Polski owczarek nizinny (PON) – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Polski Owczarek Nizinny, zwany również PON-em, to niezwykła rasa psa, która zasługuje na więcej uwagi, niż często otrzymuje. Te zwierzęta, które pochodzą z Polski, są nie tylko atrakcyjne, ale także wyjątkowo inteligentne i zdolne.

Polski owczarek nizinny – opis i wygląd rasy

Polski Owczarek Nizinny to średniej wielkości pies o muskularnej budowie ciała, krępej i nieco niskiej sylwetce. Wzrost psów tej rasy oscyluje między 40 a 50 cm w kłębie, a waga to zazwyczaj między 14 a 20 kg.

Głowa PON-a jest średniej wielkości, proporcjonalna do reszty ciała, z wyraźnym stopem. Oczy są małe, kształtu migdałowego, o różnych odcieniach od jasnobrązowego do prawie czarnego. Uszy są średniej wielkości, opadające, o zaokrąglonych końcówkach.

Pon posiada gęstą, grubą sierść, która tworzy naturalną ochronę przed niskimi temperaturami i wilgocią. Może przybierać różne odcienie, od prawie białego, poprzez szarość, do prawie czarnego.

Charakter psa rasy Polski owczarek nizinny

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Polski Owczarek Nizinny to niezwykle inteligentny i zdolny pies. Pierwotnie został wyhodowany do pracy jako pies pasterski, co świadczy o jego zdolności do uczenia się i wykonywania zadań. Może być doskonałym psem dla osoby, która chce zaangażować się w różnego rodzaju sporty psie, takie jak agility, posłuszeństwo, czy szkolenie ratownicze.

Jaką ma osobowość?

PON-y są z natury spokojne i zrównoważone. Często są bardzo przywiązane do swojego właściciela i jego rodziny, a nawet mogą być nieco nieufne wobec obcych. Są zwykle bardzo czujne i uważne, co czyni je dobrymi psami stróżującymi.

Polski owczarek nizinny – jak wyszkolić i wychować?

Szkolenie PON-a powinno zaczynać się jak najwcześniej. Te psy są inteligentne, ale mogą być także nieco uparte. Właściciele powinni skupić się na pozytywnym wzmocnieniu i być konsekwentni w swoim podejściu.

Dla kogo nadaje się Polski owczarek nizinny?

PON to pies dla właściciela, który jest w stanie poświęcić czas na jego szkolenie i aktywność fizyczną. Idealny dla osób ceniących sobie naturalny wygląd psa, a także dla tych, którzy docenią jego pracowitość, inteligencję i oddanie.

Polski owczarek nizinny – cena

Cena szczeniaka rasy Polski Owczarek Nizinny może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak renoma hodowli, linia rodowodowa, zdrowie rodziców i dostępność. Na ogół, koszt szczeniaka tej rasy w Polsce waha się między 2000 a 4000 złotych.

Wady i zalety

Wady

 • PON-y są psami o wysokiej energii, które wymagają regularnej aktywności fizycznej i umysłowej.
 • Mogą być nieco nieufne wobec obcych, co wymaga odpowiedniego socjalizowania od młodego wieku.
 • Gęsta sierść PON-a wymaga regularnej pielęgnacji, aby zapobiec plątaniu i matowieniu.

Zalety

 • Polski Owczarek Nizinny to inteligentny pies, który jest zdolny do uczenia się i wykonywania różnych zadań.
 • Są lojalni i oddani swoim właścicielom, co czyni je doskonałymi towarzyszami.
 • PON-y są również wytrzymałe i zdrowe, często dożywają do późnej starości bez większych problemów zdrowotnych.

Polski owczarek nizinny – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Polski Owczarek Nizinny ma tendencję do utrzymania zdrowej wagi, ale jak każdy pies, może cierpieć na otyłość, jeśli jest przekarmiany lub ma za mało ruchu. Dieta PON-a powinna być zbilansowana, z odpowiednią ilością białka, tłuszczów i węglowodanów.

Pielęgnacja

Sierść PON-a wymaga regularnej pielęgnacji, aby utrzymać ją w dobrej kondycji. Szczotkowanie co najmniej raz w tygodniu pomoże usunąć martwe włosy i zapobiec plątaniu.

Choroby

Na ogół Polski Owczarek Nizinny to rasa zdrowa. Warto jednak zwrócić uwagę na takie choroby jak dysplazja stawu biodrowego, choroby oczu czy choroby tarczycy. Właściciele powinni wybierać hodowców, którzy przeprowadzają testy na te choroby u rodziców szczeniąt.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Wśród niezbędnych akcesoriów dla PON-a znajdują się odpowiednie smycze i obroże, zabawki do żucia i do zabawy, miski do karmienia, szczotka do pielęgnacji sierści, a także wygodne legowisko.

Historia psa rasy Polski owczarek nizinny

Początki

Polski Owczarek Nizinny, zwany również PON-em, ma korzenie sięgające daleko wstecz. Te psy były używane przez pasterzy w centralnej i północnej Polsce od setek lat. Przypuszcza się, że ich przodkowie byli psami, które przyszły do Polski z Węgrami w XII wieku razem z pasterzami góralskimi, którzy osiedlali się na polskich terenach. Były to psy o sylwetce zbliżonej do kwadratu, o silnej, krępej budowie i gęstym owłosieniu, doskonale przystosowane do surowych warunków.

Rozwój rasy

Podczas kolejnych wieków PON-y były używane do pilnowania stada owiec. To zastosowanie wymagało od nich zarówno fizycznej wytrzymałości, jak i inteligencji, aby radzić sobie z różnymi sytuacjami. Pasterze doceniali te psy za ich niezawodność i zdolności.

Niestety, II wojna światowa niemal doprowadziła do wyginięcia rasy. Zniszczenie wojenne, głód i chaos, spowodowały drastyczny spadek populacji PON-ów. Po wojnie, w 1948 roku, rozpoczęto program odbudowy rasy, dzięki wysiłkom pasjonatów tych psów, w tym znanej hodowczyni Marii Szypszak.

Maria Szypszak, zwana „matką PON-ów”, zasłynęła z hodowli „Dwór Złotego Kosa”, której sukcesy przyczyniły się do popularności i rozpoznawalności rasy. W 1959 roku opracowała również pierwszy wzorzec rasy.

Obecnie

Polski Owczarek Nizinny jest obecnie cenionym psem domowym, ale nadal można go spotkać na pastwiskach, gdzie spełnia swoją pierwotną rolę. Mimo iż nie jest to rasa o dużym rozgłosie międzynarodowym, jej popularność rośnie, a urok i wyjątkowe cechy PON-ów zdobywają coraz więcej serc miłośników psów.

Wzorzec psa rasy Polski owczarek nizinny

Wzorzec rasy Polski Owczarek Nizinny, jak ustalono i zatwierdzono przez FCI, określa ogólny wygląd, zachowanie, budowę i cechy charakterystyczne, które powinny mieć psy tej rasy.

Budowa i wygląd

Polski Owczarek Nizinny to pies o silnej, ale nie ciężkiej budowie. Jest średniej wielkości, o proporcjach zbliżonych do kwadratu, czyli wysokość w kłębie jest niemal równa długości ciała. Idealna wysokość to 45 cm dla samców i 42 cm dla samic, z tolerancją na 2 cm w górę lub w dół.

Głowa PON-a jest proporcjonalna do reszty ciała, o mocnej budowie. Ma średnio długi nos o czarnym zabarwieniu. Oczy są średniej wielkości, migdałowe, o ciemnej kolorystyce, nadające psu inteligentny i przenikliwy wyraz. Uszy są średniej wielkości, zawieszone, o zaokrąglonych końcach.

Sierść

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Polskiego Owczarka Nizinnego jest jego sierść. Jest ona długa, gęsta, szorstka i falista, z dobrze rozwiniętym podszerstkiem, który stanowi dodatkową ochronę przed zimnem i wilgocią. Kolor sierści może być dowolny. Najczęściej spotykanymi kolorami są szary, szaro-biały, beżowy i biały, ale występują również inne.

Charakter i zachowanie

Polski Owczarek Nizinny według wzorca rasy powinien wykazywać umiejętność szybkiego uczenia się, dobrą pamięć, a także bystrość umysłu. W stosunku do ludzi jest zazwyczaj łagodny i przyjacielski, ale może okazać nieufność wobec obcych. W pracy jest skoncentrowany i wytrwały, a wobec innych zwierząt tolerancyjny.

Polski owczarek nizinny – ciekawostki o rasie

 1. Rasa z długą historią: Polski Owczarek Nizinny to jedna z najstarszych ras psów, które pochodzą z Polski. Przypuszcza się, że psy podobne do PON-ów były obecne na polskich terenach już w XII wieku.
 2. PON w heraldyce: Psy tej rasy pojawiają się na wielu herbach polskich miejscowości, na przykład w herbie Prudnika. To świadczy o ich długiej historii i znaczeniu w polskiej kulturze.
 3. Pies, który nie linieje: W przeciwieństwie do wielu innych ras, Polski Owczarek Nizinny nie linieje w takim stopniu jak inne rasy. To sprawia, że jest on dobrym wyborem dla osób z alergią na sierść psa.
 4. Pies o wielu talentach: Polski Owczarek Nizinny to nie tylko doskonały pasterz, ale także utalentowany pies do pracy z ludźmi. Często jest wykorzystywany jako pies terapeutyczny, a także w zawodach agility.
 5. Rasa o małej popularności: Pomimo swoich wielu zalet, Polski Owczarek Nizinny nie jest tak popularny jak wiele innych ras, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Z jednej strony, to oznacza, że nie cierpi na problemy związane z masową hodowlą, z drugiej jednak strony – często jest nieznany dla osób szukających psa.
 6. Rasa pozytywnie wpływająca na inne: Polski Owczarek Nizinny miał wpływ na rozwój innych ras. W połowie XX wieku, kiedy populacja PON-ów była niska, przeprowadzono krzyżówki z innymi rasami w celu odbudowy populacji. Niektóre z tych ras, takie jak Bearded Collie, mogły odziedziczyć niektóre cechy po PON-ach.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *