Chart perski – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

W świecie psów pełnym różnorodności, istnieją rasy, które stanowią prawdziwe unikaty, zarówno pod względem swojego pochodzenia, jak i unikalnych cech. Jednym z takich nietuzinkowych przedstawicieli świata psów jest Chart perski, rasa, która przez wieki była uważana za skarb na Bliskim Wschodzie. Poniżej przyjrzymy się bliżej tej niezwykłej rasie, dowiemy się, jak wygląda, jakie ma predyspozycje i cechy charakteru, jakie ma zalety i wady, a także jakie są jej potrzeby zdrowotne i pielęgnacyjne.

Chart perski – opis i wygląd rasy

Chart perski, znany również jako Saluki, to rasa psa o eleganckim i szlachetnym wyglądzie. Psy te są długie i smukłe, z proporcjonalnie zbudowanym ciałem i długimi, mocnymi nogami, które zapewniają im niezwykłą szybkość. Są to psy o długiej, krótko owłosionej sierści z dłuższym włosem na uszach, ogonie i kończynach.

Głowa Charta perskiego jest długa i smukła, z wyraźnym stopem. Oczy są duże i migdałowe, zawsze w różnych odcieniach brązu. Uszy są długie i wiszące, pokryte długim, jedwabistym futrem. Ogon jest długi, zakrzywiony, również pokryty długim futrem.

Charakter psa rasy Chart perski

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Chart perski to nie tylko eleganckie zwierzę, ale także wyjątkowo zdolny i wszechstronny towarzysz. Te psy są z natury bardzo szybkie, dlatego były często używane do polowań na duże odległości na Bliskim Wschodzie. Ich szybkość, w połączeniu z naturalną inteligencją, sprawia, że są one doskonałymi psami dla osób, które chcą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Jaką ma osobowość?

Chart perski to rasa psa o dość złożonej osobowości. Są to psy niezależne, spokojne, ale jednocześnie bardzo oddane swojemu właścicielowi. Są z natury bardzo ostrożne wobec obcych, co czyni je dobrymi psami stróżującymi.

Chart perski – jak wyszkolić i wychować?

Podczas szkolenia Charta perskiego ważne jest, aby pamiętać o jego niezależnej naturze. Ta rasa najlepiej reaguje na pozytywne metody szkoleniowe, które nagradzają dobre zachowanie, zamiast karania za złe. Ponieważ Chart perski jest inteligentny, będzie potrzebował stałych wyzwań mentalnych, aby utrzymać go zainteresowanym i zaangażowanym.

Dla kogo nadaje się Chart perski?

Chart perski najlepiej sprawdza się w domach, które mogą zapewnić mu dużo przestrzeni do biegania i ćwiczeń. Są to psy, które potrzebują dużo ruchu, dlatego nie są odpowiednie dla osób, które preferują spokojny styl życia. Pomimo ich niezależności, Chart perski potrzebuje również bliskiego kontaktu ze swoim właścicielem.

Chart perski – cena

Cena Charta perskiego zależy od wielu czynników, w tym od renomy hodowcy, linii genetycznej psa i innych czynników. Na ogół, możesz oczekiwać, że zapłacisz za szczeniaka tej rasy od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Wady i zalety

Wady

Jednym z potencjalnych minusów rasy Chart perski jest ich niezależność. Psy te mogą być nieco uparte i trudne do szkolenia dla osób, które nie mają doświadczenia w pracy z psami o silnym charakterze. Ponadto, Chart perski to rasa, która wymaga dużo ruchu, więc może nie być odpowiednia dla każdego stylu życia.

Zalety

Zalety Charta perskiego to jego elegancki wygląd, inteligencja, niezależność oraz oddanie dla właściciela. Są to psy bardzo zdolne, z dużą szybkością i zwinnością. Jeżeli masz wystarczająco dużo miejsca i czasu na codzienną aktywność fizyczną, Chart perski może być doskonałym wyborem.

Chart perski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Podstawą zdrowego życia każdego psa jest zbilansowana dieta, dostosowana do jego specyficznych potrzeb. Psy rasy Chart perski, ze względu na swoją aktywność i dynamizm, wymagają diety bogatej w białko, które dostarcza im energii i wspomaga budowę mięśni. Ponadto, ważne jest dostarczanie tłuszczów, które są źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych, a także węglowodanów jako dodatkowego źródła energii.

W diecie Charta perskiego nie powinno zabraknąć także warzyw i owoców, które są źródłem błonnika, witamin i minerałów. Ważne jest, aby unikać żywności przetworzonej i bogatej w sztuczne dodatki. Zdecydowanie lepiej wybrać karmę o wysokiej jakości, która zawiera naturalne składniki i jest wolna od zbędnych wypełniaczy.

Regularne posiłki podawane o stałych porach są kluczem do utrzymania prawidłowego metabolizmu. Warto też pamiętać o dostępności świeżej wody dla psa przez cały dzień.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Charta perskiego jest stosunkowo prosta, dzięki jego krótkiej i gładkiej sierści. Psy te nie wymagają częstego kąpania – wystarczy to robić tylko wtedy, gdy są naprawdę brudne. Szczotkowanie powinno odbywać się przynajmniej raz w tygodniu, aby usunąć martwe włosy i zapewnić skórze dostęp do powietrza.

Ponieważ Chart perski ma długie, wiszące uszy, wymagają one regularnej kontroli i czyszczenia, aby zapobiec infekcjom. Zęby powinny być regularnie czyszczone, a pazury przycinane, jeśli nie ścierają się naturalnie podczas codziennej aktywności.

Choroby

Chart perski to generalnie zdrowa rasa, jednak jak każda rasa, może być narażona na pewne problemy zdrowotne. Do typowych dla nich należy dysplazja stawu biodrowego, choroba charakteryzująca się nieprawidłowym rozwojem stawów biodrowych, która może prowadzić do bólu i problemów z poruszaniem się.

Inną chorobą, na którą mogą być narażone Chart perskie, są problemy z sercem, takie jak kardiomiopatia rozstrzeniowa. Regularne badania weterynaryjne, w tym badania krwi, radiografie, badania USG i EKG, mogą pomóc w wykrywaniu tych problemów na wczesnym etapie.

Psy tej rasy mogą również mieć tendencję do problemów z oczami, takich jak postępujący zanik siatkówki, który może prowadzić do ślepoty.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Chart perski jest psem aktywnym, dlatego warto zainwestować w zestaw akcesoriów, które umożliwią mu spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Smycz i uprząż to podstawowe wyposażenie, które pozwoli Ci kontrolować psa podczas spacerów i biegów.

Zabawki są niezbędne dla zdrowia psychicznego psa – polecamy interaktywne zabawki, które pobudzą umysł Charta perskiego, oraz gryzaki, które pomogą utrzymać zęby w dobrej kondycji.

Dobrej jakości miska na karmę i wodę to kolejny niezbędny element wyposażenia. Zdecydowanie warto zainwestować w miski ze stali nierdzewnej, które są trwałe i łatwe do czyszczenia.

Jeśli chodzi o miejsce do spania, Chart perski doceni miękkie i wygodne łóżko, które zapewni mu spokojny sen. Warto też pomyśleć o kocu, pod którym pies będzie mógł się schować w chłodniejsze dni.

Historia psa rasy Chart perski

Początki

Historia psa rasy Chart perski, znanej także jako Saluki, jest jedną z najbardziej fascynujących i najdłuższych w świecie psów. Ta elegancka i szlachetna rasa jest jednym z najstarszych typów domowych psów, a jej początki sięgają aż 7000 lat wstecz.

Pierwsze ślady Charta perskiego pochodzą z terenów Mezopotamii, a starożytne artefakty przedstawiające psy o wyglądzie bardzo podobnym do dzisiejszych Chartów perskich zostały odkryte w ruinach miast takich jak Ur. Psy te były wykorzystywane do polowań przez starożytnych Sumerów, a ich elegancja i szybkość były wielokrotnie odnotowywane w sztuce i literaturze tamtych czasów.

Rozwój rasy

Przez wieki, Chart perski był ceniony za swoją niezrównaną szybkość i elegancję. Rasa ta zyskała na znaczeniu i popularności wśród królewskich rodów Bliskiego Wschodu, a psy tej rasy były często traktowane jak członkowie rodziny. Wierzono, że posiadanie Charta perskiego przynosi szczęście, a jego dar szybkości był ceniony w polowaniach na gazelę, jedno z najszybszych zwierząt na świecie.

Obecnie

Dzisiaj, Chart perski, nazywany też Saluki, jest ceniony za swoją niezależność, elegancję i inteligencję. Są one popularnymi psami wystawowymi i są chętnie wybierane przez osoby ceniące aktywny tryb życia.

Chociaż są rzadziej spotykane niż niektóre inne rasy, Chart perski zyskuje na popularności dzięki swojemu unikalnemu wyglądowi i niezwykłej historii. Są to psy pełne wdzięku i elegancji, które nadal przyciągają uwagę miłośników psów na całym świecie.

Wzorzec psa rasy Chart perski

Chart perski, znany także jako Saluki, jest psem o niezwykle wyrazistym i jednocześnie eleganckim wyglądzie. Jego sylwetka jest smukła i wydłużona, a jednocześnie mocna i muskularna, co jest efektem tysiącleci selekcji do pracy jako szybki i wytrzymały pies myśliwski.

Głowa Charta perskiego jest długa i wąska, z wyraźnym stopem i umiarkowanym przodobiciem. Oczy są duże i migdałowe, najczęściej w odcieniach od ciemnobrązowego do orzechowego, a wyraz twarzy jest inteligentny i pełen godności. Uszy są długie i wiszące, pokryte delikatnym, jedwabistym futrem.

Szyja tych psów jest długa i smukła, co podkreśla ich elegancję, a klatka piersiowa jest głęboka i umiarkowanie szeroka. Grzbiet jest prosty, a lędźwie krótkie i mocne. Ogon jest długi, zakrzywiony na końcu, noszony nisko, kiedy pies jest spokojny, ale może być podniesiony i zakrzywiony nad grzbietem, kiedy pies jest podniecony lub pracuje.

Zgodnie z wzorcem rasy, sierść Charta perskiego może być gładka lub długowłosa (zwana „feathered”). W obu przypadkach, futro jest delikatne i jedwabiste w dotyku. Kolor sierści jest bardzo różnorodny i może obejmować wszystkie odcienie od kremowego do czarnego, często z białymi znaczeniami.

Ostatecznie, idealny Chart perski to pies o proporcjonalnej budowie, harmonijnej sylwetce, eleganckim ruchu i szlachetnym wyglądzie. Każdy aspekt jego budowy odzwierciedla dziedzictwo rasy jako niezrównanych myśliwych, skonstruowanych do szybkiego biegu i wytrzymałości.

Chart perski – ciekawostki o rasie

  1. Starożytna rasa: Chart perski to jedna z najstarszych ras psów na świecie. Badania genetyczne wykazały, że Chart perski jest jednym z kilku typów psów, które są najbliższe wilkom, co wskazuje na ich starożytny rodowód.
  2. Królewscy ulubieńcy: W starożytnym Egipcie psy tej rasy były traktowane z ogromnym szacunkiem. Faraonowie tak cenili te psy, że po śmierci były mumifikowane i pochowane razem z nimi.
  3. Niezwyciężony biegacz: Chart perski to niewiarygodnie szybki i wytrzymały biegacz. Ta rasa jest w stanie utrzymać wysokie prędkości na długich dystansach, co czyniło je nieocenionymi pomocnikami w polowaniu na gazelę.
  4. Cenny dar: Psy tej rasy były traktowane jako cenny dar, który mógł być ofiarowany tylko osobom o szczególnym znaczeniu. Nie były sprzedawane, ale darowane jako znak szacunku lub przyjaźni.
  5. Różne okrycie włosowe: Chart perski może występować w dwóch odmianach – o gładkim lub długim włosie. Wersja długowłosa, zwana „feathered”, posiada dodatkowe pióropusze na uszach, ogonie i kończynach.
  6. Różnorodność kolorystyczna: Kolor sierści Chartów perskich jest niezwykle zróżnicowany. Może ona mieć praktycznie każdy kolor, od czarnego, poprzez różne odcienie beżu, aż po zupełnie białą.
  7. Indywidualiści: Chart perski to rasa niezależna i niezwykle inteligentna. Są one lojalne wobec swojej rodziny, ale zachowują pewien stopień niezależności. Potrzebują sporo ruchu, ale cenią także spokój i ciszę.
  8. Symbol szczęścia: W kulturze Bliskiego Wschodu, Chart perski był uważany za symbol szczęścia. Wierzono, że jego obecność w domu przynosi powodzenie i dobrobyt.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *