Co jedzą papugi faliste? – Żywienie i pielęgnacja

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Papugi faliste to jedne z najpopularniejszych ptaków hodowlanych w Polsce. Nie są one wymagającymi pupilami, a swoim pięknym wyglądem oraz przyjemnym charakterem zjednują powszechną sympatię. Aby papuga falista dobrze czuła się w twoim domu, warto zapewnić jej zróżnicowane oraz pełnowartościowe żywienie. Co jedzą papugi faliste?

Podstawa diety papugi falistej

Aby papużki faliste były w doskonałej formie, musimy zapewnić im zróżnicowane żywienie podobnego do tego, jakim cieszą się w swojej ojczyźnie. W naturalnym środowisku występują one w Australii, gdzie w dużych skupiskach penetrują stepy trawiaste w poszukiwaniu dojrzałych i na wpół dojrzałych nasion traw. Tak więc głównym pokarmem papug falistych zawsze będą różnego rodzaju ziarna – na przykład len, proso lub owies.

Karma dla papug falistych, czyli typowych ziarnojadów sporządzona jest z mieszanki, w której aż 30-40% stanowi mozga kanaryjska. Kolejne 2-3% to łuskany owies, konopie, nasiona lnu i traw. Natomiast reszta to głównie proso – w tym włośnica ber czyli proso senegalskie. 

Na co warto zwracać uwagę karmiąc papużki nasionami? Aby ich dieta była odpowiednio wyważona muszą one spożywać różne nasiona, a nie tylko jeden ich rodzaj. Może się jednak zdarzyć, że nasz pupil będzie wyrzucał niektóre ziarna, za którymi nie przepada – warto wtedy pomyśleć nad zmianą podawanej mieszanki.

Co mogą jeść papugi faliste – zadbaj o zróżnicowanie diety

Ziarna są podstawą żywienia naszych pupilów, jednak dietę papużek warto urozmaicać również w pokarmy miękkie i soczyste – na przykład warzywa i owoce. Dobrze, aby nieduża porcja zieleniny znalazła się w codziennym menu pupila. Co mogą jeść papugi faliste?

  • różnego rodzaju zielenina – papugi wręcz przepadają za zielonymi warzywami oraz liśćmi. Jest to spowodowane tym, że taki pokarm występuje w ich środowisku naturalnym. Może to być cykoria, brukselka, kapusta zwykła lub pekińska, brokuł oraz rzodkiewki. W trakcie sezonu warto podawać ptaszkom listki mlecza, babkę szeroko lub wąskolistną, gałązki wierzby, brzozy oraz pędy porzeczek i agrestu.
  • bardzo wartościowym warzywem, za którym latające pupile przepadają jest marchewka. Podana w kawałeczku może być nawet formą zabawki dla papug falistych.
  • owoce – szczególnie polecane jest słodkie jabłko, banany czy przepołowiony winogron.
  • kiełki – szczególnie kiełki z owsa oraz prosa są cennym pokarmem w diecie papużek falistych. Można je podkiełkować w domu, co trwa około 3 dni oraz codziennie zapewniać papużce niedużą porcję świeżych kiełków.

Pokarmy, które podajemy okresowo

Od czasu do czasu warto podać swojemu latającemu pupilowi inne produkty – takie jak jajko gotowane na twardo, chudy biały twaróg, natkę pietruszki i selera oraz gotowany ryż bez soli. Zawarte w tych produktach witaminy oraz białko pochodzenia zwierzęcego jest niezbędne do prawidłowego rozwoju ptaka. Takie zdrowe dodatki papugi faliste mogą spożywać raz na 6-7 dni. 

Co jeszcze każda papużka falista powinna mieć w swojej klatce?

  1. Woda pitna obowiązkowo powinna znaleźć się w klatce każdej papużki. Powinna to być woda przegotowana oraz wystudzona lub woda źródlana. Papugom nie podajemy wód mineralnych. Od czasu do czasu można podać słaby napar herbatki owocowej lub rumianku – zmieszany pół na pół z wodą. Woda powinna być wymieniana codziennie.
  2. Poleca się podawanie papużkom wapna, które dostępne jest w sklepach zoologicznych. Jego zadaniem jest uzupełnienie diety papużek falistych w wapń. Co więcej, dzięki temu, że jest ono podawane w formie kostki, pupil może ścierać sobie na nim dziób utrzymując go w dobrym stanie. Alternatywą jest sepia – a dokładniej kość tego morskiego żyjątka. W sepii znajdziemy nie tylko wapń, ale i inne cenne minerały, na przykład jod.
  3. Choć opinie są podzielone, niektórzy doświadczeni hodowcy zwracają uwagę na rolę piasku w diecie papużek. W naturze papugi faliste mają do niego stały dostęp, połykając jego ziarenka wraz z ziarnami zbóż. Piasek pomaga pupilom w trawieniu, a w dodatku większość papużek bardzo za nim przepada. 

Czego papugom falistym nie powinno się podawać?

Analizując temat żywienia papug falistych, warto zastanowić się również jakich żywieniowych błędów warto unikać. Z pewnością papuga falista nie powinna spożywać większości pokarmów przeznaczonych dla człowieka, takich jak smażone mięso, tłuste sery, solone potrawy, kremy, cukier oraz czekolada. Zabroniony jest również alkohol oraz wszystkie gazowane napoje.

Papugi faliste są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju pestycydy oraz zanieczyszczenia. Nawet ich niewielkie substancje mogą być dla ptaka bardzo szkodliwe. Dlatego, zanim podamy papużce zieloną paszę lub gałązki należy je najpierw umyć. Warto wybierać warzywa z ekologicznych upraw, wolnych od szkodliwych substancji. Z tego też względu, nie można podawać pupilom mieszanek ziaren, które sprzedawane są w sklepach ogrodniczych – bardzo często są one zaprawiane chemicznymi środkami, które są wręcz trujące dla papug.

Uważać warto również na samą jakość ziaren. Gdy zauważymy, że są one zapleśniałe lub stęchłe nie powinny być podawane papugom. Toksyny w nich wytworzone mogłoby uszkodzić układ nerwowy lub wywołać inne poważne zaburzenia.  

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

  1. (5/5)

    This informations help me a lot,it is very helpful. Thank you.100/100 😊🤗

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *