Chart afgański – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Chart afgański, znany również jako afgan, to jedna z najbardziej eleganckich i charakterystycznych ras psów na świecie. Jego długie jedwabiste włosy, wysmukła sylwetka i dumne pochodzenie czynią go wyjątkowym towarzyszem dla miłośników psów. W tym artykule przedstawimy szczegółowy opis i charakterystykę charta afgańskiego, omówimy kwestie związane z jego umiejętnościami, osobowością, wychowaniem i szkoleniem. Dowiesz się także, dla kogo ta rasa jest odpowiednia, jakie są jej ceny, a także jak dbać o zdrowie i pielęgnować psa charta afgańskiego. Zapraszamy do zgłębienia tajemnic tej fascynującej rasy.

Chart afgański – opis i wygląd rasy

Chart afgański to pies o wyjątkowo pięknej aparycji. Jego długie i jedwabiste włosy stanowią jedną z najbardziej charakterystycznych cech tej rasy. Ich gęsta i lśniąca sierść tworzy wspaniałe frędzle na uszach, kończynach i ogonie. Afgan ma harmonijną budowę ciała, jest długonogi i smukły. Jego elegancka sylwetka sprawia, że przypomina prawdziwego arystokratę wśród psów.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy Chart afgański

Chart afgański to pies o wyjątkowym charakterze. Jest dumny, niezależny i pełen godności. Choć jest lojalnym i oddanym towarzyszem, często zachowuje pewną niezależność, która wynika z jego pierwotnego przeznaczenia. Afgan jest też wyjątkowo inteligentny, co czasami może sprawiać pewne trudności podczas szkolenia.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Chart afgański nie jest typowym psem stróżującym czy pilnującym. Jego główną umiejętnością jest polowanie. Jego wzrok, wytrzymałość i szybkość pozwalają mu doskonale radzić sobie w terenie. Jednakże, jako pies towarzyszący, większość chartów afgańskich nie jest wykorzystywana do polowań, a raczej cieszy się życiem w domu jako ukochany członek rodziny.

Jaką ma osobowość?

Chart afgański ma unikalną osobowość, która może przyciągać uwagę wielu miłośników psów. To pies o dużym poczuciu godności, a jednocześnie pełen elegancji i delikatności. Afgan jest niezwykle lojalny i czuły, często wiernie przywiązany do swojego opiekuna. Potrafi być spokojny i opanowany, ale również energiczny i pełen wigoru podczas zabawy. Ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednią ilość aktywności fizycznej i stymulacji umysłowej.

Chart afgański – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie i szkolenie charta afgańskiego mogą być wyzwaniem ze względu na jego niezależny charakter. Warto zastosować metodę pozytywnego wzmocnienia, która polega na nagradzaniu pożądanych zachowań i ignorowaniu niepożądanych. Ważne jest także zapewnienie mu konsekwentnego i uczciwego podejścia. Wczesne socjalizowanie szczeniaka jest kluczowe, aby zapewnić mu dobre relacje z innymi psami i ludźmi.

Dla kogo nadaje się Chart afgański?

Chart afgański jest odpowiedni dla osób, które mają doświadczenie w posiadaniu i szkoleniu psów o nieco trudniejszych charakterach. Ze względu na swoją niezależność i specyficzne wymagania, nie jest to rasa polecana dla początkujących opiekunów psów. Afgan najlepiej odnajduje się w spokojnym otoczeniu, z osobą, która jest w stanie zapewnić mu odpowiednią ilość aktywności fizycznej i mentalnej.

Chart afgański – cena

Cena charta afgańskiego może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak pochodzenie szczeniaka, renoma hodowcy, linie hodowlane i lokalizacja. Przeciętnie, cena szczeniaka charta afgańskiego może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy dolarów. Ważne jest, aby wybierać renomowanych hodowców, którzy dbają o dobre warunki i zdrowie swoich psów.

Wady i zalety

Wady:

 • Wysokie wymagania pielęgnacyjne związane z długą sierścią, wymagająca regularnego czesania i pielęgnacji.
 • Niezależny charakter, który może utrudniać szkolenie i wychowanie.
 • Potrzeba odpowiedniej ilości aktywności fizycznej, zwłaszcza dla utrzymania dobrej kondycji.

Zalety:

 • Wyjątkowa elegancja i piękno, które przyciągają uwagę.
 • Lojalność i oddanie względem swojego opiekuna.
 • Czułość i delikatność, które czynią go dobrym towarzyszem dla osób doceniających spokój i wyciszenie.

Chart afgański – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Dla charta afgańskiego ważne jest zapewnienie mu odpowiedniej diety, dostosowanej do jego wieku, wagi i aktywności. Wysokiej jakości karmy suche, bogate w składniki odżywcze, są zazwyczaj zalecane. Ważne jest także regularne dokarmianie psa, aby utrzymać odpowiednią kondycję ciała i uniknąć nadwagi.

Pielęgnacja

Pielęgnacja charta afgańskiego jest czasochłonna i wymaga regularnych zabiegów. Jego długa sierść wymaga codziennego czesania, aby uniknąć splątań i matów. Zaleca się używanie specjalnego grzebienia do sierści długiej oraz szczotki z miękkim włosiem. Dodatkowo, regularne kąpiele i przycinanie pazurów są również niezbędne.

Choroby

Podobnie jak wiele innych ras psów, chart afgański jest podatny na pewne choroby i problemy zdrowotne. Niektóre z najczęstszych chorób, które mogą występować u tej rasy, to dysplazja stawów, zaćma, choroby skóry i problemy z tarczycą. Regularne wizyty u weterynarza, odpowiednia dieta i dbanie o aktywność fizyczną psa mogą pomóc w utrzymaniu jego zdrowia.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tę rasę?

Przygotowanie się na posiadanie charta afgańskiego wymaga pewnych akcesoriów i wyposażenia. Należy zaopatrzyć się w specjalne grzebienie i szczotki do długiej sierści, które ułatwią pielęgnację. Ważne jest również posiadanie odpowiedniego obroży i smyczy, które zapewnią bezpieczeństwo i kontrolę podczas spacerów. Dodatkowo, wygodne legowisko, miseczki na jedzenie i wodę, oraz zabawki, które dostarczą mu rozrywki, będą niezbędne.

Historia psa rasy Chart afgański

Chart afgański posiada bogatą i fascynującą historię, sięgającą starożytności. Jest to jedna z najstarszych ras psów na świecie, której korzenie sięgają terenów Afganistanu i Pakistanu. Wielowiekowe plemiona i ludy nomadyczne zamieszkujące te obszary wykorzystywały charta afgańskiego jako niezastąpionego towarzysza podczas polowań na większą zwierzynę, taką jak gazela czy koza górska.

Warto zaznaczyć, że afgany należą do grupy chartów, które są bardzo stare i zostały rozpowszechnione na przestrzeni wieków na terenie Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu. Jednak to właśnie w Afganistanie rasa ta zdobyła swoje szczególne cechy i rozwinęła swoją unikalną elegancję oraz długą sierść.

Przez wieki chart afgański był nie tylko ceniony za swoje umiejętności łowieckie, ale także stał się symbolem prestiżu i luksusu. Wielmożni i arystokracja z terenów Persji, Afganistanu i Indii uznawali psy tej rasy za swoje klejnoty. Chart afgański był ceniony nie tylko za swoje umiejętności myśliwskie, ale również za swoje piękno i elegancję, które czyniły go wyjątkowym wśród innych psów.

W XIX wieku zainteresowanie chartem afgańskim rozprzestrzeniło się na Zachód, szczególnie w Wielkiej Brytanii, gdzie pies ten zyskał popularność jako pies wystawowy. Podczas wystaw psów w Anglii i innych krajach europejskich chart afgański zwracał uwagę swoją wyjątkową urodą i charakterystycznymi frędzlami na uszach, ogonie i kończynach.

W latach 20. XX wieku rasa ta została sprowadzona do Stanów Zjednoczonych, gdzie również zyskała na popularności. Wkrótce chart afgański stał się nie tylko ceniony na wystawach, ale także zyskał rzeszę oddanych miłośników, którzy doceniali jego lojalność i delikatność.

Dzisiaj chart afgański jest wciąż uważany za jedną z najpiękniejszych ras psów na świecie. Choć już nie pełni funkcji myśliwskich, to wciąż zachowuje swoje pierwotne cechy i elegancję. Jego znaczenie przekroczyło ramy łowienia zwierzyny, stając się symbolem wyrafinowanego piękna i wdzięku.

Wzorzec psa rasy Chart afgański

Wzorzec psa rasy Chart afgański określa szczegółowo cechy fizyczne i charakterystyczne dla tej pięknej rasy. Zgodnie z wzorcem, chart afgański powinien posiadać harmonijną budowę ciała, która wyraża siłę i elegancję. Jest to pies średniej wielkości o proporcjonalnym i muskularnym ciele.

Głowa charta afgańskiego jest długa i smukła, z wyraźnym stopem. Charakterystyczną cechą są długie, lekko wzniesione uszy, które nadają mu wyjątkowy wygląd. Jego oczy są wyraziste, ciemne i pełne wyrazu. Nos powinien być czarny lub brązowy, z dobrze rozwiniętymi nozdrzami.

Najbardziej charakterystyczną cechą charta afgańskiego jest jego sierść. Jest ona długa, jedwabista i gęsta, tworząc efektowne frędzle na uszach, ogonie i kończynach. Wzorzec określa, że sierść powinna być jednolita kolorystycznie, ale dopuszcza się różne odcienie, takie jak złoto, piaskowy, czarny, srebrzysty, płowy, czarny z płowymi znaczeniami, a także białe znaczenia na piersi i nogach.

Chart afgański ma charakterystyczne ruchy, które są lekkie, swobodne i płynne. Jego krok jest elastyczny i elegancki, a w locie pokazuje swoją szybkość i zwinność. Ta elegancja w ruchu jest jednym z najważniejszych aspektów oceny na wystawach.

Wzorzec określa również wysokość w kłębie dla charta afgańskiego, która wynosi od 68 do 74 cm dla samców i od 63 do 69 cm dla samic. Waga powinna być proporcjonalna do wielkości i budowy psa.

Chart afgański – ciekawostki o rasie

Oto kilka ciekawostek dotyczących rasy charta afgańskiego:

 1. Historia tej rasy sięga starożytności, a według legendy, afgany były obecne na arkach Noego. Jest to jedna z najstarszych ras psów na świecie, które przetrwały wieki, zachowując swoje pierwotne cechy.
 2. Chart afgański ma niezwykle wrażliwe zmysły, zwłaszcza wzrok. Jego ostre spostrzeganie i szybkość czynią go doskonałym myśliwym. Jest w stanie zauważyć nawet najmniejsze ruchy i detale, co czyni go efektywnym łowcą.
 3. Afgany są znane ze swojego niezależnego charakteru, który często sprawia, że są nieco nieprzewidywalne w swoim zachowaniu. Są inteligentne, ale również mają pewien upór i niezależność, co może stanowić wyzwanie podczas szkolenia.
 4. Pomimo swojej niezależności, chart afgański jest również ceniony za swoją lojalność wobec swojej rodziny. Jest oddany i przywiązany do swojego opiekuna, często wykazując się czułością i czujnością wobec członków rodziny.
 5. Chart afgański jest psem o dużych potrzebach ruchowych. Wymaga regularnego wysiłku fizycznego, ale również docenia spokojne i ciche otoczenie. Długie spacery i możliwość swobodnego biegania na bezpiecznym terenie są niezbędne dla utrzymania jego dobrej kondycji.
 6. To pies, który potrzebuje bliskości z członkami swojej rodziny i może cierpieć, jeśli zostanie pozostawiony sam na dłuższy czas. Jest to rasa, która najlepiej czuje się w towarzystwie swojego opiekuna i niezbyt dobrze znosi samotność.
 7. Pomimo długiej sierści, chart afgański nie linieje zbyt obficie. Jednak jego piękna sierść wymaga regularnej pielęgnacji, w tym szczotkowania i czesania, aby utrzymać ją w dobrym stanie. Często wymaga również wizyt u groomera w celu utrzymania długiej sierści w należytej kondycji.
 8. Afgany są rasą podatną na pewne choroby i schorzenia, takie jak dysplazja stawów, problemy z oczami, problemy skórne oraz choroby serca. Regularne wizyty u weterynarza i dbałość o zdrowie są niezwykle ważne dla tej rasy.

Podsumowanie

Chart afgański to rasa psa o wyjątkowej elegancji, pięknie opływającej sierści i dumnej postawie. Jego niezależny charakter, inteligencja i lojalność czynią go fascynującym towarzyszem dla doświadczonych miłośników psów. Wymaga on odpowiedniej pielęgnacji, regularnego wysiłku fizycznego i konsekwentnego szkolenia. Dla osób, które doceniają piękno, elegancję i niezależność, chart afgański może być doskonałym wyborem jako towarzysz życia.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *