Mały münsterländer – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Mały münsterländer to rasa psa pochodząca z Niemiec, znana przede wszystkim ze swojego wyjątkowego temperamentu i zdolności łowieckich. Chociaż w Polsce nie jest tak popularna jak w swojej ojczyźnie, cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród miłośników czworonogów. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie tej rasie, opiszemy jej charakterystykę, zalety i wady, a także podpowiemy, dla kogo jest idealna.

Mały münsterländer – opis i wygląd rasy

Mały münsterländer jest średniej wielkości psem o harmonijnej budowie ciała. Jego sierść jest gładka, błyszcząca i może mieć różne odcienie. Najczęściej spotyka się psy o umaszczeniu brunatnym lub brunatno-białym. Jego uszy są wiszące, a oczy wyrażają żywiołowość i inteligencję. Jest to pies o silnej budowie, ale jednocześnie elegancki i zwinny.

Charakter psa rasy Mały münsterländer

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Mały münsterländer to rasowy pies myśliwski, doskonały do polowań na ptactwo wodne i drobną zwierzynę. Jest niezwykle czujny, odważny i zawsze gotowy do działania. Jego wrodzone zdolności łowieckie sprawiają, że potrzebuje dużo ruchu i aktywności.

Jaką ma osobowość?

To wesoły, energiczny i przyjazny pies, który świetnie dogaduje się z dziećmi. Ceni sobie towarzystwo ludzi i innych zwierząt. Często jest opisywany jako pies „zawsze uśmiechnięty”, z dużą dawką pozytywnej energii.

Mały münsterländer – jak wyszkolić i wychować?

Ze względu na swoją inteligencję, Mały münsterländer jest łatwy do szkolenia. Ważne jest jednak, aby trening był konsekwentny i oparty na pozytywnych metodach wychowawczych. Dzięki temu pies będzie posłuszny i zadowolony.

Dla kogo nadaje się Mały münsterländer?

Idealny dla aktywnych osób i rodzin, które prowadzą aktywny tryb życia. Dla myśliwych to idealny towarzysz, ale również dla osób, które szukają wiernej i oddanej towarzyszki na co dzień.

Mały münsterländer – cena

Cena szczeniaka tej rasy może się różnić w zależności od renomy hodowli, ale średnio oscyluje w granicach 2000-4000 zł.

Wady i zalety

Mały münsterländer, jak każda rasa, ma swoje unikalne cechy, które mogą być postrzegane zarówno jako zalety, jak i wady. Zrozumienie tych cech pomoże przyszłym właścicielom podjąć świadomą decyzję o wyborze tej rasy.

Wady

 1. Wysoki poziom energii: Jest to rasa aktywna, która potrzebuje dużo ruchu i regularnych ćwiczeń. Bez odpowiedniej ilości aktywności może stać się niespokojna lub nawet destrukcyjna w domu.
 2. Konsekwentne wychowanie: Ze względu na swoją inteligencję, Mały münsterländer może być czasem uparty i próbować dominować w relacji z właścicielem. Wymaga konsekwentnego wychowania już od szczenięctwa.
 3. Czujność: Jako pies myśliwski, jest bardzo czujny, co może prowadzić do nadmiernej reaktywności wobec obcych ludzi czy zwierząt.
 4. Potrzeba towarzystwa: Nie jest to rasa, która dobrze znosi samotność. Bez odpowiedniej ilości uwagi i towarzystwa może stać się smutna lub nerwowa.

Zalety

 1. Inteligencja: Jest to niezwykle bystry i inteligentny pies, który szybko się uczy. Z odpowiednim szkoleniem może osiągnąć wysoki poziom posłuszeństwa.
 2. Lojalność: Mały münsterländer jest niezwykle lojalny wobec swojego właściciela i rodziny. Buduje silną więź z członkami gospodarstwa domowego.
 3. Wszechstronność: Jego zdolności łowieckie sprawiają, że jest nie tylko doskonałym towarzyszem myśliwych, ale także świetnie radzi sobie w różnych dyscyplinach sportów kynologicznych.
 4. Przyjazna natura: Jest to pies o przyjaznym i otwartym charakterze, który doskonale dogaduje się z dziećmi i innymi zwierzętami.
 5. Dobra adaptacja: Mimo że jest to pies aktywny, potrafi dostosować się do trybu życia swojego właściciela, o ile są spełnione jego podstawowe potrzeby ruchowe.

Mały münsterländer – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Zdrowa dieta jest kluczem do długiego i szczęśliwego życia każdego psa, a Mały münsterländer nie jest wyjątkiem. Ze względu na swoją aktywność i specyfikę rasy, wymaga on specjalnego podejścia do żywienia.

 1. Jakość karmy: Wybieraj karmy premium, które są bogate w białko zwierzęce. Unikaj produktów z dużą ilością wypełniaczy i zbóż, które nie dostarczają psu potrzebnych składników odżywczych.
 2. Ilość posiłków: Młode szczenięta powinny jeść 3-4 razy dziennie, natomiast dorosłe psy 2 razy dziennie. Ilość karmy powinna być dostosowana do wieku, wielkości i poziomu aktywności psa.
 3. Suplementy: W zależności od potrzeb, można rozważyć dodanie suplementów, takich jak oleje rybne dla zdrowia skóry i sierści czy glukozamina dla zdrowia stawów.
 4. Przysmaki: Chociaż Mały münsterländer uwielbia przysmaki, warto podawać je z umiarem i pamiętać, aby były zdrowe.

Pielęgnacja

Mały münsterländer ma średniej długości sierść, która wymaga regularnej pielęgnacji.

 1. Szczotkowanie: Co najmniej raz w tygodniu szczotkuj psa, aby usunąć martwe włosy i zapobiec kołtunieniu sierści. W okresie linienia zalecane jest codzienne szczotkowanie.
 2. Kąpiel: Kąpiel co 2-3 miesiące lub w razie potrzeby. Używaj szamponu przeznaczonego dla psów.
 3. Pielęgnacja uszu, pazurów i zębów: Regularnie sprawdzaj i czyść uszy psa. Pazury powinny być przycinane raz w miesiącu. Zęby można czyścić specjalną szczoteczką dla psów lub podawać specjalne gryzaki do czyszczenia zębów.

Choroby

Każda rasa psa ma pewne predyspozycje do konkretnych schorzeń.

 1. Dysplazja stawów biodrowych: Jest to choroba genetyczna, która może prowadzić do bólu i dyskomfortu. Regularne badania i odpowiednia dieta mogą pomóc w jej zapobieganiu.
 2. Problemy z oczami: Niektóre egzemplarze mogą cierpieć na różne schorzenia oczu, dlatego regularne kontrole u weterynarza są ważne.
 3. Alergie: Mały münsterländer może być podatny na różne alergie, zarówno pokarmowe, jak i środowiskowe. W razie objawów warto skonsultować się z weterynarzem.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Zakup odpowiednich akcesoriów i przygotowanie się na przybycie Małego münsterländera do domu to klucz do szczęśliwego wspólnego życia.

 1. Legowisko: Wygodne i miękkie miejsce do spania to podstawa. Ważne, aby było łatwe do czyszczenia.
 2. Zabawki: Ze względu na aktywny charakter rasy, warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju zabawki, które pozwolą psu spalić energię.
 3. Smycz i obroża: Do codziennych spacerów warto wybrać wygodną smycz i obrożę. Dla młodych lub energicznych psów zalecana może być także szelka.
 4. Miski: Oddzielne miski na wodę i jedzenie. Najlepiej wybierać te wykonane z nierdzewnej stali.
 5. Kosmetyki: Szampon dla psów, szczotka do sierści, nożyczki do pazurów i inne akcesoria pielęgnacyjne.

Historia psa rasy Mały münsterländer

Początki

Historia tej rasy sięga średniowiecza, kiedy to był cenionym psem myśliwskim w Niemczech. Mały münsterländer pochodzi od psów ptasich używanych przez myśliwych w Munster, regionie w Niemczech. Już w średniowiecznych manuskryptach można znaleźć wzmianki o psach przypominających dzisiejsze Małe münsterländery, co świadczy o ich długiej historii i ważnej roli w kulturze myśliwskiej.

Rozwój rasy

W XIX wieku zaczęto bardziej systematycznie klasyfikować i hodować różne rasy psów, co doprowadziło do konsolidacji cech Małego münsterländera. W tym okresie rasa zaczęła być bardziej rozpowszechniona, zarówno wśród arystokracji, jak i zwykłych myśliwych, co świadczyło o jej wszechstronności i skuteczności w polowaniach. Rasa została oficjalnie uznana w 1912 roku, kiedy to założono pierwszy klub rasy w Niemczech.

Obecnie

Współczesny Mały münsterländer jest cenionym psem myśliwskim na całym świecie. Jego inteligencja, wszechstronność i zamiłowanie do pracy czynią go idealnym kompanem dla myśliwych różnych dyscyplin. Poza polowaniami, jest również ceniony jako towarzysz rodziny, dzięki swojemu przyjaznemu charakterowi i lojalności.

Chociaż jego głównym zastosowaniem jest polowanie, coraz częściej można go spotkać też jako psa rodzin, towarzysza na spacerach czy uczestnika różnych dyscyplin sportów kynologicznych. Dzięki staraniom hodowców i miłośników rasy, Mały münsterländer wciąż cieszy się popularnością i jest chętnie wybierany przez osoby szukające wiernego i aktywnego towarzysza.

Wzorzec psa rasy Mały münsterländer

Wzorzec rasy to zestaw cech i kryteriów, które powinien spełniać dany pies, by być uznawanym za przedstawiciela swojej rasy w idealnej formie. Rasa Mały münsterländer posiada własny, specyficzny wzorzec, który opisuje zarówno jej wygląd, jak i charakter.

Wymiary i budowa

Mały münsterländer to pies średniej wielkości. Psy tej rasy mają mocną, ale nie ciężką budowę. Wysokość w kłębie wynosi zazwyczaj od 52 do 56 cm dla psów i od 50 do 54 cm dla suk. Masa ciała zazwyczaj oscyluje w granicach 20-25 kg.

Głowa

Głowa Małego münsterländera jest proporcjonalna do reszty ciała, z wyraźnym stopem i średniej długości kufą. Oczy są duże i wyraźne, o żywym spojrzeniu, zwykle w odcieniach brązu. Uszy są średniej długości, wiszące, osadzone wysoko i lekko zaokrąglone na końcach.

Sierść

Jednym z charakterystycznych elementów tej rasy jest jej sierść. Mały münsterländer ma gęstą, średniej długości sierść, która jest jedwabista w dotyku. Kolor sierści to kombinacja bieli i plam w odcieniach wątrobianym. Mogą występować zarówno małe, drobne plamy, jak i większe, wyraźne łaty.

Ogon

Ogon jest naturalnie długi, osadzony wysoko i często noszony poziomo. Pokryty jest gęstą sierścią, co dodaje mu „pierzastego” wyglądu.

Charakter

Oprócz cech fizycznych, wzorzec rasy opisuje również pewne aspekty charakteru. Mały münsterländer to pies żywiołowy, pełen energii, inteligentny i szybko uczący się. Jest też bardzo lojalny wobec swojej rodziny, co czyni go doskonałym towarzyszem. Jego instynkt myśliwski jest silnie rozwinięty, co wymaga uwzględnienia w procesie szkolenia i socjalizacji.

Mały münsterländer – ciekawostki o rasie

Mały münsterländer to rasa, która choć nie jest tak popularna jak niektóre inne psy myśliwskie, ma wiele unikalnych cech i interesujących historii związanych z jej pochodzeniem i charakterem. Oto kilka ciekawostek, które przybliżą tę rasę:

 1. Nazwa rasy: Nazwa „Mały münsterländer” może być myląca, ponieważ nie ma „Dużego münsterländera”. Nazwa odnosi się do regionu Münster w Niemczech, skąd rasa pochodzi, a „mały” wskazuje na jej średnią wielkość w porównaniu do innych ras psów.
 2. Wszechstronność w polowaniach: Mały münsterländer to jeden z nielicznych psów, które są równie skuteczne zarówno w śledzeniu zwierzyny, jak i aportowaniu. Dzięki swojej inteligencji i wszechstronności jest ceniony przez myśliwych na całym świecie.
 3. Szybkość nauki: Psy tej rasy są niezwykle inteligentne i chętne do nauki. Często zajmują czołowe miejsca w konkursach posłuszeństwa i innych dyscyplinach kynologicznych.
 4. Głos: Mały münsterländer ma charakterystyczny, melodyjny głos, który często używa podczas pracy w terenie. Choć nie jest to „szczekacz”, jego głos jest dobrze rozpoznawalny i często używany w komunikacji z właścicielem.
 5. Znakomity pływak: Choć nie jest to rasą typowo wodną, Mały münsterländer uwielbia pływać i jest w tym bardzo dobry. Jego sierść jest wodoodporna, co pozwala mu na efektywną pracę w wilgotnych środowiskach.
 6. Relacje z dziećmi: Mimo swojego myśliwskiego instynktu, Mały münsterländer jest bardzo cierpliwy i łagodny wobec dzieci. Dzięki swojemu przyjaznemu charakterowi często jest wybierany jako pies rodzinny.
 7. Długa historia: Jak wcześniej wspomniano, rasa ta ma korzenie sięgające średniowiecza. To czyni ją jedną z najstarszych ras psów myśliwskich w Europie.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *