Fila brasileiro – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Fila brasileiro to rasa psa, która zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na swój imponujący wygląd, ale także ze względu na unikatowy charakter i różnorodne zastosowania. W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje, które pozwolą Ci zrozumieć, co sprawia, że Fila brasileiro to wyjątkowy pies, jakie są jego potrzeby i jakie cechy powinieneś uwzględnić, jeśli zastanawiasz się nad adopcją psa tej rasy.

Fila brasileiro – opis i wygląd rasy

Fila brasileiro to imponujący pies, który swoim wyglądem potrafi zrobić ogromne wrażenie. Jest to rasa duża, często ważąca ponad 50 kg. Jej budowa jest masywna, ale nie pozbawiona elegancji. Sierść jest krótka i przylegająca, zazwyczaj w odcieniach brązu, czerni czy też fawn. Oczy są głęboko osadzone, a uszy zwisające. Ogólnie rzecz biorąc, to rasa, która swoją posturą budzi respekt.

Charakter psa rasy Fila brasileiro

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Fila brasileiro to rasa psów, która słynie ze swoich wyjątkowych umiejętności w dziedzinie ochrony i tropienia. Jest doskonałym stróżem, wysoce czujnym i uważnym, co sprawia, że jest ceniony zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w różnych formach służb, takich jak policja czy jednostki straży granicznej. Są również zdolni do pracy w roli psa myśliwskiego, dzięki wyjątkowemu węchowi i skoncentrowaniu. Jeśli zastanawiasz się nad posiadaniem Fila brasileiro, musisz wiedzieć, że jest to pies wymagający aktywności fizycznej i umysłowej. Ich inteligencja sprawia, że potrzebują stymulacji w formie zabaw i treningów, aby były szczęśliwe.

Jaką ma osobowość?

Osobowość Fila brasileiro jest zdecydowanie zrównoważona, co oznacza, że są to psy spokojne, ale jednocześnie niezwykle czujne. Są one bardzo oddane swojej rodzinie i zazwyczaj tworzą silne więzi emocjonalne z jednym właścicielem, którego traktują niemal jak lidera stada. W stosunku do obcych wykazują naturalną ostrożność, co sprawia, że są doskonałymi stróżami. Są też bardzo inteligentne i wrażliwe na emocje ludzi, co czyni je świetnymi towarzyszami dla osób, które rozumieją ich potrzeby i temperament.

Fila brasileiro – jak wyszkolić i wychować?

Szkolenie Fila brasileiro nie jest zadaniem łatwym i wymaga od właściciela konsekwencji oraz znajomości technik tresury. Kluczową sprawą jest wczesna socjalizacja, dzięki której pies będzie mniej podejrzliwy wobec obcych i innych zwierząt. Fila brasileiro jest inteligentny, ale również uparty, więc techniki oparte na pozytywnym wzmacnianiu są zwykle najskuteczniejsze. Ważne jest również regularne ćwiczenie i aktywność fizyczna. Nie jest to rasa dla leniwych właścicieli; Fila brasileiro potrzebuje minimum kilku godzin aktywności każdego dnia, aby być szczęśliwym i zdrowym.

Dla kogo nadaje się Fila brasileiro?

Fila brasileiro jest rasą, która najlepiej sprawdza się w domach z ogrodem i dużą ilością przestrzeni. Ze względu na swoje potrzeby energetyczne i temperament, nie jest to rasa dla każdego. Idealny właściciel to osoba z doświadczeniem w trzymaniu psów, najlepiej dużych ras. Jest to również pies, który najlepiej sprawdzi się w rodzinie, gdzie jest stała obecność ludzi i możliwość spędzenia z nim dużo czasu. Nie jest to rasa dla osób starszych czy dla rodzin z małymi dziećmi, chyba że są one odpowiednio nauczone, jak się z psami obchodzić.

Fila brasileiro – cena

Jeśli chodzi o cenę, Fila brasileiro to inwestycja, którą trzeba dobrze przemyśleć. Cena za szczeniaka z dobrego hodowli zaczyna się od około 3000 zł i może znacznie wzrosnąć w zależności od rodowodu, osiągnięć rodziców i wielu innych czynników. Ostateczna cena może sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych. To jednak tylko początek kosztów, ponieważ rasa ta wymaga również inwestycji w odpowiednie żywienie, akcesoria, a także regularne wizyty u weterynarza. Nie zapominaj również o kosztach związanych z ubezpieczeniem, szkoleniem i ewentualnymi problemami zdrowotnymi, które mogą pojawić się w przyszłości.

Wady i zalety

Wady

 1. Potrzeba przestrzeni i aktywności: Fila brasileiro to duże psy, które wymagają dużo przestrzeni i codziennej aktywności. Nie są więc odpowiednie dla mieszkań w blokach czy małych domach bez ogrodu.
 2. Trudność w szkoleniu: Są to psy o silnej woli, które potrzebują właściciela z doświadczeniem w treningu psów. Mogą być również nieufne wobec obcych, co wymaga odpowiedniej socjalizacji.
 3. Potencjalne problemy zdrowotne: Jak większość dużych ras, Filas są podatne na różne problemy zdrowotne, takie jak dysplazja stawów biodrowych czy problemy żołądkowe.
 4. Koszty utrzymania: Od właściwego żywienia, przez regularne wizyty u weterynarza, po niezbędne akcesoria – utrzymanie Fila brasileiro może być dość kosztowne.
 5. Niewskazane dla rodzin z małymi dziećmi: Ze względu na swój duży rozmiar i temperament, nie są polecane jako psy dla rodzin z małymi dziećmi.

Zalety

 1. Doskonałe zdolności stróżujące: Jedna z najważniejszych zalet Fila brasileiro to ich naturalne zdolności do ochrony domu i rodziny. Są bardzo oddane i lojalne wobec swoich właścicieli.
 2. Inteligencja: To niezwykle inteligentne psy, które szybko uczą się nowych komend i trików, co sprawia, że są doskonałymi kandydatami do różnego rodzaju pracy, od ochrony po służby ratownicze.
 3. Siła i wytrzymałość: Są to psy o dużej masie mięśniowej, co sprawia, że są bardzo silne i wytrzymałe. Dzięki temu są również zdolne do wykonywania różnych prac fizycznych.
 4. Wierność i oddanie: Fila brasileiro jest znany z głębokiej lojalności i przywiązania do swojego właściciela, co sprawia, że jest doskonałym kompanem dla osób, które mogą mu poświęcić wystarczająco dużo czasu.
 5. Adaptacyjność: Mimo swojego dużej wielkości i potrzeby dużej przestrzeni, są też zdolne do adaptacji do różnych warunków życia, o ile są odpowiednio wyszkolone i socjalizowane.

Fila brasileiro – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Prawidłowe żywienie Fila brasileiro jest niezwykle ważne dla jego zdrowia i ogólnego samopoczucia. Te duże, muskularne psy potrzebują diety bogatej w białko i tłuszcze, a jednocześnie umiarkowanej w węglowodany. Dodatkowo, witaminy i minerały takie jak witamina D i wapń są niezbędne dla ich zdrowia kości i stawów. Wybór między surową dietą a karmą suchą będzie zależał od indywidualnych preferencji właściciela i potrzeb żywieniowych psa. Dorosłe osobniki zwykle jedzą dwa razy dziennie, a ich dieta powinna być dostosowana do ich wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia. Owoce i warzywa mogą być świetnym uzupełnieniem, ale pamiętajmy, że nie wszystkie są dla psów bezpieczne. Konsultacja z weterynarzem co do diety jest zawsze zalecana.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Fila brasileiro nie jest bardzo złożona, ale wymaga pewnej regularności. Mają oni krótką, gęstą sierść, którą najlepiej jest regularnie szczotkować, aby usunąć martwe włosy i zapobiec kołtunieniu. Kąpiele nie są potrzebne zbyt często; raz na kilka miesięcy lub w razie wyjątkowego zabrudzenia jest wystarczające. Pazury wymagają regularnego przycinania, a zęby najlepiej jest myć codziennie specjalną pastą dla psów.

Choroby

Każda rasa psów ma swoje specyficzne podatności na pewne choroby. W przypadku Fila brasileiro, są to głównie dysplazje stawów biodrowych i łokciowych, problemy z układem trawiennym, w tym alergie i nietolerancje pokarmowe, oraz choroby serca, takie jak kardiomiopatia. Regularne kontrole u weterynarza i wczesne wykrywanie problemów mogą znacznie poprawić jakość i długość życia psa.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przed przybyciem Fila brasileiro do domu warto zaopatrzyć się w kilka kluczowych akcesoriów. Duże i komfortowe legowisko jest niemal obowiązkowe, podobnie jak duże, ciężkie miski na wodę i jedzenie. Zabawki i gryzaki są ważne dla stymulacji psa, zarówno fizycznej jak i umysłowej. Ze względu na ich rozmiar i siłę, smycz i obroża muszą być trwałe i dobrze wykonane. Dodatkowo, dla bezpieczeństwa w podróży, dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednio duży transporter lub kratkę.

Historia psa rasy Fila brasileiro

Fila brasileiro, znany również jako brazylijski mastif, to rasa psa o bogatej i złożonej historii, która sięga czasów kolonialnych w Brazylii. Jego pochodzenie jest przedmiotem licznych dyskusji i teorii. Jedna z najbardziej uznanych mówi o tym, że rasa ta wywodzi się od psów przyprowadzonych przez portugalskich kolonizatorów, takich jak mastify i buldogi, które były krzyżowane z miejscowymi psami.

Te psy były pierwotnie wykorzystywane do różnych zadań, takich jak stróżowanie plantacji, tropienie i odzyskiwanie zbiegłych niewolników, a także ochrona bydła. Swoje umiejętności wykorzystywały również w polowaniach na dziką zwierzynę. W ciągu wieków, Fila brasileiro zyskał reputację jako niezwykle lojalny i odważny pies, ale też jako rasa wymagająca pewnej ręki i doświadczenia ze strony właściciela.

W XX wieku, zainteresowanie rasą wzrosło, co doprowadziło do jej oficjalnej klasyfikacji i ustalenia standardów. Dziś Fila brasileiro jest cenioną i popularną rasą, zwłaszcza w Brazylii, ale zyskuje też na popularności w innych częściach świata. Jest wykorzystywany nie tylko jako pies stróżujący i obronny, ale także jako pies rodzinny, o ile znajdzie się w odpowiednich, doświadczonych rękach.

Wzorzec psa rasy Fila brasileiro

Wzorzec psa rasy Fila brasileiro został starannie opracowany, aby zapewnić jednolitość i zachowanie kluczowych cech tej unikalnej rasy. Jest to duży pies o mocnej, ale niezbyt masywnej budowie. Typowa waga dla dorosłego psa to od 50 do 80 kilogramów, a wysokość w kłębie wynosi od 65 do 75 centymetrów. Psy tej rasy charakteryzują się głęboką, szeroką klatką piersiową i dobrze umięśnionymi łapami.

Głowa Fila brasileiro jest duża i proporcjonalna do reszty ciała, z wyraźnym stopem i szerokim, mocnym pyskiem. Oczy są zwykle w kolorze od brązowego do żółtego i wykazują wyjątkową inteligencję oraz ostrożność. Uszy są duże, opadające i szeroko osadzone.

Sierść jest krótka i gęsta, przylegająca do ciała. Kolory są różne, ale najbardziej popularne to czarny, czerwony, żółty i wszystkie odcienie brązu. Niektóre egzemplarze mogą mieć białe znaczenia, ale są one zwykle ograniczone do piersi i łap.

Psy te mają bardzo charakterystyczny chód, który jest opisany jako „camel-like” (jak u wielbłąda), czyli z lekkim, kołyszącym się ruchem. Jest to jedna z cech, którą sędziowie często biorą pod uwagę podczas oceny na wystawach.

Fila brasileiro to rasa, która zasługuje na odpowiednie traktowanie i właściwą socjalizację od najmłodszych lat. Mają naturalne zdolności obronne i są niezwykle lojalni wobec swojej rodziny. Ich podejście do obcych bywa różne; zazwyczaj są ostrożne, a czasem nawet nieufne wobec nieznajomych, co jest zgodne z ich instynktem stróżującym.

Fila brasileiro – ciekawostki o rasie

 • Naturalne Zdolności Stróżujące: Jedną z najbardziej zaskakujących cech Fila brasileiro jest ich naturalna zdolność do stróżowania i ochrony. W Brazylii są często używane do ochrony farm i innych dużych posiadłości.
 • Test Temperamentu: W Brazylii przeprowadza się tzw. „Test Temperamentu”, który ocenia naturalne cechy Fila brasileiro, takie jak lojalność i nieufność do obcych. Psy, które nie przejdą tego testu, nie są zalecane do hodowli.
 • Ciekawy Chód: Ich charakterystyczny sposób chodzenia jest często opisywany jako „chód wielbłąda” ze względu na lekkie, kołyszące się ruchy. Jest to jedna z cech, które wyróżniają je na tle innych ras.
 • Nie dla Każdego: Ze względu na ich silny instynkt obronny i nieufność do obcych, Fila brasileiro nie są rasą polecana dla początkujących właścicieli psów. Wymagają oni doświadczonego podejścia i konsekwentnego treningu.
 • Pochodzenie Nazwy: Nazwa „Fila” w języku portugalskim oznacza „trzymać”, co doskonale oddaje ich zdolności do zatrzymywania intruzów czy zwierzyny podczas polowania.
 • Różnorodność Kolorystyczna: Choć najbardziej typowe są jednolite umaszczenia, to Fila brasileiro mogą występować w różnych kolorach i odcieniach, włączając w to również białe znaczenia na piersi i łapach.
 • Zakazany w Niektórych Krajach: Ze względu na ich potencjalnie agresywne zachowania, Fila brasileiro jest rasą zakazaną w niektórych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii.
 • Długowieczność: Pomimo swojego dużego rozmiaru, Fila brasileiro są stosunkowo długowiecznymi psami, z oczekiwaną długością życia wynoszącą od 9 do 11 lat, co jest dość imponujące dla psa tej wielkości.
 • Królewskie Pochodzenie?: Niektóre teorie sugerują, że Fila brasileiro mogą mieć królewskie korzenie, pochodząc od psów, które towarzyszyły portugalskim eksploratorom i osadnikom w czasach kolonialnych.
 • Nie tylko Stróż: Pomimo swoich imponujących zdolności obronnych, Fila brasileiro są również znane z głębokiej lojalności i przywiązania do swoich właścicieli, co czyni je doskonałymi towarzyszami życia.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *