Leonberger – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 8 minuty

Wśród wielu ras psów, jeden wyróżnia się swoim majestatycznym wyglądem i imponującymi rozmiarami. Mowa tu o psie rasy Leonberger. Ten potężny pies jest znany nie tylko ze swojego imponującego wyglądu, ale również z przyjacielskiego i łagodnego charakteru. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu wyjątkowemu psu, opiszemy jego wygląd, charakter, umiejętności, sposób wychowania oraz wiele innych ciekawostek na temat rasy Leonberger.

Leonberger – opis i wygląd rasy

Leonberger to pies o dużych rozmiarach i imponującej budowie ciała. Samce osiągają wysokość w kłębie od 72 do 80 cm, natomiast suki są nieco niższe, osiągając wysokość od 65 do 75 cm. Waga dorosłego psa waha się od 45 do 75 kg, w zależności od płci i wielkości. Charakterystycznym elementem wyglądu Leonbergera jest jego grzywa, która nadaje mu wyjątkowego wyglądu.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy Leonberger

Leonberger to pies o wyjątkowo przyjacielskim i łagodnym charakterze. Są to psy, które uwielbiają towarzystwo ludzi i doskonale odnajdują się w rodzinie. Są bardzo wierni i oddani swoim właścicielom, co czyni je doskonałymi towarzyszami życia. Pomimo swojej imponującej wielkości, Leonberger jest również delikatny i czuły, co sprawia, że są doskonałymi psami dla rodzin z dziećmi.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Leonberger to rasa, która posiada wiele pożądanych umiejętności. Są to psy, które doskonale sprawdzają się jako psy obronne, stróżujące i ratownicze. Dzięki swojej inteligencji i wrodzonej chęci do nauki, są także często wykorzystywane w różnego rodzaju sportach i konkurencjach dla psów.

Jaką ma osobowość?

Leonberger to pies o spokojnej, godnej i stabilnej osobowości. Są one zazwyczaj pewne siebie, ale jednocześnie nieagresywne. Są to psy, które cieszą się z obecności innych ludzi i zwierząt, dlatego często są wykorzystywane w pracy terapeutycznej jako psy odwiedzające szpitale i domy opieki.

Leonberger – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie i szkolenie Leonbergera wymaga konsekwencji i cierpliwości. Są to psy inteligentne, które dobrze reagują na pozytywną motywację i nagrody. Ważne jest rozpoczęcie szkolenia już we wczesnym wieku, aby zapewnić prawidłowy rozwój i dobrze ugruntowane podstawy posłuszeństwa. Ze względu na ich rozmiar i siłę, ważne jest również zapewnienie odpowiedniego szkolenia związanego z chodzeniem na smyczy i posłuszeństwem podstawowych komend.

Dla kogo nadaje się Leonberger?

Leonberger to pies, który najlepiej odnajduje się w rodzinie. Są to psy, które potrzebują dużo uwagi i czasu spędzanego z właścicielem. Ze względu na swoje imponujące rozmiary, Leonberger nie jest zalecany dla osób mieszkających w małych mieszkaniach. Doskonale czują się w domach z ogrodem, gdzie mają wystarczająco dużo miejsca do biegania i zabawy. Są także odpowiednie dla aktywnych osób, które są gotowe zapewnić im odpowiednią ilość aktywności fizycznej i mentalnej.

Leonberger – cena

Cena psa rasy Leonberger może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak pochodzenie, linie hodowlane, reputacja hodowcy itp. Przeciętnie można się spodziewać, że koszt zakupu szczeniaka rasy Leonberger wyniesie od 4000 do 8000 złotych. Warto jednak pamiętać, że koszty związane z posiadaniem psa tej rasy nie kończą się na zakupie. Należy również uwzględnić koszty związane z karmieniem, opieką weterynaryjną, ubezpieczeniem oraz wszelkimi innymi potrzebami psa.

Wady i zalety


Wady

 1. Wielkość i przestrzeń: Leonberger to duże psy, które potrzebują odpowiedniej przestrzeni do poruszania się. Mogą być nieodpowiednie dla osób mieszkających w małych mieszkaniach lub bez dostępu do ogrodu. Wymagają też regularnych aktywności fizycznych, takich jak długie spacery i czas na swobodne bieganie.
 2. Linienie: Leonberger ma gęste futro, które linieje intensywnie. W okresach linienia konieczne jest częste czesanie i usuwanie martwych włosów. To może wymagać większego wysiłku i czasu poświęconego na pielęgnację sierści.
 3. Podatność na problemy zdrowotne: Jak wiele dużej rasy psów, Leonberger może być podatny na pewne problemy zdrowotne, takie jak dysplazja stawów, problemy z sercem, problemy z przewodem pokarmowym i nowotwory. Właściciele powinni być świadomi tych potencjalnych problemów i regularnie monitorować zdrowie swojego psa poprzez regularne wizyty u weterynarza.

Zalety

 1. Łagodny temperament: Leonberger to psy o wyjątkowo łagodnym i przyjaznym charakterze. Są one znane z ich cierpliwości i delikatności, szczególnie w obcowaniu z dziećmi. Są doskonałymi towarzyszami rodziny, którzy tworzą silkie więzi emocjonalne z właścicielami.
 2. Lojalność i oddanie: Leonberger to psy, które są niezwykle oddane swoim właścicielom i rodzinie. Chętnie spędzają czas w towarzystwie ludzi i tęsknią za ich bliskością. Są towarzyskimi psami, które czerpią radość z bycia częścią rodziny i uczestniczenia w wszelkich aktywnościach.
 3. Przyjazność wobec innych zwierząt: Pomimo swojego imponującego wyglądu i siły, Leonberger ma tendencję do bycia przyjaznym i tolerancyjnym wobec innych zwierząt. Często dobrze dogadują się z innymi psami i są łagodni w obcowaniu z małymi zwierzętami domowymi.
 4. Umiejętności pływackie: Leonberger jest znanym psem pływającym. Mają naturalne zdolności pływackie i są często doskonałymi towarzyszami podczas aktywności wodnych, takich jak pływanie czy wodne zabawy.
 5. Inteligencja i chęć do współpracy: Leonberger to psy inteligentne, które chętnie uczą się i współpracują. Są zdolne do wykonywania różnych zadań i często odnoszą sukcesy w treningu posłuszeństwa i innych formach
 1. Doskonały towarzysz rodziny: Leonberger jest znany jako wspaniały towarzysz rodziny. Są przyjacielscy, czuły i opiekuńczy, co sprawia, że są doskonałymi partnerami dla ludzi w każdym wieku. Są szczególnie łagodni wobec dzieci, co czyni ich idealnymi towarzyszami do zabaw i przygód.
 2. Umiejętności ratownicze: Dzięki swojej siły, zrównoważeniu i umiejętnościom pływackim, Leonberger często jest wykorzystywany w działaniach ratowniczych na wodzie. Są doskonale przystosowani do przeprowadzania operacji poszukiwawczych i ratunkowych, co czyni ich cennymi pomocnikami w sytuacjach awaryjnych.
 3. Zrównoważony temperament: Leonberger to psy o stabilnym i zrównoważonym temperamencie. Są spokojne, pewne siebie i nie podatne na nadmierną nerwowość. To sprawia, że są łatwe do prowadzenia i radzą sobie dobrze w różnych sytuacjach, zarówno w towarzystwie innych zwierząt, jak i wśród tłumów ludzi.

Leonberger – zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Właściwe żywienie jest niezwykle istotne dla zdrowia i dobrej kondycji Leonbergera. Zaleca się karmienie psa wysokiej jakości karmą suchą lub mokrą, dostosowaną do jego wieku, wielkości i poziomu aktywności. Ważne jest również monitorowanie wagi psa i dostosowywanie ilości pożywienia, aby uniknąć problemów z nadwagą, które mogą obciążać stawy i prowadzić do innych poważnych schorzeń.

Pielęgnacja

Leonberger ma piękne, gęste futro, które wymaga regularnej pielęgnacji. Konieczne jest regularne czesanie, zwłaszcza w okresie linienia, aby usunąć martwe włosy i zapobiec ich skręcaniu się i tworzeniu się kołtunów. Dodatkowo, należy regularnie sprawdzać i czyścić uszy psa, przycinając również pazury, jeśli są zbyt długie.

Choroby

Jak wiele dużej rasy psów, Leonberger może być podatny na pewne choroby genetyczne i problemy zdrowotne. Jednym z najpoważniejszych jest dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, która może prowadzić do trudności w poruszaniu się i bólu. Inne choroby, z którymi Leonberger może być związany, to mielodysplazja, nowotwory, choroby serca i schorzenia oczu. Regularne kontrole u weterynarza oraz odpowiednia opieka zdrowotna mogą pomóc w zapobieganiu i wcześniejszym wykrywaniu tych chorób.

Akcesoria i wyposażenie, czyli jak przygotować się na tę rasę?

Przygotowanie się na posiadanie psa rasy Leonberger wymaga odpowiedniego wyposażenia i akcesoriów. Ze względu na ich rozmiar i potrzeby, ważne jest zapewnienie odpowiednio dużego legowiska i miejsca do spania, które zapewni psu wygodne i wygodne miejsce do wypoczynku. Ponieważ Leonberger ma gęste futro, warto mieć przygotowane odpowiednie szczotki i grzebienie do pielęgnacji ich sierści.

Ponieważ Leonberger to rasa dużego psa, warto również zainwestować w solidną i wytrzymałą smycz oraz obrożę. Ważne jest, aby smycz była odpowiednio wytrzymała, aby zapewnić kontrolę nad psem podczas spacerów. W przypadku aktywności na zewnątrz, można także rozważyć zastosowanie specjalnego uprzężenia, które równomiernie rozkłada ciężar psa na klatkę piersiową, zamiast na szyję.

Ważnym elementem przygotowania się na posiadanie psa rasy Leonberger jest znalezienie dobrego weterynarza, który będzie monitorować zdrowie psa, przeprowadzał regularne badania oraz szczepienia. Regularne wizyty u weterynarza są kluczowe dla utrzymania psa w dobrej kondycji i zapobiegania ewentualnym schorzeniom.

Historia psa rasy Leonberger:


Historia psa rasy Leonberger sięga XIX wieku i związana jest z niemieckim miastem Leonberg. Rasa została stworzona przez Heinricha Essiga, który mieszkał w Leonbergu i prowadził hodowlę psów. Heinrich Essig miał wizję stworzenia psa o imponującym wyglądzie, łagodnym charakterze i wielu praktycznych umiejętnościach.

W początkowym stadium rozwoju rasy, Heinrich Essig skrzyżował lokalne psy obronne i stróżujące z innymi rasami, takimi jak święty bernard, nowofundland oraz pirenejski pies górski. Dzięki tym krzyżówkom udało mu się stworzyć psa, który spełniał jego oczekiwania.

Początkowo psy tej rasy miały być wykorzystywane jako psy stróżujące, psy do ciągnięcia wozów i psy do pracy na farmach. Jednak ich imponujący wygląd i miły charakter przyciągnęły uwagę arystokracji i bogatych mieszkańców miasta, którzy zaczęli je traktować jako psy towarzyszące.

Rozwój rasy Leonberger nabrał tempa dzięki uporowi i pasji Heinricha Essiga. Zyskał on popularność wśród bogatych rodzin w Niemczech i innych krajach europejskich. Essig kontynuował selektywne krzyżowanie, aby uzyskać pożądane cechy rasy, takie jak proporcjonalna budowa ciała, imponujący wygląd, siła i łagodny charakter.

Rasa szybko zdobyła uznanie w Europie, a wkrótce rozprzestrzeniła się również w innych częściach świata. Pierwszy klub Leonbergerów został założony w Niemczech w 1891 roku, a standard rasy został opracowany w 1895 roku.

Obecnie Leonberger jest ceniony na całym świecie jako wspaniały towarzysz rodziny. Pomimo swojego imponującego wyglądu i wielkości, są to psy łagodne, przyjacielskie i oddane swoim właścicielom. Rasa jest nadal hodowana z uwagą na zachowanie pożądanych cech, takich jak temperament, zdrowie i proporcjonalna budowa ciała.

Dzięki staraniom Heinricha Essiga i innych hodowców, rasa Leonberger przetrwała i rozwija się do dziś, ciesząc się popularnością wśród miłośników psów na całym świecie. Jej niezwykły wygląd, inteligencja i wspaniałe usposobienie czynią ją wyjątkowym psem, który zdobywa serca wielu ludzi.

Wzorzec psa rasy Leonberger

Wzorzec psa rasy Leonberger to szczegółowy opis cech fizycznych, budowy ciała i temperamentu, które powinny charakteryzować idealnego przedstawiciela tej rasy. Wzorzec stanowi podstawę dla hodowców i sędziów psów podczas oceniania i oceny jakości poszczególnych psów.

Leonberger to imponujący pies o potężnej budowie ciała i elegancji. Samce osiągają wysokość w kłębie od 72 do 80 cm, a suki od 65 do 75 cm. Masa ciała samców waha się od 50 do 75 kg, a suk od 40 do 59 kg. Leonberger ma dobrze zrównoważoną sylwetkę, z proporcjonalnie umieszczonymi kośćmi i mięśniami.

Głowa psa rasy Leonberger jest szeroka, z wyraźnym stopem i kształtem klinowym. Charakterystycznymi cechami są mocne szczęki, pełne usta i czarne nosowe płaty. Oczy są średniej wielkości, ciemne i wyrażające łagodność. Uszy są średniej wielkości, przylegające do głowy i wywieszone.

Sierść Leonbergera jest jedną z jego najbardziej charakterystycznych cech. Jest obfita, gęsta, długa i prosta, z podwłosiem. Charakterystyczne jest obecność grzywy wokół szyi i klatki piersiowej, która nadaje psu majestatyczny wygląd. Akceptowane są różne kolory sierści, takie jak złoty, piaskowy, czerwony i brązowy, z czarnym maskowaniem na mordce.

Leonberger ma charakterystyczny sposób chodzenia, poruszając się z elegancją i pewnością siebie. Jego ruch jest płynny, energiczny i zwinny, co przekazuje wrażenie siły i harmonii.

Pod względem temperamentu, Leonberger powinien być łagodny, pewny siebie, zrównoważony i przyjazny. Powinien wykazywać lojalność i oddanie swojej rodzinie, a także tolerancję wobec innych zwierząt. Leonberger powinien być pewny siebie, ale nie agresywny, posiadający stabilny i spokojny charakter.

Leonberger – ciekawostki o rasie:

Leonberger to rasa psa, która ma wiele interesujących ciekawostek związanych zarówno z jej historią, jak i charakterystycznymi cechami. Oto kilka fascynujących faktów o tej rasie:

 1. Połączenie ras: Leonberger powstał z połączenia kilku różnych ras, takich jak święty bernard, nowofundland i pirenejski pies górski. Ta unikalna kombinacja wpłynęła na wygląd i temperament Leonbergera.
 2. Pochodzenie nazwy: Rasa została nazwana na cześć niemieckiego miasta Leonberg, gdzie została stworzona. Heinrich Essig, twórca rasy, nazwał psa na cześć swojego rodzinnego miasta.
 3. Psy wśród gwiazd: Leonberger zyskał popularność również wśród sławnych osobistości. M.in. Napoleon III i Otto von Bismarck byli znani z posiadania psów tej rasy.
 4. Doskonałe umiejętności pływackie: Leonberger jest znany z doskonałych umiejętności pływackich. Mają wyjątkowo dobrze rozwinięte łapy, które sprawiają, że są świetnymi pływakami i często wykorzystywane są w ratownictwie wodnym.
 5. Liczne powołania: W przeszłości Leonberger był wykorzystywany w różnych zawodach, takich jak pies strażacki, pies do ciągnięcia wozów, pies do pociągania drewna czy pies do jazdy zaprzęgiem. Ich siła, wytrzymałość i umiejętności sprawiały, że byli niezastąpieni w wielu pracach.
 6. Wizytówka rasy: Imponujący wygląd i majestatyczne pojawienie się Leonbergera sprawiają, że są często wybierani jako psy na wystawach i konkursach psów.
 7. Czuły i opiekuńczy: Leonberger to psy, które są znane z ich czułości i opiekuńczego podejścia. Są wspaniałymi towarzyszami i często łączą się z całymi rodzinami, wykazując wyjątkową wierność i oddanie.
 8. Rasa zagrożona: Mimo że Leonberger jest ceniony i popularny, rasa była zagrożona w czasie I i II wojny światowej. Wiele psów zostało utraconych i hodowla była trudna w okresie trudności. Dzięki staraniom hodowców i miłośników psów udało się jednak przywrócić populację rasy.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *