Bloodhound – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Zanim zdecydujemy się na psa rasy Bloodhound, warto poznać wszystkie aspekty związane z tą rasą. Na początek: Bloodhound, znany również jako Święty Hubert, to pies o niezwykle wrażliwym zmyśle węchu. Pochodzi z Belgii i jest jednym z najstarszych ras, które znamy dzisiaj. W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o rasie Bloodhound.

Bloodhound – opis i wygląd rasy

Bloodhound to duży pies o mocnej, muskularnej budowie ciała. Samce osiągają do 69 cm w kłębie i wagę do 50 kg, a suki nieco mniej. Ich sierść jest krótka i gęsta, najczęściej w kolorach czarnym, brązowym i płowym. Najbardziej charakterystycznym elementem wyglądu Bloodhounda są długie, luźne uszy i zmarszczki na twarzy, które nadają mu poważnego i zadumanego wyglądu.

Charakter psa rasy Bloodhound

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Bloodhound jest znanym i cenionym psem tropiącym. Jego wyjątkowe zdolności węchowe są wykorzystywane przez policję i straż graniczną do szukania osób zaginionych czy tropienia przestępców. Można powiedzieć, że Bloodhound to prawdziwy detektyw w świecie psów.

Jaką ma osobowość?

Mimo swojego imponującego wyglądu, Bloodhound to niezwykle łagodny i przyjazny pies. Jest spokojny, cierpliwy i niezwykle oddany swojemu właścicielowi. Jego łagodne usposobienie sprawia, że świetnie dogaduje się z dziećmi.

Bloodhound – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie Bloodhounda wymaga konsekwencji i cierpliwości. Pies ten jest inteligentny, ale może być uparty. Kluczem do sukcesu jest pozytywne wzmacnianie dobrego zachowania.

Dla kogo nadaje się Bloodhound?

Bloodhound jest idealnym psem dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia i mogą zapewnić psu wystarczająco dużo ruchu. Ze względu na jego umiejętności tropiące, Bloodhound będzie szczęśliwy, mając możliwość regularnych spacerów po lesie lub parku.

Bloodhound – cena

Cena szczeniaka rasy Bloodhound może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak reputacja hodowli czy rodowód rodziców. Średnia cena za szczeniaka z rodowodem to około 2500-3500 PLN.

Wady i zalety

Wady

Bloodhound może być uparty i wymaga konsekwentnego wychowania. Ponadto, z powodu swojego intensywnego węchu, może być skłonny do podążania za zapachami, co może go odciągnąć od właściciela podczas spacerów.

Zalety

Bloodhound jest bardzo przyjaznym i lojalnym psem. Jego łagodne usposobienie sprawia, że jest dobrym towarzyszem dla całej rodziny. Ponadto, jego unikalne zdolności tropiące czynią go niezastąpionym w pracy związanym z poszukiwaniem.

Bloodhound – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Bloodhound potrzebuje dobrze zbilansowanej diety, bogatej w białko i tłuszcze. Ważne jest, aby kontrolować ilość pokarmu, ponieważ rasa ta jest skłonna do otyłości.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Bloodhounda nie jest skomplikowana. Wystarczy regularne szczotkowanie sierści i czyszczenie uszu. Ważne jest jednak monitorowanie skóry pod zmarszczkami, aby zapobiec infekcjom.

Choroby

Bloodhound jest generalnie zdrowym psem, ale jak wszystkie rasy, ma pewne predyspozycje do pewnych chorób, takich jak dysplazja stawów biodrowych, problemy z oczami i uszami.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przy zakupie Bloodhounda, warto zainwestować w solidną smycz i obrożę, wygodne legowisko, a także zestaw do pielęgnacji uszu i sierści.

Historia psa rasy Bloodhound

Początki

Bloodhound jest rasą o niezwykle bogatej i interesującej historii. Pochodzenie tych psów nie jest do końca jasne. Istnieje przypuszczenie, że ich przodkowie żyli już w starożytnym Egipcie, co potwierdzałyby malowidła przedstawiające psy o podobnym wyglądzie. Prawdziwy rozwój rasy rozpoczął się jednak w średniowiecznej Europie.

Rasa ta została wyhodowana w opactwie Świętego Huberta w Belgii, skąd wywodzi się jej druga nazwa – Chien de Saint-Hubert. Mnisi hodowali te psy z myślą o ich niezwykłych zdolnościach tropiących. Z tego powodu, Bloodhoundy często nazywane są „psy świętego Huberta”.

Rozwój rasy

W średniowieczu, Bloodhoundy były niezwykle popularne wśród arystokracji, szczególnie na dworach angielskich i francuskich. Pies ten był ceniony za swoje umiejętności myśliwskie, a zwłaszcza za zdolność tropienia zwierzyny.

Rasa ta przetrwała jednak wiele trudności. W XVIII i XIX wieku Bloodhoundy prawie wymarły w wyniku licznych rewolucji i wojen. Ostatecznie udało się uratować rasę dzięki entuzjastom, którzy starali się zachować jej czystość i unikalne cechy.

W XIX wieku, Bloodhoundy dotarły do Ameryki, gdzie zasłynęły z nowego zastosowania. Z powodu swojego wyjątkowego węchu, zaczęto je wykorzystywać w policyjnych poszukiwaniach osób zaginionych czy przestępców. Ta rola przetrwała do dnia dzisiejszego i nadal jest jednym z głównych zastosowań tych psów.

Obecnie

Dziś Bloodhound jest ceniony zarówno jako pies domowy, jak i pracujący. Mimo pewnych wyzwań w hodowli i wychowaniu, Bloodhoundy są powszechnie uważane za jedne z najbardziej lojalnych i oddanych towarzyszy. Ich historia jest dowodem na niezłomność i przetrwanie, a unikalne zdolności przyciągają nowe pokolenia miłośników tej rasy.

Wzorzec psa rasy Bloodhound

Według standardu FCI, Bloodhound to pies o dużych rozmiarach, harmonijnej budowie i solidnej sylwetce. Właściwa proporcja między długością ciała a wysokością w kłębie ma kluczowe znaczenie dla rasy.

Głowa Bloodhounda jest bardzo charakterystyczna – jest długa, ale proporcjonalna do reszty ciała. Czoło jest szerokie i lekko wypukłe z wyraźnymi zmarszczkami, zwłaszcza kiedy pies jest zainteresowany czy skupiony. Nos jest czarny i ma szerokie nozdrza, co jest niezwykle ważne dla psa z tak doskonałym zmysłem węchu.

Oczy to kolejna wyróżniająca cecha Bloodhounda – są one diamentowe, o głębokim, miedzianym kolorze. Ich melancholijny wyraz dodaje psu wyjątkowego uroku.

Uszy Bloodhounda są bardzo długie i miękkie, zwisające luźno po bokach głowy. Ich zadaniem jest kierowanie zapachów do nosa, co wspomaga ich fenomenalne zdolności tropiące.

Szyja jest mocna i muskularna, z luźną skórą tworzącą tzw. „kryzę”. Tułów jest długi i solidny, z głęboką klatką piersiową. Ogonek noszony jest wysoko, lekko zakrzywiony.

Sierść Bloodhounda jest krótka, ale gęsta i bardziej szorstka w dotyku, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wzorzec dopuszcza trzy kolory: czarny z płowym, czerwony i węgierski (liver and tan), czyli ciemny brąz z płowym.

Każdy Bloodhound, który spełnia te standardy, może być uważany za wzorcowego przedstawiciela rasy. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że tak jak u ludzi, każdy pies jest inny i może nieznacznie różnić się od wzorca. Co najważniejsze, Bloodhound powinien być zdrowy, zrównoważony i szczęśliwy.

Bloodhound – ciekawostki o rasie

Bloodhound to rasa pełna niespodzianek, która wciąż potrafi zaskoczyć swoimi unikalnymi cechami i zdolnościami. Poniżej przedstawiamy kilka fascynujących faktów o tych niezwykłych psach.

  1. Niezrównany zmysł węchu: Bloodhound posiada najbardziej rozwinięty zmysł węchu spośród wszystkich ras psów. Potrafi wykryć zapach nawet po kilku dniach od jego pozostawienia. To właśnie dlatego są tak skuteczne w pracy detektywistycznej, pomagając w poszukiwaniu osób zaginionych czy uciekinierów.
  2. Dowód sądowy: W Stanach Zjednoczonych, Bloodhoundy są jedynymi zwierzętami, które mogą dostarczyć dowód sądowy. Ślad zapachowy, który Bloodhound jest w stanie wyśledzić, może być użyty jako dowód w sądzie. To pokazuje, jak niezwykle cenna jest ich praca.
  3. Znane z filmów: Bloodhoundy często pojawiają się w filmach i serialach telewizyjnych, zwłaszcza tych o tematyce kryminalnej. Jednym z najbardziej znanych Bloodhoundów jest bez wątpienia Trusty z klasycznego filmu Disneya „Dama i Włóczęga”.
  4. Długowieczność uszu: Uszy Bloodhounda są jednymi z najdłuższych w świecie psów. Ich zadaniem jest „zamiatanie” zapachów w kierunku nosa. Długość uszu może sięgać nawet do 25 cm!
  5. Długowieczność śliny: Każdy, kto kiedykolwiek spotkał Bloodhounda, wie, że ten pies jest mistrzem… ślinienia się. To jest jednak normalne dla rasy i często jest źródłem wielu zabawnych sytuacji.
  6. Żywotność: Pomimo swojego dużego rozmiaru, Bloodhoundy są rasą o stosunkowo długim okresie życia. Przy odpowiedniej opiece mogą dożyć 10-12 lat, a niektóre egzemplarze żyją nawet do 15 lat.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *