, dlatego ważne jest regularne kontrolowanie wagi psa oraz odpowiednie dozowanie żywności. Ponadto, Boston terrier może mieć skłonność do chrapania i problemów z oddychaniem, co jest związane z charakterystycznym wyglądem rasy.

Zalety

Jedną z największych zalet Boston terriera jest jego łagodne i przyjacielskie usposobienie. To pies, który uwielbia towarzystwo ludzi i innych zwierząt oraz jest bardzo łatwy w nauce. Ponadto, Boston terrier jest bardzo energiczny i lubi bawić się, co czyni go idealnym psem towarzyszącym.

Boston terrier – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Boston terrier powinien otrzymywać odpowiednią ilość żywności, która będzie dostarczała mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ważne jest, aby żywność była dopasowana do wieku, wagi oraz poziomu aktywności psa. Zaleca się, aby karmić psa dwukrotnie dziennie, unikając nadmiernego podawania przysmaków oraz jedzenia z ludzkiej stołówki.

Pielęgnacja

Boston terrier jest psem, który nie wymaga zbyt dużej ilości pielęgnacji. Jego krótkie, gładkie włosy są łatwe do utrzymania w czystości, dlatego wystarczy regularne szczotkowanie i kąpiel co 2-3 miesiące. Warto również regularnie przycinać pazury psa oraz czyścić uszy i zęby.

Choroby

Boston terrier to rasa psa, która jest narażona na pewne choroby i problemy zdrowotne. Jednym z najczęstszych problemów jest skłonność do otyłości, co może prowadzić do innych poważnych chorób, takich jak cukrzyca czy choroba serca. Ponadto, rasa ta może mieć skłonność do problemów z oddychaniem, ze względu na charakterystyczną budowę klatki piersiowej. Inne problemy zdrowotne, na które narażony jest Boston terrier, to m.in. alergie, choroby oczu czy problemy z układem trawiennym.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się na przyjście nowego psa do domu to bardzo ważna kwestia. W przypadku rasy Boston terrier warto zadbać o odpowiednie wyposażenie, takie jak miska na wodę i karmę, zabawki oraz legowisko. Ważne jest również zakupienie smyczy i obroży oraz zapewnienie psu bezpiecznego miejsca do zabawy. Warto również zainwestować w klatkę dla psa, która pozwoli mu na bezpieczne odpoczywanie oraz ograniczy jego ruchy w czasie nieobecności właściciela.

Historia psa rasy Boston terrier

Boston terrier to rasa psa wywodząca się z Stanów Zjednoczonych, a dokładniej z miasta Boston w stanie Massachusetts. Początki tej rasy sięgają XIX wieku, kiedy to w USA popularne były walki psów. Hodowcy starali się wyhodować psa, który byłby mniejszy i łagodniejszy od psów wykorzystywanych do walk. W wyniku krzyżowania m.in. buldoga angielskiego, buldoga francuskiego oraz teriera, powstał pies, którego nazwano bostonikami.

Pierwsze psy rasy Boston terrier były znane jako Bull and Terrier lub American Bull Terrier, ale w 1889 roku hodowcy tej rasy założyli klub rasy Boston terrier i zmienili nazwę rasy. W 1893 roku Boston terrier został oficjalnie uznany przez American Kennel Club. W ciągu kilku lat po uznaniu rasy Boston terrier zyskał popularność w całych Stanach Zjednoczonych. Wkrótce potem rasa rozprzestrzeniła się również poza granice USA.

Boston terrier był popularnym psem w USA już od samego początku. W czasie I wojny światowej psy tej rasy były często używane jako maskotki i przynoszące pocztę. W 1979 roku Boston terrier został oficjalnie uznany przez stan Massachusetts jako pies stanowy. Obecnie rasa ta jest popularna na całym świecie i cieszy się uznaniem zarówno jako pies towarzyszący, jak i wystawowy.

Współczesne psy rasy Boston terrier są nieco mniejsze niż ich przodkowie, ale nadal zachowują charakterystyczne cechy rasy, takie jak łagodny charakter i przyjacielski temperament. Dzięki krzyżowaniu wielu ras, Boston terrier jest teraz jednym z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych psów na świecie.

Wzorzec psa rasy Boston terrier

Wzorzec rasy Boston terrier został ustanowiony przez American Kennel Club w 1893 roku i od tego czasu rasa została bardzo dokładnie opisana pod względem fizycznym. Wzorzec rasy określa wymagania co do wyglądu i proporcji ciała, umaszczenia, uszu, oczu, nozdrzy, kufy, szyi, łap, ogona i ogólnego temperamentu.

Według wzorca rasy, Boston terrier powinien mieć krótką, gładką i błyszczącą sierść, która jest miękka w dotyku. Umaszczenie psa powinno być głęboko czarne z białymi plamami na klatce piersiowej, na szyi, na końcu ogona oraz na łapach. Wzorzec rasy określa również proporcje ciała psa, zgodnie z którymi psy tej rasy powinny być krępe i muskularne, a ich wysokość w kłębie powinna wynosić od 38 do 43 centymetrów.

Boston terrier ma krótką i szeroką głowę, a jego kufa jest kwadratowa i krótka. Uszy powinny być małe i trójkątne, a skierowane w dół. Oczy powinny być duże i okrągłe, a ich kolor powinien być ciemny, preferowany jest ciemnobrązowy lub czarny. Nozdrza powinny być duże i szerokie, aby umożliwić łatwe oddychanie.

Szyja psa rasy Boston terrier powinna być krótka i muskularna, a jego tułów powinien być krępy, mocny i muskularny. Psy tej rasy mają krótkie i proste kończyny, a ich stopy są okrągłe i zwarte. Ogon psa powinien być krótki, nisko osadzony i ciasno skręcony.

Boston terrier to pies o łagodnym charakterze, przyjacielski i oddany swoim właścicielom. Wzorzec rasy wymaga, aby Boston terrier był pewny siebie, a jednocześnie cichy i spokojny. Psiak ten nie powinien być agresywny ani nadmiernie lękliwy. Charakter psa powinien być ułożony i stabilny, co sprawia, że rasa ta jest idealna dla rodzin z dziećmi oraz dla osób starszych.

Boston terrier – ciekawostki o rasie

Boston terrier to rasa, która jest bardzo popularna na całym świecie. Oto kilka ciekawostek na temat tych uroczych psów:

  1. Narodowy Pies Stanu Massachusetts

Boston terrier jest narodowym psem stanu Massachusetts. Rasa ta została uznana za narodowego psa stanu w 1979 roku, a od tego czasu cieszy się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych.

  1. Pierwszy pies rasowy z USA

Boston terrier to pierwszy pies rasowy, który został uzyskany w Stanach Zjednoczonych. Rasa ta powstała w latach 70. XIX wieku w wyniku skrzyżowania brytyjskiego buldoga z białym terierem angielskim.

  • Wymagający opieki weterynaryjnej

Boston terrier jest psem, który wymaga stałej opieki weterynaryjnej ze względu na skłonność do niektórych chorób, takich jak problemy z oddychaniem, problemy z oczami czy problemy z kręgosłupem. Właściciele Boston terrierów powinni regularnie monitorować swoje psy pod kątem tych chorób i poddawać je regularnym badaniom weterynaryjnym.

  • Wytrzymałe psy

Mimo swojego krępego wyglądu, Boston terriery są wytrzymałymi psami, które uwielbiają biegać i bawić się na świeżym powietrzu. Psy te potrzebują codziennej dawki ruchu, aby zachować zdrowie i kondycję.

Podsumowanie

Boston terrier to rasa psa, która jest nie tylko uroczym towarzyszem, ale również ciekawym i fascynującym zwierzęciem. Dzięki swojemu łagodnemu charakterowi i przyjacielskiemu usposobieniu, Boston terrier doskonale sprawdza się w roli psa rodzinnego oraz w roli przyjaciela dla osób starszych i niepełnosprawnych. Jednak, jak każdy pies, wymaga on odpowiedniej opieki i uwagi, a jego właściciele powinni być przygotowani na regularne wizyty u weterynarza

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *