Wyżeł niemiecki szorstkowłosy – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to rasa psa, której piękno i niezwykłe umiejętności zasługują na głębsze zrozumienie. W tym artykule zgłębimy wszelkie aspekty życia tych niezwykłych psów – od ich historii, poprzez cechy charakteru, aż po zdrowie i pielęgnację.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy – opis i wygląd rasy

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy, znany również jako Deutsch Drahthaar, jest psem średniej wielkości, z wytrzymałą i muskularną sylwetką. Wzrost tych psów waha się od 57 do 68 cm, a masa ciała od 25 do 32 kg. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest szorstka, gęsta sierść, która zapewnia im ochronę w różnych warunkach pogodowych. Sierść jest zazwyczaj w kolorze czarnym, brązowym lub mieszanką tych dwóch kolorów.

Charakter psa rasy Wyżeł niemiecki szorstkowłosy

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to utalentowany myśliwy o dużych umiejętnościach tropiących. Jego umiejętności wykorzystywane są w wielu dziedzinach, w tym w polowaniach na zwierzynę płową, ptactwo, a nawet zwierzęta wodne.

Jaką ma osobowość?

Psów tej rasy charakteryzuje silne przywiązanie do właściciela i jego rodziny. Są to psy inteligentne, wrażliwe, ale także niezależne i stanowcze. Potrzebują konsekwentnej, ale miłej dyscypliny. Wobec obcych mogą być początkowo nieufne, ale po nawiązaniu więzi są bardzo lojalne i oddane.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy – jak wyszkolić i wychować?

Wyszkolenie Wyżła niemieckiego szorstkowłosego wymaga konsekwencji i cierpliwości. Te psy są bardzo inteligentne, ale mogą być także uparte. Należy je szkolić za pomocą pozytywnego wzmocnienia, nagradzając dobre zachowanie i unikając kar.

Dla kogo nadaje się Wyżeł niemiecki szorstkowłosy?

Idealnym domem dla Wyżła niemieckiego szorstkowłosego jest rodzina aktywna, która ceni sobie czas spędzony na świeżym powietrzu. Te psy nie są najlepszym wyborem dla osób, które nie mogą poświęcić im dużo czasu na spacery i ćwiczenia.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy – cena

Cena Wyżła niemieckiego szorstkowłosego może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wiek psa, pochodzenie, sukcesy hodowlane rodziców itp. Średnio jednak, za szczeniaka tej rasy można zapłacić od 2000 do 4000 złotych.

Wady i zalety

Wady

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to rasa, która posiada kilka cech, które mogą być postrzegane jako wady, zwłaszcza dla właścicieli, którzy nie mają doświadczenia w posiadaniu psa z dużym zapotrzebowaniem na aktywność fizyczną. Psy te są niezwykle energiczne i potrzebują dużo ruchu, co oznacza, że muszą mieć codzienną możliwość wybiegania się i gry. Bez odpowiedniej ilości ruchu, mogą stać się niespokojne i zaczynać niszczyć rzeczy w domu.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy jest także psiem niezależnym i upartym, co może stanowić wyzwanie w procesie szkolenia. Wymaga to od właściciela konsekwencji, cierpliwości i zrozumienia dla natury tego psa. Co więcej, te psy mogą być początkowo nieufne wobec obcych, co wymaga socjalizacji od najmłodszych lat.

Zalety

Mimo wymienionych wad, Wyżeł niemiecki szorstkowłosy posiada wiele zalet, które sprawiają, że jest to rasa wyjątkowa. Przede wszystkim jest to pies inteligentny i szybko uczący się, co sprawia, że jest łatwy do szkolenia, pomimo jego niezależnej natury. Dzięki swojej inteligencji, psy te świetnie sprawdzają się nie tylko jako psy myśliwskie, ale także jako psy do poszukiwań i ratownictwa.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to również rasa lojalna i oddana swojemu właścicielowi i rodzinie. Po nawiązaniu więzi, są to psy bardzo przywiązane, które do końca będą wiernie służyć swojemu panu.

Dodatkową zaletą jest wszechstronność tej rasy. Wyżeł niemiecki szorstkowłosy radzi sobie świetnie w różnych dyscyplinach – od polowań, poprzez poszukiwania, aż po sporty takie jak agility. To sprawia, że jest to pies dla osób aktywnych, które chcą spędzać czas ze swoim pupilem na świeżym powietrzu, trenując różne aktywności.

Pod względem estetycznym, Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to pies o atrakcyjnym wyglądzie, z piękną, szorstką sierścią, która dodatkowo nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy nie ma specjalnych wymagań żywieniowych. Ważne jest jednak, aby dieta była zrównoważona i bogata w białko. Zaleca się podawanie suchego karmy wysokiej jakości.

Pielęgnacja

Pielęgnacja sierści Wyżła niemieckiego szorstkowłosego nie jest trudna. Wymaga regularnego szczotkowania, aby usunąć martwe włosy. Ponadto, uszy tych psów powinny być regularnie sprawdzane i czyszczone, aby zapobiegać infekcjom.

Choroby

Rasa ta jest generalnie zdrowa, ale jak każda rasa, Wyżeł niemiecki szorstkowłosy ma predyspozycje do niektórych chorób, takich jak dysplazja stawu biodrowego, choroby oczu czy alergie.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Wyżła niemieckiego szorstkowłosego do domu, warto zaopatrzyć się w duże, wygodne legowisko, szereg zabawek do gryzienia i aportowania, odpowiednie miski na pokarm i wodę oraz smycz i obrożę.

Historia psa rasy Wyżeł niemiecki szorstkowłosy

Początki

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy, znany również jako Deutsch Drahthaar, pochodzi z Niemiec, gdzie zaczęto go hodować pod koniec XIX wieku. Niemcy są krajem, które słynie z dbałości o myślistwo i pies, który byłby w stanie spełnić wszystkie wymagania myśliwych, był bardzo pożądany. Wyżeł niemiecki szorstkowłosy jest efektem wieloletnich prób stworzenia psa, który posiadałby wszelkie atrybuty idealnego psa myśliwskiego – byłby niezależny, inteligentny, silny, wytrzymały i doskonale radził sobie zarówno na lądzie, jak i w wodzie.

Twórcą rasy jest baron Sigismund von Zedlitz und Neukirch, który zdecydował się na skrzyżowanie kilku ras, aby uzyskać psa o pożądanych cechach. Do hodowli użył Pudelpointera, Griffona Korthalsa, niemieckiego Szpica i Wyżła niemieckiego ostrowłosego. Wynikiem tych skomplikowanych procesów hodowlanych był pies, który dziś jest znany jako Wyżeł niemiecki szorstkowłosy.

Rozwój rasy

Rasa Wyżeł niemiecki szorstkowłosy szybko zyskała popularność wśród myśliwych. Był to pies wszechstronny, który mógł być używany do różnych form polowań, od polowań na ptaki, przez zwierzęta drobne, aż po grubego zwierza. Dzięki swoim zdolnościom i wytrzymałości, rasa ta zyskała uznanie myśliwych, zarówno w Niemczech, jak i poza jej granicami. W XX wieku Wyżle niemieckie szorstkowłose były już szeroko rozpowszechnione w Europie i Ameryce Północnej.

Obecnie

Obecnie Wyżeł niemiecki szorstkowłosy jest ceniony nie tylko jako myśliwy, ale również jako towarzysz rodziny. Choć nie jest to jedna z najpopularniejszych ras, ci, którzy go znają i kochają, cenią go za jego inteligencję, lojalność i wytrzymałość. Jest również ceniony za swoją niezależność i zdolność do samodzielnego podejmowania decyzji, co jest rzadkością wśród psów myśliwskich. Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to rasa, która przez lata ewoluowała, ale zawsze zachowała swoje kluczowe cechy – wytrzymałość, niezależność i umiejętność polowania.

Wzorzec psa rasy Wyżeł niemiecki szorstkowłosy

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to rasa, której wzorzec jest szczegółowo opisany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Według tego wzorca, psy te powinny prezentować się wyjątkowo atletycznie i muskularnie, z dobrze zaznaczonymi, proporcjonalnymi kształtami.

Psy te są średniej wielkości, z wysokością w kłębie u samców wynoszącą od 61 do 68 cm, a u samic od 57 do 64 cm. Ich masa ciała wynosi od 20 do 32 kg, zależnie od płci i indywidualnych cech psa.

Głowa Wyżła niemieckiego szorstkowłosego jest wydłużona, z wyraźnym stopem między czołem a pyskiem. Pysk jest mocny, z dobrze rozwiniętymi nozdrzami. Oczy są średniej wielkości, o owalnym kształcie, z preferowanym ciemnym kolorze. Uszy są średniej długości, szerokie u nasady, zwisające, dobrze przylegające do głowy.

Ciało Wyżła niemieckiego szorstkowłosego jest mocne i muskularne. Sylwetka jest harmonijna i dobrze zbalansowana, z głęboką klatką piersiową i dobrze zaznaczonym przejściem od klatki piersiowej do brzucha. Ogon jest noszony poziomo lub nieco opuszczony.

Sierść Wyżła niemieckiego szorstkowłosego jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tej rasy. Jest szorstka, gęsta i dobrze przylegająca, z podszerstkiem, który zapewnia psu ochronę w różnych warunkach atmosferycznych. Kolor sierści może być różny – od ciemnobrązowego, przez czarny i szary, aż po płowy.

Psy tej rasy prezentują się dumnie i pewnie, co jest odzwierciedleniem ich niezależnego charakteru i naturalnych umiejętności myśliwskich. Ważne jest, aby psy te prezentowały się w sposób naturalny, bez nadmiernej agresji czy strachu. Każdy element budowy ciała Wyżła niemieckiego szorstkowłosego ma swoje konkretnie określone proporcje i jest doskonale dopasowany do jego roli jako psa myśliwskiego, zdolnego do pracy zarówno na lądzie, jak i w wodzie.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy – ciekawostki o rasie

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to rasa, która, choć może nie jest najbardziej rozpoznawalna, kryje w sobie wiele interesujących i unikalnych cech. Oto kilka ciekawostek na temat tej rasy:

  1. Nazwa rasy: Nazwa „szorstkowłosy” odnosi się do unikalnej, szorstkiej i gęstej sierści tych psów, która stanowi doskonałą ochronę przed złymi warunkami pogodowymi, zarówno zimą, jak i latem.
  2. Wszechstronność: Wyżeł niemiecki szorstkowłosy jest jednym z najbardziej wszechstronnych psów myśliwskich. Jest w stanie polować na różne gatunki zwierząt, od drobnej zwierzyny, przez ptaki, aż po zwierzynę grubą. Potrafi również pracować zarówno na lądzie, jak i w wodzie.
  3. Inteligencja: Psy tej rasy są niezwykle inteligentne. W rankingu inteligencji psów stworzonym przez profesora Stanleya Corena, Wyżeł niemiecki szorstkowłosy plasuje się w pierwszej setce, co świadczy o jego zdolnościach do szybkiego uczenia się i rozwiązywania problemów.
  4. Doświadczenie w ratownictwie: Dzięki swojej inteligencji i zdolności do pracy w różnorodnych warunkach, Wyżeł niemiecki szorstkowłosy często jest wykorzystywany w pracy ratowniczej. Psy tej rasy są w stanie wyszukiwać zaginione osoby, zarówno na lądzie, jak i w wodzie.
  5. Hodowla rasy: W hodowli Wyżla niemieckiego szorstkowłosego kładziony jest nacisk nie tylko na cechy fizyczne, ale także na umiejętności myśliwskie. W Niemczech, aby pies tej rasy mógł być używany w hodowli, musi przejść testy myśliwskie, aby udowodnić, że posiada niezbędne umiejętności.
  6. Znani właściciele: Jednym z najbardziej znanych miłośników rasy był amerykański pisarz Ernest Hemingway, który posiadał psa tej rasy o imieniu „Max”.
  7. Sierść: Sierść Wyżla niemieckiego szorstkowłosego jest unikalna nie tylko ze względu na swoją szorstkość, ale także dlatego, że pies ten posiada dwa rodzaje sierści – włos okrywowy i podszerstek. Włos okrywowy jest szorstki i gęsty, natomiast podszerstek jest miękki i gęsty, zapewniając izolację termiczną.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *