Wilczak czechosłowacki – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Wilczak czechosłowacki to rasa psa, która powstała z krzyżówki niemieckiego wilczaka z psem pasterskim. Jest to pies o imponującym wyglądzie i silnym charakterze. W artykule omówimy szczegółowo opis i wygląd rasy, charakter, umiejętności, sposoby wychowania i szkolenia, zalety i wady, zdrowie i pielęgnację, historię oraz wzorzec psa tej rasy.

Wilczak czechosłowacki – opis i wygląd rasy

Wilczak czechosłowacki jest psem o imponującym wyglądzie, silnym i muskularnym ciele oraz długiej sierści. Jego wzrost w kłębie wynosi około 65-70 cm, a waga dochodzi do 40 kg. Głowa psa jest masywna, z długim nosem i wielkimi, stojącymi uszami. Oczy są duże i wyraziste, najczęściej w kolorze brązowym. Sierść jest gęsta i gruba, o ciemnym odcieniu, z wyjątkiem brzucha, klatki piersiowej i końcówek łap, które są jaśniejsze.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy Wilczak czechosłowacki

Wilczak czechosłowacki to pies o silnym charakterze i niezależnym usposobieniu. Potrzebuje zdecydowanego i konsekwentnego właściciela, który będzie umiał go odpowiednio wychować i szkolić. Jest to pies bardzo aktywny i inteligentny, który potrzebuje dużo ruchu i aktywności fizycznej.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Wilczak czechosłowacki to pies, który świetnie sprawdza się w roli psa stróżującego oraz do pracy w służbach porządkowych i ratowniczych. Posiada bardzo dobry węch oraz wysoką inteligencję, co czyni go idealnym psem do pracy w służbach policyjnych oraz do ratowania ludzi.

Jaką ma osobowość?

Wilczak czechosłowacki jest psem bardzo wiernym, przyjacielskim oraz oddanym swojemu właścicielowi. Potrafi jednak być nieufny wobec obcych, dlatego ważne jest, aby był odpowiednio socjalizowany od szczenięcia. Jest to pies bardzo inteligentny i łatwo się uczy, jednak wymaga konsekwentnego i zdecydowanego podejścia ze strony właściciela.

Wilczak czechosłowacki – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie i szkolenie wilczaka czechosłowackiego wymaga dużo pracy i cierpliwości. Pies ten potrzebuje zdecydowanego i konsekwentnego właściciela, który będzie umiał zapewnić mu odpowiednie warunki do rozwoju oraz odpowiednio go wychować i szkolić. Ważne jest, aby szkolenie odbywało się w sposób pozytywny, z wykorzystaniem nagród i pochwał.

Dla kogo nadaje się Wilczak czechosłowacki?

Wilczak czechosłowacki to pies, który nie nadaje się dla każdego właściciela. Potrzebuje osoby, która będzie w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki do życia oraz odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Jest to pies dla osób z doświadczeniem w hodowli psów i posiadających wystarczającą wiedzę na temat tej rasy.

Wilczak czechosłowacki – cena

Cena wilczaka czechosłowackiego zależy od wielu czynników, takich jak wiek, pochodzenie, poziom szkolenia oraz uroda. Średnia cena za szczeniaka z rodowodem wynosi około 4000-6000 złotych.

Wady i zalety

Wady

Wilczak czechosłowacki to pies, który ma tendencję do dominacji i agresji, dlatego wymaga zdecydowanego i konsekwentnego właściciela. Jest to pies bardzo aktywny, który wymaga dużej ilości ruchu i aktywności fizycznej, co może stanowić problem dla osób o niskiej aktywności.

Zalety

Wilczak czechosłowacki to pies, który jest bardzo inteligentny, łatwo się uczy oraz posiada wysokie umiejętności węchowe. Doskonale sprawdza się w roli psa stróżującego oraz w służbach policyjnych i ratowniczych. Jest to pies bardzo wierny, przyjacielski i oddany swojemu właścicielowi.

Wilczak czechosłowacki – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Wilczak czechosłowacki wymaga odpowiedniego żywienia, które powinno być dostosowane do jego potrzeb energetycznych oraz wymagań. W diecie psa powinno znaleźć się odpowiednie źródło białka oraz tłuszczy. Ważne jest, aby unikać nadmiaru kalorii oraz składników sztucznych.

Pielęgnacja

Wilczak czechosłowacki wymaga regularnego szczotkowania i pielęgnacji sierści, która jest długa i gęsta. W okresie linienia wymaga intensywniejszej pielęgnacji. Warto również regularnie kontrolować stan uszu oraz pazurów psa.

Choroby

Wilczak czechosłowacki to pies, który ma skłonności do chorób stawów oraz do chorób oczu, takich jak zaćma. Warto regularnie kontrolować zdrowie psa oraz przeprowadzać regularne badania u weterynarza.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się na przyjęcie do domu Wilczaka czechosłowackiego wymaga zapewnienia mu odpowiedniego wyposażenia. Właściciele powinni pamiętać, że to pies duży i aktywny, co oznacza, że potrzebuje przestrzeni i odpowiedniego sprzętu.

Pierwszym niezbędnym elementem wyposażenia jest legowisko. Wilczak czechosłowacki potrzebuje miejsca, gdzie będzie mógł się zrelaksować i wypocząć. Legowisko powinno być duże i wygodne, aby pies miał miejsce na rozciągnięcie się. Właściciele powinni wybierać legowiska wykonane z materiałów odpornych na zniszczenia, aby uniknąć konieczności częstej wymiany.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia jest smycz i obroża. Ze względu na dużą siłę, jaką posiada Wilczak czechosłowacki, niezbędne jest zapewnienie mu odpowiedniej smyczy i obroży. Właściciele powinni wybierać smycze i obroże wykonane z trwałych materiałów, które zapewnią bezpieczeństwo i wygodę dla psa.

Wilczak czechosłowacki to pies o dużej aktywności fizycznej, co oznacza, że potrzebuje regularnych długich spacerów. Właściciele powinni pamiętać o zakupie odpowiedniego sprzętu do spacerów, takiego jak np. kagańce, który zapewni bezpieczeństwo podczas wychodzenia na spacery.

Innym ważnym elementem wyposażenia dla Wilczaka czechosłowackiego są zabawki. Wilczak czechosłowacki to pies o dużej energii, który potrzebuje odpowiedniej ilości zabawy i stymulacji umysłowej. Właściciele powinni wybierać zabawki, które są odporne na zniszczenie i zapewnią psu godziny zabawy.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem wyposażenia dla Wilczaka czechosłowackiego są produkty do pielęgnacji. Właściciele powinni pamiętać o zakupie odpowiedniego szamponu, odżywki oraz szczotki do pielęgnacji sierści i pazurów. Właściwa pielęgnacja zapewni psu zdrowie i wygodę.

Historia psa rasy wilczak czechosłowacki

Początki rasy Wilczak czechosłowacki sięgają lat 50. XX wieku, kiedy to w Czechosłowacji dokonano eksperymentu hodowlanego, mającego na celu uzyskanie psa, który łączyłby w sobie cechy wilka i psa domowego. Eksperyment ten polegał na skrzyżowaniu psów owczarka niemieckiego z wilkami karpackimi. W ten sposób uzyskano pierwsze szczenięta, które następnie były krzyżowane z sobą, aż uzyskano stabilną populację, o ostatecznej nazwie Wilczak czechosłowacki.

W kolejnych latach rasa ta była wykorzystywana przez służby wojskowe i policję Czechosłowacji. Wilczaki czechosłowackie były wykorzystywane do patrolowania granic, tropienia przestępców i poszukiwania ludzi zaginionych. Szybko zyskały reputację niezwykle skutecznych psów służbowych, co sprawiło, że zaczęły być importowane do innych krajów.

W latach 70. XX wieku zaczęto prowadzić prace nad uznaniem rasy przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). W 1982 roku rasa Wilczak czechosłowacki została oficjalnie uznana przez FCI.

Obecnie Wilczak czechosłowacki jest ceniony przez hodowców i miłośników psów na całym świecie. Wciąż jest wykorzystywany przez służby mundurowe, ale coraz częściej jest też traktowany jako pies towarzyszący, dzięki swojemu charakterowi i wyglądowi przypominającemu wilka.

Wzorzec psa rasy wilczak czechosłowacki

Wzorzec rasy Wilczak czechosłowacki określa wygląd i proporcje tej rasy psów. Jest to ważne dla hodowców, którzy starają się utrzymać rasy w określonych standardach.

Wilczak czechosłowacki to pies o imponującym wyglądzie, osiągający wysokość w kłębie od 60 do 65 cm u samców, a u samic od 58 do 63 cm. Waga psów tej rasy wynosi zazwyczaj od 25 do 35 kg. Jego sylwetka powinna być proporcjonalna, z wyraźnie zarysowanymi mięśniami. Ma on silną, prostą kufę, z charakterystycznym czarnym nosem. Uszy powinny być wyprostowane, a oczy lekko skośne i o intensywnym kolorze.

Charakterystyczną cechą wilczaków czechosłowackich jest ich gęsta, szorstka sierść o charakterystycznym wyglądzie wilczej grzywy. Wzorzec rasy dopuszcza dwa rodzaje sierści: krótką i długą. Krótka sierść powinna być twarda i przylegać do ciała, natomiast długa sierść powinna być miękka i falująca.

Wilczak czechosłowacki to pies o atletycznej budowie, z wysoko osadzonym ogonem, który powinien mieć długość odpowiadającą długości kończyny tylnej. Wzorzec rasy wymaga, aby ogon był noszony opuszczony lub lekko zagięty w dół w stanie spoczynku, a podniesiony w stanie podniecenia.

Wilczak czechosłowacki – ciekawostki o rasie

Wilczak czechosłowacki to rasa psa o fascynującej historii i charakterystycznej aparycji. Poniżej znajdują się niektóre z ciekawszych faktów dotyczących tej rasy:

  • Początkowo wilczaki czechosłowackie były hodowane wyłącznie dla celów wojskowych, aby służyć jako psy obronne i tropiące. Dopiero po latach zaczęto zauważać ich potencjał jako psów domowych.
  • Wilczaki czechosłowackie są jedną z najmłodszych ras psów, gdyż ich historia sięga jedynie lat 50. XX wieku.
  • W przeciwieństwie do innych ras, wilczaki czechosłowackie nie zyskały popularności wśród miłośników psów dzięki wystawom, ale dzięki swojemu wyjątkowemu charakterowi i zdolnościom.
  • Wilczak czechosłowacki to rasa psa o dużej inteligencji i umiejętnościach, dlatego często wykorzystywana jest jako pies policyjny, ratowniczy i tropiący.
  • Choć wilczak czechosłowacki jest wspaniałym psem, to jednak nie jest dla każdego. Wymaga konsekwentnego i doświadczonego właściciela, który zna specyfikę tej rasy i potrafi ją odpowiednio szkolić.
  • Wilczak czechosłowacki jest bardzo przywiązany do swojego właściciela i potrzebuje dużo uwagi i czasu, aby być zadowolony. Nie nadaje się więc dla osób pracujących poza domem przez większość dnia.
  • Z powodu swojego wyglądu i imponującej sylwetki, wilczak czechosłowacki często występuje w filmach i reklamach.
  • Wilczak czechosłowacki jest także znaną rasą psa sportowego, który świetnie sprawdza się w takich dyscyplinach jak agility czy IPO.
  • Wilczaki czechosłowackie są rasą stosunkowo zdrową, jednak jak każdy pies, wymagają regularnych wizyt u weterynarza oraz odpowiedniej pielęgnacji.
  • Wilczak czechosłowacki to rasa psa, która nie toleruje samotności i izolacji, dlatego nie należy jej trzymać w kojcach lub na łańcuchu. Potrzebuje dużo ruchu i interakcji z człowiekiem, aby być szczęśliwym.

Podsumowanie

Wilczak czechosłowacki to niezwykła rasa psa, która łączy w sobie piękno wilka z pracowitością i oddaniem psa pasterskiego. Charakteryzuje się on wysokim poziomem aktywności i inteligencji, co sprawia, że jest idealnym psem dla aktywnych i zaangażowanych właścicieli. Jednak ze względu na swoją naturę wilczą wymaga odpowiedniej socjalizacji i szkolenia. Warto również pamiętać, że jest to rasa, która potrzebuje dużo ruchu i aktywności, aby zachować zdrowie i szczęście.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *