Labrador retriever – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Labrador retriever to rasa psów, która zyskała na popularności na całym świecie dzięki swojemu łagodnemu charakterowi, inteligencji i zdolnościom do pracy. Są to psy, które doskonale nadają się jako towarzysze człowieka, a także jako psy przewodniki i do pracy w różnych dziedzinach. Jednakże, przed podjęciem decyzji o posiadaniu psa rasy labrador, warto poznać zarówno ich wady, jak i zalety, a także dowiedzieć się, jak właściwie ich wychować i pielęgnować. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat tej rasy, począwszy od ich wyglądu i charakterystyki, przez wady i zalety, zdrowie i pielęgnację, aż po historię i ciekawostki o tej popularnej rasie psów.

Labrador retriever – opis i wygląd rasy

Labrador retriever to jedna z najpopularniejszych ras psów na świecie. To silne, dobrze zbudowane psy, które osiągają do 57 cm wzrostu i ważą do 36 kg. Ich charakterystycznym elementem jest szeroka głowa, którą wieńczy krótka i gęsta sierść. Najczęściej występujące kolory sierści to czarny, brązowy i kremowy.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy Labrador retriever

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Labrador to jedna z najinteligentniejszych ras psów na świecie. Mają naturalne zdolności do pracy, co sprawia, że doskonale nadają się do szkolenia i pracy z człowiekiem. Są świetnymi psami do aportowania i uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu.

Jaką ma osobowość?

Labrador retriever to bardzo przyjacielski i ufny pies. Są bardzo towarzyscy, lubią być w otoczeniu ludzi i innych zwierząt. Bardzo łatwo nawiązują kontakty, co sprawia, że są idealnymi psami dla rodzin z dziećmi.

Labrador retriever – jak wyszkolić i wychować?

Wyszkolenie i wychowanie labradora to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Są to bardzo inteligentne psy, ale też niezwykle energiczne i potrzebują dużo ruchu i aktywności. Wymagają konsekwentnego szkolenia i ugruntowania hierarchii w rodzinie.

Dla kogo nadaje się Labrador retriever?

Labrador retriever to pies, który nadaje się dla każdej rodziny. Są przyjacielscy, łatwo nawiązują kontakty, a ich łagodny charakter sprawia, że są idealnymi psami dla dzieci. Doskonale sprawdzą się również jako towarzysze dla osób starszych lub samotnych.

Labrador retriever – cena

Cena labradora zależy od wielu czynników, takich jak wiek, pochodzenie, kolor sierści czy linia hodowlana. Średnia cena za szczeniaka wynosi od 2000 do 4000 zł.

Wady i zalety

Wady

Jedną z największych wad labradora jest ich skłonność do otyłości. Są to bardzo łakome psy, które lubią dużo jeść. Inną wadą może być ich tendencja do niszczenia przedmiotów, zwłaszcza w młodym wieku.

Zalety

Labrador retriever to bardzo łagodne i przyjacielskie psy. Są idealnymi psami dla rodzin z dziećmi, a ich naturalne zdolności do pracy sprawiają, że doskonale nadają się do szkolenia i pracy z człowiekiem. Są też bardzo inteligentne, co ułatwia ich szkolenie i naukę nowych umiejętności. Dodatkowo, labradory są bardzo aktywne i uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, co może stanowić motywację do prowadzenia bardziej aktywnego trybu życia.

Labrador retriever – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Labrador retriever to pies o dużej apetycie, dlatego ważne jest, aby kontrolować ich dietę i zapewnić im odpowiednią ilość ruchu. W diecie powinno się unikać słodyczy, tłustych potraw i nadmiernie przetworzonych produktów.

Pielęgnacja

Labrador to pies, który wymaga niewielkiej ilości pielęgnacji. Ich gęsta sierść wymaga regularnego szczotkowania, zwłaszcza w okresie linienia. Warto też regularnie sprawdzać uszy i oczy, aby zapobiec infekcjom.

Choroby

Labrador retriever to rasa, która jest narażona na pewne choroby. Jedną z najczęstszych chorób występujących u tej rasy jest dysplazja stawów biodrowych. Innymi chorobami, które mogą wystąpić u labradorów, są np. alergie, choroby oczu i skóry.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie do posiadania labradora wymaga odpowiedniego wyposażenia. Najważniejsze akcesoria to: legowisko, miski na wodę i karmę, obroża i smycz, kagańce, zabawki oraz produkty do pielęgnacji sierści i higieny. Warto też zainwestować w odpowiednią odzież i sprzęt, który pozwoli na aktywną zabawę z psem na zewnątrz.

Historia psa rasy Labrador retriever

Historia psa rasy Labrador retriever ma swoje korzenie w Wielkiej Brytanii, a dokładniej na terenie Nowej Fundlandii. Pierwotnie, psy te były hodowane przez rybaków, którzy wykorzystywali je do holowania sieci rybackich, a także do przynoszenia do łodzi połowów ryb. Z czasem, zaczęły pojawiać się ulepszane wersje tych psów, które były bardziej wytrzymałe, inteligentne i posłuszne.

W XVIII wieku, psy rasy labrador trafiły do Wielkiej Brytanii, gdzie szybko zyskały na popularności wśród myśliwych, ze względu na ich zdolności do pracy w polu. Labradory okazały się świetnymi aporterkami, które były w stanie przynieść rannego ptaka czy królika ze znacznych odległości.

Wraz z upowszechnieniem się łowiectwa, rasa ta zaczęła zyskiwać na popularności także wśród zwykłych ludzi, którzy docenili łagodny i przyjacielski charakter tych psów. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, labradory stały się jedną z najbardziej popularnych ras psów na świecie.

Warto zaznaczyć, że istnieją dwie odmiany labradorów – amerykańska i angielska. Amerykańska odmiana labradora zazwyczaj ma szczuplejszą sylwetkę i wykazuje się większą aktywnością, natomiast angielska odmiana cechuje się bardziej masywną sylwetką oraz spokojniejszym charakterem. Obie odmiany są jednak uważane za jeden gatunek – labrador retriever.

Wzorzec psa rasy Labrador retriever

Wzorzec rasy labrador retriever został ustalony przez Fédération Cynologique Internationale (FCI) – międzynarodową organizację zajmującą się hodowlą psów. Wzorzec określa cechy zewnętrzne i charakterystyki tej rasy, które powinny być zachowane przez hodowców, aby ich psy spełniały wymagania standardu.

Labrador retriever to pies o masywnej i dobrze zbudowanej sylwetce, z charakterystyczną głową z okrągłymi uszami i łagodnymi oczami. Jego grzbiet jest prosty, a klatka piersiowa szeroka i głęboka. Labradory mają krótką, gęstą sierść o wodoodpornej strukturze, która sprawia, że są idealnymi psami do pracy w wodzie i w zimnych warunkach. Sierść może mieć kolor czarny, czekoladowy lub kremowy, a niebieski labrador jest uważany za rzadkość.

Według standardu FCI, psy tej rasy powinny mieć wysokość w kłębie od 56 do 57 cm dla samców i od 54 do 56 cm dla samic. Waga psów labradorów waha się od 27 do 40 kg, w zależności od płci i wielkości.

Charakterystyczne cechy charakteru labradora to łagodność, przyjacielskość i łatwość w nawiązywaniu relacji z ludźmi. Są to psy bardzo towarzyskie, które uwielbiają spędzać czas z rodziną i bawić się z dziećmi. Labradory są inteligentne i łatwo dają się szkolić, dlatego też często są wykorzystywane jako psy przewodniki dla niewidomych czy też w służbach ratowniczych. Jednak, jak każda rasa, mają swoje specyficzne potrzeby i wymagają właściwej opieki i treningu.

Labrador retriever – ciekawostki o rasie

Labrador retriever to jedna z najbardziej popularnych ras psów na świecie, która posiada wiele ciekawych cech i historii. Oto kilka interesujących faktów o labradorach:

  • Labrador retriever pochodzi z Nowej Fundlandii, gdzie był wykorzystywany do łapania ryb i przynoszenia poławianych zwierząt. Nazwa „retriever” pochodzi od angielskiego słowa „retrieve”, czyli „odnosić”. Psy te zostały wyhodowane w Anglii na początku XIX wieku jako psy myśliwskie.
  • Labradory są uważane za jedną z najlepszych ras psów przewodników dla osób niewidomych. Ich inteligencja, łagodny charakter i chęć do nauki czynią je idealnymi do tej pracy.
  • Uwielbiają pływać i pracować w wodzie. Są to psy o naturalnych instynktach myśliwskich, co oznacza, że łatwo można je nauczyć przynoszenia przedmiotów i apportowania. Są to również psy, które lubią biegać i rzucać się do wody, co może stanowić problem dla właścicieli, którzy nie lubią mokrych psów.
  • W Stanach Zjednoczonych labrador retriever jest najpopularniejszą rasą psa od ponad 30 lat. Również w Polsce zyskał ogromną popularność, szczególnie jako pies rodzinny i towarzyszący.
  • Labradory mają bardzo wrażliwy nos i mogą być wykorzystywane jako psy tropiące w służbach ratowniczych. Są również stosowane jako psy terapeutyczne, ponieważ łatwo nawiązują relacje z ludźmi i potrafią pomagać osobom z problemami emocjonalnymi czy fizycznymi.
  • W 2019 roku labrador retriever o imieniu „Buddy” został uznany za bohatera roku w Wielkiej Brytanii, za to że uratował życie swojego właściciela, który miał atak padaczki i upadł na podłogę. Buddy uciekł z domu i dotarł do najbliższego sklepu po pomoc, a następnie przyprowadził ratowników do swojego właściciela.

Podsumowanie

Labrador retriever to rasa psa, która zyskała na popularności na całym świecie dzięki swojemu łagodnemu charakterowi, inteligencji i zdolnościom do pracy. Są to psy, które doskonale nadają się jako towarzysze człowieka, a także jako psy przewodniki i do pracy w różnych dziedzinach. Jednakże, przed podjęciem decyzji o posiadaniu psa rasy labrador retriever, należy pamiętać o ich wysokiej aktywności i potrzebie ruchu, jak również o ich tendencji do nadwagi i chorób, które często występują u tej rasy. Dlatego też, należy odpowiednio się przygotować i zapewnić psu odpowiednie warunki oraz pielęgnację, aby zapewnić mu zdrowie i szczęście przez całe życie.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *