Czym karmić glonojada i jak hodować?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Glonojady to potoczna nazwa ryb, które odżywiają się glonami. Najpowszechniejszym ich rodzajem jest zbrojnik pospolity. To łatwo dostępne, niedrogie i łagodnie usposobione rybki, które nadają się do zbiorników towarzyskich. Co warto wiedzieć o ich hodowli i rozmnażaniu? Ile żyje glonojad i czym go karmić?

Glonojady rodzaje – najbardziej znane gatunki

Glonojady to ryby o dużej różnorodności ubarwienia oraz kształtów. Zamieszkują w naturze głównie tereny Ameryki Południowej – głównie dorzecza Amazonki. Liczba rodzajów oraz odmian glonojadów jest duża – jednak najpopularniejszymi gatunkami akwariowymi są:

  • Glonojad syjamski – osiąga on do 25 cm i pochodzi z półwyspu Indochińskiego. To wyjątkowo skoczne ryby, które potrafią wyskoczyć z akwarium, dlatego musi ono być dobrze zabezpieczone. Z natury są raczej spokojne, chociaż mogą zdarzyć się jednostki agresywne, które będą kaleczyć inne ryby. Glonojad syjamski posiada szarawy grzbiet, biały brzuch oraz ciemne plamki.
  • Glonojad złoty – to mniejsze rybki z rodziny zbrojnikowatych, osiągające do 13 cm. Ich środowiskiem naturalnym są dorzecza Amazonki. Glojonady te żywią się glonami, roślinami wodnymi oraz pokarmem gotowym. Posiadają charakterystyczne żółte ubarwienie, które w jasnym oświetleniu może wydawać się złote – stąd ich nazwa. To z reguły nieagresywne i łagodne gatunki choć ich dorosłe osobniki mogą zjadać inne ryby.
  • Zbrojnik niebieski – osiąga do 12 cm i żyje w okolicach Brazylii. Posiada brązowe, czarne lub szare umaszczenie, a całe jego ciała pokryte jest jasnymi cętkami. Wyróżniają je szerokie płetwy brzuszne i piersiowe oraz wysoka płetwa grzbietowa. To spokojny i nieagresywny gatunek, często nieco płochliwy.
  • Zbrojnik lamparci – w naturalnych warunkach osiąga nawet do 50 cm, chociaż w akwarium zazwyczaj mniej. Wyróżnia się masywnym wyglądem oraz dużą głową. Ma szerokie płetwy, a jego ciała pokryte jest ciemnobrązowymi cętkami z jasnym wypełnieniem. Jest aktywny głównie nocą i może być agresywny w stosunku do innych ryb. Jego pożywieniem są nie tylko glony, warzywa i pokarm gotowy, ale też mięso. 

Czym karmić glonojada?

Co jedzą glonojady? Wbrew pozorom w naturalnym środowisku żywią się one nie tylko roślinami, ale też owadami oraz larwami. Dlatego należy pamiętać, że akwariowe rybki nie zadowolą się samymi glonami, a ich dietę trzeba uzupełniać.  Zbrojniki dzielą się na gatunki bardziej mięsożerne, oraz takie, które z przyjemnością będą zjadać warzywa. 

Jednak rośliny dla wszystkich gatunków glonojadów odgrywają ważną rolę. Co je glonojad jeśli, chodzi o warzywa? Przepadają one za papryką, kalafiorem, szpinakiem oraz cukinią. Pokarm jednak przed podaniem powinien być wyczyszczony albo ugotowany oraz obrany ze skóry. 

Warto też korzystać z gotowych produktów dostępnych w sklepach zoologicznych lub akwarystycznych – znajdziemy tam mieszanki zarówno roślinne, jak i mięsne. Jednak kupując gotową karmę, zawsze należy dobrać ją indywidualnie do gatunku. Jeżeli posiadamy gatunek mięsożerny może on spożywać larwy owadów, rybie mięso, ikry rybie, kryle czy artemie. Warto jednak pamiętać, że nadmiar produktów białkowych może być niebezpieczny dla glonojada – najlepszym rozwiązaniem jest podawanie mu produktów mięsnych raz na tydzień. 

Co ciekawe, glonami najchętniej żywią się młode osobniki. Wraz z wiekiem ryby preferują inny pokarm – na przykład resztki jedzenia, podawanego innym rybom. 

Glonojad ile żyje?

Glonojady to ryby stosunkowo długowieczne, które rosną wolno oraz dożywają kilkunastu lat – dużo jednak zależy od ich rozmiaru oraz gatunku. Przykładowo zbrojnik lamparci, który osiąga do 50 cm, żyje ponad 20 lat. Natomiast mniejsze zbrojniki niebieskie często dożywają 10-12 lat. 

Rozmnażanie glonojadów – co warto o nim wiedzieć?

Jak rozmnożyć glonojady? Na początku warto zdać sobie sprawę, że nie wszystkie gatunki glonojadów uda nam się rozmnożyć w akwarium, które nie jest dla nich środowiskiem naturalnym. 

Rozmnażanie jednego z najpopularniejszych gatunków – zbrojnika pospolitego, jest jednak dosyć łatwe. Czasami może dojść do niego nawet bez wiedzy hodowcy. Najlepiej jednak rozmnażać rybki w oddzielnym akwarium, gdzie znajduje się jeden samiec oraz 2-3 samice. Ważnym wyposażeniem takiego akwarium będzie miejsce, gdzie samica złoży ikrę. W sklepach dostępne są specjalne ceramiczne tuby, chociaż można stosować też doniczki lub łupiny kokosa. W warunkach naturalnych najczęstszą porą tarła jest zima, dlatego może zainicjować tarło obniżając temperaturę wody w akwarium oraz delikatnie ją zmiękczając. Samica zazwyczaj składa kilkadziesiąt jaj w formie kuli, a same ziarenka są początkowe żółte. Ikrą opiekuje się samiec. Sam wylęg zależy od temperatury, ale zazwyczaj larwy wylęgają się do 7 dni, a po 3 kolejnych już pływają. Narybek wymaga obfitego karmienia glonami oraz warzywami, takim jak szpinak, groszek czy sałata. Do czasu, aż młode osiągną 2-3 cm powinny przebywać z rodzicami. Jak często rozmnażają się glonojady? Przy sprzyjających warunkach samica może składać ikrę nawet co 1,5-2 miesiące. 

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *