Flat coated retriever – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Flat Coated Retriever, czasami nazywany „psem Peter Panem” ze względu na jego wieczne młodzieńcze nastawienie, to rasa, która zasługuje na pełne zrozumienie i docenienie. Dzieląc się na płaszczyźnie informacyjnej, ta rasa o krótkiej i lśniącej sierści posiada niezwykłe połączenie inteligencji, oddania i żywiołowej energii, które przyciąga i oczarowuje właścicieli psów na całym świecie.

Flat coated retriever – opis i wygląd rasy

Flat Coated Retriever to rasa średnio duża, elegancka i harmonijnie zbudowana. Jej sylwetka jest proporcjonalna, a ruchy płynne i lekkie. Dorosłe osobniki osiągają w kłębie od 58 do 62 cm u samic i od 59 do 61,5 cm u samców. Waga Flat Coated Retrievera oscyluje wokół 25-34 kg.

Mają pełne życia, błyszczące oczy, które są zazwyczaj ciemnobrązowe. Uszy są średniej wielkości, opadające i dobrze przylegające do głowy. Głowa jest wydłużona, z wyraźnie zaznaczonym stopem.

Flat Coated Retriever posiada krótką, gęstą, wodoodporną sierść, która może być czarna lub wątrobianego koloru. Włos jest prosty i dobrze chroni psa przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Charakter psa rasy Flat coated retriever

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Flat Coated Retriever to wszechstronny pies, który pierwotnie był wykorzystywany jako pies do aportowania zwierzyny na lądzie i w wodzie. Jest inteligentny i łatwo uczący się, co czyni go doskonałym kandydatem do różnych form szkolenia i aktywności, takich jak posłuszeństwo, agiliti, poszukiwanie i ratownictwo. Jego naturalna chęć do pracy i zadowolenia z właściciela sprawiają, że jest przyjemnością do pracy.

Jaką ma osobowość?

Flat Coated Retriever to pies o niezwykle przyjaznym i otwartym charakterze. Uwielbiają ludzi i są zazwyczaj bardzo towarzyskie. Ich temperament jest pełen radości życia, są one również bardzo żywiołowe i aktywne. Flat Coated Retrievers są również znane z tego, że są bardzo opiekuńcze i cierpliwe z dziećmi, co czyni je doskonałymi psami rodzinnymi.

Flat coated retriever – jak wyszkolić i wychować?

Flat Coated Retriever to pies inteligentny i chętny do nauki, ale wymaga konsekwencji i pozytywnego podejścia do szkolenia. Wymaga regularnej stymulacji mentalnej i fizycznej, aby utrzymać swoją ciekawość i zadowolenie. Przy odpowiednim treningu, jest w stanie nauczyć się wielu różnych komend i trików.

Dla kogo nadaje się Flat coated retriever?

Flat Coated Retriever jest idealny dla aktywnych osób i rodzin, które cenią sobie długie spacery, wędrówki czy zabawy na świeżym powietrzu. Jest to również doskonały pies dla miłośników psich sportów, takich jak agility, flyball czy frisbee. Rasa ta nie nadaje się dla osób starszych czy o ograniczonej mobilności, ponieważ są to psy o dużej energii, które wymagają regularnej aktywności fizycznej.

Flat coated retriever – cena

Cena Flat Coated Retrievera zależy od wielu czynników, takich jak pochodzenie, reputacja hodowcy, jakość rodowodu, itp. W Polsce, cena szczeniaka tej rasy zazwyczaj oscyluje w granicach 3000-5000 zł. Pamiętaj jednak, że zakup psa to nie jedyny koszt – do tego dochodzą koszty związane z żywieniem, opieką weterynaryjną, szkoleniem i akcesoriami.

Wady i zalety

Wady

Jak każda rasa, Flat Coated Retriever ma również swoje wady. To psy o dużym zapotrzebowaniu na ruch, które potrzebują codziennych, intensywnych ćwiczeń. Mają też tendencję do skakania na ludzi ze względu na ich żywiołowość i radość z życia, co może być problemem, szczególnie gdy są młode. Ta rasa ma również skłonność do różnych problemów zdrowotnych, takich jak dysplazja stawu biodrowego i łokciowego, czy nowotwory.

Zalety

Zalety posiadania Flat Coated Retrievera zdecydowanie przeważają nad wadami. To psy inteligentne, łatwe do szkolenia i bardzo oddane swoim właścicielom. Są towarzyskie i doskonale dogadują się z innymi psami i zwierzętami. Są także świetnymi psami rodzinymi, które dobrze rozumieją dzieci. Dodatkowo, Flat Coated Retriever ma piękne, gładkie futro, które jest łatwe do utrzymania w czystości.

Flat coated retriever – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Żywienie Flat Coated Retrievera powinno być zrównoważone i pełne niezbędnych składników odżywczych. Rasa ta dobrze reaguje na dietę bogatą w białko, niewielką ilość tłuszczu i odpowiednią ilość węglowodanów. Dieta powinna być dostosowana do wieku, wagi i aktywności psa.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Flat Coated Retrievera nie jest skomplikowana, ale wymaga regularnego czesania – co najmniej raz w tygodniu, aby usunąć martwe włosy i utrzymać sierść w dobrej kondycji. Te psy również lubią pływać, więc regularne kąpiele są zalecane, ale nie więcej niż raz na miesiąc, aby nie przesuszyć skóry.

Choroby

Flat Coated Retriever, jak większość dużych ras, jest podatny na dysplazję stawu biodrowego i łokciowego. Inne potencjalne problemy zdrowotne obejmują choroby serca, takie jak kardiomiopatia rozstrzeniowa, a także nowotwory. Regularne wizyty u weterynarza i odpowiednie badania są kluczowe dla utrzymania zdrowia psa.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Flat Coated Retrievera do domu, należy pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu. Psy tej rasy potrzebują wytrzymałych zabawek do żucia i aktywnych zabaw. Zdecydowanie warto zainwestować w dobrej jakości smycz, obrożę lub szelki, a także w misę na wodę i jedzenie. Wybierając legowisko, pamiętaj, że Flat Coated Retriever to duża rasa, więc powinna mieć dość miejsca do rozłożenia się.

Historia psa rasy Flat coated retriever

Historia Flat Coated Retrievera, tak jak wiele innych ras, jest owiana mgiełką tajemnicy i ma wiele nieznanych stron. Niektórzy twierdzą, że powstał na przełomie XVIII i XIX wieku w Wielkiej Brytanii, jako rasa specjalizująca się w aportowaniu, dzięki połączeniu różnych ras psów myśliwskich, takich jak Setery, Spaniele czy Nowofundlandy.

Flat Coated Retriever, znany również jako „płaskowłosy aporter”, zasłynął jako niezastąpiony pomocnik w polowaniach, potrafiący odnajdywać i aportować zranione lub zabite zwierzęta zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Ze względu na swoje zdolności aporterskie, a także inteligencję i łatwość w nauce, rasa szybko zyskała popularność.

Rozwój rasy przypisuje się Edwardowi Laverackowi, hodowcy i miłośnikowi psów, który w połowie XIX wieku poświęcił się hodowli tych niezwykłych psów. To dzięki niemu Flat Coated Retriever otrzymał status pełnoprawnej rasy i zyskał ugruntowaną pozycję w kręgach myśliwych.

Niestety, po I wojnie światowej rasa znacznie straciła na popularności, na korzyść innych ras, takich jak Golden Retriever czy Labrador Retriever. Sytuacja ta była na tyle poważna, że Flat Coated Retriever znalazł się na granicy wyginięcia. Przełom nastąpił dopiero w latach 60-tych XX wieku, kiedy to entuzjaści rasy podjęli działania mające na celu jej odbudowę.

Dziś, choć Flat Coated Retriever nie jest tak popularny jak inne rasy aporterów, to jednak stale zyskuje na popularności. Jest ceniony za swoją inteligencję, wszechstronność i niesłabnącą chęć do pracy, zarówno jako pies myśliwski, jak i towarzyszący.

Wzorzec psa rasy Flat coated retriever

Flat Coated Retriever, zgodnie ze standardem FCI, to pies o eleganckiej, zgrabnej budowie, który emanuje siłą i energią. Pies tej rasy ma długie, proporcjonalne ciało, dobrze umięśnione, z głęboką klatką piersiową i mocnym grzbietem, co pozwala mu na skuteczne aportowanie, zarówno na lądzie, jak i w wodzie.

Głowa Flat Coated Retrievera jest długa, z wysklepionym czołem i wyraźnie zaznaczonym stopem. Oczy są średniej wielkości, o migdałowatym kształcie, ciemnobrązowe, a spojrzenie pełne jest inteligencji i życzliwości. Uszy są średniej długości, osadzone wysoko, zwisające i przylegające do głowy.

Szczególną uwagę przyciąga piękna, gęsta sierść, która jest gładka i błyszcząca, a jej struktura przypomina jedwab. Flat Coated Retriever posiada dobrze rozwinięty podszerstek, który stanowi dodatkową ochronę przed zimnem i wilgocią. Występują dwa akceptowane kolory sierści – czarny i wątrobiany.

Ogon tej rasy jest mocny, zawsze noszony radosnie, ale nigdy nie na wysokości grzbietu. W ruchu przypomina „szczotkę od otoczaka”, co jest charakterystyczne dla tej rasy.

Flat Coated Retriever to rasa o wyraźnym dymorfizmie płciowym. Samce są zdecydowanie większe i mocniejsze od samic. Wysokość w kłębie samców wynosi od 58 do 61,5 cm, natomiast u samic – od 55 do 58 cm.

Wygląd Flat Coated Retrievera jest jednolity i harmonijny. Wyraża radość z życia, a jego pełne wigoru ruchy są dowodem na zdolności sportowe i myśliwskie tej rasy.

Flat coated retriever – ciekawostki o rasie

  1. Pies Peter Pan: Flat Coated Retriever jest często określany mianem „psa Peter Pan” ze względu na jego wiecznie młodzieńcze nastawienie. Te psy są pełne energii i entuzjazmu przez całe swoje życie.
  2. Wyjątkowe kolory: Ta rasa jest unikalna ze względu na dwa akceptowane kolory sierści – czarny i wątrobiany. Ten drugi jest rzadziej spotykany, ale równie piękny.
  3. Mistrzowie pływania: Flat Coated Retriever to jeden z najlepszych pływaków wśród psów. Ich miłość do wody pochodzi od ich przodków, którzy byli psami wodnymi.
  4. Mylenie z Labradorami: Ta rasa jest często mylona z Labrador Retrieverem ze względu na podobieństwo w budowie ciała i temperamentu, ale są to zupełnie różne rasy z różnymi cechami i umiejętnościami.
  5. Uroczy uśmiech: Flat Coated Retrievery są znane z ich charakterystycznego „uśmiechu”. Kiedy są szczęśliwe i zadowolone, często „uśmiechają się”, odsłaniając swoje dolne zęby.
  6. Kochają zabawę: Te psy są niezwykle żywiołowe i uwielbiają zabawę. Mogą bawić się godzinami bez pokazania oznak zmęczenia.
  7. Późne dojrzewanie: Flat Coated Retriever dojrzewa później niż inne rasy, często zachowując szczenięce zachowanie do wieku 3-4 lat.
  8. Przywiązanie do rodziny: Te psy są niezwykle przywiązane do swoich rodzin i są szczęśliwe tylko wtedy, kiedy mogą spędzać czas z nimi. Czują się niekomfortowo, będąc same przez długie okresy czasu.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *