Łajka zachodniosyberyjska – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Łajka zachodniosyberyjska to rasa psa, która wyróżnia się swoją wytrzymałością, zdolnościami myśliwskimi i niezwykłym charakterem. Oznaczające dosłownie „szczekający” lub „głośny pies”, słowo „łajka” jest używane do opisania kilku ras psów z północnej Rosji i regionów Syberii. Czytając ten artykuł, dowiesz się wszystkiego o tej unikalnej rasie.

Łajka zachodniosyberyjska – opis i wygląd rasy

Łajka zachodniosyberyjska to średniej wielkości pies o proporcjonalnej budowie i silnej muskulaturze. Wygląda na wyjątkowo odważnego i nieustraszonego, a zarazem eleganckiego. Sierść jest gruba, szorstka, z dobrze rozwiniętym podszerstkiem, który pomaga psu przetrwać w surowych, zimowych warunkach. Kolor sierści jest najczęściej biały, czarny, szary, srebrzysty lub różne odcienie tych kolorów, często w kombinacji. Oczy są najczęściej w kolorze brązowym.

Charakter psa rasy Łajka zachodniosyberyjska

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Łajki zachodniosyberyjskie są niezwykle wszechstronne, zasługują na uznanie za swoje zdolności myśliwskie, zarówno do polowań na dużą, jak i małą zwierzynę. Są to psy o silnym instynkcie, które doskonale sprawdzają się również jako psy pociągowe. To inteligentne psy, które szybko uczą się nowych komend i trików, jednak mogą być również niezależne i uparte.

Jaką ma osobowość?

Łajki zachodniosyberyjskie są odważne, energiczne i pełne życia. Są to psy niezależne, które cenią sobie swoją wolność, ale są również bardzo lojalne wobec swoich właścicieli. Mogą być nieufne wobec obcych i innych zwierząt, co czyni je dobrymi psami stróżującymi.

Łajka zachodniosyberyjska – jak wyszkolić i wychować?

Trening łajki zachodniosyberyjskiej wymaga cierpliwości i konsekwencji. Te psy są inteligentne i szybko się uczą, ale mogą być także niezależne i uparte. Trening powinien być oparty na pozytywnym wzmocnieniu, a surowe metody mogą przynieść odwrotny skutek. Te psy potrzebują dużo ruchu i aktywności fizycznej, aby zapewnić im odpowiednią stymulację zarówno fizyczną, jak i mentalną.

Dla kogo nadaje się Łajka zachodniosyberyjska?

Ze względu na ich niezależny charakter i potrzebę dużego wysiłku fizycznego, łajki zachodniosyberyjskie najlepiej nadają się dla aktywnych osób lub rodzin, które prowadzą aktywny tryb życia. Mogą być również dobrym wyborem dla osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu i interesują się treningiem psów.

Łajka zachodniosyberyjska – cena

Cena szczeniaka rasy łajka zachodniosyberyjska może znacznie różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak reputacja hodowli, rodzice szczeniaka, jego wiek, zdrowie i wiele innych. Na ogół ceny mogą się wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Wady i zalety

Wady

 1. Niepodległość i upór: Łajki zachodniosyberyjskie są niezależne i uparte, co może stanowić wyzwanie dla mniej doświadczonych właścicieli. Te cechy mogą utrudniać szkolenie i wymagają cierpliwości oraz konsekwencji.
 2. Agresja wobec obcych i innych zwierząt: Te psy są nieufne wobec obcych i innych zwierząt, co może prowadzić do agresji, jeśli nie są odpowiednio socjalizowane i szkolone.
 3. Wysokie wymagania dotyczące aktywności fizycznej: Łajki zachodniosyberyjskie są bardzo energiczne i potrzebują dużo ruchu. Brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej może prowadzić do problemów behawioralnych.
 4. Potrzeba regularnej pielęgnacji sierści: Gęsta sierść tych psów wymaga regularnej pielęgnacji, aby zapobiec plątaniu i utrzymaniu zdrowej skóry.
 5. Możliwość rozwoju typowych dla rasy chorób: Podobnie jak wszystkie rasy, łajki zachodniosyberyjskie mogą być podatne na pewne problemy zdrowotne, takie jak dysplazja stawu biodrowego, problemy z oczami czy alergie.

Zalety

 1. Inteligencja i zdolności myśliwskie: Łajki zachodniosyberyjskie są bardzo inteligentne i znane z doskonałych umiejętności myśliwskich. Są to psy o silnym instynkcie, które doskonale sprawdzają się również jako psy pociągowe.
 2. Lojalność: Są bardzo lojalne wobec swoich właścicieli, co czyni je świetnymi psami rodzinymi dla tych, którzy mogą sprostać ich wymaganiom.
 3. Wytrzymałość: Te psy są niezwykle wytrzymałe i zdolne do pracy w surowych warunkach, dzięki czemu doskonale nadają się jako psy robocze.
 4. Zdolność adaptacji: Pomimo ich natury jako psów roboczych, potrafią się również dobrze dostosować do życia domowego, o ile są odpowiednio szkolone i socjalizowane.
 5. Odporność na zimne warunki: Dzięki gęstemu podszerstkowi, te psy są naturalnie odporne na niskie temperatury i dobrze radzą sobie w chłodniejszym klimacie.

Łajka zachodniosyberyjska – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Dieta łajki zachodniosyberyjskiej powinna być zbilansowana i pełna wartości odżywczych, które są niezbędne dla zdrowia i dobrobytu psa. Powinna zawierać odpowiednie proporcje białka, tłuszczu i węglowodanów, a także niezbędne witaminy i minerały.

Pielęgnacja

Gęsta sierść łajki zachodniosyberyjskiej wymaga regularnej pielęgnacji. Aby utrzymać sierść psa w dobrej kondycji, należy go regularnie szczotkować, co pomoże usunąć martwe włosy i zapobiegnie plątaniu się sierści. Łajki zachodniosyberyjskie są psy „samoczyszczące” i nie wymagają częstego kąpania, chyba że są szczególnie brudne.

Choroby

Łajka zachodniosyberyjska jest generalnie zdrową rasą, ale jak każda rasa, może być podatna na pewne warunki zdrowotne. Niektóre z chorób, na które mogą cierpieć te psy, to dysplazja stawu biodrowego, problemy z oczami i alergie. Regularne kontrole u weterynarza i odpowiednie badania mogą pomóc w wykryciu i leczeniu potencjalnych problemów na wczesnym etapie.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Właściciele łajek zachodniosyberyjskich powinni zainwestować w trwałe zabawki, które zaspokoją ich potrzebę gryzienia i będą stymulować ich umysł. Właściciele powinni również zapewnić swojemu psu solidną smycz i obrożę lub uprząż, szczotki do pielęgnacji sierści, a także podstawowe akcesoria takie jak miski na jedzenie i wodę, legowisko i klatkę dla psa.

Historia psa rasy Łajka zachodniosyberyjska

Początki

Łajka zachodniosyberyjska jest rasą starożytną, której korzenie sięgają północnej Syberii i Rosji. Te psy, pierwotnie wykorzystywane przez plemiona syberyjskie do różnorodnych zadań, były nieocenione w surowych warunkach północy. Były używane jako psy pociągowe, pomagały w polowaniach, strzegły obozów i były towarzyszami nomadów. Właściwości łajki zachodniosyberyjskiej, takie jak wytrzymałość, zdolność przetrwania w ekstremalnych temperaturach i naturalne umiejętności myśliwskie, sprawiły, że stały się niezastąpione dla tych ludzi.

Rozwój rasy

Łajka zachodniosyberyjska stała się bardziej rozpoznawalna jako odrębna rasa w XX wieku. W latach 20. XX wieku, rosyjscy kinolodzy zaczęli systematycznie pracować nad stworzeniem standardów dla różnych ras łajek, w tym łajki zachodniosyberyjskiej. Proces ten został jednak przerwany przez II wojnę światową i zaczęto go na nowo w latach 50. W 1960 roku Fédération Cynologique Internationale (FCI) formalnie uznała i zarejestrowała łajkę zachodniosyberyjską jako odrębną rasę.

Dzięki intensywnej pracy hodowlanej, która miała na celu zachowanie naturalnych umiejętności myśliwskich i pracy tych psów, łajka zachodniosyberyjska zachowała do dziś swoje pierwotne cechy.

Obecnie

Obecnie łajka zachodniosyberyjska jest ceniona zarówno za swoje umiejętności robocze, jak i cechy towarzyskie. W Rosji i Syberii psy te są nadal wykorzystywane do polowań i jako psy pociągowe. Równocześnie, łajka zachodniosyberyjska zdobywa coraz większą popularność jako pies domowy. Mimo że w niektórych krajach są to jeszcze rzadko spotykane psy, to stopniowo zyskują uznanie na całym świecie. Są one cenione za swoją inteligencję, lojalność oraz niezależność, a także za unikalny, dziki wygląd.

Wzorzec psa rasy Łajka zachodniosyberyjska

Łajka zachodniosyberyjska to rasa psów średniej wielkości, której charakterystyczne cechy obejmują muskularną budowę ciała, kwadratową sylwetkę i gęstą, odporną na warunki atmosferyczne sierść.

Wielkość i waga: Psy tej rasy są średniej wielkości. Samce osiągają w kłębie od 56 do 60 cm, natomiast suki od 54 do 58 cm. Waga powinna być proporcjonalna do wielkości, zazwyczaj waha się od 18 do 23 kg dla samców i od 17 do 22 kg dla suk.

Głowa: Głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, z wyraźnym stopem i umiarkowanie szerokim czołem. Uszy są małe, trójkątne i stojące, a oczy są średniej wielkości, skośne i mają ciemny kolor.

Ciało: Ciało ma kwadratową sylwetkę z dobrze zarysowaną klatką piersiową i muskularnym grzbietem. Ogón jest wysoko osadzony i noszony nad grzbietem w kształcie sierpa lub pierścienia.

Sierść: Sierść jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tej rasy. Składa się z grubego, miękkiego podszerstka i długiej, szorstkiej sierści okrywowej. Najczęściej występujące kolory to wszystkie odcienie od czarnego do białego, często w połączeniu z plamami.

Ruchy: Łajka zachodniosyberyjska ma płynne i łatwe ruchy, które odzwierciedlają jej wytrzymałość i energię. Podczas poruszania się, rasa ta wykazuje pewność siebie i swobodę.

Łajka zachodniosyberyjska – ciekawostki o rasie

Łajka zachodniosyberyjska, znana również jako West Siberian Laika, jest pełna niespodzianek i fascynujących faktów. Oto kilka ciekawostek o tej wyjątkowej rasie:

 1. Nazwa: Słowo „łaika” pochodzi z języka rosyjskiego i oznacza „szczekający pies”. Ta nazwa doskonale odzwierciedla charakter tych psów, które są znane ze swojej głośnej i wyraźnej szczekawki, często używanej podczas polowań.
 2. Pierwszy pies w kosmosie: Chociaż nie była łajką zachodniosyberyjską, to łaika była pierwszym psem, który poleciał w kosmos. Była to jednak inna rasa – mieszaniec łajki, który został wysłany na orbitę przez ZSRR w 1957 roku.
 3. Wszechstronność: Łajka zachodniosyberyjska to prawdziwy pies wszechstronny. Przez wieki były wykorzystywane do wielu celów – jako psy pociągowe, do polowania, jako stróżujące i towarzyszące. Dzisiaj nadal można spotkać te psy pracujące w rolnictwie czy leśnictwie, ale są także cenione jako psy domowe.
 4. Instynkt myśliwski: Łajki zachodniosyberyjskie mają bardzo silny instynkt myśliwski. Są znane z polowań na różne zwierzęta – od małych gryzoni po duże zwierzęta, takie jak jelenie czy nawet niedźwiedzie.
 5. Wyjątkowe umaszczenie: Choć łajka zachodniosyberyjska może występować w wielu kolorach, jednym z najciekawszych jest „pieprz i sól”, czyli mieszanka ciemnych i jasnych włosów, nadająca sierści unikalny, pręgowany wygląd.
 6. Przystosowanie do zimy: Te psy są niezwykle odporne na zimne warunki. Posiadają specjalny podszerstek, który działa jak naturalna warstwa izolacyjna, a ich uszy i ogon są tak ukształtowane, aby minimalizować utratę ciepła.
 7. Związek z innymi rasami łajek: Łajka zachodniosyberyjska jest jedną z czterech ras łajek uznanych przez Fédération Cynologique Internationale (FCI). Pozostałe to łajka wschodniosyberyjska, łajka rosyjsko-europejska i łajka karelo-fińska. Wszystkie te rasy mają podobne korzenie i cechy, ale różnią się nieco wielkością, temperamentem i zastosowaniem.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *