Niemiecki terier myśliwski – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Niemiecki terier myśliwski to rasa psa, która zasługuje na szczególną uwagę. Mając zarówno odważny charakter, jak i zdecydowane zdolności myśliwskie, jest to pies, który zasługuje na dogłębne poznanie. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat tej niezwykłej rasy.

Niemiecki terier myśliwski – opis i wygląd rasy

Ten średniej wielkości pies jest muskularny i zwarty. Posiada krótką, gęstą sierść, zwykle w kolorach czarnym, czerwonym lub pieprz i sól. Jego mocna głowa, szerokie czoło i mocne szczęki nadają mu wygląd gotowego do działania psa myśliwskiego.

Charakter psa rasy Niemiecki terier myśliwski

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Niemiecki terier myśliwski to wyjątkowo wszechstronny pies myśliwski. Jego główne umiejętności to świetne węchowanie, zdolności śledcze oraz aportowanie. Dzięki swojej inteligencji i wrodzonemu instynktowi myśliwskiemu, ten pies potrafi skutecznie tropić drobną zwierzynę, taką jak króliki czy lisy, ale również większe drapieżniki. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jego umiejętności nie kończą się jedynie na polowaniach. Może być również świetnym towarzyszem w sportach kynologicznych takich jak agility, obedience czy coursing.

Jaką ma osobowość?

Niemiecki terier myśliwski to niezwykle energiczny i pewny siebie pies. Jego charakter jest żywiołowy i pełen zapału. Pomimo swojej myśliwskiej natury, jest również bardzo lojalny i przywiązany do swojego właściciela, co czyni go doskonałym towarzyszem rodziny. Jest to pies, który potrzebuje konsekwentnego i zdecydowanego przewodnika, który da mu jasne wskazówki dotyczące tego, czego się od niego oczekuje. Jednocześnie jest to pies bardzo inteligentny, który szybko się uczy i z łatwością przyswaja nowe komendy.

Niemiecki terier myśliwski – jak wyszkolić i wychować?

Kluczem do sukcesu w wychowaniu Niemieckiego teriera myśliwskiego jest konsekwencja, cierpliwość i pozytywne wzmocnienie. Z racji jego inteligencji i chęci do pracy, ten pies bardzo dobrze reaguje na pozytywne metody szkoleniowe oparte na nagrodach. Ponieważ jest to rasa o silnym instynkcie myśliwskim, warto już od szczenięcych lat wprowadzać podstawy posłuszeństwa, aby uniknąć problemów w dorosłym życiu. Wspólne aktywności, takie jak spacery, gry, czy treningi są niezbędne dla prawidłowego rozwoju tej rasy.

Dla kogo nadaje się Niemiecki terier myśliwski?

Ten pies doskonale nadaje się dla osób aktywnych, które cenią sobie energiczne spacery, biegi czy aktywne zabawy. Biorąc pod uwagę jego myśliwskie predyspozycje, Niemiecki terier myśliwski będzie idealnym wyborem dla myśliwych czy entuzjastów sportów kynologicznych. Jednakże, to także doskonały towarzysz dla rodzin z dziećmi, które są w stanie dostarczyć mu odpowiedniej ilości ruchu i zajęć. Dla osób starszych czy mniej aktywnych, rasa ta może okazać się zbyt wymagająca.

Niemiecki terier myśliwski – cena

Cena Niemieckiego teriera myśliwskiego może się znacząco różnić w zależności od wielu czynników. Pochodzenie, czyli renomowana hodowla z dobrym rodowodem, może znacząco wpłynąć na cenę. Średnio jednak za szczeniaka tej rasy trzeba zapłacić od 2500 do 4000 zł. Oczywiście warto zwrócić uwagę na to, czy pies pochodzi z hodowli, która dba o zdrowie i dobrą genetykę swoich psów, ponieważ jest to inwestycja na wiele lat i warto wybrać odpowiedzialnego hodowcę.

Wady i zalety

Wady

 1. Upór: Ta rasa jest znana z pewnego stopnia uporu, co może stanowić wyzwanie dla mniej doświadczonych właścicieli w trakcie szkolenia.
 2. Wysoki poziom energii: Niemiecki terier myśliwski jest psem o wysokim poziomie energii, co oznacza, że potrzebuje dużo ruchu i aktywności fizycznej. Może być nieodpowiedni dla osób, które nie mogą poświęcić wystarczająco dużo czasu na spacery i zabawy.
 3. Instynkt myśliwski: Jego silny instynkt myśliwski może być problematyczny dla rodzin, które mają inne małe zwierzęta domowe.
 4. Potrzeba stałej uwagi: Chociaż jest lojalny wobec swojej rodziny, może być nieśmiały lub nieufny wobec obcych, co wymaga od właściciela stałej uwagi i socjalizacji.

Zalety

 1. Lojalność: Jest niezwykle przywiązany do swojego właściciela i rodziny. Jego lojalność i oddanie czynią go doskonałym towarzyszem.
 2. Inteligencja: Jest to bardzo inteligentny pies, który szybko się uczy, co sprawia, że trening i szkolenie są przyjemnością.
 3. Wszechstronność: Dzięki swoim umiejętnościom myśliwskim jest wszechstronnym psem, który może uczestniczyć w różnych aktywnościach, od polowań po sporty kynologiczne.
 4. Trwała sierść: Jego sierść jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji i nie wymaga częstego trymowania, co jest korzystne dla osób, które nie chcą poświęcać dużo czasu na pielęgnację.
 5. Dobra zdrowotność: Ogólnie jest to zdrowa rasa, choć, jak każdy pies, może być narażony na pewne choroby dziedziczne.

Niemiecki terier myśliwski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Żywienie Niemieckiego teriera myśliwskiego powinno być dostosowane do jego poziomu aktywności, wieku oraz stanu zdrowia. Jako pies o wysokim poziomie energii, potrzebuje on diety bogatej w białko i tłuszcze. Najlepiej wybierać karmę premium, której głównym składnikiem jest mięso. Warto też urozmaicać dietę naturalnymi dodatkami, takimi jak warzywa, jajka czy ryby. Pamiętaj, by unikać produktów z konserwantami i sztucznymi dodatkami. Regularne kontrole wagi i konsultacje z weterynarzem pomogą dostosować dietę do indywidualnych potrzeb psa.

Pielęgnacja

Sierść Niemieckiego teriera myśliwskiego jest krótka i gęsta, co czyni ją stosunkowo łatwą w pielęgnacji. Regularne szczotkowanie raz w tygodniu pomoże usunąć martwe włosy i utrzymać sierść w dobrym stanie. Kąpiel jest zalecana w razie potrzeby, ale nie zbyt często, aby nie uszkodzić naturalnej warstwy ochronnej skóry. Konieczne jest regularne przycinanie pazurów, czyszczenie uszu i kontrole stanu zębów.

Choroby

Niemiecki terier myśliwski jest generalnie zdrową rasą, ale jak każdy pies może być podatny na pewne choroby dziedziczne. Do najczęstszych problemów zdrowotnych należą choroby stawów, takie jak dysplazja biodrowa czy łokciowa. Warto też regularnie kontrolować stan skóry, ponieważ niektóre egzemplarze mogą być podatne na alergie. Regularne wizyty u weterynarza, szczepienia i profilaktyczne badania pomogą w wykryciu i zapobieganiu potencjalnym problemom zdrowotnym.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Niemieckiego teriera myśliwskiego do domu, warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych akcesoriów. Pierwsze na liście powinny być solidna obroża i smycz, najlepiej dopasowane do wzrostu i wagi psa. Dobrej jakości misa do jedzenia i picia oraz komfortowe legowisko to kolejne niezbędne elementy. Ze względu na jego aktywny charakter, warto zaopatrzyć się w zabawki, które pozwolą mu spalić nadmiar energii, takie jak piłki czy frisbee. Jeśli planujesz szkolenie czy treningi, warto rozważyć zakup clickera czy specjalnych przysmaków do treningu. Ponadto, zestaw do pielęgnacji sierści – szczotki, grzebienie i szampony – ułatwi dbanie o wygląd i zdrowie psa.

Historia psa rasy Niemiecki terier myśliwski

Niemiecki terier myśliwski to rasa o bogatej i fascynującej historii, która wywodzi się bezpośrednio z Niemiec. Ten porywający pies został wyhodowany specjalnie z myślą o polowaniach, gdzie jego głównym zadaniem było ściganie zwierzyny oraz jej wypłaszanie z kryjówek.

Początki

Historia tej rasy sięga XIX wieku, kiedy to w Niemczech zaczęto hodować psy myśliwskie, które charakteryzowałyby się doskonałym węchem, odwagą oraz zdolnością do pracy w różnych warunkach terenowych. Niemiecki terier myśliwski powstał z krzyżówki różnych ras terierów niemieckich oraz innych ras myśliwskich, takich jak pinscher czy dachshund.

Rozwój rasy

W kolejnych latach Niemiecki terier myśliwski zyskiwał coraz większą popularność wśród myśliwych, nie tylko w Niemczech, ale i w innych krajach Europy. Jego wszechstronność, odwaga i zdolność do pracy w trudnych warunkach przysporzyły mu wielu zwolenników. W 1920 roku został założony pierwszy klub rasy w Niemczech, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tą rasą.

Obecnie

Współcześnie Niemiecki terier myśliwski jest cenionym psem myśliwskim, ale również staje się coraz bardziej popularny jako pies rodzinny. Jego przyjazny charakter, inteligencja oraz lojalność sprawiają, że świetnie odnajduje się w roli towarzysza życia. Jednocześnie nie stracił swoich pierwotnych instynktów myśliwskich, co sprawia, że jest chętnie wybierany przez entuzjastów polowań.

Wzorzec psa rasy Niemiecki terier myśliwski

Niemiecki terier myśliwski, znany także jako Deutscher Jagdterrier, jest rasą wyjątkowo charakterystyczną pod względem budowy i wyglądu. Wzorzec tej rasy został ustalony z myślą o zachowaniu jej unikalnych cech i zdolności myśliwskich, które przyniosły jej tak wielką sławę.

Budowa ciała

Jest to pies średniej wielkości, o zwartej i mocnej budowie. Jego ciało jest lekko wydłużone, ale bardzo dobrze umięśnione, co wskazuje na duże zdolności atletyczne. Łopatki są dobrze nachylone, a nogi są proste i mocne, co daje mu szybkość i zwinność potrzebną w polowaniach.

Głowa i twarz

Głowa Niemieckiego teriera myśliwskiego jest proporcjonalna do reszty ciała, z wyraźnie zaznaczonym stopem i mocnym pyskiem. Oczy są ciemne, o żywym i przebiegłym spojrzeniu, które odzwierciedla jego inteligencję i bystrość umysłu. Uszy są wysoko osadzone, w kształcie litery „V” i lekko opadające.

Sierść

Sierść Niemieckiego teriera myśliwskiego jest krótka, gęsta i szorstka, co chroni go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Kolorystyka jest zróżnicowana, ale najczęściej spotykane są barwy czarne lub ciemnobrązowe z czerwonymi znaczeniami.

Charakterystyka ogólna

Wzorcem jest pies pełen energii, o pewnym siebie i stanowczym charakterze. Jego postawa i sposób poruszania się odzwierciedlają jego pewność siebie i determinację. Mimo że jest to rasa stworzona do pracy, jej cechy charakterystyczne sprawiają, że jest również wspaniałym towarzyszem rodziny.

Niemiecki terier myśliwski – ciekawostki o rasie

 1. Pochodzenie nazwy: Mimo że nazwa „Niemiecki terier myśliwski” może wydawać się oczywista, warto wiedzieć, że rasa ta nazywana jest również „Deutscher Jagdterrier”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Niemiecki terier polujący”.
 2. Wszechstronność w polowaniach: Niemiecki terier myśliwski nie jest specjalizującym się w jednym typie polowania psem. Jest wszechstronny i może polować zarówno na lądzie, jak i w wodzie, a także potrafi ścigać i wypłaszać różne gatunki zwierzyny.
 3. Związek z innymi rasami: Choć rasa jest dość specyficzna, ma pewne cechy wspólne z innymi niemieckimi rasami, takimi jak pinscher czy dachshund, które prawdopodobnie miały wpływ na jej rozwój.
 4. Intensywna energia: Niemiecki terier myśliwski to prawdziwa kula energii. Jego aktywność i potrzeba ruchu sprawiają, że idealnie nadaje się dla osób aktywnych, które chcą mieć u boku psa towarzyszącego im w różnego rodzaju aktywnościach na świeżym powietrzu.
 5. Uczestnik II wojny światowej: Podczas II wojny światowej, psy tej rasy były wykorzystywane przez niemiecką armię w różnych rolach, w tym jako psy poszukiwawcze.
 6. Popularność w USA: Choć rasa pochodzi z Niemiec, w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność także w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest ceniona zarówno za swoje umiejętności myśliwskie, jak i charakter.
 7. Rzadkość w Polsce: Mimo swojej popularności w innych krajach, w Polsce Niemiecki terier myśliwski jest rasą stosunkowo rzadką i nieczęsto spotykaną.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *