Czarny terier rosyjski – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Czarny terier rosyjski, często nazywany czarnym olbrzymem, to rasa psów, która pochodzi z Rosji i ma za sobą interesującą historię pełną przemian. Rasa ta jest znana ze swojej niezwykłej inteligencji, siły i lojalności. Przyjrzyjmy się bliżej cechom tego niezwykłego psa.

Czarny terier rosyjski – opis i wygląd rasy

Czarny terier rosyjski to duży i silny pies, który może ważyć od 40 do 70 kg, a jego wysokość w kłębie może wynosić od 66 do 76 cm. Charakterystyczną cechą tej rasy jest gęsta, czarna sierść, która chroni psa przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Głowa jest duża, z wyraźnie zaznaczonymi łukami brwiowymi i długim nosem. Oczy są małe, ciemne, głęboko osadzone, natomiast uszy są duże i szeroko rozstawione.

Charakter psa rasy Czarny terier rosyjski

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Czarny terier rosyjski to inteligentny, zrównoważony pies z silnym instynktem ochronnym. Wyróżniają się swoją odwagą, siłą i niezłomnością. Są doskonałymi psami obronnymi i stróżującymi, ale jednocześnie są łagodni i pełni miłości w stosunku do swojej rodziny.

Jaką ma osobowość?

Jest to rasa bardzo oddana swojemu opiekunowi, niezwykle czuła dla dzieci. Choć początkowo może być nieufna wobec obcych, nigdy nie jest agresywna bez powodu. Wymaga sporej dawki ruchu i aktywności umysłowej, aby utrzymać równowagę emocjonalną i fizyczną.

Czarny terier rosyjski – jak wyszkolić i wychować?

Czarny terier rosyjski to pies, który najlepiej reaguje na spokojne i konsekwentne metody treningowe. Są inteligentne i chętne do nauki, ale mogą być także nieco uparte. Ważne jest, aby szkolenie było zróżnicowane i interesujące, a także zawierało elementy zabawy.

Dla kogo nadaje się Czarny terier rosyjski?

Jest to pies dla osób, które mają już doświadczenie w posiadaniu psa. Pomimo swojego dobrego charakteru, Czarny terier rosyjski to duży i silny pies, który wymaga właściwego przewodnictwa.

Czarny terier rosyjski – cena

Cena za szczeniaka rasy Czarny terier rosyjski waha się od 2500 do 5000 PLN. Cena ta zależy od wielu czynników, takich jak reputacja hodowcy, jakość rodowodu, sukcesy wystawowe rodziców szczeniaka.

Wady i zalety

Wady

Rasa Czarny terier rosyjski, mimo licznych zalet, ma również swoje wady, które warto znać przed podjęciem decyzji o adopcji.

 1. Duża potrzeba ruchu: Czarny terier rosyjski to pies aktywny, który potrzebuje codziennych, długich spacerów oraz aktywności, które angażują jego umysł. Może nie być odpowiedni dla osób prowadzących siedzący tryb życia.
 2. Tendencja do linienia: Te psy mają gęstą, podwójną sierść, która wymaga regularnej pielęgnacji. Są znane z intensywnego linienia, zwłaszcza podczas zmiany sezonów.
 3. Upór podczas treningu: Czarny terier rosyjski to inteligentny pies, ale może być również uparty. Może wymagać więcej cierpliwości i konsekwencji podczas treningu.
 4. Duża siła fizyczna: Mając na uwadze dużą wagę i siłę tych psów, należy je odpowiednio szkolić i kontrolować, szczególnie w miejscach publicznych.

Zalety

Mimo pewnych wad, Czarny terier rosyjski ma wiele cech, które sprawiają, że jest wyjątkowym psem.

 1. Lojalność: Czarny terier rosyjski jest niezwykle lojalny wobec swojej rodziny. Są to psy, które chętnie spędzają czas ze swoimi opiekunami i są zawsze gotowe do ochrony domu.
 2. Odwaga: Są to psy niezwykle odważne, które nie boją się stawić czoła niebezpieczeństwu, jeśli uważają, że ich rodzina jest zagrożona.
 3. Inteligencja: To inteligentne psy, które są łatwe do szkolenia i chętnie uczą się nowych rzeczy. Mają doskonałą pamięć i są zdolne do wykonywania skomplikowanych zadań.
 4. Zdrowie: Czarny terier rosyjski jest rasą ogólnie zdrową, która ma niewielką liczbę dziedzicznych problemów zdrowotnych. Są to psy długowieczne, które mogą żyć nawet do 14 lat.
 5. Dobry charakter: Pomimo swojego imponującego wyglądu, Czarny terier rosyjski to pies o łagodnym i kochającym temperamencie. Jest cierpliwy, przyjazny dla dzieci i dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami.

Czarny terier rosyjski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Czarny terier rosyjski, jako rasa duża, potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety, która dostarczy mu niezbędnych składników odżywczych, białka i energii. Dieta powinna być dostosowana do wieku, kondycji fizycznej i poziomu aktywności psa. Wśród opcji żywienia warto rozważyć karmę suchą premium, karmę mokrą lub dietę BARF (Biologically Appropriate Raw Food). Bez względu na wybraną opcję, ważne jest, aby dieta była zróżnicowana i bogata w składniki odżywcze. Regularne badania weterynaryjne i konsultacje dietetyczne pomogą utrzymać Czarnego teriera rosyjskiego w zdrowiu i dobrej kondycji.

Pielęgnacja

Sierść Czarnego teriera rosyjskiego jest gęsta, długa i często skręcona, co sprawia, że potrzebuje regularnej pielęgnacji. Częste szczotkowanie (minimum 2-3 razy w tygodniu) jest niezbędne, aby uniknąć powstawania kołtunów i utrzymania sierści w dobrej kondycji. Pomimo, że pies ten ma tendencję do intensywnego linienia, prawidłowa pielęgnacja może pomóc zminimalizować ten problem. Kąpiele powinny być rzadkie, zwykle raz na 2-3 miesiące, chyba że pies jest bardzo brudny. Ważne jest, aby stosować specjalne szampony dla psów, które nie podrażniają skóry i sierści.

Choroby

Czarny terier rosyjski jest generalnie zdrową rasą, ale jak każdy pies, może być narażony na pewne choroby. Rasa ta może być podatna na dysplazję stawu biodrowego, choroby oczu, a także problemy skórne związane z alergiami. Regularne badania weterynaryjne, szczepienia i profilaktyczne badania na obecność chorób genetycznych są kluczowe dla utrzymania zdrowia tych psów.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Czarnego teriera rosyjskiego do domu, trzeba pamiętać o kilku ważnych akcesoriach. Przede wszystkim, ze względu na dużą aktywność rasy, niezbędne będą zabawki, które pozwolą mu się wyszaleć i pobawić, takie jak piłki, frisbee czy gryzaki. Dla utrzymania sierści w dobrej kondycji, przydatne będą szczotki i grzebienie do sierści, a także dobry szampon dla psów. Pies będzie potrzebował również wygodnego legowiska i miski na jedzenie i wodę. Dla bezpieczeństwa na spacerach warto zaopatrzyć się w solidną smycz i obrożę, a najlepiej w amortyzowany szelki, które nie obciążają szyi psa. Pamiętaj, że Czarny terier rosyjski jest dużym psem, który potrzebuje przestrzeni do życia i biegania, więc zadbaj o odpowiednie warunki do tego.

Historia psa rasy Czarny terier rosyjski

Początki

Czarny terier rosyjski, znany również jako „Czarny olbrzym”, to rasa psa, której korzenie można śledzić do Związku Radzieckiego z lat 40-tych XX wieku. Celem twórców rasy było stworzenie psa o doskonałych zdolnościach obronnych i pracy, który byłby odporny na surowe warunki klimatyczne panujące w Rosji.

Tworzenie rasy rozpoczęło się w ośrodku hodowlanym „Krasnaja Zvezda” (Czerwona Gwiazda). W procesie hodowli wykorzystano różne rasy psów, w tym Rottweilery, Owczarki Niemieckie, Airedale Teriery, Newfoundlandy i nawet psy ras średnioazjatyckich. Celem hodowców było połączenie różnych cech tych ras w jednym psie, który miał służyć jako pies obronny i pracujący.

Rozwój rasy

Czarny terier rosyjski przez wiele lat był ulepszany i rozwijany, a hodowcy starali się uzyskać psa o dużej sile fizycznej, inteligencji i niezłomności. W 1981 roku rasa została oficjalnie uznana przez radziecką federację kynologiczną. Początkowo psy tej rasy były wykorzystywane do zadań ochrony i obrony, ale wkrótce zyskały popularność również jako psy towarzyszące.

Obecnie

Dziś Czarny terier rosyjski jest popularny nie tylko w Rosji, ale także na całym świecie. Ceniony jest za swoją niezłomność, inteligencję i lojalność, ale przede wszystkim za niepowtarzalny charakter. Rasa ta jest również uznana przez Fédération Cynologique Internationale (FCI), międzynarodową organizację kynologiczną. Wielu właścicieli ceni te psy za ich wielostronność – są one nie tylko doskonałymi psami obronnymi, ale także wiernymi i kochającymi towarzyszami rodzinnymi.

Wzorzec psa rasy Czarny terier rosyjski

Czarny terier rosyjski to imponujący, duży pies, który charakteryzuje się silnym i masywnym ciałem. Wzorzec rasy, zgodnie z międzynarodowym standardem FCI, określa szereg cech, które powinien posiadać pies tej rasy.

Rozmiar i waga: Psy tej rasy są duże i silne. Samce osiągają wysokość w kłębie od 72 do 76 cm, a samice od 68 do 72 cm. Waga oscyluje między 45 a 60 kg dla samców i między 40 a 50 kg dla samic.

Głowa: Głowa psa jest długa, szeroka i proporcjonalna do reszty ciała. Pysk jest prosty i równomiernie zwężający się ku nosowi. Nos jest zawsze czarny.

Oczy: Oczy są małe, owalne i umieszczone na skos. Kolor oczu powinien być ciemny.

Uszy: Uszy są średniej wielkości, o wysokim nasadzeniu, zwisające.

Ciało: Ciało jest mocne i masywne, z dobrze rozwiniętym mięśniem i dobrze zaznaczonym mostkiem.

Ogon: Ogon jest tradycyjnie kopiowany, pozostawiając na nim 3-4 kręgi. W krajach, gdzie kopiowanie jest zakazane, ogon jest długi, osadzony wysoko, nośny wyżej linii grzbietu.

Sierść i kolor: Sierść jest gruba i gęsta, składa się z twardych i prostych włosów zewnętrznych oraz miękkiej i gęstej podszerstki. Kolor sierści to czarny lub czarny z niewielkimi, ledwo zauważalnymi, brązowymi plamami.

Charakter: Wzorzec rasy opisuje te psy jako zrównoważone, pewne siebie, odważne i opanowane. Są one również niezwykle lojalne wobec swojej rodziny.

Czarny terier rosyjski – ciekawostki o rasie

 1. Rasa powstała w ZSRR: Jak wspomniano wcześniej, Czarny terier rosyjski został stworzony w Związku Radzieckim w okresie po II Wojnie Światowej, z zamiarem stworzenia psa o doskonałych zdolnościach obronnych i pracy.
 2. Nazwa rasy nie jest przypadkowa: Choć nazwa „terier” może sugerować, że pies tej rasy powinien mieć pewne podobieństwa do typowych terierów, tak naprawdę nazwa „terier” została użyta tylko dla podkreślenia pewnych cech, takich jak siła, odwaga i energiczność. Czarny terier rosyjski nie jest klasyfikowany jako terier przez międzynarodowe organizacje kynologiczne.
 3. Pies wielofunkcyjny: Czarny terier rosyjski jest psem uniwersalnym – może służyć jako pies obronny, stróżujący, towarzyszący, a nawet jako pies ratowniczy. W Rosji były używane jako psy policyjne i wojskowe.
 4. Charakterystyczna sierść: Sierść Czarnego teriera rosyjskiego jest wyjątkowa. Jest gęsta, twarda i skręcona, co daje psu wygląd niedźwiedzia. Sierść ta chroni psa przed surowymi warunkami pogodowymi, ale wymaga regularnej pielęgnacji.
 5. Rasa o późnym dojrzewaniu: Czarny terier rosyjski dojrzewa wolniej niż wiele innych ras, a pełne dojrzałość osiąga dopiero około 3 roku życia.
 6. Popularność poza Rosją: Pomimo swojego radzieckiego pochodzenia, Czarny terier rosyjski jest popularny na całym świecie. Psy tej rasy są chętnie wybierane przez miłośników psów w Europie, Ameryce i Azji.
 7. Wyjątkowe umiejętności: Czarny terier rosyjski jest bardzo inteligentny i łatwo przyswaja nowe umiejętności. Psy tej rasy bywają stosowane w psich sportach, takich jak posłuszeństwo, agility czy treibball.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *