Szpic niemiecki – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Szpic niemiecki to niewielki pies o niezwykle charakterystycznym wyglądzie i uroku. Niezależnie od tego, czy jesteś wieloletnim miłośnikiem tej rasy, czy dopiero poznajesz ten niepowtarzalny, rezolutny zwierzak, ten artykuł dostarczy Ci mnóstwo cennych informacji.

Szpic niemiecki – opis i wygląd rasy

Szpic niemiecki to niewielki pies o charakterystycznym wilczym wyglądzie. Posiada gęstą, puszystą sierść, która tworzy efektowny kryza wokół szyi. Jego uszy są duże, stojące, co dodaje mu czujności. Oczy są ciemne, okrągłe i pełne życia. Ogółem, szpic niemiecki to zwinny, elegancki pies o zrównoważonych proporcjach.

Charakter psa rasy Szpic niemiecki

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Szpic niemiecki to rasa o wielu talentach. Wyróżniają się inteligencją, łatwością uczenia się i energią. Mogą być wykorzystywane do różnych celów, takich jak agility, posłuszeństwo czy nawet terapia.

Jaką ma osobowość?

Szpic niemiecki to rezolutny, pewny siebie pies, który jest pełen entuzjazmu. Mają silny instynkt obronny, co czyni ich doskonałymi stróżami. Są także bardzo lojalne wobec swoich właścicieli i są zazwyczaj rezerwowane wobec obcych.

Szpic niemiecki – jak wyszkolić i wychować?

Wyszkolenie i wychowanie szpica niemieckiego wymaga cierpliwości, konsekwencji, ale przede wszystkim zrozumienia natury tej rasy. Szpic niemiecki to pies o niezwykle silnym charakterze, dlatego bardzo ważne jest ustalenie pewnych reguł i konsekwencje ich przestrzegania.

Pomimo swojej rezolutności i pewności siebie, szpice niemieckie są także inteligentnymi psami, które łatwo przyswajają nowe umiejętności. Najlepszym podejściem do szkolenia tych psów jest metoda pozytywnego wzmocnienia. Chwalenie i nagradzanie psa za dobre zachowanie zdecydowanie przynosi lepsze efekty, niż karanie za błędy.

Szpic niemiecki to pies towarzyski, który uwielbia być w centrum uwagi. Dlatego też, w procesie wychowania i szkolenia, ważne jest zapewnienie psu odpowiedniej ilości interakcji i stymulacji umysłowej.

Dla kogo nadaje się Szpic niemiecki?

Szpic niemiecki to rasa, która najbardziej odpowiada osobom o aktywnym trybie życia. Jest to pies energiczny, który potrzebuje regularnej aktywności fizycznej. Jednocześnie, jego inteligencja sprawia, że dobrze sprawdzi się w roli psa do zadań specjalnych – może to być agility, posłuszeństwo czy praca terapeutyczna.

Szpic niemiecki to także rasa dla osób, które cenią sobie towarzystwo i lojalność swojego psa. Są to psy, które tworzą silne więzi z właścicielami i są im całkowicie oddane.

Ponadto, szpice niemieckie dobrze sprawdzają się w roli psa stróża. Mimo niewielkich rozmiarów, mają silny instynkt obronny i są zawsze gotowe stanąć na straży swojego domu i rodziny.

Szpic niemiecki – cena

Cena szczeniaka szpica niemieckiego jest bardzo zróżnicowana i zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, na cenę wpływa prestiż hodowli, z której pochodzi szczeniak, a także jego rodowód.

Ceny szczeniąt szpica niemieckiego zaczynają się od około 1500 zł. Jednak za szczeniaki z renomowanych hodowli, posiadające najlepszy rodowód, cena może wzrosnąć nawet do 3000 zł lub więcej.

Warto jednak pamiętać, że cena zakupu to tylko jedno z wydatków związanych z posiadaniem psa. Do kosztów należy doliczyć wydatki na żywienie, regularne szczepienia, weterynaryjne kontrole zdrowia, akcesoria, jak smycze, legowisko, miski, zabawki, a także koszty związane z ewentualnymi problemami zdrowotnymi i pielęgnacją sierści.

Wady i zalety

Wady

Każda rasa ma swoje mniej pozytywne strony, tak jest również w przypadku szpica niemieckiego.

Jednym z głównych wyzwań, na które mogą napotkać właściciele tych psów, jest konieczność regularnej pielęgnacji gęstej, puszystej sierści. Szpice niemieckie linieją intensywnie, zwłaszcza w okresach przejściowych między porami roku. Wymaga to codziennego szczotkowania, co nie każdemu może odpowiadać.

Drugą cechą, która może być trudna do zaakceptowania, jest ich skłonność do głośnego szczekania. Szpice niemieckie mają naturalny instynkt stróża i są zawsze gotowe alarmować o potencjalnym zagrożeniu, co może być problemem, szczególnie jeśli mieszkasz w gęsto zaludnionym miejscu.

Również ich nieufność wobec obcych i skłonność do dominacji mogą stwarzać wyzwania w szkoleniu i socjalizacji.

Zalety

Z drugiej strony, zalety posiadania szpica niemieckiego są liczne i mogą zdecydowanie przeważyć nad potencjalnymi wadami.

Szpic niemiecki to pies o niezwykle silnej osobowości. Są inteligentni, rezolutni i niezwykle lojalni. Ich zdolność do szybkiego uczenia się czyni je doskonałymi psami do różnego rodzaju szkoleń i aktywności.

Są to także doskonałe psy stróżujące. Mimo niewielkich rozmiarów, są zawsze gotowe stanąć na straży swojego domu i rodziny, co czyni je idealnymi psami do ochrony domu.

Szpic niemiecki jest również psem towarzyskim, który uwielbia spędzać czas z rodzinną „wilką”. Formują silne więzi emocjonalne z właścicielami, co czyni je niezwykle oddanymi towarzyszami.

Co więcej, mimo swojego puszystego wyglądu, szpice niemieckie są zdrowymi i długowiecznymi psami, co zdecydowanie jest jednym z ich atutów.

Szpic niemiecki – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Żywienie szpica niemieckiego to temat, który wymaga dużej uwagi. Dieta tego psa powinna być zrównoważona i pełna składników odżywczych. Zaleca się karmienie suchą karmą wysokiej jakości, której głównym składnikiem jest mięso. Szpic niemiecki to aktywny pies, dlatego potrzebuje dużo białka do utrzymania masy mięśniowej. Dodatkowo, dieta powinna być urozmaicona o warzywa i owoce, które dostarczą mu niezbędnych witamin i minerałów.

Podobnie jak w przypadku innych psów, warto monitorować ilość podawanej karmy, aby uniknąć otyłości, która może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Pielęgnacja

Pielęgnacja szpica niemieckiego nie jest zbyt skomplikowana, ale wymaga pewnego zaangażowania. Ten pies ma gęstą, dwuwarstwową sierść, która wymaga regularnego szczotkowania, aby utrzymanie jej w dobrej kondycji. Szczotkowanie pomaga również zminimalizować problem linienia.

Szpice niemieckie nie wymagają częstych kąpieli – wystarczy je kąpać tylko wtedy, gdy są naprawdę brudne. Zbyt częste kąpiele mogą wysuszyć skórę i sierść.

Choroby

Szpic niemiecki to generalnie zdrowa rasa, ale jak każdy pies, może cierpieć na pewne choroby. Jedną z najczęściej spotykanych u szpiców niemieckich jest dysplazja stawu biodrowego. Inne potencjalne problemy zdrowotne to choroby skóry, problemy z sercem i oczami.

Szpic niemiecki to rasa, która może cierpieć na alergie, dlatego ważne jest monitorowanie stanu ich skóry i sierści. Wszelkie zmiany, takie jak podrażnienia, strupy, nadmierne linienie lub zmiany w zachowaniu, powinny być skonsultowane z weterynarzem.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Decydując się na szpica niemieckiego, warto z góry przygotować odpowiednie akcesoria. Przede wszystkim, będzie potrzebna dobrej jakości smycz i obroża lub uprząż, dostosowane do rozmiaru psa.

Ważne są też miseczki na jedzenie i wodę oraz wygodne legowisko. Szpic niemiecki, jak każdy pies, potrzebuje swojego miejsca, gdzie będzie mógł odpocząć i poczuć się bezpieczny.

Do podstawowych akcesoriów należy także szereg zabawek, które zaspokoją naturalne potrzeby psa do gryzienia, zabawy i aktywności. Dobrym wyborem mogą być zabawki interaktywne, które jednocześnie zaspokoją potrzebę szpica do zabawy i stymulacji umysłowej.

Oprócz tego, niezbędne będą akcesoria do pielęgnacji – szczotka do sierści, specjalne szampony do kąpieli, a także produkty do higieny jamy ustnej.

Historia psa rasy Szpic niemiecki

Początki

Historia szpica niemieckiego sięga tysięcy lat wstecz. Badania genetyczne wykazały, że są to jedne z najstarszych ras psów na świecie. Szpice zostały upamiętnione na malowidłach grobowych starożytnych cywilizacji, a ich podobizny widnieją na monetach, rzeźbach i w literaturze.

Pierwotnie, te psy pełniły różne funkcje – od stróżowania, przez pasterstwo, po zwalczanie szkodników. Były cenione za swoją odwagę, zróżnicowane umiejętności i lojalność wobec właścicieli.

Rozwój rasy

Szpic niemiecki, w formie, którą znamy dzisiaj, został wyhodowany w Niemczech w XIX wieku. Pracowano nad nim głównie w celu uzyskania psa o określonym wyglądzie i temperamentcie. Z czasem, rasa ta zaczęła zdobywać popularność nie tylko jako pies pracujący, ale również jako pies towarzyszący.

Niemieccy hodowcy pracowali nad utrzymaniem i poprawą cech charakterystycznych dla szpica, takich jak jego charakterystyczna sierść, ostro zakończony pysk, stojące uszy i zadarty ogon. Celem było uzyskanie psa, który nie tylko będzie atrakcyjny pod względem wyglądu, ale również posiadał będzie umiejętności i temperament idealne do życia jako pies domowy.

Obecnie

Dziś szpic niemiecki jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych ras psów na świecie. Jest ceniony za swoją inteligencję, odwagę, lojalność i zdolność do nauki. Znalazł swoje miejsce zarówno w domach, jako ukochany członek rodziny, jak i w różnych dziedzinach psiego sportu, gdzie jego zrównoważony temperament i zdolności sprawiają, że jest cenionym zawodnikiem.

Mimo swojego statusu jako popularnej rasy domowej, szpic niemiecki nadal zachował wiele cech swoich pracujących przodków, w tym odwagę, determinację i zdolność do samodzielnej pracy. Dzięki temu, szpic niemiecki jest nie tylko doskonałym psem towarzyszącym, ale także utalentowanym psem pracującym, zdolnym do spełniania wielu różnorodnych zadań.

Wzorzec psa rasy Szpic niemiecki

Szpic niemiecki to rasa o bardzo charakterystycznym wyglądzie, który jest szczegółowo opisany w oficjalnym wzorcu rasy.

Zgodnie ze standardem FCI, szpic niemiecki to pies średniej wielkości, o proporcjonalnej budowie i gęstym, puszystym futrze. Ma mocny, krótki grzbiet i głęboką klatkę piersiową, co nadaje mu wytrzymałość i siłę.

Głowa szpica niemieckiego jest kształtu klina, z wyraźnie zarysowanym stopem. Oczy są średniej wielkości, owalne, ciemnobrązowe i wyrażają czujność oraz inteligencję. Uszy są małe, stojące i szeroko rozstawione.

Szpic niemiecki ma charakterystyczny „lisioogon”, który jest gęsto owłosiony i noszony luźno na grzbiecie. Jego sierść jest gruba, z miękkim podszerstkiem i szorstką, prostą warstwą wierzchnią, która odstaje od ciała.

Pod względem kolorystyki, szpic niemiecki występuje w wielu wariantach – od czarnego, przez czerwony, pomarańczowy, beżowy, aż po biały i wielokolorowy.

Ten pies jest znany ze swojego pewnego siebie, czujnego i żywego temperamentu. Jest zawsze czujny, ale nie agresywny. Charakteryzuje go duże przywiązanie do swojego właściciela i naturalna nieufność wobec obcych.

Szpic niemiecki – ciekawostki o rasie

  1. Szpic niemiecki a Królowa Anglii: Jedna z najciekawszych historii związanych ze szpicem niemieckim dotyczy królowej Wiktorii. Monarchini była wielką miłośniczką tej rasy i to właśnie jej zasługą jest popularność szpica w Wielkiej Brytanii. Jeden ze szpiców, o imieniu Marco, był szczególnie ukochanym psem królowej.
  2. Długość życia: Szpic niemiecki to rasa psów o dość długim okresie życia. Właściwie troszczone, te psy mogą żyć nawet do 15 lat, a niektóre przekraczają nawet tę granicę.
  3. Szpic niemiecki i sowa? Szpice niemieckie są często porównywane do sów ze względu na ich wygląd i cechy charakteru. Tak jak sowy, szpice są czujne, ostrożne i nieco tajemnicze. A ich duże, okrągłe oczy dodają im wyrazistości.
  4. Pierwotne role: Choć dzisiaj szpice niemieckie są przede wszystkim psami domowymi, ich przodkowie pełnili wiele ważnych ról. Były to psy stróżujące, pasterze i łowcy szkodników.
  5. „Szpic” – skąd ta nazwa? Nazwa „szpic” pochodzi od starogermańskiego słowa „spitz”, co oznacza „ostry” lub „spiczasty”. Wszystko przez charakterystyczny kształt głowy tych psów, przypominający spiczasty kształt.
  6. Różne rozmiary: Szpic niemiecki występuje w pięciu różnych rozmiarach: od wilczego szpica, przez szpica dużego, średniego, małego, aż po miniaturowego szpica, znanego również jako Pomeranian.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *