Duży szwajcarski pies pasterski – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Duży szwajcarski pies pasterski, znany także jako „Swissy”, to rasa psa pochodząca z Alp Szwajcarskich. Dzięki swojej długiej historii, charakterowi i unikalnym cechom stał się jednym z ulubionych towarzyszy wielu rodzin na całym świecie. W poniższym artykule zapraszamy do pogłębionej analizy tej niezwykłej rasy.

Duży szwajcarski pies pasterski – opis i wygląd rasy

Duży szwajcarski pies pasterski to imponujący pies o masywnej budowie ciała i muskularnej sylwetce. Jego sierść jest gęsta, średniej długości, głównie w kolorze czarnym z czerwono-brązowymi i białymi znaczeniami. Wyraziste oczy w kolorze brązowym dodają mu wyjątkowego charakteru.

Charakter psa rasy Duży szwajcarski pies pasterski

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Duży szwajcarski pies pasterski to rasa znana z wielu umiejętności. Są to psy o silnej budowie, które tradycyjnie służyły jako psy pracujące, pomagające w prowadzeniu stada czy transportowaniu towarów. Ich naturalne zdolności obejmują także ochronę i bycie doskonałym towarzyszem. Mają wrodzony instynkt stróżujący, co czyni je skutecznymi psami stróżującymi, ale również są bardzo oddane swoim właścicielom. Jeśli planujesz szkolenie takiego psa, warto znać i docenić jego naturalne zdolności, by móc je odpowiednio kierować i rozwijać.

Jaką ma osobowość?

Duży szwajcarski pies pasterski to przede wszystkim lojalny i wierny towarzysz. Charakteryzują się spokojem, pewnością siebie i równowagą. Choć są czujne i ostrożne w obecności obcych, są niezwykle przyjacielskie i otwarte wobec swojej rodziny. Lubią spędzać czas z ludźmi, szczególnie z dziećmi, do których odnoszą się z dużą cierpliwością. Ważne jest jednak, aby od małego socjalizować je z różnymi ludźmi, zwierzętami i sytuacjami, aby uniknąć nadmiernej nieśmiałości lub agresji.

Duży szwajcarski pies pasterski – jak wyszkolić i wychować?

Szkolenie Dużego szwajcarskiego psa pasterskiego powinno opierać się na pozytywnych metodach wzmocnienia. Są to psy inteligentne, które chętnie uczą się nowych rzeczy. Jednak potrzebują konsekwencji i jasnych granic w wychowaniu. Dzięki ich pragnieniu do usatysfakcjonowania właściciela, odpowiednie motywowanie ich, np. za pomocą smakołyków czy zabawek, przyniesie szybkie efekty. Ważne jest, aby zaczynać szkolenie jak najwcześniej, koncentrując się na podstawowych komendach, a następnie stopniowo wprowadzać bardziej zaawansowane ćwiczenia.

Dla kogo nadaje się Duży szwajcarski pies pasterski?

Ta rasa jest idealna dla osób aktywnych, które cenią sobie towarzystwo dużego, lojalnego psa. Biorąc pod uwagę ich potrzebę ruchu i aktywności, najlepiej sprawdzą się w domu z ogrodem lub dla rodziny prowadzącej aktywny tryb życia. Są świetnym wyborem dla rodzin z dziećmi, ale także dla par czy singli. Ważne jest jednak, aby potencjalny właściciel miał doświadczenie w posiadaniu i wychowywaniu psów, ponieważ Duży szwajcarski pies pasterski potrzebuje pewnej ręki i konsekwencji w wychowaniu.

Duży szwajcarski pies pasterski – cena

Cena Dużego szwajcarskiego psa pasterskiego może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak renoma hodowli, linia genetyczna czy osiągnięcia rodziców. Średnia cena za szczeniaka z renomowanej hodowli w Polsce oscyluje w granicach 4,000 – 7,000 zł. Ważne jest, aby dokładnie zbadać hodowlę przed zakupem, sprawdzić warunki, w jakich przebywają psy oraz poznać ich historię zdrowotną. Pamiętaj, że oprócz ceny zakupu, należy również uwzględnić koszty związane z opieką weterynaryjną, żywieniem, szkoleniem oraz akcesoriami dla psa.

Wady i zalety

Zalety:

 1. Oddanie i wierność: Są to psy niezwykle oddane swoim właścicielom, które szybko nawiązują silne więzi z domownikami.
 2. Ochrona: Doskonale sprawdzają się w roli psa stróżującego. Ich imponujący wygląd oraz donośne szczekanie odstrasza intruzów.
 3. Łagodność: Mimo swojego imponującego wyglądu są łagodne, zwłaszcza w stosunku do dzieci.
 4. Aktywność: Są psami energicznymi, które uwielbiają spacery, gry i zabawy na świeżym powietrzu.
 5. Inteligencja: Są zdolne do nauki i chętnie uczestniczą w różnorodnych treningach.

Wady:

 1. Rozmiar: Ze względu na swój duży rozmiar mogą nie być odpowiednie dla osób mieszkających w małych przestrzeniach.
 2. Koszty utrzymania: Jako duży pies wymaga więcej karmy, co generuje wyższe koszty żywienia.
 3. Problemy zdrowotne: Są narażeni na pewne choroby typowe dla dużych ras, takie jak dysplazja stawu biodrowego.
 4. Krótka sierść, ale gęsta: Oznacza to, że mogą być podatne na zmiany temperatur, a także wymagają regularnej pielęgnacji.
 5. Potrzeba aktywności: Jeśli nie dostarczysz im odpowiedniej ilości ruchu, mogą stać się niesforne lub niszczycielskie.

Duży szwajcarski pies pasterski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Duży szwajcarski pies pasterski, jak każda rasa, wymaga odpowiedniej diety, dostosowanej do jego potrzeb. Ze względu na dużą masę ciała oraz aktywność, konieczne jest podawanie mu wysokojakościowej karmy, bogatej w białko i tłuszcze. Zaleca się unikanie karm z nadmiarem zbóż, gdyż mogą powodować alergie czy problemy trawienne. Regularne podawanie mięsa oraz warzyw może pomóc w zapewnieniu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Warto również konsultować się z weterynarzem w sprawie suplementacji oraz ilości podawanej karmy.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Dużego szwajcarskiego psa pasterskiego nie jest skomplikowana, ale wymaga regularności. Ich sierść, choć gęsta, nie jest trudna w utrzymaniu. Wystarczy regularne szczotkowanie, co pomoże w usuwaniu martwych włosów i zapobiegnie powstawaniu kołtunów. Kąpiel pieska zaleca się raz na kilka miesięcy lub w miarę potrzeb. Ponadto, ważne jest regularne przycinanie pazurów oraz kontrola uszu i zębów, aby uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych.

Choroby

Jak każda rasa, Duży szwajcarski pies pasterski jest narażony na pewne schorzenia. Do najczęściej występujących należą problemy z sercem, dysplazja stawu biodrowego oraz choroby oczu. Regularne wizyty u weterynarza oraz badania profilaktyczne mogą pomóc w wczesnym wykryciu i leczeniu potencjalnych problemów zdrowotnych.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Decydując się na Dużego szwajcarskiego psa pasterskiego, warto zastanowić się nad odpowiednim wyposażeniem. Przede wszystkim, ze względu na ich rozmiary, niezbędna jest solidna, wytrzymała smycz oraz szeroka obroża. Dobrej jakości legowisko zapewni komfortowy odpoczynek. Z uwagi na ich aktywność, warto zaopatrzyć się w różnorodne zabawki, które pomogą w spaleniu nadmiaru energii. Dla młodych szczeniąt polecane są również zabawki do żucia, które pomogą podczas ząbkowania. Ponadto, niezbędne będą także miski na wodę i karmę, a także kosmetyki do pielęgnacji.

Historia psa rasy Duży szwajcarski pies pasterski

Duży szwajcarski pies pasterski, znany również jako „Swissy”, jest rasą o bogatej i interesującej historii, która sięga wieków wstecz. Jego korzenie są ściśle związane z historią Szwajcarii, gdzie pełnił różnorodne funkcje – od pomocy w pracach pasterskich po stróżowanie gospodarstw.

Początki:

Rasa ta prawdopodobnie wywodzi się od starożytnych molosów rzymskich, które zostały sprowadzone do Szwajcarii przez legiony rzymskie ponad 2000 lat temu. Te pradawne psy, będąc potężnymi i nieustraszonymi, były wykorzystywane głównie w celach bojowych, ale także jako psy pociągowe oraz stróżujące.

Rozwój rasy:

Z czasem psy te zostały skrzyżowane z lokalnymi psami pasterskimi, dając początek różnym rasom szwajcarskim psów pasterskich, w tym Dużemu szwajcarskiemu psu pasterskiemu. Przez wieki Swissy były cenione za swoją siłę i wytrzymałość, co czyniło je niezastąpionymi pomocnikami w górskim terenie Szwajcarii. Pomagały one przewozić mleko, ser i inne produkty z górskich pastwisk do wiosek. Niemniej jednak, w XIX wieku, z powodu mechanizacji transportu, ich popularność zaczęła spadać, co doprowadziło do znacznego zmniejszenia się ich populacji.

Obecnie:

Dzięki staraniom entuzjastów rasy w XX wieku, Duży szwajcarski pies pasterski odzyskał swoją popularność. W 1908 roku rasa została oficjalnie uznana przez Szwajcarski Klub Psów Pasterskich. Dziś te psy są cenione nie tylko za swoje umiejętności pracy, ale także jako towarzysze rodziny, ciesząc się dużym uznaniem na całym świecie. Ich łagodne usposobienie, lojalność oraz imponujący wygląd sprawiają, że są chętnie wybierane jako psy domowe.

Wzorzec psa rasy Duży szwajcarski pies pasterski

Sylwetka:

Psiak tej rasy charakteryzuje się mocną i muskularną budową. Jego ciało jest nieco wydłużone w stosunku do wysokości w kłębie. Wzorzec przewiduje, że psy te mają się prezentować masywnie, ale bez nadmiernej ociężałości.

Głowa:

Jego głowa jest proporcjonalna do ciała, z wyraźnym stopem i mocnym pyskiem. Nos jest zawsze czarny, a oczy średniej wielkości, o owalnym kształcie i ciemnobrązowym kolorze, dodające mu wyrazistego spojrzenia. Uszy mają kształt trójkąta, są średniej wielkości i lekko zaokrąglone na końcach.

Sierść:

Jego okrywa włosowa to krótka, gęsta i przylegająca sierść, która skutecznie chroni go przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Kolorystyka sierści jest trójkolorowa: czarny z czerwonymi i białymi znaczeniami. Białe znaczenia powinny znajdować się na pysku, szyi, piersi, łapach i końcu ogona.

Ogon:

Ogon Swissy jest mocny u nasady, sięgający do stawu skokowego i noszony w spoczynku w linii prostej lub lekko zgięty do góry.

Charakter:

Choć jego wygląd może na początek budzić respekt, Duży szwajcarski pies pasterski cechuje się łagodnym i zrównoważonym charakterem. Jest pewny siebie, spokojny i dobrze zorientowany w sytuacji.

Duży szwajcarski pies pasterski – ciekawostki o rasie

 1. Pochodzenie nazwy: Choć nazywany „dużym”, w rzeczywistości nie jest największym z czterech szwajcarskich psów pasterskich. Jednakże w porównaniu do wielu innych ras, jego rozmiary robią wrażenie.
 2. Historyczne zastosowanie: W przeszłości Duży szwajcarski pies pasterski był wykorzystywany do ciągnięcia wózków z mlekiem w Alpach. Dzięki swojej sile i wytrzymałości, był idealny do pracy w trudnym górskim terenie.
 3. Trójkolorowa sierść: Charakterystyczna trójkolorowa sierść (czarna z czerwonymi i białymi znaczeniami) nie jest tylko piękna, ale też praktyczna. Gęsta, krótka sierść chroniła psy przed zimnem w górskim klimacie.
 4. Nie taki groźny: Mimo imponującego wyglądu, Duży szwajcarski pies pasterski jest z natury łagodny i przyjazny. Z tego powodu jest często wybierany jako pies rodzinny.
 5. Odmiana popularna w Szwajcarii: Choć na świecie nie jest to najbardziej popularna rasa, w Szwajcarii cieszy się dużą sympatią i uznaniem, będąc ważną częścią kultury kraju.
 6. Inteligencja i zdolności szkoleniowe: Są to psy bardzo inteligentne i chętne do pracy. Dobrze sprawdzają się w różnego rodzaju szkoleniach, w tym posłuszeństwa, agility czy nawet ratownictwa.
 7. Długa historia: Chociaż rasa została oficjalnie uznana stosunkowo niedawno, jej korzenie sięgają wieków wstecz. Znaleziska archeologiczne sugerują, że psy o podobnej budowie towarzyszyły ludziom w regionie Alp już w czasach rzymskich.
 8. Zdrowa dieta: Ze względu na swoją aktywność i rozmiary, Duży szwajcarski pies pasterski potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety, aby zachować zdrowie i kondycję.
 9. Lojalność i przywiązanie: Są to psy niezwykle lojalne wobec swoich właścicieli. Budują silną więź z domownikami i doskonale odnajdują się w roli stróża.
 10. Różnorodność zastosowań: Oprócz bycia doskonałym psem rodzinnym, świetnie sprawdza się jako pies pracujący w rolnictwie, stróżujący nad stadami czy pomagający w pracach fizycznych.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *