Kanarek w domu – Wyprawka

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Kanarek – urokliwy, niewielki ptaszek pochodzący z Wysp Kanaryjskich, Madery oraz Azorów. Jego piękny śpiew zachwyca hodowców na całym świecie, a swoją radosną i energiczną osobowością zjednuje sympatię większości ludzi. Nic dziwnego, że wielu miłośników ptaków chciałoby zachwycać się tym małym stworzeniem każdego dnia. Jak hodować kanarki i stworzyć dla nich szczęśliwy dom? Oto kilka praktycznych wskazówek, co powinna zawierać wyprawka dla nowego członka rodziny. 

Kanarek w domu – co warto wiedzieć o jego osobowości?

Kanarki to ptaki niewymagające, które cenią towarzystwo innych. Jeżeli jesteśmy w stanie poświęcić zwierzęciu wiele czasu, najlepiej zdecydować się na jednego ptaszka, który szybko się oswoi. W innym wypadku lepsze okażą się dwa kanarki, które nie będą aż tak potrzebować towarzystwa człowieka. Gdy cenimy sobie wokalne popisy przyjaciela, najlepiej zdecydować się na samczyka. Kanarki mogą być także doskonałymi towarzyszami dzieci. Nie lubią jednak zmian miejsca, dlatego nie powinno się ich często przenosić, ani zabierać ze sobą na wyjazdy. 

Jak hodować kanarki – wybór odpowiedniej klatki

Podstawowym elementem wyprawki kanarka jest odpowiednia klatka dla kanarka. Jeżeli ptaszek będzie regularnie wypuszczany, nie musi ona być pokaźnych rozmiarów – wystarczy, jak będzie mógł pozwolić sobie w niej na krótki przelot. Pręty powinny być wykonane z metalu, a przerwy między nimi nie mogą być zbyt duże. Najlepsze klatki dla kanarków są długie i niezbyt wysokie – ptaszki nie potrzebują dużo miejsca nad sobą. Klatka musi posiadać wysuwane lub odczepiane dno, co znacząco ułatwiają sprzątanie. Jej spód powinien być wysypany piaskiem, w którym ptaszek będzie mógł zażywać codziennych kąpieli. Aby kanarek czuł się bezpiecznie w swoim nowym domu, warto zadbać, aby jedna ścianka klatki była nieprzezroczysta – ewentualnie można ustawić ją jednym bokiem wzdłuż ściany. 

Gdzie umieścić klatkę, aby nowy członek rodziny czuł się komfortowo? Musi to być miejsce z dala od hałasów i przeciągów. Odpowiednim miejscem na pewno nie będzie łazienka ani kuchnia – gazowe spaliny mogłyby nawet doprowadzić do zatrucia ptaszka. Wiele osób decyduje się na umieszczenie klatki w pokoju, gdzie najczęściej przebywają domownicy – na przykład w salonie. 

Pożywienie kanarka

Kolejnym niezbędnym elementem wyprawki nowego członka rodziny jest odpowiednie pożywienie kanarka. Kanarki Spożywają głównie różnego rodzaju ziarna. Są to jednak ptaszki delikatne, więc warto wybierać mieszanki pozbawione barwników i konserwantów. Pupile potrafią być nieco wybredne, dlatego dobrym rozwiązaniem na początek jest kupienie ziaren od dwóch różnych producentów – może się okazać, że jedna mieszanka nie przypadnie kanarkowi do gustu, wtedy warto spróbować drugą. Aby pupil cieszył się zdrowiem i dobrym samopoczuciem zaleca się kupowanie ziarna bardzo dobrej jakości.. 

Urozmaiceniem codziennej diety kanarków mogą być ziarnka słonecznika, świeże warzywa – na przykład sałata lub starta marchew, oraz świeże owoce – szczególnie jabłka i gruszki. Ptaszki lubią również pokrzywy i mniszek lekarski. W okresach pierzenia się można podać im mieszankę jajeczną. Natomiast nasiona trawy afrykańskiej – dostępne w sklepach zoologicznych, wzmagają intensywność śpiewu. Pokarm dla kanarków zawsze powinien być świeży – niekiedy należy go wymieniać nawet dwa razy dziennie. 

Istotnym elementem wyposażenia jest również woda – w klatce powinien znajdować się wygodny pojnik. Wodę należy zmieniać codziennie, a w upalne dni nawet dwa razy dziennie. 

Niezbędne akcesoria dla kanarków

Gdy mamy już pożywienie i odpowiednią klatkę, warto pomyśleć o jej wyposażeniu. Kanarki uwielbiają się kąpać, dlatego niezbędnym elementem wyprawki jest basenik, który umożliwi pupilowi zabawę, zmycie z piórek kurzu oraz ochłodzenie w upalne dni. Może być on zadaszony i montowany wewnątrz lub na zewnątrz klatki. 

Dodatkowe pojemniczki zawieszane na prętach klatki sprawdzą się, gdy będziemy chcieli podać ptaszkowi świeże warzywa lub owoce. Warto pomyśleć też o obcążkach do obcinania pazurków, które z czasem okażą się niezbędne. W każdej klatce powinna znaleźć się sepia – najlepiej gdy jest naturalna, bez dodatków zapachowych i sztucznych barwników. Kanarki uwielbiają drewniane żerdki, na których mogą ćwiczyć łapki. 

Zabawki dla kanarków nie odgrywają ważnej roli – czasami nawet zdarza się, że ptaszki ignorują zakupione akcesoria. Na początku warto więc pozostawić klatkę bez żadnych zabawek i pozwolić się kanarkowi zaaklimatyzować. Po 2-3 tygodniach, gdy pupil czuje się już bezpiecznie, można podarować mu gładki sznur, który będzie mógł zaczepiać pazurkiem. Ostatnim elementem wyprawki, o którym warto pomyśleć, jest naturalne mydło bez sztucznych składników, którym będziemy myć klatkę, żerdki oraz pojemniczki. 

Warto pamiętać, żeby klatka, pożywienie i wszystkie niezbędne akcesoria były w domu już przed pojawieniem się kanarka. Ptaszek po stresującej podróży przez kilka dni będzie potrzebował spokoju i wytchnienia, a przy odrobinie cierpliwości stanie się naszym najlepszym przyjacielem. 

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

1 komentarz do “Kanarek w domu – Wyprawka

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *