Dog kanaryjski – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

W świecie psów są rasy, które zdecydowanie wyróżniają się na tle innych. Jedną z nich jest Dog kanaryjski, znany również jako Perro de Presa Canario. Ten imponujący pies pochodzący z Wysp Kanaryjskich to prawdziwy gigant pełen siły, ale jednocześnie wrażliwy i oddany swojej rodzinie. Czy jednak Dog kanaryjski to pies dla każdego? Czym charakteryzuje się ta rasa i co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na jej wybór? Sprawdźmy.

Dog kanaryjski – opis i wygląd rasy

Dog kanaryjski to rasa, której nie da się przeoczyć. Ten olbrzymi pies potrafi osiągnąć do 66 cm w kłębie, a jego waga wynosi od 38 do 50 kg. Sylwetka jest mocno umięśniona, ale jednocześnie proporcjonalna i zrównoważona. Pies posiada szeroką, mocno zarysowaną głowę z charakterystycznym stopem. Oczy są średniej wielkości, a uszy zazwyczaj kopiowane.

Sierść Dogów kanaryjskich jest krótka, gęsta i przyjemna w dotyku. Kolorystyka jest zróżnicowana – od płowej, poprzez brindle, aż do ciemnej barwy.

Charakter psa rasy Dog kanaryjski

Dog kanaryjski jest rasą o wyjątkowo zrównoważonym charakterze. Pomimo swojej imponującej postury i muskularnej budowy, te psy są zaskakująco łagodne i spokojne, zwłaszcza w stosunku do swojej rodziny.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Dog kanaryjski, jako rasa pochodząca od psów bojowych i pasterskich, ma niezwykle rozwinięte umiejętności. Ten pies charakteryzuje się silnym instynktem stróżującym, a jego siła i zręczność są prawdziwie imponujące. To czyni go doskonałym stróżem, który zawsze będzie gotów bronić swojej rodziny i terytorium. Mimo to, Dogi kanaryjskie są też znane z umiejętności adaptacji do roli psa domowego, co pokazuje ich wszechstronność i inteligencję.

Jaką ma osobowość?

Dog kanaryjski to rasa pewna siebie i niezależna, ale jednocześnie lojalna i oddana swojej rodzinie. Te psy są z natury opanowane, nie wykazują niepotrzebnej agresji, ale są gotowe stanąć w obronie swoich bliskich, kiedy zagraża im niebezpieczeństwo. W stosunku do obcych mogą być początkowo nieufne, co wynika z ich instynktu stróżującego. Są to psy zdecydowane i odważne, ale nie agresywne bez powodu.

Dog kanaryjski – jak wyszkolić i wychować?

Dog kanaryjski jest inteligentnym psem, który chętnie się uczy. Jednak ze względu na swój niezależny charakter i dużą siłę, wychowanie i szkolenie tego psa wymaga konsekwencji, cierpliwości i doświadczenia. Ważne jest, aby już od szczenięcia wprowadzić psa w różne sytuacje i środowiska, co pomoże mu rozwijać dobrze zrównoważoną osobowość i uniknąć problemów behawioralnych w przyszłości. Dog kanaryjski potrzebuje właściciela, który będzie potrafił okazać mu, kto jest liderem, ale zrobi to w sposób szanujący psa.

Dla kogo nadaje się Dog kanaryjski?

Dog kanaryjski to pies dla osób doświadczonych, które rozumieją potrzeby tej rasy i są w stanie zadbać o odpowiednie szkolenie i socjalizację. To nie jest rasa dla osób, które po raz pierwszy decydują się na psa. Potrzebuje właściciela, który zna się na psach, jest aktywny i jest w stanie zaspokoić jego potrzeby fizyczne i mentalne. Właściciel powinien także mieć wystarczająco dużo miejsca, aby taki duży pies mógł się swobodnie poruszać.

Dog kanaryjski – cena

Cena doga kanaryjskiego zależy od wielu czynników, takich jak renoma hodowli, linia rodowodowa czy sukcesy wystawowe rodziców. Średnio, za szczeniaka tej rasy zapłacimy od 2000 do 4000 zł. Pamiętaj, że wybór psa to inwestycja na wiele lat, dlatego warto dobrze przemyśleć tę decyzję i nie kierować się tylko ceną. Prawdziwe koszty związane z utrzymaniem psa to nie tylko cena zakupu, ale także wydatki na karmę, weterynarza, szkolenia, akcesoria i inne potrzeby psa.

Wady i zalety

Jak każda rasa, Dog kanaryjski ma swoje zalety i wady. Zrozumienie ich jest kluczowe dla prawidłowego zrozumienia, czy to rasa dla Ciebie.

Wady

Dog kanaryjski, ze względu na swoją wielkość i siłę, nie jest rasą dla każdego. Potrzebuje przestrzeni do wybiegania się, co może być problemem dla osób mieszkających w mieszkaniach. Psy te są aktywne i wymagają regularnej aktywności fizycznej, co może stanowić wyzwanie dla osób prowadzących mniej aktywny tryb życia.

Dog kanaryjski, jak wspomniano wcześniej, wymaga doświadczonego właściciela, który będzie potrafił odpowiednio go wychować i szkolić. Psy te są inteligentne i niezależne, co oznacza, że potrzebują konsekwentnego i zdecydowanego przewodnika.

Wreszcie, ze względu na ich potencjalną nieufność wobec obcych, wymagają starannej socjalizacji od młodego wieku.

Zalety

Dog kanaryjski ma jednak wiele zalet, które przyciągają wielu miłośników tej rasy. Po pierwsze, jest to pies niezwykle lojalny i oddany swojej rodzinie. Jego silny instynkt stróżujący czyni go doskonałym stróżem, który zawsze będzie bronił swojego domu i rodziny.

Psy te są również niezwykle inteligentne i zdolne do nauki, co czyni je doskonałymi kandydatami do różnych dyscyplin, takich jak posłuszeństwo, agility czy poszukiwanie i ratownictwo.

Dog kanaryjski, pomimo swojej muskularnej budowy, jest psem zrównoważonym i łagodnym, szczególnie w stosunku do swojej rodziny. Jest to rasa, która potrafi dostosować się do różnych sytuacji, dzięki swojej inteligencji i elastyczności.

Ostatecznie, piękno i majestatyczność doga kanaryjskiego jest niewątpliwie jednym z jego największych atutów. Ten pies przyciąga uwagę swoją imponującą sylwetką i pewnym siebie postępowaniem.

Dog kanaryjski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Dog kanaryjski, jak każda rasa, ma swoje specyficzne wymagania zdrowotne i pielęgnacyjne. Zrozumienie tych potrzeb jest kluczowe dla utrzymania psa w dobrym zdrowiu i szczęściu.

Żywienie

Zbilansowane odżywianie jest kluczowe dla zdrowia każdego psa, a Dog kanaryjski nie jest wyjątkiem. Ze względu na swoją wielkość i aktywność, potrzebuje diety bogatej w białko, które dostarcza energii i pomaga budować mięśnie. W diecie powinny znaleźć się również zdrowe tłuszcze, które dostarczają energii i pomagają utrzymać zdrową skórę i sierść.

Ważne jest, aby karmić psa karmą wysokiej jakości, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Pamiętaj, że dietę zawsze należy dostosować do indywidualnych potrzeb psa, biorąc pod uwagę takie czynniki jak wiek, aktywność czy stan zdrowia.

Pielęgnacja

Pielęgnacja doga kanaryjskiego jest stosunkowo prosta. Ich krótka, gęsta sierść wymaga regularnego szczotkowania, aby pozbyć się martwych włosów i utrzymać sierść w dobrym stanie. Nie wymagają częstych kąpieli – wystarczy je kąpać, gdy są naprawdę brudne.

Pamiętaj również o regularnym czyszczeniu zębów, sprawdzaniu uszu i obcinaniu pazurów. Regularne badania u weterynarza są również kluczowe dla utrzymania zdrowia psa.

Choroby

Dog kanaryjski jest generalnie zdrową rasą, ale jak każdy duży pies, może być podatny na niektóre choroby, takie jak dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, które mogą powodować problemy z chodzeniem i bólem. Również problemy skórne i alergie mogą występować u tej rasy. Regularne badania u weterynarza i zdrowa dieta pomogą w zapobieganiu i wczesnym wykrywaniu tych problemów.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się na przyjęcie doga kanaryjskiego do domu wymaga nie tylko odpowiedniego miejsca i czasu, ale także odpowiedniego wyposażenia. Potrzebujesz mocnej smyczy i obroży, które wytrzymają siłę tego dużego psa, a także dużej, wygodnej legowiska. Zabawki do żucia mogą również być pomocne w utrzymaniu psa zajętym i zaspokojeniu jego naturalnej potrzeby gryzienia. Pamiętaj też o odpowiedniej karmie i miscę do karmienia, która będzie na tyle wysoka, aby pies mógł jeść w wygodnej pozycji.

Historia psa rasy Dog kanaryjski

Dog kanaryjski, znany również jako Perro de Presa Canario, ma długą i fascynującą historię. Ta unikalna rasa ma swoje korzenie na Wyspach Kanaryjskich, skąd wzięła swoją nazwę.

Początki

Początki rasy doga kanaryjskiego sięgają czasów starożytnych, kiedy to pierwsi mieszkańcy Wysp Kanaryjskich przybyli tutaj z psami o charakterystyce podobnej do molosów. Te wczesne psy, używane do stróżowania i pilnowania stada, stały się fundamentem dla rasy Dog kanaryjski.

Dog kanaryjski był początkowo hodowany do różnych zadań, takich jak stróżowanie, pasterstwo czy nawet walki psów. W wyniku tych praktyk, psy te wykazują silny instynkt obronny, dużą siłę i odwagę.

Rozwój rasy

Rasa Dog kanaryjski przeszła przez wiele zmian na przestrzeni lat. W XIX wieku, zainteresowanie tą rasą spadło, co doprowadziło do zmniejszenia populacji. Sytuacja ta uległa zmianie w połowie XX wieku, kiedy grupa miłośników rasy zaczęła pracować nad odbudową populacji doga kanaryjskiego.

W latach 70. i 80. XX wieku, miłośnicy tej rasy skupili swoje wysiłki na stabilizacji cech rasy i poprawie jej zdrowia. Prace te zaowocowały uznaniem rasy przez FCI w 2001 roku.

Obecnie

Dziś Dog kanaryjski jest uznawany i ceniony na całym świecie, nie tylko jako doskonały stróż, ale też jako wierny i oddany towarzysz. Pomimo swojej imponującej postury i historii, psy te są zaskakująco łagodne i kochające w stosunku do swojej rodziny.

Rasa ta wciąż jest popularna na Wyspach Kanaryjskich, ale zdobywa również coraz większą popularność w innych częściach świata. Zainteresowanie tą rasą rośnie, a dogi kanaryjskie są coraz częściej spotykane na wystawach i w hodowlach.

Wzorzec psa rasy Dog kanaryjski

Dog kanaryjski to rasa o unikalnym wzorcu, który podkreśla jej siłę, elegancję i niezależność. Oto najważniejsze cechy tej rasy, zgodnie ze wzorcem FCI.

Dog kanaryjski to duży, silny i muskularny pies, który jednocześnie wykazuje dużą zwinność i szybkość. Sylwetka psa jest lekko wydłużona, z mocnym, prostym grzbietem i dobrze rozwiniętą klatką piersiową.

Głowa psa jest masywna, z wyraźnym stopem i dobrze zaznaczonymi łukami nadocznicowymi. Oczy są małe, migdałowe, o ciemnym kolorze, podczas gdy uszy są wysoko osadzone i mogą być zarówno stojące, jak i wiszące.

Sierść psa jest krótka, gęsta i twarda. Kolor sierści może być przeróżny – od popielatego, przez pręgowany, do ciemnego płowego. Często występują czarne maski na pysku.

Ogon jest nisko osadzony, gruby u nasady i stopniowo zwężający się ku końcowi. W stanie spoczynku zwisa, natomiast podczas aktywności może być uniesiony, ale nigdy nie powinien być noszony nad grzbietem.

Dog kanaryjski powinien prezentować pewność siebie i spokój. Wzorzec podkreśla, że psy tej rasy powinny być odporne na ból i zdecydowane, ale nigdy agresywne bez powodu.

Wielkość psa zależy od płci, z suki będące nieco mniejsze od psów. Wysokość w kłębie dla psów powinna wynosić od 60 do 66 cm, a dla suk od 56 do 62 cm.

Dog kanaryjski jest rasa, która wyraźnie łączy siłę z elegancją. Każdy aspekt ich wzorca podkreśla ich niezwykłą wytrzymałość, zarówno fizyczną, jak i psychiczną, która sprawia, że są niezwykle imponującymi i fascynującymi psami.

Dog kanaryjski – ciekawostki o rasie

Dog kanaryjski to rasa o niezwykłej historii i charakterze. Poniżej przedstawiam kilka ciekawostek na temat tej niezwykłej rasy.

  1. Pochodzenie nazwy: Nazwa „Dog kanaryjski” pochodzi od Wysp Kanaryjskich, gdzie rasa ta została wyhodowana. Warto jednak zauważyć, że nazwa „Kanaryjski” nie ma nic wspólnego z kanarkami – nazwa wysp pochodzi od łacińskiego słowa „Canariae Insulae”, co oznacza „Wyspy Psów”.
  2. Wszechstronność: Dog kanaryjski był używany do różnorodnych zadań, od stróżowania do pasterstwa i walk psów. Ta wszechstronność przekłada się na ich zdolności dzisiaj – dogi kanaryjskie mogą być wspaniałymi psami stróżującymi, psami rodzinymi, a także sprawdzić się w różnych sportach i dyscyplinach, takich jak obedience czy trening posłuszeństwa.
  3. Siła szczęki: Dog kanaryjski jest znanym z imponującej siły szczęki. Ich mocny uścisk jest jednym z powodów, dla których były tak skuteczne w roli psów stróżujących i pasterzy.
  4. Mniejsza popularność: Pomimo swojej wielkości i imponującego wyglądu, dogi kanaryjskie nie są tak popularne jak inne rasy molosów, takie jak mastify czy rottweilery. Jest to częściowo spowodowane ich potrzebą silnego, doświadczonego przewodnika, który potrafi dobrze je wyszkolić i zrozumieć ich unikalne potrzeby.
  5. Wystąpienia w filmach: Dogi kanaryjskie pojawiły się w kilku filmach i serialach telewizyjnych. Można je było zobaczyć na przykład w serialu „Lost” czy filmie „The Canary Dog”.
  6. Różnorodność kolorów: Dog kanaryjski występuje w wielu różnych kolorach, od płowego, przez pręgowane, do popielatego. Często mają również charakterystyczną czarną maskę na twarzy.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *