Zacieki pod oczami u psa. Jak sobie z nimi radzić?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Bolończyk to wyjątkowo uroczy przyjaciel człowieka, który wnosi do domu szczęście oraz pozytywną energię. Wiele osób zgadza się, że czarne oczka w towarzystwie białego puchu to wyjątkowo słodkie połączenie. Jednak bolończyk, tak jak każdy inny pies potrzebuje umiejętnej pielęgnacji. Szczególnie kłopotliwe bywają zacieki pod oczami u psa, które niezwykle często występują u tej rasy. Jak sobie z nimi radzić? 

Zacieki pod oczami nie zawsze powodem do obaw

Na białych włosach Bolończyka, ciemne zacieki pod oczami stają się bardzo widoczne. Często jednak spotykamy się tylko z żółtymi przebarwieniami, które tworzą się pod wpływem wilgotnych łez, co jest zjawiskiem naturalnym. Regularnie używane chusteczki dla psa, które osuszą okolice oczu, w tym wypadku mogą poprawić sytuację. Jeżeli jednak zacieki przyjmują odcień brązowy, powinniśmy głębiej zastanowić się nad ich przyczyną. 

Ropiejące oczy

Najczęściej spotykaną przyczyną kłopotliwych zacieków u Bolończyków są bakterie znajdujące się wewnątrz oka lub drożdżaki. Powodują one zapalenie spojówek, przez co nasz pies silniej łzawi. To właśnie bakterie odpowiedzialne są za zmianę koloru włosów naszego czworonoga na brązowy. Co zrobić, gdy podejrzewamy zapalenie spojówek? Powinniśmy odwiedzić weterynarza, który zrobi wymaz z worka spojówkowego. Leczenie tej dolegliwości zazwyczaj nie jest skomplikowane. Lekarz zaleca krople do oczu dla psa z antybiotykiem, które pomogą poradzić sobie z problemem. 

Alergia przyczyną zacieków

Podrażnienia wrażliwych oczu Bolończyków może wywołać również alergia. Niektóre psy reagują w ten sposób na konkretne składniki karmy, proszki do prania, a nawet kurz czy pyłki. Tutaj dużą rolę odgrywa obserwacja czworonoga. Czasami warto profilaktycznie zmienić proszek do prania, płyn do podłóg czy inny detergent, z którym pies może mieć kontakt. Również kaganiec dla psa lub posłanie dla psa, wykonane z tanich materiałów niskiej jakości, mogą powodować alergię. Gdy podejrzewamy, że zacieki spowodowane są alergią po konsultacji z lekarzem możemy zaaplikować psu krople do oczu na alergie, które powinny złagodzić objawy. 

Dieta a ropiejące oko

Tak, jak w przypadku ludzi dieta czworonoga powinna być do niego indywidualnie dostosowana. Niektóre produkty lub karma dla psa mogą powodować nadmiernie łzawienie. Często zauważa się zaostrzenie zacieków po spożywaniu drobiu oraz zboża – można więc na jakiś czas wyeliminować te produkty z jadłospisu czworonoga. Warto też zwracać uwagę, aby mokra lub sucha karma dla psa również była pozbawiona takich dodatków. Niekiedy warto postawić na specjalne karmy weterynaryjne dla psów, które poprawiają trawienie lub sprzyjają leczeniu niektórych schorzeń, powodujących zacieki. Przykładem może być hipoalergiczna karma Brit albo Nature’s Protection, specjalnie przystosowana dla psów białych ras. 

Uzupełnianie niedoborów

Urozmaicona oraz bogata w witaminy i białko dieta, pomaga Bolończykom zachować piękną wygląd. Czasami potrzebują one dodatkowej suplementacji, która poprawi kondycję sierści, eliminując kłopotliwe zacieki pod oczami. Jakie witaminy dla psa są szczególnie istotne? Ze względu na rodzaj sierści i umaszczenie, jakim może pochwalić się Bolończyk, w jego diecie dużą rolę powinny odgrywać kwasy tłuszczowe, witamina E oraz składniki mineralne takie jak cynk i miedź. Łatwym sposobem urozmaicenia diety czworonoga są przysmaki dla psa, które pomagają uzupełnić niedobory. 

Odpowiednia pielęgnacja

Aby nasz czworonóg zawsze wyróżniał się śnieżnobiałą sierścią bez zacieków i przebarwień, musimy postawić na regularną pielęgnację. Przydatne będą takie akcesoria dla psów, jak gumki lub frotki, którymi zwiążemy jego włosy na głowie. Dzięki temu kosmyki nie będą drażnić oczu, powodując łzawienie i zacieki. Warto też dobierać specjalną odżywkę oraz szampon dla psa, który ma działanie wybielające. Pomocne okazuje się też regularne wycinanie małych włosów w kącikach oczu, które mogą powodować podrażnienia – ułatwi nam to specjalna maszynka do strzyżenia psów. Nierzadko po wycięciu zabarwionych włosów pojawiają się nowe, które są już białe. 

Inne przyczyny zacieków pod oczami

Przyczyną nadmiernego łzawienia u Bolończyków może być też cieczka. Po zabiegu sterylizacji, łzawienie w niektórych przypadkach zmniejsza się, a zacieki stają się mniej widoczne. Większą produkcję łez może powodować też stres albo tęsknota naszego czworonoga. Często bywa to spowodowane naszym wyjazdem, przeprowadzką czy gruntownym remontem w domu. W tej sytuacji warto regularnie poświęcać czas naszemu pupilowi, bawiąc się z nim lub wychodząc na spacery. Nowe zabawki dla psa lub smakołyki mogą go odstresować oraz zapewnić pozytywne bodźce. Problem przebarwień pod oczami może pojawić się też u młodych psów podczas wymiany zębów –  czasami trzeba ten okres po prostu  przeczekać. 

Warto pamiętać, że przyczyn zacieków pod oczami jest wiele, dlatego nierzadko musimy poświęcić sporo czasu oraz sił, aby je znaleźć oraz wybrać najlepszy sposób działania. Dzięki temu nasz czworonożny przyjaciel będzie cieszył się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, a my będziemy spokojni, całkowicie eliminując problem zacieków.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.