Kliker dla psa – co to jest i jak go używać?

Ten artykuł przeczytasz w: 8 minuty

Wszystko, co kiedykolwiek chciałeś wiedzieć o klikerach dla psów, znajduje się w tym artykule. Jako ekspert w dziedzinie zwierząt domowych, chciałbym podzielić się z Tobą swoją wiedzą na ten fascynujący temat. Nie tylko dowiesz się, czym jest kliker, ale także jak go używać, jakie są jego zalety i wady, a także jakie zasady powinieneś przestrzegać, aby korzystanie z niego było jak najbardziej efektywne. Czy jesteś gotów na prawdziwą podróż w świat treningu psów za pomocą klikera? Zapraszam!

Co to jest kliker?

Kliker to niewielkie urządzenie, które wydaje charakterystyczny dźwięk kliknięcia. Jest wykorzystywane w szkoleniu zwierząt, a w szczególności psów, w metodzie zwaną „kliker training”. Dźwięk klikera służy jako pozytywne wzmocnienie – potwierdzenie, że pies zrobił coś prawidłowo. Dzięki temu pies szybko uczy się, które zachowania są pożądane.

Początkowo kliker używany był do szkolenia delfinów, ale z czasem zyskał na popularności wśród trenerów psów. Zasada działania klikera jest prosta, ale jednocześnie genialna. Dźwięk klikera jest dla psa sygnałem, że wykonane przez niego zadanie jest prawidłowe, a nagroda jest w drodze. To proste narzędzie staje się więc potężnym sprzymierzeńcem w procesie szkolenia psa.

Jaki kliker dla psa?

Wybór klikera dla psa może zależeć od kilku czynników. Po pierwsze, powinien być wystarczająco głośny, aby Twój pies go słyszał, ale nie tak głośny, aby go przestraszyć. Po drugie, powinien być wygodny w użyciu – niezbyt duży i łatwy do przenoszenia.

Klikery dla psów dostępne są w różnych kształtach i kolorach. Niektóre mają dodatkowe funkcje, takie jak regulacja głośności czy pasek do zawieszenia na nadgarstku. Ważne jest, aby kliker był wygodny zarówno dla Ciebie, jak i Twojego psa. Wybór odpowiedniego klikera jest ważnym krokiem w procesie szkolenia.

Ile kosztuje kliker dla psa?

Koszt klikera dla psa jest zaskakująco niski, biorąc pod uwagę korzyści, jakie przynosi. Ceny zaczynają się już od kilku złotych za najprostsze modele, a kończą na kilkudziesięciu złotych za bardziej zaawansowane. W zależności od preferencji, można wybrać klikery z różnymi funkcjami dodatkowymi, które mogą nieco podnieść cenę.

Warto jednak pamiętać, że korzyści płynące ze szkolenia z klikerem znacznie przewyższają koszt jego zakupu. To niewielkie urządzenie może zdecydowanie przyspieszyć proces uczenia psa nowych umiejętności.

Kliker dla psa – zalety i wady

Wszystko, co ma zalety, ma też swoje wady – tak jest również z klikerm dla psa. Rozważmy obie strony medalu, zaczynając od zalet.

Zalety:

Kliker jest prosty w użyciu, tani i bardzo skuteczny. Pozwala na natychmiastowe wzmocnienie pozytywnego zachowania psa, co przyspiesza proces uczenia. Kliker eliminuje konieczność używania słów, które mogą być różnie interpretowane przez psa, a co za tym idzie – redukuje stres związany z treningiem. Dodatkowo, kliker może być używany przez każdą osobę, niezależnie od tonu głosu, co jest szczególnie ważne w wieloosobowych domach.

Wady:

Niektóre psy mogą się przestraszyć dźwięku klikera, zwłaszcza jeśli są szczególnie wrażliwe na dźwięki. W takim przypadku może być konieczne stopniowe przyzwyczajenie psa do dźwięku urządzenia. Ponadto, kliker musi być zawsze pod ręką podczas treningu, co może być nieco niewygodne. Wreszcie, trening z klikerem wymaga konsekwencji i regularności – brak jednego z tych elementów może skomplikować proces szkolenia.

Od czego zacząć trening z klikerem?

Pierwszym krokiem w treningu z klikerem jest właściwe zapoznanie psa z tym urządzeniem. Przed rozpoczęciem treningu musimy sprawić, aby pies zrozumiał, że dźwięk klikera oznacza coś pozytywnego. Ten proces nazywamy ładowaniem klikera.

 • Na początku wybierz miejsce, które jest wolne od rozpraszających bodźców, aby Twój pies mógł skupić się na Tobie i klikerze. Pamiętaj, że psy mają o wiele bardziej rozwinięte zmysły niż my, ludzie. Mogą być rozproszone przez różne zapachy, dźwięki czy widoki, których my nawet nie zauważamy.
 • Następnie, zaopatrz się w smakołyki, które Twój pies uwielbia. Ważne jest, aby były to małe kawałki, które pies może szybko zjeść – trening z klikerem polega na szybkim powtarzaniu ćwiczeń, więc nie możemy pozwolić, aby pies spędził za dużo czasu na jedzeniu nagrody.
 • Kiedy już jesteście przygotowani, możecie zacząć. Najprościej jest zacząć od kliknięcia klikerem, a następnie natychmiastowego wręczenia psu nagrody. To powinno być zrobione kilka razy, zawsze w ten sam sposób – najpierw dźwięk klikera, potem nagroda. W ten sposób Twój pies zacznie kojarzyć dźwięk klikera z pozytywnym doświadczeniem.
 • Podczas tych pierwszych sesji treningowych obserwuj swojego psa. Jeżeli zauważysz, że pies zaczyna reagować na dźwięk klikera, oznacza to, że ładowanie klikera zaczęło przynosić efekty. Twój pies może na przykład zaczynać węszyć w poszukiwaniu smakołyków lub patrzeć na Ciebie z oczekiwaniem zaraz po usłyszeniu dźwięku klikera.
 • Pamiętaj, że podczas używania klikera ważne jest, aby być konsekwentnym. Zawsze, kiedy klikasz, pies powinien dostać nagrodę. Nawet jeżeli klikniesz przypadkiem, bez związku z zachowaniem psa, musisz go nagrodzić. Dzięki temu pies nauczy się, że dźwięk klikera zawsze oznacza nagrodę, niezależnie od tego, co robi w danej chwili.

Zapoznaj psa z klikerem

Zapoznanie psa z klikerem, jest pierwszym i najważniejszym krokiem w treningu z klikerem. Proces ten polega na stworzeniu pozytywnego skojarzenia pomiędzy dźwiękiem klikera a nagrodą.

Podczas używania klikera, najważniejszym jest bycie konsekwentnym i cierpliwym. To klucz do sukcesu. Wybierz smakołyki, które Twój pies szczególnie uwielbia – mogą to być specjalne przysmaki dla psów, kawałki mięsa czy sera. Muszą być one na tyle małe, by pies mógł je szybko zjeść, ale na tyle smaczne, by stanowiły prawdziwą nagrodę.

Początkowe sesje klikera powinny odbywać się w spokojnym miejscu, wolnym od rozpraszających czynników. Najlepiej jest rozpocząć w domu, gdzie pies czuje się bezpieczny i komfortowo. Kiedy Twój pies wydaje się być zrelaksowany i skupiony, możesz zacząć.

Kliknij klikerem i natychmiast podaj psu smakołyk. Powtórz to kilka razy, zawsze w tej samej kolejności – najpierw dźwięk klikera, potem smakołyk. To pozwoli psu skojarzyć dźwięk klikera z nagrodą. Ważne jest, aby nagroda była wręczana natychmiast po dźwięku klikera, tak aby pies mógł zrozumieć, co spowodowało otrzymanie smakołyka.

Podczas pierwszych sesji obserwuj reakcje psa. Jeśli pies zaczyna patrzeć na Ciebie lub na kliker po usłyszeniu dźwięku, to znak, że zaczyna rozumieć, co ten dźwięk oznacza. Jeżeli zauważysz, że pies zaczyna szukać smakołyka zaraz po usłyszeniu dźwięku klikera, oznacza to, że proces ładowania klikera jest na dobrej drodze.

Wszystko to wymaga cierpliwości i konsekwencji. Pamiętaj, że każdy pies jest inny i niektóre psy mogą potrzebować więcej czasu na zapoznanie się z klikerem. Nie zniechęcaj się, jeżeli na początku Twój pies nie reaguje na dźwięk klikera. Przy odrobinie cierpliwości i konsekwencji, Twój pies na pewno zrozumie, co oznacza dźwięk klikera, co uczyni trening bardziej efektywnym i przyjemnym dla obu stron.

Użyj klikera, aby nauczyć psa reagowania na komendę

Gdy Twój pies już skojarzył dźwięk klikera z nagrodą, możesz zacząć używać klikera do nauczania komend. Zacznij od prostej komendy, jak na przykład „siad”. Gdy Twój pies usiądzie, kliknij klikerem i daj mu natychmiast nagrodę.

Powtarzaj to ćwiczenie kilka razy, zawsze używając klikera w momencie, gdy pies wykonuje polecenie. Ważne jest, aby zawsze nagradzać psa natychmiast po kliknięciu, aby utrzymać pozytywne skojarzenie z dźwiękiem klikera.

Dodaj komendę głosową

Gdy Twój pies nauczy się reagować na kliker, możesz zacząć dodawać komendę głosową. Powiedz komendę tuż przed tym, jak pies ma wykonać pożądane zachowanie, a następnie użyj klikera i daj mu nagrodę, gdy zachowanie zostanie wykonane.

Przykładowo, jeśli chcesz nauczyć psa komendy „siad”, powiedz „siad” tuż przed tym, jak oczekujesz, że pies usiądzie. Gdy pies usiądzie, użyj klikera i nagródź go. Powtarzaj to ćwiczenie, aż Twój pies nauczy się reagować na komendę głosową.

Jak używać klikera?

Prawidłowe używanie klikera jest kluczowe dla skutecznego treningu. Kliker powinien być używany w momencie, gdy pies wykonuje pożądane zachowanie. Dźwięk klikera powinien być natychmiastowo zastąpiony nagrodą.

Klikera nie należy używać jako narzędzia do wywoływania uwagi psa lub jako sygnału do wykonania konkretnej komendy. Jest to narzędzie do potwierdzenia, że pies zrobił coś prawidłowo.

Warto również pamiętać, że kliker powinien być używany tylko podczas sesji treningowych. Poza nimi, pies powinien odpoczywać i relaksować się.

Na czym polega szkolenie psa klikerem?

Szkolenie psa klikerem, znane również jako trening klikerowy, to metoda oparta na pozytywnym wzmocnieniu, która wykorzystuje specyficzny dźwięk (kliknięcie) jako sygnał informujący psa, że wykonał pożądane zachowanie i że nagroda jest w drodze. Jest to szybki i efektywny sposób na nauczenie psa nowych umiejętności i zachowań.

Podstawą treningu klikerowego jest stworzenie skojarzenia między dźwiękiem klikera a pozytywnym wzmocnieniem (nagrodą). Kiedy pies zrozumie to skojarzenie, dźwięk klikera staje się dla niego znakiem, że zrobił coś dobrze i że nagroda jest w drodze.

Proces szkolenia z klikerem jest prosty. Po pierwsze, obserwujesz swojego psa i czekasz, aż wykona pożądane zachowanie. W momencie, gdy pies robi to, co chcesz (na przykład siada, kiedy mu to poleciłeś), klikasz klikerem. Dźwięk klikera działa jak most między zachowaniem psa a nagrodą. Po kliknięciu natychmiast wręczasz psu nagrodę. W ten sposób pies szybko i jednoznacznie rozumie, które konkretnie zachowanie przyniosło mu nagrodę.

Przy treningu klikerowym ważne jest konsekwencja. Pies musi zawsze otrzymać nagrodę po usłyszeniu dźwięku klikera. Tak samo, dźwięk klikera powinien zawsze poprzedzać nagrodę. Kiedy pies zacznie rozumieć to skojarzenie, będzie starał się powtarzać zachowanie, które spowodowało dźwięk klikera, aby otrzymać nagrodę.

Trening klikerowy pozwala na naukę różnego rodzaju umiejętności i zachowań – od podstawowych komend, takich jak „siad” czy „zostań”, po bardziej skomplikowane triki czy zachowania. To sprawia, że jest to metoda niezwykle uniwersalna i efektywna.

Jakie ćwiczenia nadają się do szkolenia z klikerem?

Trening klikerowy jest niezwykle wszechstronny i można go stosować do nauczania psa praktycznie wszystkiego, co jest bezpieczne i fizycznie możliwe do wykonania dla psa. Poniżej przedstawiam kilka przykładowych ćwiczeń, które świetnie nadają się do treningu z klikerem.

 1. Podstawowe komendy: Kliker jest idealnym narzędziem do nauki podstawowych komend, takich jak „siad”, „leżeć”, „do mnie”, „zostań” czy „na miejsce”. Kiedy pies wykona daną komendę, wystarczy kliknąć i nagrodzić go smakołykiem.
 2. Ćwiczenia zręcznościowe: Trening z klikerem może być również wykorzystany do nauczania psa różnego rodzaju trików zręcznościowych, takich jak skoki przez przeszkody, chodzenie na dwóch łapach, czy przechodzenie przez tunele.
 3. Zachowania społeczne: Możesz używać klikera do nauczania psa odpowiednich zachowań społecznych. Na przykład, jeśli chcesz nauczyć psa, aby nie skakał na ludzi, możesz nagrodzić go kliknięciem i smakołykiem za to, kiedy pozostaje na czterech łapach, kiedy ktoś do niego podchodzi.
 4. Cisza i spokój: Klikerem możesz również nagradzać psa za spokój i cichość, na przykład kiedy jesteś w restauracji, w poczekalni u weterynarza, czy po prostu chcesz, aby pies nauczył się być spokojny w domu.
 5. Ćwiczenia z nosowaniem: Psy uwielbiają korzystać z nosa, a trening klikerowy doskonale nadaje się do ćwiczeń z wykorzystaniem tego zmysłu. Możesz nauczyć psa szukać ukrytych smakołyków, rozpoznawania różnych zapachów, czy szukania konkretnych przedmiotów.
 6. Przedmioty i zabawki: Kliker może pomóc psu nauczyć się różnych interakcji z przedmiotami – na przykład przynoszenia zabawki, naciskania przycisku, czy otwierania szuflady.

Zasady, o których musisz pamiętać używając klikera

 1. Klikaj tylko raz za każdym razem, gdy pies wykonuje pożądane zachowanie.
 2. Zawsze nagradzaj psa natychmiast po kliknięciu.
 3. Używaj klikera tylko podczas sesji treningowych.
 4. Bądź konsekwentny.
 5. Pamiętaj, że kliker to narzędzie pozytywnego wzmocnienia, a nie narzędzie karania.
 6. Cierpliwość i konsekwencja to klucz do sukcesu.

Co zrobić, gdy pies boi się odgłosu klikera?

Jeżeli Twój pies boi się odgłosu klikera, możesz spróbować zmniejszyć głośność urządzenia lub użyć go z większej odległości od psa. Możesz też spróbować innego typu klikera, który ma mniej głośny dźwięk.

Innym rozwiązaniem jest stopniowe przyzwyczajanie psa do dźwięku klikera. Możesz zacząć od używania klikera, gdy pies jest trochę dalej, a potem stopniowo zbliżać się, zawsze pozytywnie wzmacniając psa za spokojną reakcję na dźwięk.

Raz kliker, zawsze kliker?

Choć kliker jest doskonałym narzędziem do szkolenia, nie oznacza to, że musisz go używać cały czas. W rzeczywistości, po osiągnięciu określonego etapu szkolenia, można stopniowo zacząć eliminować dźwięk klikera, zastępując go pochwałą głosową lub innym rodzajem pozytywnego wzmocnienia.

Jednak pamiętaj, że kliker to bardzo skuteczne narzędzie, które może być przydatne w wielu sytuacjach. Dlatego warto go mieć zawsze pod ręką.

Trening z klikerem a pies Pawłowa

Porównanie treningu klikerowego do eksperymentów przeprowadzanych przez Iwana Pawłowa, znanego rosyjskiego fizjologa, jest całkiem trafne. Pawłow jest znany z jego pracy nad warunkowym (kondycyjnym) odruchem, znanej również jako reakcja Pawłowa. Jest to zjawisko, gdzie zwierzę (w tym przypadku pies) zaczyna kojarzyć dwa różne bodźce, które na początku były dla niego nieskojarzone.

W swoim najbardziej znanym eksperymencie, Pawłow dzwonił dzwonkiem tuż przed podaniem psu jedzenia. Początkowo pies nie miał żadnej reakcji na dźwięk dzwonka, ale po kilkukrotnym powtórzeniu tej procedury, pies zaczął ślinić się na sam dźwięk dzwonka, nawet jeśli jedzenie nie było podane. Pies nauczył się skojarzyć dźwięk dzwonka z jedzeniem i zaczął reagować na dźwięk, jakby był to bodziec powodujący wydzielanie śliny.

Podobnie działa trening klikerowy. Na początku pies nie ma żadnej reakcji na dźwięk klikera. Jednak po kilku sesjach, kiedy pies nauczy się, że dźwięk klikera zawsze poprzedza nagrodę, zacznie reagować na dźwięk klikera, jakby był to bodziec powodujący radość i oczekiwanie nagrody.

W treningu klikerowym, podobnie jak w eksperymencie Pawłowa, wykorzystuje się tzw. warunkowanie klasyczne. Dźwięk klikera staje się tzw. bodźcem warunkowym, który wywołuje u psa odruch warunkowy – oczekiwanie nagrody.

Jest to bardzo efektywny sposób na naukę psa nowych zachowań, ponieważ pies szybko i jednoznacznie rozumie, które konkretne zachowanie przyniosło mu nagrodę. Kliker działa tu jako precyzyjny sygnał, który informuje psa, że zrobił coś dobrze.

Mimo że trening klikerowy opiera się na tej samej zasadzie co eksperymenty Pawłowa, to jednak ma jedną ważną różnicę. W treningu klikerowym pies jest aktywnym uczestnikiem procesu nauki, a nie tylko biernym obiektem eksperymentu. To jest to, co sprawia, że trening klikerowy jest tak efektywny i satysfakcjonujący dla psa.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *