Pielęgniczki, co to za ryby, jakie rodzaje i czy trudne w hodowli?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Pielęgniczki to towarzyskie rybki chętnie wybierane do akwarium przez miłośników akwarystyki. Uznawane są za jedne z najpiękniejszych i najbarwniejszych ryb, które można hodować w domowym zaciszu. Istnieje bardzo dużo gatunków pielęgniczek – według luźnych statystyk może być ich nawet ponad 1600. Co powinny wiedzieć o nich osoby, dopiero rozpoczynające swoją przygodę z akwarystyką? Jakie gatunki pielęgnic nadają się do akwarium? Czy są trudne w hodowli? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Pielęgniczki rodzaje

Pielęgniczki to gatunek pochodzący z Afryki oraz Ameryki Południowej. Są to rybki, które opiekują się ikrą i narybkiem, skąd też pochodzi ich nazwa. Do najpopularniejszych rodzajów pielęgnic można zaliczyć:

1. Pielęgniczka ramireza

Pielęgniczka ramireza to dosyć popularny w Polsce gatunek ryb z rodziny pielęgnicowatych. Występuje głównie w rzekach na obszarze Kolumbii i Wenezueli. Rybki spotyka się na spokojnych, otwartych przestrzeniach w bliskim sąsiedztwie bujnej roślinności. To małe pielęgniczki, które w środowisku naturalnym osiągają do 7 cm długości, a w akwarium nieco mniej. Wyróżniają się ciekawym usposobieniem oraz pięknym ubarwieniem. Ich ciało jest lekko owalne i bocznie spłaszczone. Od pyska wzdłuż tułowia w 1/3 są żółtego lub żółto-zielonego koloru, natomiast ich reszta ciała utrzymana jest w barwach biało – niebieskich. W okolicach gardzieli mają charakterystyczne czarne plamki. W sprzedaży znajduje się kilka odmian hodowlanych tego rodzaju pielęgniczek – między innymi złota, niebieska, jaskrawo niebieska oraz o krótkim ciele. Co warto wiedzieć o ich charakterze? Są z zasady spokojnymi i łagodnymi rybkami, ale w czasie rozmnażania odważnie bronią swojego rewiru – są w stanie pogonić nawet o 10 razy większe od siebie ryby. Ich agresja w tym czasie zazwyczaj skierowana jest w kierunku przedstawicieli swojego gatunku, dlatego decydując się na hodowle więcej niż jeden pary, należy zatroszczyć się o naprawdę duże akwarium.

2. Pielęgniczka kakadu

Pielęgniczki kakadu w naturalnym środowisku żyją w rzekach i strumieniach Peru, Brazylii i Boliwii. Występują w wielu różnych formach barw, ich płetwy grzbietowe przypominają czub papugi kakadu, skąd też wzięła się ich nazwa. Na płetwie ogonowej mają charakterystyczny czarno-czerwony rysunek. Samce osiągają wielkość do 8 cm, a samice dorastają do 5,5 cm. Poleca się, aby były trzymane w haremach z przewagą samic, ze względu na duży temperament samców. Do haremu wystarczające okaże się 70-litrowe akwarium z gęstą roślinnością i wieloma kryjówkami, za którymi rybki przepadają. Osoby, które decydują się na posiadanie kilku samców, muszą zatroszczyć się o znacznie większe akwarium, aby między rybami nie dochodziło do walk. Pielęgniczki kakadu nadają się do akwarium towarzyskiego, jednak w jednym zbiorniku nie powinno się hodować innych gatunków z rodziny pielęgnicowatych. Rybom podaje się głównie żywe pokarmy takie jak larwy oraz jedzenie mrożone. Jako uzupełnienie diety mogą przyjmować pokarmy suche.

3. Pielęgnica boliwijska

Pielęgniczka boliwijska zamieszkuje spokojne wody w okolicach Boliwii oraz Brazylii. Osiąga do 8 cm długości w środowisku naturalnym, samce są nieco większe z dłuższymi płetwami, chociaż na ogół trudno odróżnić u nich płeć. Uznawane są za spokojne i towarzyskie rybki, jednak mimo to nie poleca się trzymanie w akwarium więcej niż jednej pary, ponieważ może dochodzić między samcami do walk o terytorium. Pielęgniczki można karmić pokarmem zróżnicowanym – zarówno suchym, żywym, jak i mrożonym. Ich dietę warto urozmaicać w warzywa i owoce. Odpowiednim zbiornikiem dla pary będzie akwarium o długości 80 cm, wypełnione piaszczystym podłożem, w którym rybki mogą kopać. Warto zadbać o liczne kryjówki oraz bujną roślinność, oraz nieco stłumione światło, co sprawi, że będą się czuły pewnie i bezpiecznie. Pielęgniczki boliwijskie łatwo dostosowują się do różnych parametrów wody w akwarium, ale niezbędna jest jej częsta wymiana, aby zachować wysoki poziom czystości.

Czy pielęgniczki są trudne w hodowli?

Pielęgniczki są chętnie hodowane ze względu na swój atrakcyjny wygląd. Czy jednak nadają się dla osób początkujących? Ocenia się, że ich hodowla jest umiarkowana, jeśli chodzi o stopień trudności. Rybki mają swoje wymagania, które należy spełnić. Chociaż są zazwyczaj spokojne i nie niszczą roślin, niektóre gatunki są bardziej terytorialne i mogą być agresywne w stosunku do przedstawicieli tego samego gatunku. Dlatego nie poleca się hodowli więcej niż jeden pary – szczególnie jeżeli nie posiadamy dużego akwarium. Rybki są wrażliwe na złe warunki wodne, dlatego należy przykładać dużą uwagę do jej czystości i odpowiedniego dotlenienia. Uwielbiają wszelkiego rodzaju kryjówki z kamieni i korzeni oraz gęstą roślinność.

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z akwarystyką powinny zdobyć na ich temat niezbędną wiedzę. Wtedy z pewnością będą czerpać dużo radości, każdego dnia podziwiając fascynujące ubarwienie pielęgniczek i ich ciekawy kształt ciała oraz to, jak wzorowo opiekują się swoim potomstwem.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *