Husky – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Pies rasy husky to jedna z najpopularniejszych ras na świecie. Jest to pies zaprzęgowy o charakterystycznym wyglądzie i inteligentnej osobowości. W tym artykule dokładnie przyjrzymy się rasie husky, opiszemy jej wygląd i charakter, omówimy umiejętności, które powinien posiadać opiekun takiego psa, a także dowiemy się, jak wychować i wyszkolić huskiego. Zobaczymy, dla kogo nadaje się ta rasa, jakie są jej wady i zalety oraz jak dbać o zdrowie i pielęgnować futro husky. Przyjrzymy się także historii rasy oraz wzorcowi rasy husky, a także przedstawimy ciekawostki na temat tej rasy.

Husky – opis i wygląd rasy

Husky to pies średniej wielkości, osiągający wysokość w kłębie od 50 do 60 cm i wagę od 16 do 28 kg. Charakterystyczne dla husky są amandelkowe oczy o niebieskim, brązowym lub różowym kolorze, które są oddzielone ciemną maską. Ich uszy są małe i trójkątne, a ich futro jest miękkie i gęste, chroniące przed zimnem. Najczęściej występujące kolory futra to szary, czarny, biały lub miedziany, często z czerwonym lub białym odcieniem. Sierść husky jest podwójna, co oznacza, że składa się z gęstej podszerstki oraz długiego, prostego futra na wierzchu.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy husky

Husky to pies inteligentny, energiczny i przyjacielski. Są to psy bardzo towarzyskie, które dobrze odnajdują się w rodzinie i potrzebują bliskiego kontaktu z człowiekiem. Są one również bardzo ciekawe świata i uwielbiają odkrywać nowe miejsca i zapachy. W związku z tym, że są to psy zaprzęgowe, husky mają dużo energii i potrzebują dużo ruchu. Są to także psy, które nie lubią być same i wymagają dużo uwagi od swojego opiekuna.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Husky to psy zaprzęgowe, a to oznacza, że są one bardzo wytrzymałe i silne. Z tego powodu są one idealne do wykonywania różnego rodzaju prac na zewnątrz. Husky są bardzo zręczne i szybkie, co sprawia, że świetnie nadają się do biegania i ćwiczeń z agility. Są także bardzo inteligentne, co pozwala na ich wyszkolenie w różnych dziedzinach, takich jak posłuszeństwo czy obrona.

Jaką ma osobowość?

Husky to psy bardzo towarzyskie i przyjacielskie, co sprawia, że łatwo się z nimi zaprzyjaźnić. Są bardzo ciekawe świata i uwielbiają odkrywać nowe miejsca. Są również bardzo niezależne i czasem mogą wydawać się uparte, ale w rzeczywistości są bardzo inteligentne i potrzebują konsekwentnego, ale łagodnego szkolenia. Husky są bardzo emocjonalne i potrzebują bliskiego kontaktu z człowiekiem. Są to psy, które bardzo łatwo się nudzą, dlatego ważne jest, aby zapewnić im dużo aktywności i rozrywki.

Husky – jak wyszkolić i wychować?

Husky są psami, które potrzebują konsekwentnego i łagodnego szkolenia. Ważne jest, aby szkolenie było oparte na pozytywnym wzmocnieniu i nagradzaniu psa za dobre zachowanie. Husky są bardzo inteligentne, więc szybko uczą się nowych rzeczy. Ważne jest jednak, aby szkolenie było konsekwentne i systematyczne. Ważne jest również, aby zacząć szkolenie husky w młodym wieku, aby zapobiec problemom z zachowaniem w przyszłości.

Dla kogo nadaje się husky?

Husky to psy, które nadają się dla osób aktywnych i lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu. Są to psy, które potrzebują dużo ruchu i uwagi od swojego opiekuna. Nie nadają się one dla osób, które spędzają dużo czasu w domu lub nie są w stanie zapewnić psu odpowiedniej ilości aktywności. Husky nadają się dla rodzin z dziećmi, ale ważne jest, aby dzieci były nauczane, jak zachowywać się w obecności psa.

Husky – cena

Cena husky zależy od wielu czynników, takich jak pochodzenie psa, wiek, płeć, kolor futra i wiele innych. Średnia cena husky wynosi od 2000 do 5000 złotych. Ważne jest, aby wybierać szczeniaki od renomowanych hodowców, którzy zapewniają dobrą opiekę i warunki dla psów.

Wady i zalety

Wady

 • Husky to psy, które mają dużo energii i wymagają dużo ruchu, co może być problematyczne dla osób, które nie mają czasu lub możliwości zapewnienia im odpowiedniej ilości aktywności.
 • Husky są bardzo emocjonalne i potrzebują bliskiego kontaktu z człowiekiem, co może prowadzić do problemów z zachowaniem w przypadku, gdy pies zostaje sam w domu na dłuższy czas.
 • Husky mają tendencję do ucieczek, co oznacza, że potrzebują odpowiednio ogrodzonego terenu lub obroży, która nie pozwoli im na uciekanie.

Zalety

 • Husky są bardzo przyjacielskie i towarzyskie, co sprawia, że są świetnymi psami rodzinny i towarzyszami dzieci.
 • Husky są bardzo inteligentne i łatwo się uczą nowych rzeczy, co sprawia, że są idealnymi psami do szkolenia.
 • Husky mają piękne futro, które wymaga minimalnej pielęgnacji i jest jednym z najpiękniejszych spośród wszystkich ras psów.
 • Husky mają bardzo silne zdrowie i rzadko chorują na choroby dziedziczne, co oznacza, że wymagają minimalnej opieki weterynaryjnej.

Husky – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Husky wymagają wysokiej jakości karmy, która dostarczy im odpowiedniej ilości białka, węglowodanów i tłuszczów. Ważne jest, aby zwracać uwagę na ilość karmy, jaką podajemy psu, aby uniknąć problemów z nadwagą. Ważne jest również, aby zapewnić psu odpowiednią ilość wody do picia.

Pielęgnacja

Husky mają bardzo gęste i puszyste futro, które wymaga regularnego czesania, aby uniknąć problemów z plątaniem się włosów. Ważne jest również, aby regularnie myć psa i dbać o jego higienę, aby uniknąć problemów z chorobami skórnymi.

Choroby

Husky są rasą, która jest ogólnie bardzo zdrowa i rzadko chorują na choroby dziedziczne. Jednakże, jak każdy pies, mogą cierpieć na choroby, takie jak dysplazja stawów czy choroby oczu. Ważne jest, aby regularnie badać swojego psa i zapewnić mu odpowiednią opiekę weterynaryjną.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Husky to psy, które potrzebują odpowiedniego wyposażenia i akcesoriów, aby zapewnić im odpowiednią ilość aktywności i zapewnić im wygodne warunki życia. Ważne jest, aby zapewnić psu odpowiednią obrożę i smycz, która zapobiegnie ucieczkom. Ważne są również zabawki, które zapewnią psu rozrywkę i pobudzą jego umysł. Ważne są również kagańce, które są wymagane w niektórych miejscach publicznych.

Historia psa rasy husky

Początki

Husky syberyjski to rasa psa pierwotnie hodowana przez rdzenne ludy Syberii. Wykorzystywani byli jako psy zaprzęgowe, pomagali w transporcie żywności, a także do polowania na dzikie zwierzęta. Przez wiele lat husky były trzymane w czystości rasowej przez ludzi zamieszkujących Syberię, a ich cechy i umiejętności były doskonalone przez generacje.

Rozwój rasy

W 1909 roku rosyjski handlarz futer Joseph Redington przyprowadził trzy husky do Stanów Zjednoczonych, gdzie zainteresowanie tą rasą zaczęło rosnąć. W 1925 roku husky zyskały na popularności dzięki wydarzeniu znanemu jako „Wielki wyścig serum” (The Great Race of Mercy). Wówczas to, gdy w miasteczku Nome na Alasce wybuchła epidemia dyfterytu, husky zostały użyte do przetransportowania surowicy przeciw dyfterytowi na odległość ponad 1000 km. W tej sytuacji husky wykazały swoje niesamowite zdolności do biegu na długie dystanse, ratując wiele ludzkich istnień.

Po tym wydarzeniu husky stały się popularnymi psami zaprzęgowymi w USA, szczególnie w Alasce, gdzie są wykorzystywane do dzisiaj. W latach 30-tych hodowcy zaczęli selekcjonować psy o lepszych cechach zaprzęgowych, a w latach 60-tych husky stały się popularne jako psy do towarzystwa.

Obecnie

Obecnie husky to rasa psa, która cieszy się dużą popularnością na całym świecie zarówno jako psy do towarzystwa, jak i jako psy zaprzęgowe w wyścigach sportowych czy turystycznych. W wielu krajach istnieją hodowle specjalizujące się w tej rasie, a husky z powodzeniem występują w filmach, reklamach oraz w różnego rodzaju występach artystycznych.

Wzorzec psa rasy husky

Husky syberyjski to średniej wielkości pies o charakterystycznym wyglądzie, który wyróżnia go spośród innych ras. Psy tej rasy są wyjątkowo atrakcyjne ze względu na ich grubą warstwę futra, kolorowe oczy i zadartą ku górze sierść na końcu ich ogonów.

Wzorzec psa rasy husky określa, że pies powinien mieć proporcjonalną budowę ciała, z harmonijnie zbudowaną klatką piersiową i mocnymi, muskularnymi nogami. Ich głowa jest łagodna i proporcjonalna do ciała, a uszy są średniej wielkości, stojące lub lekko zgięte do przodu. Ważnym elementem wyglądu husky jest ich oczy, które powinny być ustawione nieco skośnie i mogą mieć różne kolory, np. niebieskie, brązowe lub jedno niebieskie i jedno brązowe. Ich ogon jest obficie owłosiony i zwykle zadarty ku górze.

Wzrost samców husky to około 53-60 cm, a samic 51-56 cm, a waga powinna wynosić od 16 do 27 kg. Co ciekawe, husky nie są rasą wykazującą zbyt duże różnice w rozmiarze między samcami a samicami.

Wzorzec rasy husky określa również, że istnieją trzy podstawowe kolory futra u tej rasy: biały, czarny i szary. Mogą również występować różne kombinacje tych kolorów, a także inne, mniej popularne kolory, takie jak czerwony lub brązowy. Istnieją również husky o futrze oczarowującym wzorze merle.

Wzorzec husky uwzględnia także ich umiejętności fizyczne. Psy te powinny być w stanie biegać na długie dystanse w bardzo trudnych warunkach, a ich umiejętności zaprzęgowe są niezwykle ważne. To rasa, która ma naturalną skłonność do pracy i uwielbia wyzwania, zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Husky – ciekawostki o rasie

Husky to rasa psów, która wzbudza wiele zainteresowania i fascynacji nie tylko wśród miłośników psów, ale także wśród osób, które interesują się historią i kulturą północnych rejonów. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek o rasie husky:

 1. Husky to bardzo stara rasa psa, która została wyhodowana przez pierwotnych mieszkańców Syberii. Pierwotnie psy te wykorzystywano do ciągnięcia sanek i do polowań.
 2. W czasie II wojny światowej husky wykorzystywano w celach wojskowych. Amerykańscy żołnierze wykorzystywali psy tej rasy w Arktyce do patrolowania obszarów, transportowania żywności oraz jako żywe ogrzewacze.
 3. Rasa ta ma bardzo wytrzymałą kondycję i wytrzymałość. Dlatego też husky są często wykorzystywane w zawodach psich zaprzęgów, takich jak Iditarod czy wyścigi Amundsena.
 4. Husky to rasa bardzo towarzyska i przyjazna. Psy te bardzo lubią przebywać w otoczeniu ludzi i innych psów.
 5. Ze względu na swoje piękne futro, husky są często wykorzystywane jako modele do reklam i do filmów. Znane są także jako psy występujące w programach rozrywkowych i filmach dla dzieci.
 6. Cechą charakterystyczną husky są ich piękne niebieskie oczy. Jednakże nie wszyscy husky mają niebieskie oczy, może się zdarzyć, że pies tej rasy będzie miał oczy o innej barwie.
 7. Właściciele husky muszą pamiętać o ich potrzebie ruchu i aktywności. Husky to psy, które uwielbiają biegać i spędzać czas na świeżym powietrzu, a brak odpowiedniej ilości ruchu może skutkować problemami zdrowotnymi i behavioralnymi.
 8. Husky to bardzo inteligentne psy, ale też mają swoją wolę. Ich wyszkolenie wymaga cierpliwości i konsekwencji, ale w efekcie husky są bardzo posłuszne i wspaniałymi towarzyszami dla całej rodziny.
 9. Psy tej rasy mają charakterystyczny głos, który nie przypomina typowego szczekania, ale jest podobny do skowytu. Może to być bardzo urocze, ale także hałaśliwe.
 10. Husky są rasy bardzo wrażliwe na wysokie temperatury. Ich gęsta sierść może przyczynić się do przegrzania psa, dlatego w okresie letnim należy zadbać o odpowiednią pielęgnację i unikać długich spacerów w upalne dni.

Podsumowanie

Husky to piękna i wyjątkowa rasa psa, która posiada wiele charakterystycznych cech, takich jak przyjaźń, inteligencja i silny instynkt zaprzęgowy. Wymagają one odpowiedniej opieki i pielęgnacji, ale jeśli zostaną dobrze wychowane i szkolone, mogą być wspaniałymi psami rodzinny i towarzyszami dzieci. Jednak zanim zdecydujemy się na przygarnięcie husky do naszego domu, warto dokładnie przemyśleć wszystkie wady i zalety tej rasy oraz zapoznać się z ich potrzebami i wymaganiami, aby być w stanie zapewnić psu odpowiednie warunki życia.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *