Pirenejski pies górski – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Pirenejski pies górski, znany również jako Great Pyrenees, to potężna, niezwykle lojalna rasa, która od wieków pełniła rolę niezawodnego stróża owiec na stromych zboczach gór Pirenejów. Ta rasa jest nie tylko wyjątkowo twarda i odważna, ale też niesamowicie miła i troskliwa, co czyni ją idealnym towarzyszem dla całej rodziny. Ten artykuł to kompleksowy przewodnik na temat Pirenejskiego psa górskiego, który pomoże Ci zrozumieć wszystkie aspekty tej wyjątkowej rasy.

Pirenejski pies górski – opis i wygląd rasy

Pirenejski pies górski to olbrzymia rasa, o mocnej, ale eleganckiej budowie ciała. Samce mogą ważyć od 50 do 54 kg, podczas gdy samice są nieco mniejsze, ważące od 36 do 41 kg. Pirenejski pies górski ma gruby, biały płaszcz, który służy jako ochrona przed surowymi warunkami pogodowymi, a jego piękne, przepastne oczy są zazwyczaj koloru ciemnego brązu.

Cecha charakterystyczna dla tej rasy jest potężna, gruba szyja i dobrze zarysowane mięśnie. Pirenejski pies górski ma również szerokie, mocne łapy, które pomagają mu w poruszaniu się po trudnym terenie. Głowa jest lekko zaokrąglona, a uszy są średniej wielkości i zwisają w dół, co dodaje mu miłego wyglądu.

Charakter psa rasy Pirenejski pies górski

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Pirenejski pies górski to nie tylko silny i potężny stróż, ale także niezwykle inteligentny i samodzielny pies. Zostały wyhodowane, aby podejmować decyzje samodzielnie podczas strzeżenia owiec, więc są bardzo zdolne do nauki i rozwiązywania problemów. Chociaż ich niezależność może czasami prowadzić do uporu, są też bardzo lojalne i oddane swoim rodzinom.

Jaką ma osobowość?

Jest to rasa o łagodnym temperamencie, która jest zazwyczaj bardzo spokojna i łagodna. Są bardzo opiekuńcze i towarzyskie, co czyni je doskonałymi psami rodzinymi. Cenią sobie spokój i ciszę, więc mogą nie być najlepszym wyborem dla bardzo aktywnych rodzin lub domów z małymi dziećmi.

Pirenejski pies górski – jak wyszkolić i wychować?

Pirenejski pies górski jest inteligentny i chętny do nauki, ale jego niezależny charakter może sprawić, że szkolenie będzie wymagało cierpliwości i konsekwencji. Warto zacząć szkolenie jak najwcześniej, aby pies mógł nawiązać silne więzi z właścicielem i nauczyć się podstawowych komend.

Dla kogo nadaje się Pirenejski pies górski?

Ta rasa jest idealna dla osób, które mają dużo miejsca i są w stanie zapewnić psu dużo ruchu. Są dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi, ponieważ są bardzo opiekuńcze i cierpliwe. Potrzebują jednak właściciela, który jest w stanie zapewnić im konsekwentne szkolenie i umie radzić sobie z ich niezależnym charakterem.

Pirenejski pies górski – cena

Cena Pirenejskiego psa górskiego może znacznie się różnić w zależności od różnych czynników, takich jak reputacja hodowli, linia rodowodowa, a nawet kolor oczu i płaszcza. Średnia cena dla szczeniaka z rodowodem w Polsce wynosi około 3000-4000 zł. Pamiętaj, że do tej kwoty trzeba doliczyć koszty pielęgnacji, karmienia, szkolenia, a także ewentualne koszty weterynaryjne.

Wady i zalety

Wady

Pirenejski pies górski, jak każda rasa, ma swoje wady. Z racji swojego rozmiaru, mogą mieć tendencję do problemów ze stawami, takich jak dysplazja biodrowa. Ich gruby płaszcz oznacza, że wymagają regularnej pielęgnacji, a ich niezależność może prowadzić do uporu podczas szkolenia.

Zalety

Jednak zalety tej rasy zdecydowanie przewyższają wady. Są niezwykle lojalne, opiekuńcze i towarzyskie, co czyni je doskonałymi psami rodzinymi. Mają też niezwykłą zdolność do nauki i mogą być bardzo samodzielne. Ich gruby płaszcz sprawia, że są doskonale przystosowane do surowych warunków pogodowych, a ich silne ciało pozwala im na wykonywanie różnych zadań.

Pirenejski pies górski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Pirenejski pies górski wymaga zrównoważonej diety bogatej w białko i tłuszcze, aby utrzymać jego silne mięśnie i zdrowy płaszcz. Powinni otrzymywać karmę wysokiej jakości przeznaczoną dla dużych ras, która zawiera odpowiednie proporcje składników odżywczych.

Pielęgnacja

Ich gruby płaszcz wymaga regularnej pielęgnacji, aby utrzymać go w dobrej kondycji. Szczotkowanie co najmniej raz w tygodniu pomoże usunąć martwe włosy i zapobiec matowieniu.

Choroby

Podobnie jak inne duże rasy, Pirenejski pies górski jest narażony na pewne problemy zdrowotne, takie jak dysplazja biodrowa i łokciowa, a także choroby oczu, takie jak zaćma. Regularne kontrole weterynaryjne są ważne, aby wykryć i leczyć te problemy jak najwcześniej.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Zakup odpowiednich akcesoriów to klucz do zapewnienia Pirenejskiemu psu górskiemu komfortu i bezpieczeństwa. Wśród niezbędnych elementów należy wymienić solidną, regulowaną smycz, duże, wytrzymałe legowisko, a także zestaw misk do karmienia. W przypadku pielęgnacji warto zaopatrzyć się w dobrą szczotkę do sierści, która pomoże utrzymać ich piękny płaszcz w dobrej kondycji.

Historia psa rasy Pirenejski pies górski

Historia Pirenejskiego psa górskiego jest tak majestatyczna i pełna wyzwań, jak góry, z których wywodzi się ta rasa. Te psy mają swoje korzenie w górach Pirenejów, które rozciągają się między Francją a Hiszpanią, i to właśnie tam przez wieki pełniły rolę niezawodnych stróżów stad.

Początki

Pierwsze ślady obecności Pirenejskiego psa górskiego datowane są na 3000 lat p.n.e., co czyni go jedną z najstarszych ras. Psy te były prawdopodobnie wykorzystywane przez pasterzy jako strażnicy stad owiec. Zdolność do niezależnego myślenia, siła i odwaga, które są kluczowe dla tej rasy, pozwalały im na samodzielne radzenie sobie z zagrożeniami, takimi jak wilki czy niedźwiedzie, podczas długich godzin strzeżenia stad.

Rozwój rasy

Na przestrzeni wieków, Pirenejski pies górski zyskiwał na popularności, a jego wyjątkowe cechy i umiejętności były coraz bardziej cenione. W XVII wieku Pirenejski pies górski zyskał nawet królewskie uznanie – Ludwik XIV, król Francji, ogłosił go oficjalnym psem dworu francuskiego. Od tego momentu rasa zyskała jeszcze większą popularność, nie tylko we Francji, ale także poza jej granicami.

Obecnie

W dzisiejszych czasach Pirenejski pies górski jest ceniony nie tylko za swoje umiejętności stróża, ale również za swoje łagodne usposobienie i oddanie rodzinie. Te psy są niezwykle inteligentne i łagodne, a ich cierpliwość i miłość do dzieci czynią je idealnymi psami rodzinnymi. Mimo że nie są tak powszechne jak niektóre inne rasy, ich unikalne cechy i niezwykły charakter sprawiają, że są niezastąpione w wielu domach na całym świecie.

Wzorzec psa rasy Pirenejski pies górski

Wzorzec Pirenejskiego psa górskiego wskazuje na potężną, ale harmonijną budowę tych psów, która idealnie wpisuje się w ich rolę zarówno stróża, jak i wiernego towarzysza. Jest to rasa duża, o masywnej i muskularnej budowie, a jednocześnie eleganckiej i proporcjonalnej.

Głowa tych psów jest imponująca, lekko zaokrąglona z wyraźnym stopem między czubkiem nosa a czołem. Nos jest zawsze czarny, tak jak brzegi wokół oczu, które są kształtu migdałów i mają ciemnobrązowy kolor. Uszy są średniej wielkości, zwisające, ustawione dość nisko i nieco zaokrąglone na końcach.

Szyja jest mocna, gruba, dobrze umięśniona, z wyraźnie zaznaczonym kłębem. Tułów jest długi i mocny, z głęboką klatką piersiową. Grzbiet jest prosty i szeroki, co podkreśla siłę i stabilność tej rasy. Ogon jest dość długi, noszony nisko, gdy pies jest w stanie spoczynku, i zawinięty na grzbiecie, gdy jest podekscytowany lub czujny.

Kończyny są dobrze umięśnione i mocne, z dużymi łapami, które są idealne do pracy w trudnym terenie. Płaszcz jest gęsty i długi, zwłaszcza na szyi, gdzie tworzy imponującą „grzywę”, a także na ogonie i na tylnych kończynach, gdzie występuje frędzlowanie. Płaszcz jest zawsze biały, chociaż mogą występować jasne plamy w kolorze szarym, żółtym lub pomarańczowym.

Ruchy Pirenejskiego psa górskiego są płynne i harmonijne, co odzwierciedla jego siłę i pewność siebie. Ogólny wygląd tych psów sugeruje zarówno ich niezwykłą moc, jak i łagodny, spokojny charakter, co czyni ich jedną z najbardziej pociągających i rozpoznawalnych ras psów na świecie.

Pirenejski pies górski – ciekawostki o rasie

Pirenejski pies górski to rasa, która kryje w sobie wiele fascynujących historii i cech. Oto kilka ciekawostek, które mogą jeszcze bardziej zainteresować tę wyjątkową rasę.

  1. Dzwonki dla psów: W przeszłości, psy te często nosiły na szyi dzwonki. Dźwięk dzwonka pozwalał pasterzom śledzić ruchy psów, gdy strzegły one stada na dużych obszarach. To nie tylko pomagało w prowadzeniu stada, ale także ostrzegało wilki i inne drapieżniki, że stado jest strzeżone.
  2. Kochają śnieg: Mając na uwadze ich górskie korzenie, nie powinno dziwić, że Pirenejski pies górski absolutnie uwielbia zimę i śnieg. Dzięki gęstemu futru są świetnie przystosowane do zimowych warunków i mogą spędzać godziny na zabawie na świeżym powietrzu, nawet gdy temperatura spada poniżej zera.
  3. Królewski pies: Jak wspomniano wcześniej, rasa ta była ulubieńcem króla Ludwika XIV, który ogłosił Pirenejskiego psa górskiego oficjalnym psem dworu francuskiego. To królewskie uznanie przyczyniło się do wzrostu popularności rasy.
  4. Ochroniarze niedźwiedzi: W przeszłości, psy te były często używane do ochrony stad przed dużymi drapieżnikami, takimi jak wilki i niedźwiedzie. Ta odwaga i niezłomność w obliczu niebezpieczeństwa jest wciąż widoczna w ich charakterze.
  5. Niebieskie oczy: Chociaż standard rasy mówi o ciemnobrązowych oczach, niektóre Pirenejskie psy górskie mają niebieskie oczy lub jedno oko niebieskie i jedno brązowe. Jest to jednak rzadkość i często jest uważane za wadę w kontekście wystaw psów.
  6. Słynni właściciele: Wielu sławnych ludzi wybrało Pirenejskie psy górskie jako swoje towarzysze. Należą do nich m.in. aktorzy Dick Van Patten i Charlton Heston.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *