Buldog amerykański – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 9 minuty

Buldog amerykański to rasa psa, która wyróżnia się swoją niezwykłą urodą i wyjątkowym charakterem. Jest to pies o średnich rozmiarach i masywnej budowie ciała, który swoim wyglądem oraz cechami osobowości cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników czworonogów. W tym artykule przedstawimy bliższy opis tej rasy, omówimy jej charakter, umiejętności, wady i zalety, a także przedstawimy informacje na temat zdrowia, pielęgnacji i historii buldoga amerykańskiego. Zapraszamy do lektury!

Buldog amerykański – opis i wygląd rasy

Buldog amerykański to pies o muskularnej budowie ciała i silnym, zwartej konstrukcji. Jego głowa jest szeroka, a pysk krótki i szeroki, co nadaje mu charakterystyczny wyraz twarzy. Uszy są małe i przylegające, a oczy duże, okrągłe i wyraziste. Charakterystyczną cechą buldoga amerykańskiego jest krótki ogon, który jest nisko osadzony. Sierść tej rasy jest krótka, gładka i sztywna, występują w różnych kolorach, takich jak biały, pręgowany, płowy, brązowy, a także różne kombinacje tych barw.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy Buldog amerykański

Buldog amerykański to pies o wyjątkowym charakterze. Jest lojalny, odważny i inteligentny, co czyni go doskonałym towarzyszem dla swojej rodziny. Buldogi amerykańskie są przyjazne i oddane, a jednocześnie potrafią być niezależne. Są czujne i dobrze reagują na zmiany w swoim otoczeniu, co sprawia, że są również dobrymi psami stróżującymi.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Buldog amerykański jest psem o wielu umiejętnościach. Są to psy wszechstronne, które doskonale radzą sobie zarówno jako towarzysze rodziny, jak i w roli psów użytkowych. Potrafią być doskonałymi stróżami, ale również świetnie sprawdzają się w pracy jako psy terapeutyczne czy ratownicze. Buldogi amerykańskie są również zdolne do nauki różnych komend i sztuczek.

Jaką ma osobowość?

Buldog amerykański ma charakterystyczną osobowość, która czyni go wyjątkowym psem towarzyszącym. Są to psy o łagodnym i przyjaznym usposobieniu, które uwielbiają spędzać czas z rodziną i być w centrum uwagi. Są bardzo oddane i lojalne wobec swoich właścicieli, co czyni je doskonałymi towarzyszami życia.

Osobowość buldoga amerykańskiego cechuje się także spokojnym temperamentem. Chociaż mają muskularne ciało, są zazwyczaj spokojne i niezbyt aktywne. Często można je znaleźć leniwie wylegujące się na kanapie lub na podłodze, cieszące się z towarzystwa swojej rodziny. To jednak nie oznacza, że nie są gotowe do zabawy i aktywności. Buldogi amerykańskie chętnie biorą udział w zabawach rodzinnych i są zadowolone z krótkich, ale regularnych spacerów.

Buldogi amerykańskie są również znane ze swojej cierpliwości i tolerancji, szczególnie wobec dzieci. Zazwyczaj mają dobrą relację z dziećmi i są gotowe do wspólnej zabawy. Ich łagodne usposobienie sprawia, że są dobrze znoszone przez całą rodzinę.

Ponadto, buldogi amerykańskie są inteligentne i chętne do nauki. Chętnie współpracują ze swoimi właścicielami i dobrze reagują na pozytywne metody szkolenia. Jednak, jak wiele ras, mogą mieć pewne uparte momenty, dlatego ważne jest cierpliwe i konsekwentne podejście do ich szkolenia.

Warto również podkreślić, że buldogi amerykańskie mają silny instynkt stróżujący. Są czujne i gotowe bronić swojej rodziny w razie potrzeby. Dlatego mogą stanowić doskonałych stróżów i zapewnić poczucie bezpieczeństwa swoim właścicielom.

Buldog amerykański – jak wyszkolić i wychować?

Wyszkolenie i wychowanie buldoga amerykańskiego wymaga konsekwencji i cierpliwości. Pies tej rasy jest inteligentny, ale również ma swoją niezależność, dlatego ważne jest ustanowienie klarownych zasad i konsekwentne ich egzekwowanie. Szkolenie powinno być oparte na pozytywnych metodach, nagradzaniu psa za dobre zachowanie, a nie na karach. Buldog amerykański będzie reagować lepiej na motywację pozytywną, taką jak smakołyki, chwalenie i zabawę. Regularne ćwiczenia i aktywność fizyczna są również niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia buldoga amerykańskiego.

Dla kogo nadaje się Buldog amerykański?

Buldog amerykański jest psem, który nadaje się do różnych rodzajów rodzin i stylów życia. Ze względu na swoją lojalność i oddanie, doskonale sprawdza się jako pies towarzyszący dla singli, par, rodzin z dziećmi oraz osób starszych. Jednak ze względu na swoją muskularną budowę i energię, buldog amerykański wymaga aktywności fizycznej i regularnych spacerów, dlatego odpowiedzialny właściciel powinien zapewnić mu odpowiednie warunki i czas na aktywność.

Buldog amerykański – cena

Cena buldoga amerykańskiego może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak renoma hodowcy, pochodzenie psa, linie hodowlane, a także lokalizacja geograficzna. W Polsce cena szczeniąt tej rasy waha się zwykle w przedziale od kilku tysięcy do kilkunastu tysięcy złotych. Warto pamiętać, że cena psa to tylko początkowy wydatek, a opieka nad nim wymaga dodatkowych kosztów związanych z żywieniem, opieką weterynaryjną, akcesoriami i innymi potrzebami.

Wady i zalety

Wady

Choć buldog amerykański jest uroczym i przyjaznym psem, istnieją pewne wady, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o posiadaniu tej rasy.

 1. Problemy z oddychaniem: Ze względu na specyficzną budowę mordy i skrócony pysk, buldogi amerykańskie mogą mieć trudności z oddychaniem. Często chrapią, oddychają głośno i mogą łatwo się przegrzewać w ciepłych warunkach. Konieczne jest monitorowanie ich oddychania i dbanie o odpowiednią temperaturę i nawilżenie otoczenia, aby zapewnić im komfort.
 2. Skłonność do nadwagi: Buldogi amerykańskie mają tendencję do przybierania na wadze, zwłaszcza jeśli nie są odpowiednio karmione i aktywne. Ze względu na ich spokojną naturę, mogą być mniej skłonne do regularnej aktywności fizycznej. Właścicielom zaleca się kontrolowanie ich diety, regularne ćwiczenia oraz unikanie nadmiernego podawania przekąsek.
 3. Potrzeba pielęgnacji skóry i fałdów: Ze względu na swoje fałdy skórne, buldogi amerykańskie wymagają regularnej pielęgnacji. Fałdy powinny być dokładnie czyszczone i suszone, aby zapobiec infekcjom skórnym. Dodatkowo, ze względu na ich krótką sierść, mogą być bardziej podatne na alergie skórne i podrażnienia.

Zalety

Mimo pewnych wad, buldog amerykański ma również wiele zalet, które przyciągają wielu właścicieli.

 1. Przyjazność i lojalność: Buldogi amerykańskie są znane ze swojej przyjaznej i lojalnej natury. Są doskonałymi towarzyszami dla całej rodziny, w tym dla dzieci, i chętnie uczestniczą w życiu domowym.
 2. Łagodne usposobienie: Buldogi amerykańskie są spokojne, cierpliwe i dobrze znoszą różne sytuacje. Są świetnym wyborem dla osób, które preferują psy o łagodnym temperamentu.
 3. Łatwość w utrzymaniu: Buldogi amerykańskie mają krótką sierść, co ułatwia utrzymanie ich w czystości. Nie wymagają intensywnego szczotkowania, a ich pielęgnacja sprowadza się głównie do regularnego czyszczenia fałdów skórnych.

Buldog amerykański – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Właściwa opieka zdrowotna i pielęgnacja są niezwykle ważne dla buldoga amerykańskiego. Ze względu na swoją specyficzną budowę ciała, mogą być podatne na pewne problemy zdrowotne. Jednym z najczęstszych jest zespół obturacyjnego bezdechu sennego, który wynika z wąskiej tchawicy i utrudnia oddychanie. Buldogi amerykańskie mogą również cierpieć na alergie skórne, problemy z oczami, infekcje skóry i problemy z kośćmi i stawami. Ważne jest regularne odwiedzanie weterynarza i monitorowanie zdrowia psa.

Żywienie

Buldog amerykański powinien być karmiony zrównoważoną dietą, dostosowaną do jego wieku, aktywności fizycznej i zdrowia. Warto wybierać wysokiej jakości karmę, która zawiera odpowiednie proporcje białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów. Ważne jest kontrolowanie wagi buldoga amerykańskiego, ponieważ mają skłonność do nadwagi, co może negatywnie wpływać na ich zdrowie.

Pielęgnacja

Pielęgnacja buldoga amerykańskiego jest stosunkowo łatwa ze względu na krótką sierść. Wystarczy regularne szczotkowanie, aby usunąć martwy włos i utrzymać sierść w dobrej kondycji. Ważne jest również regularne czyszczenie skóry i fałdów na twarzy, aby zapobiegać infekcjom i podrażnieniom. Ząbki buldoga amerykańskiego również wymagają regularnego czyszczenia, aby zapobiec nagromadzeniu się płytki nazębnej i chorobom jamy ustnej.

Choroby

Buldog amerykański może być podatny na różne choroby związane z jego rasą. Oprócz wymienionego wcześniej zespołu obturacyjnego bezdechu sennego, alergii skórnych i problemów ze stawami, buldog amerykański może również być podatny na inne choroby. Niektóre z nich to dysplazja biodrowa, torbiele skóry, zapalenie skóry, nadwrażliwość pokarmowa, problemy z sercem, czy infekcje układu oddechowego. Regularne wizyty u weterynarza, kontrola zdrowia i odpowiednia opieka mogą pomóc w zapobieganiu, rozpoznawaniu i leczeniu tych chorób.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się na posiadanie buldoga amerykańskiego wymaga odpowiedniego wyposażenia i akcesoriów. Oto kilka podstawowych rzeczy, które warto mieć:

 1. Miska na jedzenie i wodę: Wybierz solidną i łatwą do czyszczenia miskę, dostosowaną do rozmiaru buldoga amerykańskiego.
 2. Legowisko: Zapewnij psu wygodne i miękkie legowisko, w którym będzie mógł odpoczywać i spać.
 3. Smycz i obroża: Wybierz smycz i obrożę odpowiednią dla buldoga amerykańskiego, zapewniającą mu bezpieczeństwo i kontrolę podczas spacerów.
 4. Szczotka i grzebień: Buldog amerykański wymaga regularnego szczotkowania, dlatego warto mieć odpowiednie narzędzia do pielęgnacji sierści.
 5. Zabawki: Zapewnij psu różnorodne zabawki, które będą dostarczać mu rozrywki i zachęcać do aktywności.
 6. Pielęgnacja i higiena: Zakup odpowiednich produktów do pielęgnacji, takich jak szampon, odżywka, chusteczki do czyszczenia fałdów skórnych i środki do czyszczenia uszu, aby utrzymać psa w czystości i zdrowiu.

Historia psa rasy Buldog amerykański

Historia psa rasy Buldog amerykański ma swoje korzenie w Wielkiej Brytanii, gdzie wywodzi się od buldoga angielskiego. Buldogi angielskie były pierwotnie hodowane do walk z bykami, a ich zadaniem było chwytanie i utrzymywanie byka za nozdrza. Jednak w połowie XIX wieku, gdy walki byków zostały zakazane, hodowcy zaczęli zmieniać funkcję tych psów, koncentrując się na rozwoju ras towarzyszących.

W tym samym okresie, w Stanach Zjednoczonych, emigranci z Wielkiej Brytanii przywieźli ze sobą buldogi angielskie, które stały się podstawą hodowli buldogów amerykańskich. Hodowcy amerykańscy dążyli do stworzenia psa o bardziej atletycznym wyglądzie i bardziej wyrazistych cechach. Otrzymywane rezultaty były różnorodne, a w latach 20. XX wieku amerykańscy hodowcy postanowili ustabilizować rasę, nadając jej odrębny standard.

W ciągu kolejnych dziesięcioleci buldog amerykański zyskiwał na popularności w Stanach Zjednoczonych i zdobywał międzynarodowe uznanie. W 1970 roku powstał American Bulldog Club, który zajmował się promocją i ochroną rasy. W 1999 roku buldog amerykański został uznany przez United Kennel Club (UKC) jako odrębna rasa.

Buldog amerykański wyróżniał się od swojego brytyjskiego odpowiednika bardziej smukłą i atletyczną sylwetką, wyrazistymi cechami i bardziej wydłużoną głową. Współcześnie buldog amerykański jest ceniony głównie jako pies towarzyszący i rodziny, a jego cechy charakterystyczne przyciągają wielu entuzjastów na całym świecie.

Dzięki systematycznej pracy hodowców i staraniom o zachowanie i rozwój rasy, buldog amerykański zdobył stabilność genetyczną i wyraźny wzorzec rasowy. Obecnie buldog amerykański cieszy się popularnością jako wspaniały towarzysz życia, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla singli czy osób starszych.

Warto zauważyć, że buldog amerykański nadal pozostaje związany z tradycją pracy na farmach i gospodarstwach, gdzie sprawdza się jako pies stróżujący i do pracy z bydłem. Jego wszechstronne zdolności sprawiają, że może być wykorzystywany również w różnych dyscyplinach sportowych, takich jak dog sporty czy obedience.

Wzorzec psa rasy Buldog amerykański

Wzorzec psa rasy Buldog amerykański określa szczegółowe cechy fizyczne i umaszczenie, które powinny być charakterystyczne dla tej rasy. Poniżej przedstawiam rozbudowany opis wzorca buldoga amerykańskiego:

 • Wygląd ogólny: Buldog amerykański to średniej wielkości pies o silnej i muskularnej budowie ciała. Jest kompaktowy, ale niezbędnie musi być proporcjonalny. Powinien wykazywać siłę i witalność, zharmonizowany ruch oraz pewność siebie.
 • Głowa: Głowa buldoga amerykańskiego jest szeroka, ale proporcjonalna do rozmiaru ciała. Ma charakterystyczny kształt „klina” z wyraźnymi fałdami skórnymi na czole i wokół twarzy. Czaszka jest szeroka, a kufa krótka i kwadratowa. Nozdrza są duże i szeroko otwarte.
 • Uszy: Uszy buldoga amerykańskiego są średniej wielkości, wysoko osadzone i przylegające do głowy. Mogą być naturalnie zwisające lub przycinane w trójkątny kształt.
 • Oczy: Oczy buldoga amerykańskiego są średniej wielkości, szeroko rozstawione i zaokrąglone. Powinny wyrażać energię i żywość. Kolor oczu może być różny, ale preferowane są ciemne kolory.
 • Szata i umaszczenie: Buldog amerykański ma krótką i gładką sierść. Umaszczenie może przyjmować różne kombinacje kolorów, takie jak biały, płowy, czerwony, pręgowany, łaciaty lub płowy z białymi plamkami. Umaszczenie powinno być jasne i jednolite, bez nadmiernego rozmycia.
 • Kończyny: Przednie i tylne kończyny buldoga amerykańskiego są dobrze umięśnione, proste i równoległe. Łokcie powinny być dobrze osadzone i nie odchylać się na zewnątrz. Stopy są zwarte, z dobrze wysklepionymi palcami.
 • Ogon: Ogon buldoga amerykańskiego jest krótki, nisko osadzony i nie powinien się skręcać. Może być naturalnie krótki lub przycięty na krótko.
 • Wysokość i waga: Wzorzec buldoga amerykańskiego określa, że psy tej rasy powinny mieć wysokość w kłębie od 45 do 51 cm u samców i od 43 do 48 cm u samic. Waga powinna być proporcjonalna do wielkości psa, zależnie od płci i budowy.

Buldog amerykański – ciekawostki o rasie

Buldog amerykański jest fascynującą rasą psa, która posiada wiele interesujących cech i faktów. Oto kilka ciekawostek na temat tej rasy:

 1. Pochodzenie nazwy: Mimo że buldog amerykański jest utożsamiany z Ameryką, jego nazwa jest nieco myląca. Pochodzi ona od emigrantów z Wielkiej Brytanii, którzy przywieźli ze sobą buldogi angielskie do Ameryki i rozwijali tę rasę na amerykańskim gruncie. Stąd nazwa „buldog amerykański”.
 2. Przyjazny i czuły charakter: Buldog amerykański jest znany ze swojej przyjaznej, czułej i kochającej natury. To pies, który jest oddany swojej rodzinie i chętnie uczestniczy w różnych aktywnościach domowych. Jest również znany z tego, że dobrze dogaduje się z dziećmi.
 3. Potężna budowa: Buldog amerykański ma solidną i muskularną budowę ciała. Choć może wydawać się masywny, jest naprawdę silny i sprawnie porusza się. Pomimo swojego imponującego wyglądu, buldog amerykański ma miękkie serce i jest czułym towarzyszem.
 4. Wielofunkcyjny pies: Buldog amerykański ma zdolności do wykonywania różnych zadań. W przeszłości był wykorzystywany do opieki nad bydłem, a także do polowań na dziki i zwierzęta dzikie. Obecnie jest ceniony jako pies stróżujący, towarzysz domowy, a także może być wykorzystywany w różnych sportach psich, takich jak obedience czy agility.
 5. Aktywność fizyczna: Mimo swojej muskularnej budowy, buldog amerykański nie jest wymagający pod względem aktywności fizycznej. Jest to pies, który ceni sobie codzienne spacery i umiarkowane ćwiczenia. Nie jest to rasą, która potrzebuje intensywnego treningu lub długich sesji biegowych.
 6. Długość życia: Buldog amerykański ma przeciętną długość życia wynoszącą od 10 do 15 lat. Jak wiele ras dużych i średnich, buldog amerykański jest podatny na pewne problemy zdrowotne, które mogą wpływać na jego długość życia. Regularne wizyty u weterynarza, właściwa opieka i zdrowa dieta są kluczowe dla utrzymania go w dobrej kondycji.
 7. Popularność w popkulturze: Buldog amerykański jest psem, który cieszy się dużą popularnością wśród miłośników psów oraz w popkulturze. Pojawia się w różnych filmach, reklamach i jest często wykorzystywanym motywem na plakatach i grafikach. Jego charakterystyczna sylwetka i wyrazista twarz często stają się symbolem siły, wierności i odwagi.
 1. Buldogi amerykańskie jako bohaterowie: Niektóre buldogi amerykańskie zyskały sławę jako bohaterowie lub postacie rozpoznawalne. Przykładem może być „Spike” z kreskówki „Tom i Jerry” oraz „Butch” z komiksu „Droopy”. Ich charakterystyczny wygląd i charakter przyczyniły się do ich popularności i rozpoznawalności.
 2. Buldog amerykański jako maskotka: Ze względu na swoją imponującą aparycję i mocne związki z Ameryką, buldog amerykański często jest wybierany jako maskotka różnych organizacji, drużyn sportowych, szkół i uniwersytetów. Jego obecność symbolizuje siłę, ducha sportowego i determinację.
 3. Buldog amerykański jako pies ratowniczy: Dzięki swojej inteligencji, wrażliwości i umiejętności współpracy, buldogi amerykańskie zostały wykorzystane jako psy ratownicze w różnych sytuacjach, takich jak poszukiwanie osób zaginionych czy udział w akcjach ratunkowych po katastrofach.

Podsumowanie

Podsumowując, buldog amerykański to rasa psa o charakterystycznym wyglądzie i przyjaznej naturze. Są to psy lojalne, które doskonale sprawdzają się jako towarzysze rodziny. Wymagają odpowiedniej opieki zdrowotnej, regularnego wyszkolenia i aktywności fizycznej. Dla właściwego właściciela, buldog amerykański może być wspaniałym i oddanym towarzyszem życia.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *