Hovawart – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Hovawart to jedna z najbardziej fascynujących ras psów. Ich niezwykła historia, wszechstronny charakter, zdrowie i piękno sprawiają, że są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych czworonogów na świecie. W niniejszym artykule zbadamy wszystko, co musisz wiedzieć o tej unikalnej rasie.

Hovawart – opis i wygląd rasy

Hovawart to duża rasa psa pochodząca z Niemiec, która skupia w sobie moc i elegancję. Średnia masa ciała dorosłego psa wynosi od 25 do 40 kg, a wysokość w kłębie między 58 a 70 cm. Prawidłowa proporcja między wysokością a długością ciała wynosi 9:10.

Psy tej rasy charakteryzują się długim, prostym włosem, który może przyjmować trzy podstawowe kolory: czarny, czarno-złoty oraz blond. Hovawarty mają silną, muskularną budowę ciała, mocne kończyny i głęboką klatkę piersiową. Głowa jest szeroka, z wyraźnym przełomem czołowym, oczy mają kształt migdałów i są zawsze ciemnobrązowe, a uszy wiszące.

Charakter psa rasy Hovawart

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Hovawarty to psy niezwykle wszechstronne. Są inteligentne, odważne i wyróżniają się silnym instynktem obronnym. Ze względu na swoją wytrzymałość i zdolności fizyczne są chętnie wykorzystywane jako psy ratownicze, stróżujące lub do pracy w roli przewodnika dla osób niewidomych. Doskonale nadają się także do różnych form sportu kynologicznego, takich jak agility, obedience czy frisbee.

Jaką ma osobowość?

Hovawart to rasa bardzo oddana swojemu właścicielowi i rodzinie. Są czujne, spokojne i zrównoważone. Choć mogą być początkowo nieco nieufne wobec obcych, są zwykle bardzo przyjazne i otwarte.

Hovawart – jak wyszkolić i wychować?

Hovawarty są inteligentne i chętne do nauki, ale wymagają konsekwentnego i cierpliwego przewodnika. Kluczem do sukcesu jest pozytywne wzmacnianie i regularne sesje treningowe, które pomagają utrzymać ich umysł i ciało aktywne. W przypadku tej rasy nie zaleca się surowych metod wychowawczych, gdyż mogą one prowadzić do problemów behawioralnych.

Dla kogo nadaje się Hovawart?

Hovawart to idealny pies dla aktywnej osoby lub rodziny, która jest w stanie zapewnić mu dużo ruchu i stymulacji umysłowej. Rasa ta jest idealna dla osób mających doświadczenie w posiadaniu psów, ponieważ Hovawarty mogą być nieco uparte i wymagają konsekwentnego, cierpliwego podejścia do treningu.

Hovawart – cena

Cena Hovawarta może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak reputacja hodowli, kryteria zdrowotne rodziców czy jakość szczeniaka. W Polsce ceny szczeniąt tej rasy mogą się mieścić w granicach od 2000 do 4000 PLN.

Wady i zalety

Wady

Hovawarty są dużymi psami, które wymagają dużo przestrzeni do biegania i zabawy. Mogą być również nieco uparte podczas treningu i wymagają dużo stymulacji umysłowej, aby nie nudzić się i nie rozwijać niepożądanych zachowań.

Zalety

Hovawarty są niezwykle wiernymi i oddanymi psami, które są świetnymi stróżami. Są inteligentne, wszechstronne i zdrowe. Ich umiejętność dostosowania się do różnych zadań i sytuacji czyni je jednymi z najbardziej wszechstronnych psów na świecie.

Hovawart – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Hovawart, jak każdy duży pies, wymaga odpowiednio zbilansowanej diety, bogatej w białko i tłuszcze dla utrzymania masy mięśniowej oraz zdrowych stawów. Ważne jest, aby monitorować ilość i jakość spożywanego przez psa jedzenia, aby zapobiec problemom z nadwagą.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Hovawarta nie jest skomplikowana. Ich długi płaszcz wymaga regularnego szczotkowania, aby uniknąć kołtunienia. Hovawarty są psami o umiarkowanym linieniu. Kąpiele są konieczne tylko wtedy, gdy są brudne.

Choroby

Hovawarty są generalnie zdrową rasą, ale, jak każda rasa, są narażone na pewne specyficzne problemy zdrowotne. Do najczęstszych chorób należą dysplazja stawu biodrowego, problemy z tarczycą i choroby oczu. Dlatego bardzo ważne jest regularne badanie u weterynarza i zakup szczeniaka z odpowiedzialnej hodowli, która przeprowadza odpowiednie badania zdrowotne na rodzicach.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Hovawarta do domu, warto zaopatrzyć się w duże, wygodne legowisko, dużo zabawek interaktywnych do stymulacji umysłowej oraz wysokiej jakości karmę. Ważne jest również posiadanie dużej przestrzeni na zewnątrz, gdzie pies będzie mógł się bawić i ćwiczyć.

Historia psa rasy Hovawart

Początki

Historia Hovawarta sięga aż XI wieku, co czyni go jedną z najstarszych ras psów w Niemczech. Pierwsze wzmianki o Hovawartach pojawiają się w dokumentach z czasów średniowiecza, które odnoszą się do psów stróżujących na zamkach i gospodarstwach. Były to psy niezwykle cenione za swoje zdolności obronne i stróżujące. W średniowiecznej Niemczech nazwa „Hovawart” była używana jako ogólne określenie psów stróżujących, niezależnie od ich rasy.

Rozwój rasy

Mimo że Hovawarty były niegdyś bardzo popularne, z biegiem czasu ich populacja zaczęła maleć. Na początku XX wieku rasa ta była bliska wyginięcia. Sytuacja zmieniła się dzięki staraniom niemieckiego hodowcy i kynologa Kurta Königa, który podjął się zadania odbudowy rasy. König, który był z zawodu weterynarzem, zaczął odnajdywać psy przypominające Hovawartów, a następnie hodować je, aby uzyskać psy jak najbardziej przypominające pierwotną rasę.

König stworzył standard rasy i w 1922 roku założył pierwsze w Niemczech stowarzyszenie hodowców Hovawartów. Rasa została oficjalnie uznana przez Niemieckie Stowarzyszenie Canine (VDH) w 1937 roku.

Obecnie

Obecnie Hovawarty są cenione na całym świecie za swoją inteligencję, wszechstronność i lojalność. Rasa ta zyskała popularność nie tylko jako psy rodzinne, ale także jako psy służbowe – stróżujące, ratownicze czy przewodniki dla osób niewidomych. Choć Hovawarty nie są tak powszechne jak niektóre inne rasy, ich niezwykła historia i wyjątkowe cechy charakteru przyciągają wielu miłośników psów.

Wzorzec psa rasy Hovawart

Wzorzec rasy Hovawart, zatwierdzony przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), precyzyjnie opisuje fizyczne cechy, jakie powinien posiadać idealny przedstawiciel tej rasy.

Hovawart to pies o silnej, ale jednocześnie eleganckiej budowie, przypominającej nieco kształt Labradora. Według wzorca, Hovawart powinien być dobrze umięśniony, a jednocześnie prezentować harmonijne proporcje ciała. Ważna jest tu równowaga między poszczególnymi częściami ciała.

Szczególną uwagę zwraca się na mocne, prawidłowo ustawione kończyny i dobrze rozwiniętą klatkę piersiową, świadczącą o silnej budowie psa. Kłębowa linia grzbietu powinna być prostą linią opadającą łagodnie od szyi do ogona.

Głowa Hovawarta jest mocna, ale nie ciężka, z wyraźnym stopem – czyli miejsce, gdzie czoło spotyka się z pyskiem. Pysk jest mocny i głęboki, z dobrze rozwiniętymi nozdrzami. Oczy mają kształt migdałów i są zawsze ciemnobrązowe, co dodaje psu przyjaznego wyglądu. Uszy są średniej wielkości, o wysoko i szeroko zawieszonej nasadzie.

Sierść Hovawarta jest długa i lekko falująca, podkreślająca elegancję rasy. Trzy podstawowe kolory to czarny, czarno-złoty oraz blond. Każdy z nich jest równie pożądany w standardzie rasy, ale niezależnie od koloru, sierść zawsze powinna być gładka, gęsta i dobrze przylegająca.

Prawidłowo ukształtowany Hovawart powinien również prezentować odpowiednie zachowanie i temperament, zgodne z opisem w wzorcu. Powinien wykazywać pewność siebie, spokój i równowagę, a także naturalne skłonności do stróżowania i obrony.

Hovawart – ciekawostki o rasie

Nazwa „Hovawart” pochodzi z języka starogermańskiego i dosłownie tłumaczy się jako „stróż dworu”. Jest to nawiązanie do pierwotnej roli tych psów, które były wykorzystywane jako strażnicy posiadłości i zamków.

Mimo swojego niemieckiego pochodzenia, Hovawarty cieszą się popularnością na całym świecie, w tym również w Polsce. Znane są z tego, że są jednymi z najlepszych psów stróżujących, a jednocześnie doskonałymi psami rodzinnymi.

Ciekawostką jest, że jednym z najważniejszych etapów w procesie odbudowy rasy była tzw. „próba charakteru”. Kurt König, założyciel rasy, wymagał od hodowców, aby psy tej rasy wykazywały naturalne instynkty stróżujące. Te, które nie zdawały próby, były wykluczane z programu hodowlanego.

Mimo że Hovawarty są doskonałymi psami stróżującymi, nie są agresywne. Są znane z tego, że potrafią ocenić sytuację i reagować odpowiednio – nie atakują, chyba że zdecydują, że jest to konieczne.

Hovawarty mają bardzo dobrą pamięć. Jeżeli pies tej rasy zapamięta osobę, którą spotkał tylko raz, jest w stanie rozpoznać ją po wielu latach.

Choć Hovawarty to duże psy, są zaskakująco delikatne i ciche w domu. Są również znane z tego, że są dobrymi psami dla dzieci, ze względu na swoją cierpliwość i tolerancję.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *