Zeberki hodowla, żywienie i rozmnażanie

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Zeberki to nieduże ptaki o charakterystycznym szarawym ubarwieniu, rudawych policzkach i intensywnym pomarańczowym lub czerwonym dziobie. Ich atrakcyjny wygląd i żywiołowy charakter sprawiają, że są jednymi z najczęściej hodowanych ptaków domowych na świecie.

Zeberki ile żyją i skąd pochodzą? – czyli kilka podstawowych informacji

Zeberki to ptaki naturalnie zamieszkujące Australię oraz Małe Wyspy Sundajskie. Zostały jednak wprowadzone na obszary Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Portoryko oraz Portugalii. Dzięki wysokim zdolnościom do adaptacji dobrze czują się na tych terenach i nie są zagrożone wyginięciem – ich zasięg nawet cały czas się zwiększa. Zeberki średnio żyją od 3 do 5 lat w naturze, a do 10 lat w klatkach oraz osiągają do 10 centymetrów. W przeciwieństwie do papug nie przepadają za ludzkim dotykiem, lubią natomiast budować sobie gniazda w rogach klatki. Są bardzo ruchliwe, a podczas zalotów śpiewają i tańczą. 

Zebereki żywienie – jak powinno wyglądać?

Co jedzą zeberki? Te sympatyczne ptaszki mają duży apetyt – jedzą chętnie i często. Ich podstawowym wyżywieniem jest ziarno, a szczególnie proso. Są jednak wszystkożerne i nie pogardzą owadami. Cenią zróżnicowaną dietę, która pomaga im zachować energię. Jak może wyglądać wyżywienie zeberek? Niezależnie do tego, czy postawimy na wysokiej jakości karmę gotową, czy sami będziemy komponować posiłki, powinny one być bogate w ziarna i nasiona traw. Ptaszki te przepadają za prosem senegalskim w postaci kłosów, dzięki czemu same mogą wyskubywać poszczególne ziarenka.

Nieodzowną częścią ich diety są też warzywa – w tym marchewka, buraki i ogórki. Ptaszkom nie wolno jednak dawać roślin, które zawierają szczawiany. Chociaż niekiedy trzeba zachęcać je do spożywania warzyw, to owoce są przez nie bardzo lubiane. Zeberki uwielbiają truskawki, arbuzy, jabłka, gruszki oraz banany. Owoce takie jak śliwki czy morele powinny być podawane bez pestek. Dietę można urozmaicać także w rośliny zielone z terenów ekologicznych, które są wolne od spalin i zanieczyszczeń – przykładem może być babka, mieszek lekarski, gałązki wierzby oraz krwawnik. Białko zeberkom można dostarczać na dwa sposoby – za pomocą nabiału, między innymi białego sera, jogurtu czy białka jaj oraz jako pokarm żywy. Ptaszki chętnie zjedzą larwy mącznika lub mola oraz niewielkie świerszcze.

W rozsądnych ilościach można podawać im nasiona oleiste, takie jak słonecznik, siemię lniane i dynie. Jednak ich nadmiar może prowadzić do nadwagi, a w efekcie do problemów ze zdrowiem. W diecie zeberek nie powinno zabraknąć wody. W naturze ptaszki te występują wszędzie tam, gdzie mają swobodny dostęp do wody, która umożliwia im zdrowy rozwój i pozwala na rozmnażanie.

Może cię zaciekawi:


Jaka klatka dla zeberek?

Zanim zdecydujemy się na przyjęcie do rodziny pierzastego pupila, musimy zatroszczyć się o stworzenie mu przyjemnego gniazdka, w którym będzie się dobrze czuł. W przypadku zeberek podstawą jest klatka. Wiadomo – im większa, tym lepiej, ponieważ przełoży się to na ich dobre samopoczucie i zdrowie. Jej optymalna wielkość jest ważna, ponieważ ptaszki te najlepiej hodować w stadach albo przynajmniej w parach. Najlepszym wyborem jest klatka dla zeberek w kształcie prostokątna i chociaż nie musi być bardzo wysoka, powinna zapewniać możliwość ruchu poziomego. Minimalne wymiary dla dwóch ptaszków to 60x40x60 cm – jeżeli jednak mamy takie możliwości, lepiej zainwestować w większy model. Zeberki lubią w rogach klatek wić sobie gniazdka, dlatego nie poleca się kupowania modeli okrągłych, w których zwierzęta nie czułyby się bezpiecznie. Aby zadbać o ich bezpieczeństwo, warto zwrócić szczególną uwagę na odległości między prętami – nie powinny one być większe niż 8-10 mm. W przeciwnym razie ptaszek mógłby wcisnąć pomiędzy pręty swoją główkę, a nawet uciec. 

Zeberki rozmnażanie i hodowla

Zeberki to najlepszy wybór dla osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę z hodowlą ptaków. Dzięki temu, że trzyma się w je w parach, nie potrzebują towarzystwa ludzi. Warto jedynie pamiętać, aby dobierać osobniki zbliżone wiekiem. Rozmnażanie zeberek jest dosyć łatwe. W klatce wystarczy zapewnić ptaszkom sporą ilość miękkiego materiału – na przykład suchej trawy – do budowania lęgowiska. Należy też zawiesić możliwie wysoko budkę lęgową, o wymiarach co najmniej 15x10x15 cm.

Nie poleca się jednak, aby para miała potomstwo więcej niż 4x w roku, co mogłoby negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. Chociaż zdarza się, że ptaszki mogą już mieć potomstwo w wieku 8 tygodni, nie powinno się dopuszczać do lęgów osobników, które mają mniej niż 9 miesięcy. Para powinna być zdrowa oraz dobrze odżywiona, bo tylko wtedy może prawidłowo odchować pisklaki. Jeżeli planujemy hodowlę zeberek, warto od razu zainwestować w większą klatkę – dobrze, jeżeli ma dwie pary drzwiczek, ponieważ przy jednych można wtedy zamocować zewnętrzną budkę lęgową. Jeżeli decydujemy się właśnie na zeberki hodowla taka da nam dużo radości przy minimalnym zaangażowaniu. Wystarczy jedynie odrobina wiedzy i chęci, aby stworzyć ptaszkom dogodne warunki. 

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *