Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Ten artykuł przeczytasz w: 4 minuty

Stało się! Mała puchata kuleczka trafiła do naszego domu! Pojawienie się zwierzaka, który stanie się kolejnym członkiem rodziny zawsze jest bardzo emocjonującym wydarzeniem. Aby jednak mieszkanie z pupilem pod jednym dachem było źródłem radości, a nie problemów warto od samego początku przyzwyczaić kociaka do właściwego załatwiania potrzeb fizjologicznych. Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Kuweta dla kota – jaką wybrać?

Rynek zoologiczny oferuje nam bardzo bogaty wybór kuwet dla kota – zamykane, otwarte, samooczyszczające się. Być może zastanawiamy się, jaka kuweta dla kota będzie najlepsza, aby chętnie z niej korzystał. 

Wbrew pozorom wybór odpowiedniej kuwety ma duże znaczenie. Podstawowym i łatwo dostępnym rodzajem jest kuweta otwarta, która posiada pojedyncze dno oraz brzeg otoczony ramką. Do jej sprzątania używa się łopatki. 

Kuwety dla kota z podwójnym dnem również posiadają otwartą konstrukcję, ale składają się z dwóch poziomów. Górny poziom ma ażurową konstrukcję, a dolny jest szczelny. Gdy kuweta wymaga posprzątania wystarczy podnieść ażurową płytkę i przesiać żwirek. 

Chętnie wybierane są również kuwety zakryte, czyli modele z zadaszeniem. Najczęściej mają formę budki z otworem, w którym mogą znajdować się drzwiczki. Takie modele są bardzo dyskretne i estetyczne oraz mogą mieć atrakcyjny design. 

Jak więc podjąć dobrą decyzję? Warto pamiętać, że to, co liczy się dla nas – na przykład estetyczny wygląd kuwety oraz brak unoszących się zapachów – nie koniecznie jest ważne dla mruczka. Niektóre koty nie lubią przechodzić przez uchylne drzwiczki i załatwiać się w zakrytej kuwecie. Wybór będzie więc zależeć głównie od preferencji zwierzaka, których trzeba się nauczyć. 

Żwirek dla kota – czy ma znaczenie?

Gdy mamy już kuwetę, należy zaopatrzyć się w żwirek. Jaki żwirek dla kota będzie najlepszy? 

Stosunkowo popularny jest żwirek bentonitowy. Jego zaletą jest atrakcyjna cena oraz wydajność. Warto jednak wybierać modele zbrylające się, które minimalizują ryzyko powstawania nieprzyjemnych zapachów i ułatwiają utrzymanie czystości w kuwecie. 

Żwirek dla kota drewniany doskonale pochłania mocz oraz neutralizuje zapachy. Jest też bezpieczny dla środowiska, a nie rzadko można go spuszczać w toalecie.

Obecnie największą popularność zdobywają Żwirki Kukurydziane, których stosunek jakości do ceny jest najlepszy. Cechują się wysoka chłonnością i absorbcją zapachów. Są zbrylające, co w znaczny sposób ułatwia utrzymanie w czystości, można je spłukiwać w toalecie.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Żwirek nie powinien ranić opuszków kota. Zdarza się również, że zapachowe żwirki, na przykład o intensywnym aromacie lawendy zniechęcają Koty do załatwiania potrzeb w kuwecie. Szczególnie na początek warto więc szukać produktów, które pochłaniają nieprzyjemny zapach, a nie go maskują – pierwszy żwirek dla kota powinien go nie rozpraszać, ani nie drażnić. Dlatego poleca się naturalne żwirki, na przykład drewniane, kukurydziany lub bentonitowe, zamiast silikonowych. 

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Koty z natury przywiązują dużą wagę do higieny, więc sam proces nauki czystości nie jest zbyt skomplikowany. Zakopywanie odchodów jest u nich czymś naturalnym i instynktownym – więc same dochodzą do wniosku, że wypełniona żwirkiem kuweta jest doskonałym miejscem na ich toaletę. 

Szczególnie małym kociakom musimy jednak pokazać, gdzie znajduje się ich nowa łazienka. W tym celu należy często wkładać mruczka do kuwety – szczególnie po przebudzeniu oraz po posiłkach. Gdy zauważymy, że kot szuka spokojnego miejsca do załatwienia swoich potrzeb również należy przenieść go, do wcześniej przygotowanej kuwety. Możemy też pogrzebać palcem w czystym żwirku, aby pokazać kotkowi, że idealnie nadaje się do zakopywania odchodów. 

Jeżeli maluch załatwi się w swojej toalecie należy go pochwalić – na przykład pieszczotami. Nie poleca się nagradzanie mruczka karmą w kuwecie, ponieważ, gdy zacznie kojarzyć sobie ją z jedzeniem nie będzie chciał się do niej załatwiać. Dlatego też kuweta dla kota zawsze powinna stać z dala od miski z jedzeniem i wodą. Mruczki wyraźnie oddzielają strefę wypróżniania od strefy jedzenia. 

Co zrobić, jeżeli zdarzają się wpadki?

Może zdarzyć się, że małe kotki załatwią się poza kuwetę. Nie wolno wtedy na nie krzyczeć ani ich karać. Powinno się przenieść nieczystości oraz włożyć je do kuwety – być może wtedy maluch zrozumie do czego przeznaczona jest kuweta. 

Młody kociak może też nie pamiętać drogi do kuwety, jeżeli ustawiona jest ona w mocno oddalonym miejscu. Na początku warto więc ustawić ją w zasięgu wzroku mruczka. Drzwi do pomieszczenia, w którym się znajduje zawsze powinny być otwarte. 

Co może być przyczyną, gdy mimo poprawnego przyuczania kota do korzystania z kuwety, załatwia się w innym miejscu? Przyczyny mogą być różne, na przykład nieodpowiedni żwirek. Warto wtedy poeksperymentować z tym, co oferują nam sklepy aby wybrać żwirek dostosowany do preferencji kota. Często podczas nauki higieny lepiej sprawdza się otwarta kuweta z niskimi brzegami. Małemu kotu łatwiej jest z niej korzystać, zapewnia mu też odpowiedni punkt obserwacyjny, dzięki czemu mruczek czuje się bezpieczny. Inną przyczyną może być jakaś zasadnicza zmian w otoczeniu, remont, nowy domownik itp. Warto zastanowić się, zanim podejmiemy działania.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *