Chesapeake Bay Retriever – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Chesapeake Bay Retriever, znany także jako „Chessie”, to psia rasa pochodząca z Zatoki Chesapeake na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Znany jest z niepowtarzalnego temperamentu, ogromnej inteligencji oraz swojego odporne na wodę futra. Tę rasę psów uwielbiają miłośnicy aktywnego trybu życia i pracują z nią ci, którzy poszukują nie tylko przyjaciel zwierzę, ale również niezawodnego pomocnika w polowaniach.

Chesapeake bay retriever – opis i wygląd rasy

Chesapeake bay retriever to średniej do dużej wielkości pies, znany z jego muskularnej budowy ciała i gęstej, falistej sierści, która jest wodoodporna. Kolor sierści może być różny, poczynając od bursztynowego przez czerwonawy i kończąc na prawie czarnym, znany jest jednak przede wszystkim z ciemnej czekoladowej sierści. Rasa ta ma silną głowę z inteligentnym spojrzeniem w oczach, które są zazwyczaj jasnobrązowe lub złociste. Często jest porównywany do labradora, ale różni się od niego przede wszystkim sierścią i kształtem pyska.

Charakter psa rasy Chesapeake bay retriever

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Chesapeake Bay Retriever jest wrodzonym psem myśliwskim oraz doskonałym pływakiem. Ta rasa jest znana z niezwykłej zdolności do szukania i przynoszenia zwierzyny zwłaszcza z wody. Chesapeakes są także z natury inteligentni i szybko uczą się nowych umiejętności. Z racji swojego pochodzenia są doskonałymi psami do policji, poszukiwania i ratownictwa.

Jaką ma osobowość?

Chesapeake Bay Retrievers są inteligentne i niezależne, ale też mogą być nieco uparte. Są lojalni i oddani swoim rodzinom, mogą być jednak nieco nieufni wobec obcych. Chesapeakes to podążać za swoim instynktem i mogą próbować zdominować dom, jeśli nie są właściwie przewodnicy. Są również znane z tego, że są dobrze zrównoważone psy, które są szczególnie skoncentrowane na swoich zadaniach, co sprawia, że są idealnymi towrzyszami dla aktywnych właścicieli psów.

Chesapeake bay retriever – jak wyszkolić i wychować?

Chesapeake Bay Retrievers są inteligentne, co sprawia, że chętnie uczą się nowych rzeczy. Są również silnie zmotywowane pochwałami i nagrodami. Wychowanie i szkolenie Chesapeakes powinno być oparte na pozytywnym wzmacnianiu i konsekwentności. Te psy dobrze reagują na rozbudowane sesje treningowe, które ćwiczą nie tylko ich ciało, ale także umysł.

Dla kogo nadaje się Chesapeake bay retriever?

Chesapeake Bay Retriever to pies dla osób aktywnych, które lubią spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu i które mają wystarczająco dużo czasu na szkolenie i zabawę ze swoim psem. Rasa ta dobrze sprawdza się w rodzinach z dziećmi, jednak z uwagi na swoją dużą energię, najlepiej pasuje do rodzin z starszymi dziećmi. Chesapeakes potrzebują dużo ruchu, dlatego niewłaściwe są dla osób starszych czy osób, które prowadzą siedzący tryb życia.

Chesapeake bay retriever – cena

Cena szczeniąt Chesapeake Bay Retriever różni się w zależności od wielu czynników, w tym reputacji hodowli, czy szczenięta są zarejestrowane czy też nie, oraz wielu innych czynników. Średnia cena dla szczeniaka rasy Chesapeake Bay Retriever z hodowli w Polsce oscyluje w granicach 3000-4500 PLN.

Wady i zalety

Wady

Chesapeake Bay Retriever ma kilka cech, które niektórzy mogą postrzegać jako wady. Przede wszystkim jest to rasa o wysokim poziomie energii, która wymaga dużo ruchu i stymulacji mentalnej. Bez tego mogą stać się niespokojne lub niszczycielskie. Rasa ta może być również nieco niezależna i uparta. Chesapeakes są również bardzo silne, co oznacza, że mogą nie nadawać się dla osób starszych lub dla rodzin z małymi dziećmi. Mogą też być nieco nieufne wobec obcych.

Zalety

Chesapeake Bay Retriever jest niezwykle oddany i lojalny, co czyni go świetnym psem stróżującym. Jest inteligentny i może być łatwo przeszkolony, aby wykonywać wiele różnych zadań. Jego naturalne umiejętności w polowaniu i przyniesieniu zwierzyny czynią go doskonałym towarzyszem dla myśliwych. Rasa ta jest także znana z swej zdrowej konstrukcji i długowieczności.

Chesapeake bay retriever – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Chesapeake Bay Retrievers, jak każda rasa psów, ma swoje specyficzne potrzeby żywieniowe. Te psy wymagają zbilansowanej diety, która dostarczy im odpowiednie ilości białka, tłuszczu i węglowodanów, które są niezbędne do utrzymania ich energii i zdrowia. Właściciele powinni unikać nadmiernego karmienia swoich psów jednym rodzajem pożywienia.

Pielęgnacja

Chesapeake Bay Retrievers mają gęste, faliste futro, które jest wodoodporne. Sierść jest dość łatwa do utrzymania w czystości, choć wymaga regularnego szczotkowania, aby zapobiec splątaniu i matowieniu. Wymagają też regularnej kontroli uszu, paznokci i zębów.

Choroby

Chesapeake Bay Retrievers są generalnie zdrową rasą psów, ale jak każda rasa mogą cierpieć na pewne dziedziczne problemy zdrowotne. Wśród potencjalnych problemów zdrowotnych są dysplazja stawu biodrowego i łokciowego, choroba serca, a także pewne schorzenia oczu. Dlatego też ważne jest regularne badania weterynaryjne i odpowiednia opieka zdrowotna.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując dom na przyjęcie Chesapeake Bay Retrievera, ważne jest zapewnienie mu odpowiednich akcesoriów. Wymagane są miski na karmę i wodę, smycz i obroża, zabawki do żucia i gry, oraz łóżko lub mata do spania. Ważnym elementem jest także zapewnienie odpowiedniego miejsca do biegu i zabawy na świeżym powietrzu.

Historia psa rasy Chesapeake bay retriever

Początki

Historia Chesapeake Bay Retrievera sięga 1807 roku, kiedy to dwa szczeniaki zostały uratowane od tonącego statku u wybrzeży Maryland. Szczenięta, z których zrodziła się ostatecznie rasa, imieniem Sailor i Canton, były najwyraźniej potomkami Nowofundlandów i innych lokalnych retrieverów i zostały wykorzystane do pracy w zimnej wodzie Zatoki Chesapeake, pomagając łowić kaczki i gęsi.

Rozwój rasy

W latach poprzedzających rozwój rasy, Sailor i Canton byli krzyżowani z lokalnymi psami używanymi do polowań na wodzie, tworząc psa, który był silny, mógł wytrzymać zimne warunki i miał naturalny talent do przynoszenia zwierzyny. Kluczowe zasady dotyczące fizycznego wyglądu i temperamentu rasy zostały ustalone i zatwierdzone przez American Kennel Club w 1877 roku.

Obecnie

Dzisiaj Chesapeake Bay Retriever jest uznawany na całym świecie i jest popularnym psem do użytku i towarzystwa. Rasa ta jest ceniona za swoją inteligencję, siłę i umiejętności w pracy w wodzie, a także za to, jak oddany może być dla swojego właściciela i rodziny.

Wzorzec psa rasy Chesapeake bay retriever

 • Wielkość: duży. Samce osiągają zazwyczaj 58–66 cm w kłębie, a suki 53–61 cm.
 • Waga: Samce obecnie osiągają masę do 41 kg, a suki do 36 kg.
 • Sierść: krótka, gęsta, o strukturze owczej wełny, z dodatkowym wierzchnim włosem, który jest długiem i sztywny.
 • Kolor: wszelkie odcienie brązu, rumianków lub żółci (w tym śniady, czerwone i kremowe).
 • Głowa: proporcjonalne do ciała, z umiarkowanie szerokim czarem.
 • Oczy: są średniej wielkości, szeroko ustawione, okrągłe i mogą mieć kolor okre, jasnobrązowy lub złocisty.
 • Uszy: są średniej wielkości, wysoko osadzone, luźno przylegające.
 • Ogon: jest średniej długości, gruby u nasady, zwężający się ku końcowi, nie zakręcony.

Chesapeake bay retriever – ciekawostki o rasie

 1. Chesapeake Bay Retriever ma zdolności, które wykraczają poza polowanie. Rasa ta została wykorzystana jako pies poszukiwawczy, pies ratowniczy oraz jako psy terapeutyczne i przewodniki dla osób niewidomych.
 2. Mimo że są spokrewnione z innymi rasami retrieverów, jak labradory i golden retrievery, Chesapeakes mają bardzo odmienny temperament, charakteryzujący się większą niezależnością i terytorialnością.
 3. Chesapeake Bay Retriever jest psem stanowym Maryland, co świadczy o jego znaczeniu dla historii i kultury tego regionu.
 4. Rasa ta jest doskonałym pływakiem. Jej wodoodporny płaszcz i silne, dobrze umięśnione ciało umożliwiają jej pływanie w zimnej i trudnej wodzie.
 5. Chesapeake Bay Retriever może mieć „falę” na grzbiecie, od karku do lędźwi. Jest to jedyny dopuszczalny i naturalny rodzaj fali u tej rasy.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *