Co może jeść królik? – Dieta królika

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Każdy właściciel królika miniaturki stara się o niego jak najlepiej dbać oraz zapewniać wszystko, co niezbędne, by pupil był zdrowy i szczęśliwy. Niezwykle istotne jest właściwe żywienie królików, które bezpośrednio wpływa na długość ich życia. Jak karmić królika miniaturkę czego unikać?

Żywienie królika – co powinno stanowić podstawę diety?

W naturalnym środowisko króliki całe swoje życie spędzają na łąkach, żywiąc się soczystą i świeżą trawą. Co królik może jeść w domowych warunkach? Podstawą jego diety również powinno być wysokowartościowe siano w połączeniu z ziołami. Należy wybierać siano, które cechuje się najlepszymi parametrami – jest suszone na słońcu, dzięki czemu wyróżnia się dużą zawartością witaminy D. Słabej jakości siano, na przykład z terenów bagnistych może być podgniłe i w rezultacie trujące dla naszego pupila oraz zawiera małą ilość wapnia, które jest królikom niezbędne. Dodatek ziół nie tylko sprawia, że pokarm dla królika jest smaczniejszy, ale też pozytywnie wpływa na proces trawienia. Na jakie jeszcze dodatki do siana warto postawić? Twarde składniki, takie jak korzeń cykorii, topinamburu, gałązki drzew owocowych czy korzeń mniszka zadba o prawidłowe ścieranie zębów oraz będzie stanowić zdrowe urozmaicenie żywienia. Jak więc powinna wyglądać dieta królika? Wysokiej jakości siano oraz zioła powinny zajmować około 80% dziennej diety naszego pupila. 

Królik żywienie – obowiązkowo woda

Woda jest bardzo ważna w diecie każdego królika. Powinien mieć do niej nieograniczony dostęp. Istotne jest również jej jakość – powinna być przede wszystkim czysta i regularnie wymieniana. Nie poleca się podawania królikowi wody mineralnej, mineralizowanej czy przegotowanej. Najlepiej sprawdza się zwykła woda źródlana ze sklepu lub z kranu. Należy też zwrócić uwagę czy nasz pupil regularnie ją pije – jeżeli nie, być może należy zmienić rodzaj poidła dla królika lub miseczkę

Jakie warzywa dla królika?

Warzywa i owoce mogą być cennym dodatkiem w diecie królika miniaturki, ale nie powinny jej zdominować. Mogą one wypełniać jego codzienną dietę w około 10%. Jakie warzywa może jeść królik? Naszemu pupilowi z pewnością będą smakowały warzywa, takie jak korzeń marchewki, selera czy pietruszki, papryka oraz buraki. Jednak zbyt duża ilość warzyw będzie prowadziła do przerostu zębów oraz otyłości. Jak więc powinno wyglądać żywienie królika miniaturki warzywami? Nie podajemy całego warzywa na raz, a jedynie jego kawałek. Warzywa nie powinny też być pokrojone zbyt drobno, bo królik mógłby się nimi zakrztusić. Okazjonalnie możemy podać zwierzakowi sałatę rzymską oraz zieloną cykorię.

Co mogą jeść króliki miniaturki – owoce

Czym karmić królika miniaturkę? Chętnie podawane owoce w diecie naszego królika powinny być traktowane jako przysmaki. Nie podajemy ich codziennie, a jedynie od czasu do czasu, również w formie kawałków. Owoce zawierają wiele węglowodanów, co powoduje, że mogą przyczyniać się do otyłości oraz do namnażania się bakterii w jelitach, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Co może jeść królik miniaturka? Są to przede wszystkim banany, za którymi króliczki przepadają, ale również jabłka oraz gruszki. 

Młody królik miniaturka żywienie

Dieta młodego królika miniaturki w pewnym stopniu różni się od diety dorosłego zwierzęcia, co wynika z niedojrzałości układu pokarmowego. Jak powinno wyglądać żywienie młodego królika miniaturki? Aby jego rozwój przebiegał prawidłowo, zwierzę potrzebuje dużo minerałów, białka oraz kalorii. Nasz pupil powinien więc mieć nieograniczony dostęp do sianka oraz granulatu. Dopiero od 3 miesiąca życia powinno się uczyć królika jeść warzywa oraz owoce. W miarę dojrzewania zwierzęcia należy ograniczać spożywanie granulatu, a dodawać do diety różne przysmaki. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ może okazać się, że nasz króliczek jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku będzie miał nadwagę. 

Co może jeść królik – granulat

Granulat to specjalnie wysuszone i uformowane jedzenie dla królików, dostępne w każdym sklepie zoologicznym. Dla wielu właścicieli jest to bardzo łatwe rozwiązanie, które zawsze można mieć po ręką. Warto jednak wybierać tylko produkty wysokiej jakości, które nie zostały poddane obróbce w wysokiej temperaturze, pozbawiając pokarm cennych właściwości. Granulat jest też ubogi w błonnik, który musi znajdować się w diecie każdego królika oraz jest wysoko kaloryczny. Jego częste spożywanie prowadzi do problemów z zębami. Czy więc warto podawać go zwierzęciu? To dobre rozwiązanie dla małych królików, które potrzebują dużo kalorii. Gdy nasz królik jest już dorosły, można uzupełniać jego dietę w dobrej jakości granulat, jednak nie powinien on być podstawą diety.

Czego nie mogą jeść króliki?

Gdy wiemy już co króliki mogą jeść, warto zastanowić się jakie pokarmy są dla nich wyjątkowo szkodliwe. Jest to przede wszystkim jedzenie dla ludzi – na przykład słodycze, paluszki czy chipsy. Nie należy też podawać zwierzęciu pieczywa ani innych produktów zbożowych, ziemniaków czy orzechów. Domowe kwiaty i ich liście są dla królików bardzo toksyczne. Również takie warzywa jak cebula, czosnek, szczypiorek, kapusta czy sałata lodowa nie są wskazane.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *