Szampon dla psa – Jak często i dobrze kąpać psa?

Ten artykuł przeczytasz w: 4 minuty

Jak często kąpać psa ? – Dla wielu ras psów sierść jest prawdziwą ozdobą. Aby jednak tak było, niezbędna jest jej regularna pielęgnacja – a szczególnie kąpiele. Jeżeli będziemy poświęcać czas na pielęgnację naszego pupila, nigdy nie będziemy mieć problemów ze sfilcowaną sierścią, a on będzie prezentował się zdrowo i pięknie. Jak powinna wyglądać kąpiel psa i jak często należy to robić?

Przygotowanie do kąpieli

Dla wielu osób kąpiel czworonoga jest dużym wyzwaniem. Jeżeli jednak odpowiednio się do tego przygotujemy i będziemy stosować się do kilku zasad, każde mycie psa stanie się prawdziwą przyjemnością dla naszego pupila i również dla nas. Przed rozpoczęciem kąpieli, należy przygotować wszystkie kąpielowe akcesoria dla psów, które będą nam potrzebne, na przykład: ręczniki, suszarkę, szampon dla psa, odżywkę, tampony do uszu. Przed kąpielą możemy poświecić trochę czasu na pielęgnację naszego czworonoga i wyczyścić mu uszy czy obciąć pazury. Następnie potrzebna nam będzie szczotka dla psa, którą starannie wyszczotkujemy sierść, usuwając różne zanieczyszczenia czy martwe włosy. Szczególną uwagę warto poświęcić usunięciu starej sierści oraz rozplątaniu wszelkich supłów, ponieważ w czasie kąpieli mogą ulec zacieśnieniu, co sprawi, że ich usunięcie bez nożyczek stanie się niemożliwe. Ostatnim krokiem  jest zabezpieczenie uszu przed dostaniem się wody – można to zrobić za pomocą waty.

Szampon dla psa – jaki wybrać?

Sierść naszego pupila będzie zdrowa, lśniąca i zadbana, tylko wtedy gdy będziemy używać odpowiednio przystosowanych kosmetyków. Skóra psa jest bardziej wrażliwa niż nasza oraz ma inny odczyn PH, dlatego nigdy nie powinniśmy używać szamponów przeznaczonych dla ludzi. Mogą one wywoływać podrażnienia, łupież, wysuszać sierść oraz przyczyniać się do niepotrzebnego stresu u zwierzaka. Warto więc wybrać profesjonalny szampon dla psów, dostosowany do potrzeb ich sierści. Oprócz usunięcia zanieczyszczeń i zabrudzeń powinien on odżywić oraz uelastycznić sierść. Specjalny szampon dla psów długowłosych dodatkowo ogranicza ich wypadanie oraz regeneruje lipoproteinową otoczkę. Kąpiel psów z dłuższym włosem, takich jak Bolończyk nie obędzie się bez użycia balsamu, który sprawi, że mokra i posklejana sierść z łatwością się rozczesze. Dodatkowo sprawi, że przy suszeniu włos nie będzie się też elektryzował ani filcował oraz dłużej pozostanie zadbany i czysty.

Jak kąpać psa bezstresowo?

Jak powinna wyglądać sama kąpiel naszego pupila? Najpierw musimy upewnić się, że w łazience jest optymalna temperatura, a woda jest przyjemnie ciepła – w granicach 35 stopni. Dużą rolę dla komfortu czworonoga odgrywa antypoślizgowa mata dla psa, którą położymy w wannie lub w kabinie prysznicowej. Przystępując do kąpieli musimy w pierwszej kolejności dokładnie namoczyć sierść zwierzaka, delikatnie ugniatając ją ręką. Sprawi to, że woda dotrze, aż do głębokich warstw sierści i skóry. Na dobrze namoczoną sierść nakładamy rozcieńczony szampon i równomiernie go rozprowadzamy. Psa zawsze myjemy dwukrotnie, nierzadko stosując dwa rodzaje szamponu. Pierwsze mycie ma na celu usunięcie brudu, a kolejne nadaje połysk i objętość sierści. Podczas płukania można delikatnie ugniatać sierść, aby sprawniej pozbyć się szamponu. Szczególną uwagę musimy zwracać na mycie głowy, które zawsze powinno odbywać się na końcu. Należy uważać, aby woda nie dostała się do uszu. Podczas mycia pyszczka możemy przycisnąć go ręką, aby woda nie wlewała się do nosa. Warto również pamiętać, aby starannie spłukać sierść pod brzuchem, gdzie gromadzi się brudna piana.

Kąpiel szczeniaka – o czym warto pamiętać?

Nierzadko słyszy się opinie, że szczeniaka nie powinno się kapać. Jednak tak jak i dzieci potrzebują regularnej pielęgnacji, tak samo wygląda sytuacja ze szczeniakami. Kiedy powinno odbyć się pierwsze kąpanie szczeniaka? Nie należy się z tym spieszyć, ponieważ w pierwszych tygodniach jego życia to mama odpowiedzialna jest za jego higienę. Gdy nasz mały przyjaciel odstawiony jest już od mamy, najpierw można go czyścić lekko zwilżoną frotową szmatką. Warto też użyć w tym celu specjalnego lotionu czyszczącego, który przywróci świeży zapach i czystość jego sierści. Podczas samej kąpieli, zazwyczaj po 3-4 miesiącu życia, należy stosować specjalny szampon dla szczeniaka, który będzie delikatny dla jego wrażliwej skóry. Musimy też pamiętać, aby kąpać malucha w ciepłym pomieszczeniu oraz bardzo dokładnie wysuszyć go najpierw ręcznikiem, a potem suszarką. Po kąpieli powinno się owinąć szczeniaka kocykiem i nie wypuszczać na dwór.

Kąpanie psa – jak często należy to robić?

Kąpiel psa zależy od jego trybu życia oraz owłosienia. Małe psy o długim włosiu, powinno się kąpać 1-2 razy w miesiącu. Niektórzy kąpią rasy takie jak, York, Shih Tzu czy Bolończyk nawet raz w tygodniu. Dużo zależy od tego, czy pies wychodzi na dwór oraz czy śpi w naszym łóżku. Oczywiście, zawsze można wykąpać naszego pupila, jak zaistnieje taka potrzeba. Sierść białych psów, takich jak Bolończyk wymaga częstej pielęgnacji oraz środków, które przeznaczone są do białej sierści. Zwykłe uniwersalne szampony, mogą powodować, że stanie się szara albo zżółknie. Psa należy więc kąpać regularnie, ale pamiętając o odpowiednich kosmetykach i podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Co zrobić, aby częste kąpiele były dla naszego pupila przyjemne? Możemy przygotować ulubione zabawki dla psa, które będą odwracały jego uwagę podczas mycia. Warto też mieć przy sobie przysmaki dla psa, którymi nagrodzimy czworonoga po całym procesie pielęgnacji.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *