Pielęgniczki, co to za ryby, jakie rodzaje i czy trudne w hodowli?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Pielęgniczki to towarzyskie rybki chętnie wybierane do akwarium przez miłośników akwarystyki. Uznawane są za jedne z najpiękniejszych i najbarwniejszych ryb, które można hodować w domowym zaciszu. Istnieje bardzo dużo gatunków pielęgniczek – według luźnych statystyk może być ich nawet ponad 1600. Co powinny wiedzieć o nich osoby, dopiero rozpoczynające swoją przygodę z akwarystyką? Jakie gatunki pielęgnic nadają się do akwarium? Czy są trudne w hodowli? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Pielęgniczki rodzaje

Pielęgniczki to gatunek pochodzący z Afryki oraz Ameryki Południowej. Są to rybki, które opiekują się ikrą i narybkiem, skąd też pochodzi ich nazwa. Do najpopularniejszych rodzajów pielęgnic można zaliczyć:

1. Pielęgniczka ramireza

Pielęgniczka ramireza to dosyć popularny w Polsce gatunek ryb z rodziny pielęgnicowatych. Występuje głównie w rzekach na obszarze Kolumbii i Wenezueli. Rybki spotyka się na spokojnych, otwartych przestrzeniach w bliskim sąsiedztwie bujnej roślinności. To małe pielęgniczki, które w środowisku naturalnym osiągają do 7 cm długości, a w akwarium nieco mniej. Wyróżniają się ciekawym usposobieniem oraz pięknym ubarwieniem. Ich ciało jest lekko owalne i bocznie spłaszczone. Od pyska wzdłuż tułowia w 1/3 są żółtego lub żółto-zielonego koloru, natomiast ich reszta ciała utrzymana jest w barwach biało – niebieskich. W okolicach gardzieli mają charakterystyczne czarne plamki. W sprzedaży znajduje się kilka odmian hodowlanych tego rodzaju pielęgniczek – między innymi złota, niebieska, jaskrawo niebieska oraz o krótkim ciele. Co warto wiedzieć o ich charakterze? Są z zasady spokojnymi i łagodnymi rybkami, ale w czasie rozmnażania odważnie bronią swojego rewiru – są w stanie pogonić nawet o 10 razy większe od siebie ryby. Ich agresja w tym czasie zazwyczaj skierowana jest w kierunku przedstawicieli swojego gatunku, dlatego decydując się na hodowle więcej niż jeden pary, należy zatroszczyć się o naprawdę duże akwarium.

2. Pielęgniczka kakadu

Pielęgniczki kakadu w naturalnym środowisku żyją w rzekach i strumieniach Peru, Brazylii i Boliwii. Występują w wielu różnych formach barw, ich płetwy grzbietowe przypominają czub papugi kakadu, skąd też wzięła się ich nazwa. Na płetwie ogonowej mają charakterystyczny czarno-czerwony rysunek. Samce osiągają wielkość do 8 cm, a samice dorastają do 5,5 cm. Poleca się, aby były trzymane w haremach z przewagą samic, ze względu na duży temperament samców. Do haremu wystarczające okaże się 70-litrowe akwarium z gęstą roślinnością i wieloma kryjówkami, za którymi rybki przepadają. Osoby, które decydują się na posiadanie kilku samców, muszą zatroszczyć się o znacznie większe akwarium, aby między rybami nie dochodziło do walk. Pielęgniczki kakadu nadają się do akwarium towarzyskiego, jednak w jednym zbiorniku nie powinno się hodować innych gatunków z rodziny pielęgnicowatych. Rybom podaje się głównie żywe pokarmy takie jak larwy oraz jedzenie mrożone. Jako uzupełnienie diety mogą przyjmować pokarmy suche.

3. Pielęgnica boliwijska

Pielęgniczka boliwijska zamieszkuje spokojne wody w okolicach Boliwii oraz Brazylii. Osiąga do 8 cm długości w środowisku naturalnym, samce są nieco większe z dłuższymi płetwami, chociaż na ogół trudno odróżnić u nich płeć. Uznawane są za spokojne i towarzyskie rybki, jednak mimo to nie poleca się trzymanie w akwarium więcej niż jednej pary, ponieważ może dochodzić między samcami do walk o terytorium. Pielęgniczki można karmić pokarmem zróżnicowanym – zarówno suchym, żywym, jak i mrożonym. Ich dietę warto urozmaicać w warzywa i owoce. Odpowiednim zbiornikiem dla pary będzie akwarium o długości 80 cm, wypełnione piaszczystym podłożem, w którym rybki mogą kopać. Warto zadbać o liczne kryjówki oraz bujną roślinność, oraz nieco stłumione światło, co sprawi, że będą się czuły pewnie i bezpiecznie. Pielęgniczki boliwijskie łatwo dostosowują się do różnych parametrów wody w akwarium, ale niezbędna jest jej częsta wymiana, aby zachować wysoki poziom czystości.

Czy pielęgniczki są trudne w hodowli?

Pielęgniczki są chętnie hodowane ze względu na swój atrakcyjny wygląd. Czy jednak nadają się dla osób początkujących? Ocenia się, że ich hodowla jest umiarkowana, jeśli chodzi o stopień trudności. Rybki mają swoje wymagania, które należy spełnić. Chociaż są zazwyczaj spokojne i nie niszczą roślin, niektóre gatunki są bardziej terytorialne i mogą być agresywne w stosunku do przedstawicieli tego samego gatunku. Dlatego nie poleca się hodowli więcej niż jeden pary – szczególnie jeżeli nie posiadamy dużego akwarium. Rybki są wrażliwe na złe warunki wodne, dlatego należy przykładać dużą uwagę do jej czystości i odpowiedniego dotlenienia. Uwielbiają wszelkiego rodzaju kryjówki z kamieni i korzeni oraz gęstą roślinność.

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z akwarystyką powinny zdobyć na ich temat niezbędną wiedzę. Wtedy z pewnością będą czerpać dużo radości, każdego dnia podziwiając fascynujące ubarwienie pielęgniczek i ich ciekawy kształt ciała oraz to, jak wzorowo opiekują się swoim potomstwem.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *