Odrobaczanie psa – jak odrobaczać psa i co ile?

Ten artykuł przeczytasz w: 8 minuty

Wśród różnorodnych obowiązków związanych z opieką nad psem, jednym z najważniejszych jest dbanie o jego zdrowie, co obejmuje również odrobaczanie. Odrobaczanie psa to proces usuwania pasożytów wewnętrznych z jego organizmu, który może chronić Twojego pupila przed wieloma poważnymi chorobami. Ale jak to właściwie zrobić? W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.

Dlaczego pasożyty są niebezpieczne dla psa?

Pasożyty mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Mogą powodować szereg problemów zdrowotnych, od problemów trawiennych po uszkodzenie narządów wewnętrznych. W skrajnych przypadkach, nieleczona infekcja pasożytnicza może prowadzić do śmierci zwierzęcia.

Jak pies może zarazić się robakami?

Pies może zarazić się robakami na wiele różnych sposobów, które często zależą od typu robaka. Oto niektóre z najczęstszych ścieżek infekcji:

 1. Zanieczyszczona gleba: Niektóre robaki, jak nicienie, potrafią przetrwać w glebie przez długi czas. Psy często kopcą lub liżą ziemię podczas zabawy na zewnątrz, co może prowadzić do połknięcia jaj robaków.
 2. Zakażony pokarm lub woda: Robaki, takie jak tasiemce, mogą zainfekować zwierzęta, które są potem zjadane przez psy. Może to obejmować drobne gryzonie, ptaki, a nawet owady. Ponadto, robaki mogą przenikać do źródeł wody, a psy mogą połknąć ich jaja podczas picia.
 3. Kontakt z innymi zakażonymi zwierzętami: Robaki mogą być przenoszone bezpośrednio od psa do psa lub nawet od innych zwierząt. Na przykład, psy mogą połknąć jaja robaków, gdy wąchają lub liżą tyłek innego psa.
 4. Od matki do szczeniaka: Szczeniaki mogą być zakażone robakami już w łonie matki, a także poprzez mleko matki podczas karmienia.
 5. Poprzez pchły: Niektóre robaki, takie jak tasiemiec, są przenoszone przez pchły. Psy mogą połknąć pchły podczas gryzienia i lizania siebie, co prowadzi do infekcji tasiemcem.

Zrozumienie tych ścieżek zakażenia jest kluczowe dla skutecznego zapobiegania infekcji robakami u psów. Pamiętaj, że regularne odrobaczanie, odpowiednia higiena i kontrola pcheł mogą znacznie zmniejszyć ryzyko infekcji robakami u Twojego psa.

Jak rozpoznać, że pies ma robaki?

Poznanie objawów infekcji robakami u psa jest kluczowe dla utrzymania jego zdrowia. Warto zauważyć, że objawy mogą różnić się w zależności od typu i nasilenia infekcji. Poniżej przedstawiamy najczęstsze objawy, które mogą świadczyć o obecności robaków u psa:

 1. Zmiany w apetycie: Pies z infekcją robakami może mieć zwiększony apetyt (ponieważ robaki 'konkurują’ o pokarm), lub na odwrót – brak apetytu. W obu przypadkach warto zwrócić uwagę na jakiekolwiek nagłe lub niezwykłe zmiany w apetycie psa.
 2. Utrata wagi: Mimo jedzenia normalnej lub nawet zwiększonej ilości pokarmu, pies może tracić na wadze. Robaki mogą zabierać psu niezbędne składniki odżywcze, co prowadzi do utraty masy ciała.
 3. Problemy z sierścią: Sierść psa z infekcją robakami może stać się matowa, sucha lub łamliwa. W niektórych przypadkach może dojść do nadmiernego linienia.
 4. Zmęczenie lub brak energii: Pies z infekcją robakami może wykazywać brak energii, być apatyczny lub mniej aktywny niż zwykle.
 5. Wzdęcia lub opuchnięcie brzucha: Szczególnie u młodych szczeniąt, infekcja robakami może prowadzić do wzdęć i wyglądu 'kulistego’ brzucha.
 6. Diarrhea, zaparcia lub inne problemy z wypróżnieniem: Robaki często wpływają na system trawienny psa, co może prowadzić do różnych problemów z wypróżnieniem.
 7. Widoczne robaki w kale lub okolicy odbytu: Niektóre robaki, takie jak tasiemce czy owsiki, mogą być widoczne gołym okiem w kale psa. Mogą wyglądać jak małe białe kawałki, często porównywane do ziaren ryżu lub kawałków spaghetti.
 8. Drapanie lub 'szorowanie’ tylnych części ciała o podłogę: Jeżeli pies zaczyna drapać się po tylnych częściach ciała lub 'szorować’ tyłek o podłogę, może to świadczyć o infekcji robakami.

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów u swojego psa, skontaktuj się z weterynarzem. Możliwe, że będzie konieczne przeprowadzenie testów kału w celu potwierdzenia obecności robaków. Pamiętaj, że wczesne wykrycie

Co zrobić, gdy u Twojego psa zostaną wykryte pasożyty?

Odkrycie, że Twój pies jest zarażony robakami, może być niepokojące, ale ważne jest, aby działać szybko i skutecznie. Poniżej przedstawiamy kroki, które powinieneś podjąć po wykryciu pasożytów u psa:

 1. Skontaktuj się z weterynarzem: Pierwszym i najważniejszym krokiem jest kontakt z weterynarzem. Weterynarz będzie mógł dokładnie zdiagnozować typ robaka, z którym masz do czynienia, a także zasugerować odpowiednie leczenie. Może to obejmować specjalne leki przeciwpasożytnicze dostępne na receptę.
 2. Podążaj za zaleceniami weterynarza: Ważne jest, aby ściśle przestrzegać zaleceń weterynarza. Może to obejmować podawanie leków w określonych odstępach czasu, a także podjęcie dodatkowych działań, takich jak zmiana diety lub środowiska psa.
 3. Monitoruj stan zdrowia psa: Obserwuj swojego psa, aby sprawdzić, czy objawy ustąpią, a stan zdrowia ulegnie poprawie. Jeżeli objawy utrzymują się lub pogarszają, skontaktuj się z weterynarzem.
 4. Przeprowadź profilaktykę u innych zwierząt: Jeżeli masz więcej niż jedno zwierzę, istnieje ryzyko, że robaki mogły rozprzestrzenić się na inne zwierzęta. Porozmawiaj z weterynarzem o profilaktyce dla pozostałych zwierząt.
 5. Zadbaj o higienę środowiska: Robaki mogą przetrwać w środowisku przez długi czas, dlatego ważne jest, aby dokładnie oczyścić miejsca, w których pies przebywa. Może to obejmować regularne czyszczenie i dezynfekcję legowiska psa, sprzątanie po psie na zewnątrz, a także utrzymanie czystości w domu.
 6. Rozważ profilaktyczne odrobaczanie: Regularne odrobaczanie może pomóc zapobiegać ponownym infekcjom. Porozmawiaj z weterynarzem o planie odrobaczania dostosowanym do potrzeb Twojego psa.

Czy każdy pies wymaga odrobaczania?

Każdy pies, bez względu na wiek czy stan zdrowia, jest narażony na infekcję robakami. Dlatego zaleca się regularne odrobaczanie psów, zarówno jako środek profilaktyczny, jak i leczniczy.

Czy warto odrobaczać psa profilaktycznie?

Zdecydowanie tak. Profilaktyczne odrobaczanie może zapobiec infekcji robakami i pomóc chronić zdrowie Twojego psa. Ponadto, regularne odrobaczanie może również chronić zdrowie innych zwierząt i ludzi w domu, ponieważ niektóre robaki mogą być przenoszone między gatunkami.

Jak często trzeba odrobaczać psa?

Częstotliwość odrobaczania psa zależy od wielu czynników, w tym od wieku zwierzęcia, stylu życia i ogólnego stanu zdrowia. Ważne jest, aby zawsze skonsultować się z weterynarzem, który pomoże określić, jak często powinno się odrobaczać psa.

Szczenięta są często narażone na zarażenie robakami, ponieważ mogą je dostać od swojej matki. Dlatego zaleca się, aby odrobaczać szczenięta co 2 tygodnie od 2. do 12. tygodnia życia, a potem co miesiąc do 6. miesiąca życia. Po tym okresie, wiele organizacji zaleca odrobaczanie co 3 do 6 miesięcy, w zależności od poziomu ryzyka.

Psy dorosłe, które spędzają dużo czasu na zewnątrz, mają kontakt z innymi zwierzętami lub jedzą surowe mięso, mogą być bardziej narażone na zarażenie robakami. W takim przypadku, odrobaczanie co 3 do 4 miesiące może być zalecane. Psy, które są częściej w domu i mają mniej kontaktu z potencjalnymi źródłami infekcji, mogą wymagać odrobaczania raz lub dwa razy w roku.

Warto jednak zauważyć, że nawet psy domowe, które nie mają dużego kontaktu z zewnątrz, mogą zostać zarażone robakami. Przez co ważne jest regularne odrobaczanie wszystkich psów, bez względu na ich styl życia.

Najlepszą strategią jest zawsze indywidualne podejście do odrobaczania, które uwzględnia specyficzne potrzeby i sytuację Twojego psa. Dlatego zawsze warto skonsultować się z weterynarzem, aby ustalić optymalny harmonogram odrobaczania dla Twojego psa.

Jaki schemat odrobaczania psa wybrać?

Schemat odrobaczania powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb psa. Najlepiej jest skonsultować się z weterynarzem, który może doradzić najlepszy plan działania na podstawie stanu zdrowia i stylu życia Twojego psa.

Jakie zasady odrobaczania stosować jeśli masz więcej zwierząt w domu?

Posiadanie więcej niż jednego zwierzęcia w domu może skomplikować sytuację, jeśli chodzi o odrobaczanie. Pasożyty mogą łatwo przenosić się między zwierzętami, dlatego ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki w celu zapewnienia zdrowia wszystkich Twoich zwierząt. Oto kilka zasad, które powinieneś przestrzegać:

 1. Regularne odrobaczanie wszystkich zwierząt: Jeżeli jeden z Twoich psów jest zarażony robakami, istnieje ryzyko, że mogą one rozprzestrzenić się na inne zwierzęta w domu. Dlatego ważne jest, aby regularnie odrobaczać wszystkie swoje zwierzęta, niezależnie od tego, czy wykazują objawy infekcji, czy nie.
 2. Indywidualne podejście do odrobaczania: Każde zwierzę jest inne i może wymagać innego schematu odrobaczania. Porozmawiaj z weterynarzem o najlepszym planie odrobaczania dla każdego ze swoich zwierząt.
 3. Higiena i czystość: Zadbaj o czystość w miejscach, które Twoje zwierzęta często odwiedzają. Regularnie sprzątaj po zwierzętach, czyść i dezynfekuj legowiska, miski na pokarm i inne przedmioty, które mogą stanowić środowisko do rozwoju robaków.
 4. Kontrola pcheł: Pchły są jednym z najczęstszych nosicieli robaków, takich jak tasiemce. Regularne stosowanie preparatów na pchły może znacznie zmniejszyć ryzyko infekcji robakami.
 5. Prowadzenie zwierząt na smyczy: W miarę możliwości, staraj się nie dopuszczać do kontaktu Twoich zwierząt z potencjalnie zainfekowanymi zwierzętami, a także nie pozwól im jeść lub pić z nieznanych źródeł.
 6. Zdrowa dieta: Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta może pomóc wzmocnić system odpornościowy Twojego zwierzęcia, co z kolei może pomóc w walce z infekcjami pasożytniczymi.

Czym odrobaczać psa?

Odrobaczanie psa jest istotne dla utrzymania jego zdrowia i dobrego samopoczucia, a wybór odpowiedniego preparatu do odrobaczania jest kluczowy. Istnieje wiele różnych preparatów na rynku, a ich wybór zależy od wielu czynników, takich jak wiek psa, jego stan zdrowia, styl życia oraz rodzaj i stopień zarażenia pasożytami.

Preparaty do odrobaczania psów można podzielić na dwie główne kategorie: preparaty dostępne bez recepty i preparaty na receptę. Preparaty bez recepty są dostępne w sklepach zoologicznych i supermarketach, ale mogą nie być tak skuteczne jak te na receptę.

Preparaty na receptę są zazwyczaj silniejsze i skuteczniejsze w zwalczaniu różnych rodzajów robaków. Wiele z nich jest dostępnych w postaci tabletek, które są łatwe do podania i mogą być podawane razem z jedzeniem psa. Istnieją też preparaty w postaci pasty, które można podawać bezpośrednio do pyska psa lub dodać do pokarmu.

Innym popularnym preparatem jest spot-on, który jest nakładany bezpośrednio na skórę psa, zazwyczaj na karku, skąd rozprowadza się po całym ciele zwierzęcia, zabijając robaki.

Wybór preparatu do odrobaczania powinien zależeć od specyficznych potrzeb Twojego psa i rodzaju robaków, które są u niego obecne. W przypadku niektórych robaków, takich jak tasiemce, konieczne może być stosowanie specjalistycznego leczenia.

Kluczowe jest konsultowanie się z weterynarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu odrobaczania, aby upewnić się, że wybrany preparat jest odpowiedni dla Twojego psa i skuteczny przeciwko pasożytom, które mogą go zainfekować.

Jaki rodzaj preparatu na odrobaczenie wybrać – tabletkę, spot-on czy pastę?

Wybór pomiędzy tabletką, preparatem spot-on czy pastą zależy od Twojego psa i jego preferencji. Niektóre psy łatwiej zaakceptują tabletkę, innym łatwiej jest podać pastę. Preparaty spot-on są łatwe w aplikacji i nie wymagają podania doustnego, co jest zaletą dla psów, które trudno zmusić do połknięcia tabletki.

Jak działa tabletka na odrobaczanie?

Tabletka na odrobaczanie jest jednym z najpopularniejszych form leczenia przeciwpasożytniczego u psów. Zawiera składniki aktywne, które są skuteczne przeciwko określonym typom pasożytów, takim jak nicienie, tasiemce, glisty czy włośnice.

Działanie tabletki polega na zakłócaniu procesów życiowych pasożytów, co prowadzi do ich śmierci. Niektóre tabletki blokują system nerwowy robaków, powodując ich paraliż i śmierć. Inne interferują z procesami metabolicznymi robaków, co skutkuje ich osłabieniem i zgonem.

Po podaniu tabletka jest trawiona w przewodzie pokarmowym psa, a jej składniki aktywne są wchłaniane do krwiobiegu. Następnie są rozprowadzane po całym organizmie, docierając do miejsc, gdzie przebywają pasożyty.

Ważne jest, aby pamiętać, że różne rodzaje robaków mogą wymagać różnych leków do ich zwalczania. Dlatego też, przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody odrobaczania, powinno się skonsultować z weterynarzem, który zaleci najodpowiedniejszy lek.

Niezależnie od wybranego preparatu, istotne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania i częstotliwości podawania, które są dostosowane do wieku, wagi i ogólnego stanu zdrowia psa. Ponadto, po zastosowaniu tabletki na odrobaczanie, konieczne może być jej ponowne podanie po kilku tygodniach, aby zapewnić skuteczne zwalczanie wszystkich stadium rozwojowych robaków.

Jak podać psu tabletkę na odrobaczanie?

Podawanie psu tabletki na odrobaczanie może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli Twój pies jest niechętny do przyjmowania leków. Istnieją jednak różne metody, które mogą pomóc w tym procesie i sprawić, że będzie on mniej stresujący dla Ciebie i Twojego psa.

Jednym ze sposobów jest ukrycie tabletki w smakołyku lub kawałku jedzenia. Psy często są bardziej skłonne do przyjęcia leku, jeśli jest on połączony z czymś smacznym. Możesz spróbować ukryć tabletkę w kawałku sera, kiełbasie lub specjalnym smakołyku przeznaczonym do podawania leków. Wiele takich smakołyków ma kształt, który umożliwia umieszczenie w nim tabletki i zamknięcie, co utrudnia jej wykrycie przez psa.

Innym podejściem jest podanie tabletki bezpośrednio do pyska psa. Najlepiej zrobić to w sposób delikatny i spokojny. Otwórz pysk psa, umieść tabletkę jak najgłębiej i delikatnie zamknij pysk, trzymając go zamkniętym, dopóki pies nie połknie tabletki. Może być pomocne chwalenie psa i nagradzanie go po połknięciu leku.

Jeśli Twoje metody nie działają, nie wahaj się poprosić o pomoc weterynarza lub technika weterynaryjnego. Mogą oni pokazać Ci, jak bezpiecznie i skutecznie podać psu tabletkę, a nawet mogą zasugerować alternatywne metody podawania leków, jeśli będzie to konieczne.

Ważne jest, aby zawsze podążać za zaleceniami weterynarza dotyczącymi dawkowania i podawania leków. Niektóre tabletki na odrobaczanie mogą być podawane z jedzeniem, podczas gdy inne powinny być podawane na pusty żołądek. Dlatego zawsze przestrzegaj instrukcji weterynarza i czytaj ulotkę dołączoną do leku.

Podsumowanie

Odrobaczanie jest kluczowym elementem dbania o zdrowie psa. Regularne odrobaczanie, zgodnie z zaleceniami weterynarza, może chronić Twojego psa przed pasożytami i powiązanymi z nimi problemami zdrowotnymi. Pamiętaj, że każdy pies jest inny, więc zawsze skonsultuj się z weterynarzem, aby opracować plan odrobaczania, który najlepiej spełni potrzeby Twojego psa.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *