Jak uspokoić psa w sylwestra? Sylwester z psem

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Sylwester – dla nas doskonała zabawa, dla naszych pupili ogromny stres. Chociaż często tak wygląda rzeczywistość, wcale nie musi tak być. Istnieje mnóstwo sposobów, aby zminimalizować stres naszego przyjaciela oraz sprawić, by wspólne świętowanie przebiegło w przyjemnej atmosferze. Jak uspokoić psa w sylwestra?

Pokaż pupilowi, że jesteś spokojny

Pies w Sylwestra będzie dużo spokojniejszy, jeżeli sami nie damy mu dodatkowych powodów do niepokoju. Starajmy się więc zachowywać tak jak zwykle – nie pocieszajmy ani nie przytulajmy go nadmiernie. Pozwólmy mu się ukryć w bezpiecznym miejscu, ale cały czas kontrolujmy sytuację. Najlepszym miejscem dla czworonoga będzie dobrze znane pomieszczenie w domu, w którym pozamykane są drzwi, a okna zasunięte roletami- nasz pupil nie będzie wtedy aż tak słyszał dźwięków z zewnątrz, a błyski światła nie będą wzbudzać w nim lęku. Możemy też sami przygotować pupilowi bezpieczny kącik – na przykład posłanie dla psa pełne kocyków, pod którymi będzie mógł się schować. Miłą atmosferę możemy też stworzyć za pomocą kojącej i spokojnej muzyki. Również dźwięki natury czy piosenki z radio mogą zagłuszyć fajerwerki i odwrócić uwagę czworonoga. Jeżeli mamy taką możliwość warto wyjechać ze zwierzęciem z miasta – na przykład odwiedzić ciocię lub wujka na wsi, gdzie z pewnością będzie dużo spokojniej. 

Odwróć uwagę czworonoga

Sprawmy by Sylwestrem z psem, był wieczorem pełnym aktywności. W świąteczny dzień zafundujmy pupilowi długi spacer. Warto jednak pamiętać, aby trasa prowadziła z dala od miejsc ewentualnych wystrzałów, a sam spacer skończył się przed nadejściem wieczoru. Dlaczego nie powinniśmy wychodzić z czworonogiem po zmroku? Każdego roku stwierdza się mnóstwo zaginięć zwierząt podczas sylwestra. Pies podczas wybuchu fajerwerków może przestraszyć się, pobiec przed siebie, a w konsekwencji zgubić. Jeżeli więc wychodzimy z naszym pupilem, musimy mieć ze sobą smycz dla psa i nie powinniśmy go z niej spuszczać. Czym jeszcze można zająć czworonoga? Tutaj z pomocą przychodzą nam ulubione zabawki dla psa. Pupila najlepiej zająć wspólną zabawą, która odwróci jego uwagę od sztucznych ogni. Może to być zabawa w szukanie smakołyków, przeciąganie się sznurkiem lub skoki i ćwiczenia zręcznościowe za pomocą tunelu. Suszone przysmaki dla psa również mogą być doskonałym rozwiązaniem, które przykuje uwagę czworonoga na kilka dobrych godzin. 

Co dać psu na uspokojenie w sylwestra?

Właściwie skomponowane karmy dla psów mogą zmniejszyć lęk pupila. Co warto włączyć do psiej diety na początku grudnia? Cenne aminokwasy – na przykład tryptofan, tauryna czy teanina, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy zwierzaków, oraz przyczyniają się do produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Działają też uspokajająco, stabilizują nastrój oraz zmniejszają stres. Te cenne składniki może zawierać wysokiej jakości karma dla psa albo suplementy diety. Również witamina B12 jest niezbędna w diecie naszych pupili w tym trudnym okresie, gdyż pozytywnie wpływa na układ nerwowy oraz podnosi odporność na stres. Z pomocą przychodzą nam także naturalne tabletki dla psa na sylwestra, które w składzie posiadają wyciągi z ziół, takich jak waleriana, melisa czy szyszki chmielu. Chętnie wybieranym rozwiązaniem uspokajającym są również feromony DAP, naturalnie wytwarzane przez karmiące suki. Badania dowodzą, że ich kojące działanie wpływa również na dorosłe psy. Występują w formie sprayu, dyfuzora do kontaktu lub zawiera je specjalna obroża dla psa

Wybierz się do weterynarza

Jeżeli lęk twojego pupila jest ekstremalny i na nic się zdają naturalne sposoby, warto poszukać pomocy u specjalisty – być może jedynym wyjściem są uspokajające leki dla psa na Sylwestra. Z naszym czworonogiem warto wybrać się do lekarza już na początku grudnia, gdyż niektóre preparaty stosuje się nawet 3-4 tygodnie wcześniej, aby uzyskać jak najlepsze efekty.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *