Owczarek szetlandzki – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 9 minuty

Owczarek szetlandzki – wszechstronny pies pasterski o niezwykłym charakterze i uroku. Ta rasa zdobywa coraz większą popularność ze względu na swoje doskonałe cechy i łatwość w nawiązywaniu relacji z człowiekiem. W tym artykule przedstawimy wszystko, co powinieneś wiedzieć o owczarku szetlandzkim – jego opisie, charakterze, umiejętnościach, sposobach szkolenia i wychowania, a także o tym, dla kogo nadaje się ta rasa. Odkryjemy również cenę owczarka szetlandzkiego, a także wady, zalety, zdrowie, choroby, pielęgnację, historię i ciekawostki o tej wyjątkowej rasie.

Owczarek szetlandzki – opis i wygląd rasy

Owczarek szetlandzki to pies o średniej wielkości, o zwartej budowie i harmonijnych proporcjach. Jego sierść jest długa, gęsta i jedwabista, podzielona na warstwę zewnętrzną i podszerstek. Charakterystycznym elementem są piękne frędzle na uszach, nogach, kończynach i ogonie. Kolor sierści może być różnorodny: od złocistego, przez bursztynowy, aż po czarny. Owczarek szetlandzki ma ładnie wyprofilowaną głowę z wyraźnym stopem i jasnymi oczami, które emanują inteligencją i czujnością.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy Owczarek szetlandzki

Owczarek szetlandzki to pies pełen energii, zrównoważony i oddany swojej rodzinie. Jest inteligentny, łatwo się uczący i bardzo chętnie współpracuje. Ta rasa jest również bardzo lojalna i opiekuńcza, co sprawia, że doskonale sprawdza się jako pies rodzinny i towarzysz. Owczarki szetlandzkie mają wrodzoną potrzebę pracy, dlatego warto zapewnić im odpowiednie bodźce umysłowe i fizyczne, takie jak spacery, zabawy i treningi.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Owczarek szetlandzki to pies pasterski, który od wieków pomagał hodowcom zwierząt w nadzorowaniu i kierowaniu stadem. Posiada naturalne umiejętności pasterskie, takie jak kontrolowanie, pilnowanie i prowadzenie zwierząt. Ponadto, jest to pies bardzo inteligentny i łatwo się szkolący, co pozwala mu na opanowanie różnych komend i zadań. Owczarek szetlandzki doskonale sprawdza się również w dogoterapii, poszukiwawczej, agility i innych formach sportu dla psów.

Jaką ma osobowość?

Owczarek szetlandzki ma wyjątkowo przyjazną i przywiązującą się do ludzi osobowość. Jest to pies bardzo czuły i delikatny, który doskonale rozumie emocje swoich opiekunów. Owczarki szetlandzkie są znane z tego, że tworzą silne więzi z rodziną i chętnie uczestniczą we wszystkich aktywnościach domowych. Są też łagodne wobec dzieci i innym zwierząt, co czyni je idealnymi towarzyszami dla całej rodziny.

Pomimo swojej miłości do bliskich, owczarki szetlandzkie mogą być nieco nieufne wobec obcych. Jednak odpowiednie socjalizowanie i wczesne narażanie na różne sytuacje i ludzi pomoże wzmocnić ich zaufanie i otwartość na nowe kontakty. W obecności obcych, owczarki szetlandzkie mogą być nieco zdystansowane, ale z czasem stają się bardziej przyjazne i akceptujące.

Owczarek szetlandzki – jak wyszkolić i wychować?

Wyszkolenie i wychowanie owczarka szetlandzkiego wymaga cierpliwości, konsekwencji i pozytywnych metod szkoleniowych. Ze względu na ich inteligencję, łatwość w nauce i chęć współpracy, owczarki szetlandzkie szybko opanowują różne komendy i zadania. Ważne jest, aby szkolenie odbywało się w sposób pozytywny i oparty na nagrodach, co pozwoli utrzymać motywację psa i wzmocnić pozytywne zachowania.

Owczarki szetlandzkie są także bardzo wrażliwe, dlatego ważne jest, aby unikać zbyt surowych metod szkoleniowych czy kar cielesnych. Lepsze efekty można osiągnąć poprzez nagradzanie pozytywnego zachowania, stosowanie treningu klikera oraz zapewnienie im odpowiednich bodźców umysłowych i fizycznych. Regularne i konsekwentne szkolenie pozwoli na rozwinięcie pełnego potencjału owczarka szetlandzkiego.

Dla kogo nadaje się Owczarek szetlandzki?

Owczarki szetlandzkie to psy, które doskonale nadają się dla aktywnych rodzin, osób samotnych oraz dla osób zainteresowanych różnymi formami aktywności z psem. Ze względu na ich potrzebę pracy i aktywności fizycznej, nie są zalecane dla osób prowadzących bardzo siedzący tryb życia. Owczarki szetlandzkie wymagają regularnych spacerów, zabaw i treningów, aby zachować zdrowie i zadowolenie.

Rasa ta sprawdzi się także w roli psa terapeutycznego czy asystenta dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Ich przyjazna i opiekuńcza natura oraz łatwość w nawiązywaniu relacji sprawiają, że mogą być doskonałymi towarzyszami dla tych, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia emocjonalnego i fizycznego.

Warto jednak pamiętać, że owczarek szetlandzki potrzebuje aktywności i stymulacji umysłowej, dlatego konieczne jest zapewnienie mu odpowiedniego czasu i uwagi. Jeśli jesteś osobą aktywną, lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu i jesteś gotowy poświęcić czas na szkolenie i zajęcia z psem, owczarek szetlandzki może być doskonałym wyborem dla Ciebie.

Owczarek szetlandzki – cena

Cena owczarka szetlandzkiego może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak renoma hodowcy, rodowód psa, jakość linii hodowlanych oraz lokalizacja. Przeciętnie, cena szczeniaka owczarka szetlandzkiego może oscylować w przedziale od 2000 do 5000 złotych. Warto jednak pamiętać, że cena psa to tylko jedno z wielu kryteriów przy wyborze pupila, a najważniejsze jest zapewnienie mu odpowiednich warunków życia i miłości.

Wady i zalety

Wady

Owczarek szetlandzki, podobnie jak wiele innych ras, ma swoje wady. Jedną z nich jest ich skłonność do nadopiekuńczości i czasem wykazywania nadmiernego lęku separacyjnego. Ważne jest, aby od najmłodszych lat zapewniać im odpowiednie warunki socjalizacji, aby uniknąć tych problemów w późniejszym życiu.

Ponadto, ze względu na długą i gęstą sierść, owczarki szetlandzkie wymagają regularnej pielęgnacji i szczotkowania. Musisz być gotowy na poświęcenie czasu na utrzymanie ich sierści w dobrym stanie, aby uniknąć filcowania i zaplątania.

Zalety

Owczarek szetlandzki ma wiele zalet, które przyciągają wielu miłośników tej rasy. Jedną z nich jest ich przyjazne i kochające usposobienie. Są to psy, które w naturalny sposób tworzą silne więzi z ludźmi i stanowią wspaniałych towarzyszy życia. Są również bardzo inteligentne i chętne do nauki, co ułatwia proces szkolenia i daje wiele satysfakcji zarówno właścicielowi, jak i psu.

Owczarki szetlandzkie są również zdrowe i wytrzymałe. Mimo, że mogą być podatne na niektóre powszechne problemy zdrowotne, takie jak dysplazja stawów biodrowych czy choroby oczu, ich ogólna kondycja zdrowotna jest zwykle dobra. Regularne wizyty u weterynarza, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna są kluczowe dla utrzymania ich w dobrym stanie zdrowia.

Ponadto, owczarek szetlandzki ma również doskonałą zdolność adaptacji do różnych warunków życiowych. Mogą dostosować się do mieszkania w mieście, pod warunkiem zapewnienia im odpowiedniej ilości aktywności i spacerów. Są również świetnymi towarzyszami na wsi czy na działce, gdzie mają więcej przestrzeni do biegania i zabawy.

Owczarek szetlandzki – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Odpowiednie żywienie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji owczarka szetlandzkiego. Warto zwrócić uwagę na wysokiej jakości karmę, dostosowaną do potrzeb tej rasy. Pamiętaj o regularnych posiłkach, odpowiednich proporcjach składników odżywczych i unikaj nadmiernego dokarmiania, aby uniknąć otyłości.

Pielęgnacja

Ze względu na długą i gęstą sierść, owczarek szetlandzki wymaga regularnej pielęgnacji. Sierść powinna być regularnie szczotkowana, aby zapobiec tworzeniu się kołtunów i zaplątaniu. Dodatkowo, warto zainwestować w profesjonalne strzyżenie i pielęgnację, zwłaszcza jeśli nie czujesz się komfortowo w wykonywaniu tych czynności samodzielnie. Warto również regularnie sprawdzać i czyścić uszy oraz dbać o higienę jamy ustnej.

Choroby

Owczarki szetlandzkie, jak wiele innych ras, mogą być podatne na pewne choroby genetyczne i zdrowotne problemy. Należy do nich między innymi dysplazja stawów biodrowych, dysplazja łokciowa, choroby oczu (np. zaćma, jaskra), alergie skórne oraz problemy hormonalne. Regularne wizyty u weterynarza oraz odpowiednia troska o zdrowie i profilaktyka mogą pomóc w minimalizacji ryzyka tych chorób.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się na przyjęcie owczarka szetlandzkiego do domu wymaga odpowiedniego wyposażenia i akcesoriów. Przede wszystkim, potrzebujesz solidnego i wygodnego legowiska lub łóżka dla psa. Warto również zaopatrzyć się w miski na jedzenie i wodę, które powinny być dostosowane do rozmiaru psa. Ponadto, konieczne będą również smycze, obroże, oraz ewentualnie szelki, w zależności od preferencji i potrzeb psa.

Ze względu na potrzebę aktywności fizycznej, warto zaopatrzyć się w zabawki, które będą stymulować umysł i zapewniać psu rozrywkę. Mogą to być interaktywne zabawki, gryzaki, piłki czy frisbee. Owczarki szetlandzkie uwielbiają zabawę i aktywność, więc warto poświęcać czas na wspólne zabawy i treningi.

Ważne jest również zapewnienie psu odpowiedniej przestrzeni, zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. W przypadku mieszkania, warto stworzyć dla psa miejsce, gdzie będzie miał swój kocyk lub legowisko oraz dostęp do zabawek i miski z wodą. Jeśli posiadasz ogród, upewnij się, że jest ogrodzony i bezpieczny dla psa.

Historia psa rasy Owczarek szetlandzki

Owczarek szetlandzki to rasa psa o fascynującej historii, która sięga setek lat wstecz. Aby jeszcze bardziej rozbudować temat, możemy sięgnąć po dodatkowe informacje zaczerpnięte z artykułu na stronie „Psy-Pies.com” pt. „Historia owczarka szetlandzkiego”.

Początki tej rasy sięgają wysp Szetlandów, które znajdują się na północ od Szkocji. Tamtejsze trudne warunki geograficzne, takie jak strome klify i trawiaste wzgórza, wymagały psa, który byłby w stanie poradzić sobie z tą niełatwą rzeczywistością. Owczarki szetlandzkie powstały w celu pomocy hodowcom stad owiec, którym zależało na dobrze zorganizowanej i bezpiecznej opiece nad ich stadami.

Na początku rozwoju rasy nie było jednolitego standardu dotyczącego wyglądu i cech charakterystycznych. Psy hodowano przede wszystkim ze względu na ich umiejętności pasterskie. Dzięki swojej inteligencji, sprytowi i wytrzymałości, były niezastąpione w pilnowaniu i kierowaniu owiec na trudnym terenie wysp.

W drugiej połowie XIX wieku zaczęto rozwijać i ustalać standardy rasowe dla owczarka szetlandzkiego. W 1909 roku powstał pierwszy klub rasy w Szkocji, a następnie w 1914 roku powstał Kennel Club w Wielkiej Brytanii, który uznał rasę owczarka szetlandzkiego. Dzięki temu ujednoliceniu i formalnemu uznaniu rasy, możliwe stało się lepsze kontrolowanie hodowli i rozwoju tej wyjątkowej rasy.

W późniejszych latach owczarki szetlandzkie zyskały popularność poza granicami Wielkiej Brytanii. Szybko zyskały sympatię wielu miłośników psów na całym świecie. Ich uroczy wygląd, inteligencja i łatwość w nauce sprawiły, że stały się również popularnymi psami wystawowymi.

Obecnie owczarek szetlandzki jest ceniony zarówno jako pies towarzyszący, jak i pracujący. Ich zdolności pasterskie są nadal doceniane, ale są także wykorzystywane w innych dziedzinach, takich jak terapia czy posłuszeństwo. Rasa ta zdobyła sobie również uznanie jako wspaniały towarzysz rodziny, ze względu na swoje łagodne usposobienie, oddanie wobec właścicieli i umiejętność adaptacji do różnych warunków życiowych.

Wzorzec psa rasy Owczarek szetlandzki

Wzorzec psa rasy Owczarek szetlandzki określa szczegółowo cechy wyglądu i budowy, które są pożądane i typowe dla tej rasy. Wzorzec stanowi swoistą „instrukcję” dotyczącą wyglądu, proporcji i cech charakterystycznych, które powinny być zachowane w hodowli owczarków szetlandzkich.

Owczarki szetlandzkie są psami o harmonijnej budowie ciała i eleganckim wyglądzie. Ich proporcje powinny być dobrze zrównoważone, z wyraźnie zaznaczoną klatką piersiową i umięśnionymi kończynami. Wysokość w kłębie powinna być proporcjonalna do długości ciała, tworząc kompaktową i zgrabną sylwetkę.

Głowa owczarka szetlandzkiego jest umiarkowanej długości, z wyraźnym stopem i kufą. Czaszka jest lekko zaokrąglona, a nos ma czarny lub brązowy kolor, zależnie od koloru sierści. Oczy są średniej wielkości, wyraziste, lekko skośne i o żywym, inteligentnym spojrzeniu. Uszy owczarka szetlandzkiego są trójkątne, stojące, umieszczone na bokach głowy i skierowane do przodu.

Sierść jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wyglądu owczarka szetlandzkiego. Jest długa, gęsta, prosta i jedwabista w dotyku. Pokrywa całe ciało, w tym szyję, grzbiet, ogon i kończyny. Sierść powinna być obfita, ale nie przesłaniać naturalnych proporcji ciała. Owczarki szetlandzkie występują w różnych odmianach kolorystycznych, takich jak czarny, tricolor, blue merle i sable. Każda odmiana ma swoje charakterystyczne wzory i rozmieszczenie kolorów na sierści.

Ruch owczarka szetlandzkiego powinien być płynny, zrównoważony i energiczny. Psy tej rasy powinny poruszać się swobodnie, utrzymując harmonię w każdym kroku. Ich chód powinien być lekki, elastyczny i energiczny, z dobrą akcją przednich i tylnych kończyn.

Wzorzec rasy precyzuje również cechy charakterystyczne, takie jak temperament, inteligencja i przyjazne usposobienie. Owczarki szetlandzkie są opisane jako inteligentne, łatwe w nauce, wrażliwe i oddane swoim właścicielom. Są to psy przyjazne, chętne do współpracy i silnie związane z rodzinami. Są również znane z tego, że świetnie dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi, co czyni je doskonałymi psami rodzinnymi.

Owczarek szetlandzki – ciekawostki o rasie

Owczarek szetlandzki to rasa psa, która nie tylko wyróżnia się swoim wyglądem i charakterem, ale ma również wiele interesujących faktów i ciekawostek związanych z jej historią i zachowaniem. Oto kilka fascynujących informacji o rasie owczarka szetlandzkiego:

 1. Pochodzenie nazwy: Nazwa rasy „szetlandzki” wywodzi się od wysp Szetlandów, skąd pochodzi ta rasa. W dialekcie szetlandzkim owczarka szetlandzkiego nazywa się „Sheltie”.
 2. Miniaturka collie: Owczarek szetlandzki często jest nazywany „miniaturką collie” ze względu na podobieństwo w wyglądzie do collie długowłosej. Faktycznie, owczarki szetlandzkie są uważane za mniejszą wersję tej popularnej rasy.
 3. Psy pasterskie: Owczarki szetlandzkie wywodzą się z linii psów pasterskich, które były używane do pilnowania i prowadzenia stad owiec. Dziedziczą umiejętności pasterskie po swoich przodkach i nadal są wykorzystywane w pracy pasterskiej.
 4. Energiczne agility: Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, owczarki szetlandzkie są znane z wysokiego poziomu energii i zwinności. Doskonale radzą sobie w psich sportach, takich jak agility, gdzie mogą wykorzystać swoją inteligencję i zwinność.
 5. Reaktywność wobec dźwięków: Owczarki szetlandzkie mają skłonności do reagowania na różne dźwięki, szczególnie te podobne do szczekania innych psów. Mogą wydawać swoje charakterystyczne dźwięki, które czasem przypominają szczekanie.
 6. Intuicyjne psy towarzyszące: Owczarki szetlandzkie mają wyjątkową zdolność do czytania emocji swoich właścicieli. Są znane z tego, że potrafią odczuwać i reagować na nastroje i potrzeby swoich opiekunów, co czyni je wspaniałymi towarzyszami dla osób z różnymi stanami emocjonalnymi.
 7. Długie włosy: Charakterystyczną cechą owczarka szetlandzkiego jest ich długa, gęsta sierść. Wymaga ona systematycznej pielęgnacji, regularnego czesania i dbania o nią, aby utrzymać jej piękny wygląd i zapobiec plątaniu się.
 8. Psy wystawowe: Owczarki szetlandzkie są popularne w środowisku wystawowym ze względu na swoje piękne futro i elegancki wygląd. Często zdobywają nagrody na psich wystawach dzięki swojemu urokowi oraz typowym cechom rasy, takim jak proporcje ciała, wyraziste oczy i harmonijna budowa. Są doceniane przez sędziów za swoje naturalne eleganckie zachowanie i chód.
 9. Silny instynkt pasterski: Pomimo tego, że większość owczarków szetlandzkich nie pracuje już jako psy pasterskie, wciąż zachowują silny instynkt do pilnowania i kierowania stadami. To odziedziczone zachowanie sprawia, że są czujne i gotowe do działania w sytuacjach wymagających.
 10. Łatwość w nauce trików: Owczarki szetlandzkie są znane ze swojej zdolności do uczenia się trików i komend. Są inteligentne i chętne do współpracy, co sprawia, że są doskonałymi uczniami podczas treningu. Mogą nauczyć się różnych trików i zadań, co przynosi zarówno im, jak i ich właścicielom dużą radość i satysfakcję.
 11. Przyjazne i wesołe usposobienie: Owczarki szetlandzkie są znane z ich przyjaznego, radosnego i kochającego charakteru. Są lojalne wobec swoich rodzin i chętnie dzielą z nimi swoją miłość i radość. Są też często opisywane jako psy o dobrym humorze, które potrafią rozśmieszyć swoich właścicieli swoimi zabawnymi zachowaniami.

Podsumowanie

Podsumowując, owczarek szetlandzki to rasa psa o uroczym wyglądzie, przyjaznym usposobieniu i inteligencji. Są wspaniałymi towarzyszami życia, dobrze sprawdzającymi się zarówno jako psy rodzinne, jak i psy pracujące. Zapewniając im odpowiednią opiekę, aktywność i miłość, można stworzyć harmonijną relację z tym wspaniałym psem.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *