Barbet – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Barbet – opis i wygląd rasy

Barbet to rasa psów o średniej wielkości pochodząca z Francji. Charakteryzuje się długim, lokowanym futrem, które może przyjmować różne odcienie, od czarnego i brązowego po szary i biały. Te psy mają duże, okrągłe oczy i długie uszy. Ciało Barbetta jest mocne i zwarte, a ogon lekko zagięty. Wzrost w kłębie to około 58-65 cm dla samców i 53-61 cm dla samic, a waga może wynosić od 17 do 28 kg.

Charakter psa rasy Barbet

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Barbety, będące rasą myśliwską, wykazują wyjątkowe zdolności w aportowaniu. Dzięki swoim historycznym powiązaniom z łowieniem wodnym, dysponują naturalną predyspozycją do pływania i są bardzo komfortowe w środowisku wodnym. W związku z tym, Barbet może być doskonałym psem dla entuzjastów sportów wodnych, takich jak kajakarstwo czy żeglarstwo. Jego instynkt aportowania sprawia, że jest też dobrym wyborem dla osób zainteresowanych trenowaniem psów do różnego rodzaju zadań wymagających aportowania, czy to dla zabawy, czy w ramach zorganizowanego sportu.

Jaką ma osobowość?

Psy rasy Barbet są z natury wesołe i przyjacielskie. Posiadają wrodzony instynkt do opiekowania się rodziną i są bardzo oddane swoim bliskim. Są niezwykle lojalne i wiernie stoją u boku swoich właścicieli. Barbety są również bardzo inteligentne i są znane ze swojej zdolności do szybkiego uczenia się i rozwiązywania problemów. W przeciwieństwie do niektórych ras, które mogą być niezależne lub zdecydowane, Barbety są z natury bardzo zgodne i chętnie uczestniczą w rodzinnych działaniach.

Barbet – jak wyszkolić i wychować?

Szkolenie Barbetta jest stosunkowo proste dzięki jego inteligencji i chęci do nauki. Psy tej rasy lubią pracować i cieszą się, gdy mają możliwość zaspokojenia swojego naturalnego instynktu do aportowania. Używając pozytywnych metod szkolenia, takich jak nagrody i chwała, możemy skutecznie nauczyć Barbetta różnych komend i zachowań. Ważne jest jednak, aby szkolenie było konsekwentne i długotrwałe, ponieważ psy tej rasy mogą być nieco uparte.

Dla kogo nadaje się Barbet?

Barbety są wspaniałymi psami dla różnych rodzajów osób i rodzin. Dzięki swojej energicznej naturze i miłości do zabawy są doskonałe dla aktywnych osób, które cenią sobie długie spacery i zabawy na świeżym powietrzu. Są też doskonałe dla rodzin z dziećmi, ponieważ są cierpliwe, łagodne i uwielbiają towarzystwo najmłodszych. Barbety dobrze sprawdzają się również jako psy towarzyszące dla osób starszych, które poszukują psa, który będzie z nimi spędzał czas, ale nie będzie wymagał nadmiernej aktywności fizycznej.

Barbet – cena

Cena Barbeta może znacznie różnić się w zależności od wielu czynników. Na przykład, cena może zależeć od linii rodowodowej psa, czy jest to szczeniak od renomowanego hodowcy, czy od hodowcy, który dopiero zaczyna swoją przygodę z hodowlą. Również wiek psa, jego płeć i nawet kolor futra mogą wpływać na cenę. Generalnie, cena za szczeniaka Barbeta może wynosić od około 4000 do 7000 złotych. Warto jednak pamiętać, że do kosztów zakupu należy doliczyć koszty związane z opieką weterynaryjną, żywieniem, a także z wyposażeniem domu w odpowiednie akcesoria dla psa.

Wady i zalety

Podobnie jak każda rasa, Barbet posiada swoje unikalne zalety i wady, które mogą wpływać na decyzję o adopcji. Oto kilka z nich:

Wady

 1. Wysokie zapotrzebowanie na ruch: Barbety są psami energicznymi, które potrzebują dużo codziennego wysiłku fizycznego. Jeśli nie zapewnisz im wystarczająco dużo ruchu, mogą stać się niespokojne i niszczycielskie.
 2. Skomplikowana pielęgnacja: Gruba, skręcona sierść Barbeta wymaga regularnej pielęgnacji, aby uniknąć powstawania kołtunów. Ponadto, sierść tej rasy ma tendencję do gromadzenia błota i brudu, co może wymagać częstych kąpieli.
 3. Możliwość wystąpienia problemów zdrowotnych: Jak większość ras czystorasowych, Barbety są podatne na pewne specyficzne problemy zdrowotne, takie jak dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, a także pewne rodzaje chorób oczu.

Zalety

 1. Inteligencja i zdolności uczenia się: Barbety są niezwykle inteligentne i szybko uczą się nowych rzeczy. Są zdolne do uczenia się szereg różnych komend i trików, a ich naturalne predyspozycje do aportowania i pływania sprawiają, że są zdolne do wykonywania szereg różnych zadań.
 2. Łagodne i towarzyskie usposobienie: Barbety są bardzo przyjacielskie i łagodne. Są dobrymi psami dla rodzin z dziećmi, ponieważ są cierpliwe i tolerancyjne. Są również lojalne i wiernie stoją u boku swoich właścicieli.
 3. Adaptacyjność: Mimo że są to psy o dużej energii, Barbety są również zdolne do adaptacji do różnych stylów życia. Potrafią dostosować swój poziom aktywności do swojego otoczenia, co sprawia, że mogą być szczęśliwe zarówno w domach wiejskich, jak i miejskich.
 4. Długowieczność: Barbety są rasą długowieczną, z przewidywaną średnią długością życia wynoszącą około 13-15 lat. Z odpowiednią opieką, niektóre Barbety mogą dożyć nawet 17 lat.

Barbet – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Barbety, jak większość psów, prosperują na zrównoważonej diecie bogatej w wysokiej jakości białko i zdrowe tłuszcze. Dieta powinna być odpowiednio dostosowana do wieku, wagi, stanu zdrowia i poziomu aktywności psa. W przypadku szczeniąt i młodych psów, dieta powinna być skoncentrowana na dostarczeniu odpowiednich składników odżywczych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Można karmić Barbeta karmą suchą, mokrą, gotowaną w domu czy dietą BARF, ale niezależnie od wyboru, ważne jest, aby żywienie było pełnowartościowe i zrównoważone. Pamiętajmy też, że Barbet, jak każdy pies, potrzebuje stałego dostępu do świeżej wody.

Pielęgnacja

Gruby, skręcony płaszcz Barbeta wymaga regularnej pielęgnacji, aby utrzymać go w dobrym stanie. Sierść powinna być szczotkowana co najmniej raz w tygodniu, aby zapobiec kołtunieniu i zatrzymaniu martwych włosów. Niektóre Barbety mogą wymagać profesjonalnej pielęgnacji co kilka miesięcy, aby utrzymać ich sierść krótką i zadbana.

Ponadto, uszy Barbeta powinny być regularnie sprawdzane i czyszczone, aby zapobiec infekcjom. Zęby powinny być również regularnie czyszczone, aby zapobiec chorobom periodontalnym.

Choroby

Barbety są generalnie zdrowymi psami, ale jak wszystkie rasy, są podatne na pewne dziedziczne problemy zdrowotne. Do najbardziej powszechnych należą dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, a także pewne rodzaje chorób oczu, takie jak katarakta. Regularne kontrole weterynaryjne i odpowiednia opieka mogą pomóc w wykryciu i leczeniu tych problemów na wczesnym etapie.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Barbeta, konieczne będzie zaopatrzenie się w kilka podstawowych akcesoriów. Będą to m.in.:

 • Miska na jedzenie i wodę
 • Smycz i obroża lub uprząż
 • Łóżko lub mata do spania
 • Zabawki do gryzienia i aportowania
 • Szczotka do pielęgnacji sierści

Pamiętaj, że Barbety są psami energicznymi, które uwielbiają bawić się i biegać, więc warto mieć sporo zabawek, które pomogą im spalić nadmiar energii. Będą także potrzebować bezpiecznego miejsca do biegania i zabawy, czy to w postaci ogrodu, czy dostępu do lokalnego parku czy terenów zielonych.

Historia psa rasy Barbet

Początki

Pierwotnie, Barbet był psem myśliwskim, wykorzystywanym do polowań na ptaki wodne. Dzięki swoim znakomitym umiejętnościom pływackim i doskonałemu węchowi, był niezastąpiony w aportowaniu zwierzyny z zimnej wody. W średniowieczu Barbet był cenionym towarzyszem myśliwych, jego popularność rosła, a opisy tych psów pojawiały się nawet w literaturze.

Rozwój rasy

W XVIII i XIX wieku, Barbet stał się powszechnie znany i rozpoznawany, nie tylko jako pies myśliwski, ale również jako towarzysz. Znany ze swojego łagodnego temperamentu, inteligencji i lojalności, Barbet zyskał uznanie wśród szlachty i arystokracji.

Niestety, obie wojny światowe mocno zaszkodziły populacji tych psów. Po drugiej wojnie światowej Barbet był na skraju wyginięcia. Dzięki jednak ogromnemu wysiłkowi hodowców, udało się ocalić tę rasę.

Obecnie

Dzisiejszy Barbet jest psem wszechstronnym, który doskonale sprawdza się nie tylko jako pies myśliwski, ale również jako pies rodzinny, pies terapeutyczny czy pies do agility. Jest też popularnym psem wystawowym. Wzrastająca popularność rasy Barbet sprawia, że coraz częściej spotkać można te psy na całym świecie, nie tylko we Francji.

W Polsce Barbet jest rasą jeszcze niezbyt popularną, ale coraz więcej osób docenia atuty tej rasy i decyduje się na adopcję Barbeta. Z uwagi na swoją historię i unikalne cechy, Barbet jest psem godnym poznania i zrozumienia, przynoszącym wiele radości i szczęścia swoim właścicielom.

Wzorzec psa rasy Barbet

Barbet jest psem średniej wielkości, mocnej i solidnej budowy, ale jednocześnie wykazującym harmonię i elegancję. Proporcje ciała są prawie kwadratowe, co oznacza, że wysokość psa w kłębie jest niemal równa długości ciała.

Głowa jest wyrazista i dobrze umięśniona, z wyraźnym stopem (miejsce, gdzie czoło łączy się z pyskiem). Nos jest szeroki, zawsze czarny, niezależnie od koloru sierści. Oczy są okrągłe i ciemne, dodające psu wyrazu łagodności i inteligencji.

Uszy Barbeta są długie i płaskie, osadzone nisko, zwisające po bokach głowy, co jest typowe dla ras psów wodnych. Ogon jest prosty i dosyć długi, noszony nisko, ale nie między nogami.

Co jest najbardziej charakterystyczne dla tej rasy, to oczywiście sierść. Sierść Barbeta jest długa, gęsta, miękka, falista lub lokowata, tworząca ciepłą okrywę, która chroni psa przed zimnem i wilgocią. Wszystkie odcienie od czystej bieli do czarnej są dopuszczalne, zarówno jednolite, jak i z plamami.

W pełni dorosłe samce osiągają wysokość 58-65 cm w kłębie, a samice 53-61 cm. Waga zależy od wielkości i budowy psa, ale zazwyczaj wynosi około 17-28 kg.

Barbet – ciekawostki o rasie

Barbet to rasa o bogatej historii i niezwykłych cechach, które sprawiają, że jest to pies pełen niespodzianek. Oto kilka ciekawostek na temat Barbeta:

 1. Nazwa rasy: Nazwa Barbet pochodzi od francuskiego słowa „barbe”, co oznacza „broda”. To odniesienie do charakterystycznej „brody” i długiej sierści na twarzy tych psów.
 2. Multitalent: Barbet jest niezwykle wszechstronnym psem. W przeszłości był wykorzystywany do polowań na ptaki wodne, ale dziś sprawdza się w wielu rolach, od psa terapeutycznego po psa sportowego. Jego inteligencja, chęć do pracy i łagodne usposobienie sprawiają, że Barbet jest idealnym psem dla wielu rodzajów domów i stylów życia.
 3. Rasa podstawowa: Barbet jest jedną z najstarszych ras francuskich i jest uważany za „rasę podstawową” dla wielu innych ras psów wodnych, w tym pudla. Tak naprawdę, wcześniej pudele nazywane były „Caniche”, co oznacza „kaczątko”, co znowu nawiązuje do ich pierwotnej roli jako psów myśliwskich.
 4. Ratowanie rasy: Barbet był na skraju wyginięcia po obu wojnach światowych. Dzięki niezwykłemu wysiłkowi miłośników tej rasy, Barbet został ocalony, a populacja tych psów jest teraz stabilna i rosnąca.
 5. Wyjątkowa sierść: Sierść Barbeta jest nie tylko piękna, ale także praktyczna. Długa, miękka i falista sierść sprawia, że te psy są naturalnie odporne na zimno i wilgoć, co było niezwykle ważne w ich pierwotnej roli jako psów myśliwskich. Pomimo tego, Barbet nie jest rasą o wysokim linieniu, co czyni go dobrym wyborem dla osób z alergiami.
 6. Znakomity pływak: Dzięki swojemu pochodzeniu i historii jako psy myśliwskie aportujące z wody, Barbety są znakomitymi pływakami i uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu, szczególnie jeśli mogą się moczyć i pluskać!
 7. Niezwykle przywiązany do rodziny: Barbet jest bardzo towarzyskim psem, który nawiązuje silne więzi z jego rodziną. Jest z natury łagodny i dobrze toleruje dzieci, co czyni go idealnym psem rodzinnym. Jednak warto pamiętać, że nie lubi być sam i najlepiej czuje się w towarzystwie swoich bliskich.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *